Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V tom Gottwaldovi něco být muselo, přemýšlí známý herec, který dostává často záporáky. I když zrovna teď… VIP skandály a aférky

19.07.2022
V tom Gottwaldovi něco být muselo, přemýšlí známý herec, který dostává často záporáky. I když zrovna teď… VIP skandály a aférky

Foto: Bontonfilm (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Jiří Vyorálek v komedii Střídavka, která čeká na svou premiéru.

Nedávno jsme psali o tom, že Jiřího Vyorálka uvidíme brzy v seriálu Sedm schodů k moci v roli politika, který podlehl svodům ambiciózní ženy. Nyní jde do kin komedie Střídavka, kde jinak vzorný manžel a otec dvou dětí hraje muže, který se po výměně manželky ocitá v kolotoči střídavé péče. Jeden protiúkol za druhým.

Abychom ale byli spravedliví – to, že člověk vymění partnera, se zkrátka stává a neznamená to ještě, že je padouch a nemrava. Komedie Střídavka poukazuje hlavně na to, že lidé spolu mají umět vycházet, i když se rozvedou. Jde přece hlavně o děti, které mají oba rodiče rádi a ony zase lnou k tátovi i k mámě. Fenomén střídavé péče je společensky hodně diskutované téma a podívat se na něj s lehkým nadhledem je dost dobrý nápad. „Střídavka je komedie, ale chtěli bychom ve filmu obsáhnout různé emoce, neměla by to být jen legrace za každou cenu. Ve své náladě by se film měl podobat třeba Báječným létům pod psa,“ plánuje Petr Nikolaev v narážce na svůj úspěšný snímek. „Věřím, že příběh Střídavky bude divákům blízký, ať už ji sami řeší nebo řeší jen jednu rodinu nebo jen vztah se svým partnerem,“ dodává režisér.

 

Kromě Jiřího Vyorálka uvidíme ve filmu Martina Hofmanna (oba na snímku), Jitku Čvančarovou, Annu Polívkovou, Kristinu Svarinskou a jako důkaz toho, že pečovat je třeba nejen o děti, ale také o starší příbuzné, máme tu jednu ztřeštěnou babičku v podání Evy Holubové.

 

 

Bohémské mládí v nezávislém divadle

Jsou herci, jejichž kariéra vyletí nahoru sotva vyzují střevíce studenta. Jiní vstoupí do povědomí široké veřejnosti mnohem později, to ale neznamená, že méně pracují na tom, aby své herectví dovedli k dokonalosti. Jiří Vyorálek patří mezi ty druhé. Z rodné Třebíče a dramatického kroužku se přesunul mezi profesionální herce studiem na brněnské JAMU. Na sedm let zakotvil v angažmá v brněnském divadle Husa na provázku, ztvárnil zde například roli Hamleta či roli Idiota v jevištní tetralogii Sto roků kobry podle F. M. Dostojevského v režii Vladimíra Michálka. Za souborné uvedení tohoto představení byl v roce 2007 nominován na Cenu Thálie. Ještě před tím si ale k nevelké divadelní gáži přivydělával všelijak, myl okna a v létě jezdil do Skotska sbírat jahody, aby bylo z čeho žít. „Jel jsem si po svém, mimo mainstream, věnoval se nezávislému divadlu, což bylo dost málo komfortní. Oproti tomu teď žiju opravdu docela usedle,“ nastínil životní změnu Vyorálek, jehož hvězda vystřelila vzhůru až na prahu čtyřicítky.

 

Jiří Vyorálek v civilu na PR snímku k seriálu Polda, foto FTV Prima 

„Asi to přišlo tak, jak mělo. Myslím, že všechno má svůj čas a na některé věci je dobré si počkat. Je to takhle lepší než rychle vyletět, blýsknout se a pak zase rychle shořet a zmizet. Tomu se snad vyhnu. Nebo je to alespoň moje malé neskromné přání,“ uvedl herec v době, kdy jsme ho vídali jako zasmušilého doktora Mráze v seriálu Polda. Dnes je mu osmačtyřicet a toto přání se mu plní jak na jeho domovské scéně v Divadle Na zábradlí, tak ve filmu a v televizi, kde role střídá roli, aniž by byl zařazen do nějaké škatulky. Má tedy možnost předvést svůj mnohostranný kumšt, ať ho vidíme v charakteristických brýlích jako introvertního intelektuála nebo jako například v seriálu První republika jako silného muže a lva salónů.

 

Hrdý člen Divadla Na zábradlí, foto se svolením Jiří Vyorálek

Začalo to Gottwaldem

Hrát na velké ploše snad nejméně lidu milou postavu našich politických dějin Klementa Gottwalda byl pro Jiřího Vyorálka nelehký úkol. Seriál České století totiž představoval historické osobnosti nejen v klíčových okamžicích jejich kariéry, ale snažil se postihnout jejich osobnost jako celek. „Než jsem se kvůli Českému století začal o jeho postavu důsledněji zajímat, vnímal jsem ho absolutně negativně. Ale když jsem si s ním prožil dvacet natáčecích dní, nakonec jsem musel uznat, že v tom chlapovi něco být muselo. Obzvlášť to, jakým způsobem uchopil moc. I když mu nahrála zmatečná doba, kdy kolabovala demokratická fronta a těmto lupičům se naskytla možnost ovládnout úplně všechno. Rozhodně však nešlo o člověka úplně neschopného, naopak si myslím, že v sobě měl velkou sílu dotáhnout své snažení až do pro nás nešťastného a pro něj šťastného konce,“ líčil své prostudování postavy Gottwalda, které s režisérem Robertem Sedláčkem dotáhli až do podoby záludného záporáka. „Snažili jsme se v postavě najít určitou míru záludnosti, chorého přemýšlení, což je strašně vděčná herecká práce. Složitý záporný hrdina je pro ztvárňování vždycky lepší. A samozřejmě je to atraktivnější i pro diváky,“ vysvětluje, proč rád hraje hrdiny se složitým, často záporným charakterem. Ostatně mladý Valenta v seriálu První republika patřil také do této kategorie, navíc vývoj této postavy umožnil herci vyjádřit proměnu mladého floutka v nekompromisního zralého muže a rozehrát a předat divákům velkou škálu emocí.

 

V seriálu První republika, foto Česká televize

Kriminálky a kriminalisté

V Poldovi mu připadla role protipólu hlavního hrdiny. Je zajímavé, jak velký prostor dokážou v kriminálních seriálech zaujmout patologové. Doktor Mráz patří právě mezi ty, kteří dávají policejnímu vyšetřování jistou dávku důstojnosti, i když jeho věčný soukromý souboj s hlavním hrdinou straní frajerskému policajtovi. Typického seriálového policistu nabídl herci naopak seriál Stíny v mlze. Detektiv Martin Černý je chlapík, který si s sebou nese svou minulost, věci dobré i špatné. S tím vším se snaží bojovat, ne vždycky podle pravidel, a zachovat si svou čest. Prostě tvrdý policista, jdoucí neúprosně po stopách zločinu. „Díky tomuto natáčení jsem k práci kriminalistů a policistů získal obrovský respekt a jen zkraje pocítil tíhu, jakou ti lidé nesou. Sám vůbec nevím, jak bych v akci reagoval, snad to ale dokážu zahrát,“ vypráví Jiří Vyorálek o natáčení seriálu se svou typickou hereckou pokorou.

 


Patolog Mráz s Poldou Davidem Matáskem, foto FTV Prima

Zasmušilá tvář je jen maska

Dokonce i ve filmových komediích, ve kterých se Jiří Vyorálek objevuje často, zachovává převážně zasmušilou tvář. Když se mu ale podíváte do očí, vidíte v nich bystrého, inteligentního muže nabitého energií a humorem. „Já tím klamu pořád. Tvářím se, že jsem naštvanej, ale všechno to myslím jako legraci. Vypadá to jako útok, ale přitom je to sranda. Jsem takovej pitomec, který má tento styl humoru. Na druhou stranu nejsem úplný entuziasta, raději se nad věcmi zamýšlím a někdy si je tak ironicky okomentuji. Ale snažím se být ironický i vůči sobě,“ promlouvá herec o své povaze, kterou s lehkostí používá i v nejrůznějších postavách.

 

V Českém rozhlasu při práci na hře Otčina, foto ČRo

Střídavá péče nehrozí

Jiří Vyorálek patří k těm, kdo své soukromí moc na veřejnost netahají. S manželkou Zuzanou má pětiletého syna Vincenta a dvouletou dceru Marii. Rodině věnuje rád co nejvíce času. Aby s ní mohl být, některé pracovní nabídky i odmítá. „Čas s nimi strávený je pro mě důležitý,“ prozradil. Syna odmalička vede k tomu, že svou mladší sestřičku musí chránit a opečovávat. Tak, jako se kdysi o něj starala o deset let starší sestra. Právě díky ní se stal hercem. „Dělala amatérské divadlo a já jí hrozně záviděl. To předvádění se a volnost srandy. Že si člověk může dovolit věci, které si normálně v životě dovolit nemůže,“ přiblížil. Dnes našel osmačtyřicetiletý herec vyváženost mezi volností a srandou a klidným soukromím, kterého si váží.

 

Daleko známější než jeho skutečná rodina je ta televizní, z oblíbené série reklam pro telefonního operátora. Na otázku, jak jste přišli na to, že ideální tváří pro Vodafone bude právě Jiří Vyorálek, padla tato odpověď: „Když jsme ještě točili reklamu s turbo holkama - to byly takové ty čupr seniorky, které propagovaly rychlý mobilní internet - chtěli jsme komunikovat, že pokrýváme i Moravu, a hledali jsme herce pro roli vinaře. Dostali jsme z castingu několik preferencí, ale pak mi ještě dodatečně poslali krátký monolog právě Jiřího Vyorálka. Měl uvěřitelný moravský projev, vypadal trochu jako Johnny Depp a něco mu zářilo z očí.“ Foto se svolením Vodafone 

To NEJ z letošních Varů shrnuje Pokáč v novince

Novinář píše fejetony, písničkář reaguje na aktuální události texty. Pokáč uvádí své „rychlovky“ na Frekvenci 1. Nezapomněl ani na karlovarský filmový festival. Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech není jenom přehlídkou filmů, ale také módy a celebrit. Každý rok se hvězdy na červeném koberci předhánějí, kdo dorazí v nejzajímavější a nejodvážnější róbě. „Každoroční festival snobárny a nevkusu ve Varech byl letos opět výživný, pojďme si ho společně připomenout," říká Pokáč o skladbě Ohlédnutí za KVIFF 2022. Věnuje ji hostům toužícím po slávě, jejich oblíbeným kratochvílím a výstředním outfitům. Rozhodně nejde o přehlídku elegance, stylu a krásy, jak by se slušelo na podobnou akci. Součástí vtipného videa je i stylový sexy kostým Pokáče.

 

 

Ondřej Ruml přezpíval píseň od Bee Gees

Komedie Hádkovi režiséra Vojtěcha Moravce vstoupila do kin s písní a videoklipem „I Started a Joke“. Původní skladbu slavné skupiny Bee Gee z roku 1968 nazpíval pro závěrečné emotivní sekvence filmu zpěvák Ondřej Ruml. „Pro tuhle písničku jsme si vybrali Ondru Rumla, především proto, že je to skvělý zpěvák a hlavně dobrej kamarád. Nazpíval to tak procítěně a citlivě, že se mi to zdá snad lepší než originál,“ říká k písní režisér Vojtěch Moravec.

 

 


„Zazpívat si a vlastně přezpívat Bee Gees je samozřejmě „vohubu“. Člověk to může vnímat různě. Já byl ale hlavně rád za tak hezkou písničku a taky že jsem věděl, v jakým momentu bude v tom filmu použita. Líbilo se mi, jakým způsobem se chce, aby to vyznělo,“ říká Ondřej Ruml.

Píseň doprovází i videoklip, který vznikal na stejných místech jako samotný snímek a vedle záběrů z filmu ho s ním propojuje i růžový kabriolet. Ten hraje ve filmu jednu z důležitých úloh a režisér ho jako motiv využil i pro doprovodný klip. Jezdit chvíli v růžovém autě si sám Ondřej Ruml vyzkoušel a je nad míru spokojený. „Já ten růžovej kabriolet měl od Hádků půjčenej na víkend a díky němu jsem v očích své dcery neskutečně stoupnul,“ směje se Ruml.

Nova rozšiřuje možnosti SocialTV

Skupina Nova znovu rozšiřuje možnosti červeného tlačítka a přichází s novinkou v prostředí aplikace SocialTV. Ta byla uživatelům představena v květnu v souvislosti s propojením se sociální sítí Instagram. Nyní se aplikace upgraduje o další sociální síť – TikTok.

 

Ilustrační foto od TV Nova 

TV Nova vidí HbbTV jako stále se rozvíjející technologii s velkým potenciálem, která přináší pohodlné uživatelské prostředí s širokým spektrem využití. Iva Dohnálková, Business Development Manažerka HbbTV, dodává: „Jsme velice rádi, že se nám daří přinášet našim divákům stále něco nového. SocialTV aplikace umožňuje uživatelům sledovat příspěvky ze sociálních sítí bez nutnosti registrace na Instagramu nebo TikToku. Současné propojení s projektem Praha – den & noc je příkladem perfektní synergie, kdy divákům nabízíme obsah pro sociální sítě také na TV obrazovce. Diváci si tak mohou v reálném čase prohlédnout, co se děje na sociálních sítích u účastníků hrané reality show. Věřím, že brzy najde SocialTV aplikace také zalíbení u obchodních partnerů TV Nova, kteří tak mohou své sociální sítě rozšířit na televizní obrazovku.“

Zdroje: Bontonfilm, iPrima, TV Nova, Frekvence 1

 

 

Vložil: Ela Nováková