Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nejhorší je politika prožírání. A tu si právě jdeme už zase užívat. Komentář Štěpána Chába

komentář 15.07.2022
Nejhorší je politika prožírání. A tu si právě jdeme už zase užívat. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Gestikulační velmistr Petr Fiala v akci

Vládní podpůrný program proti zdražujícím se energiím, na který vláda vyčlenila 30,6 miliard (před měsícem to ještě bylo 66 miliard), nedává smysl. Na první dobrou určitě, mnohým domácnostem, kterým by ceny za energie zlomily vaz, se tím uchrání. Jenže jaký bude výsledek? Prachmizerný. Tím neříkám, že se domácnostem s horentními sumami za energie nemá pomáhat, chraň Bůh, jen si stojím za tím, že se jim má pomáhat jinak.

A to tím, že se bude řešit primární problém. Tedy cena samotných energií. Jsem pevně přesvědčený, že do skupiny minoritních akcionářů ČEZu, který ze 70 % vlastní stát, si nalezli vedle běžných malých střadatelů, kteří doma v šupleti drží několik málo akcií a doufají v lepší důchod na stará kolena, také spekulanti toho nejhrubšího zrna, kteří skutečně drží nůž na krku vládě, tedy i celé republice stran energetiky.

Celý podpůrný program, na který z vlastních kapes daňových poplatníků dáme 30 miliard, tak přeteče do kapes těchto spekulantů. Jejich jediným cílem je, aby elektřina byla drahá a tedy aby si oni mohli svůj důchod užívat už teď, v produktivním věku při neproduktivním spekulování. Těch 30 miliard není z dlouhodobého hlediska vůbec žádná pomoc. Ekonomiku státu to poníží o 30 miliard, které si současná vláda půjčí, abychom je my, daňoví poplatníci, do budoucnosti museli splácet i s tučnými úroky. V tomto ohledu se stát v rukou vlády Petra Fialy chová produktivně se zápornými hodnotami, abych to řekl zaobaleně a prorůstově. Zjednodušeně řečeno – připravuje nám ještě víc zadluženou budoucnost a chová se proinflačně. Výsledkem jejího konání může být až snížení ratingu naší republiky, což povede k tomu, že další půjčky na mezinárodním poli budeme dostávat pouze se zvýšeným úrokem oproti zemím s lepším ratingem. Krátce řečeno - za pár let se potkáme s Burkina Faso u pumpy na vodu a budeme si s tamními mafiány poklepávat na rameno a rozumět si. 

A výsledek bude přitom nulový. Půjčené peníze se neinvestují, ale prožerou. To znamená, že nevytvoří žádnou hodnotu, která by stabilizovala naši ekonomiku do budoucích časů. Nopak, peníze poputují na zvrácený systém přeprodávání elektřiny na burze energií v Lipsku. Následně pak přetečou do kapes spekulantů a minoritních akcionářů. Mezi těmito dvěma skupinami je ovšem tak malý rozdíl, že by ho neodhalil ani laserový mikroskop. 

Ještě před necelým měsícem německá společnost RWE nabízela k prodeji zásobníky plynu na území České republiky. Stát o ně neprojevil zájem. Přitom vláda s velkou slávou oznámila, že za těžké prachy dojednala pronájem zásobníku v Nizozemí pro LNG zkapalněný plyn. Teď je otázka – budou zásobníky na plyn v ČR, které vlastní RWE, sloužit potřebám českých domácností a průmyslu, když v Německu začne plynová krize? A ta už se projevuje panikou, kdy Němci se hecují v tom, kdo se bude méně sprchovat, jakou zimu si doma budou udržovat v prosinci, aby porazili krizi, jak se bude omezovat průmysl.

A bude sloužit pronajatý zásobník v Nizozemí České republice, když dojde na tvrdé řešení akutní krize? Nebude. Tamní vláda prostě nařídí, že Nizozemí neopustí ani jeden kubík plynu. Nizozemí bude chránit přednostně svůj průmysl, své domácnosti. Na nás nakašle. To samé Němci (a těm my se nevzepřeme a nezablokujeme vývoz plynu ze zásobníků plynu, které patří společnosti RWE, na to jsme moc malí páni s příliš signální vládou v čele).

Co vláda mohla a měla udělat. Příklad si můžeme vzít na Slovensku. Cena za 1 MWh v přepočtu 1500,-, u nás za stejnou MWh 8800,- k 13. červenci 2022. Jak toho Slováci dosáhli? Vláda vyhrozila minoritním akcionářům, že na ně uvalí sektorové daně, které by jim příjmy sesekaly natolik, že by na tom byli škodní oproti tomu, když by přistoupili na zastropování ceny energie. A ejhle, minoritní akcionáři ustoupili a se zastropováním ceny souhlasili. Výsledkem je to, že slovenský rozpočet se nemusí prožrat ke sníženému ratingu. U nás to nejde. U nás se zadlužíme a dovedeme naši zemi do několika málo let k ještě větší bezútěšnosti. Proč? Proč vláda jedná proti rozumu i lidem vlastní země? Zajímavé je, že minoritním akcionářem je mimo jiných na Slovensku i u nás miliardář Daniel Křetínský. Na Slovensku ustoupí a v České republice se vláda bojí? Rozdáme dávky, prožereme se do bídy. To je radosti při kolapsu globalizace.

A co je zajímavé. Vláda Petra Fialy půjčila ČEZu, vysoce ziskovému ČEZu, z kapes daňových poplatníků 74 miliard korun... dobře, půjčila, sama si na to musela půjčit, takže zase budeme platit úroky, aby ČEZ mohl nakupovat na burze energií v Lipsku. Sumu stát rukou vlády půjčil za podmínek, které by byly pro jiné podnikatele doslova snové, velmi výhodné a skočil by po nich každý. Minoritní akcionáři ČEZu nic nepůjčili, ti jen sosají výsledný zisk. Pozor, půjčka, kterou budeme splácet my, daňoví poplatníci, zase tak snová nebude. Já už začínám mít pomalu pocit, že vláda Petra Fialy se chová protizákonně, rozhodně se chová proti vší mravnosti. Tak se řádný hospodář chovat nemůže. Prostě nemůže. 

Dobrá, co dál. Peníze, které se vláda rozhodla věnovat spekulantům skrze hrazení horentních sum za energie domácnostem, ale i ty, které se půjčili ČEZu na handlování na burze, jsme mohli použít k postupnému zestátňování energetiky. V 90. letech jsme ji bezhlavě dali v plen spekulantům, teď ji holt budeme muset získat zpět. Začít jsme mohli odkoupením zásobníků plynu od RWE. Neudělali jsme to. Místo toho, abychom vypláceli minoritním akcionářům výpalné skrze podpůrný program pro domácnosti, mohli jsme tytéž akcionáře vyplácet a zbavovat se jejich tlaku na vysoké marže.

Otevřený trh je krásná myšlenka. Ale představuju si ji spíš tak, že se třeba naše olomoucké tvarůžky mohou bez velkých byrokratických problémů probojovat na trh jiného státu, než tak, že naše klíčová a bezpečnostní struktura bude v rukou jak minoritních akcionářů, tak i zahraničních korporací. Energetika má být zcela v rukou státu. V rukou státu má být voda. Klíčová odvětví průmyslu nutná pro chod země (tedy ta, která jsou navázaná na energetiku) mají být v rukou státu. V rukou státu má být to, co rozhoduje o bezpečnosti země a jejích obyvatel. My jsme vlastněni a o vlastní bezpečnost se musíme doprošovat. Což je, i vzhledem k historické zkušenosti naší země, velmi neblahé. Teď nás na benzinu natahují rafinérie ve vlastnictví Polska, na plynu nás natahují Němci, na elektřině minoritní akcionáři ČEZu, kde jsou i americké společnosti, a to ve shodě s německou burzou energií v Lipsku, kde povinně dobrovolně podporujeme německou ekonomiku na úkor naší vlastní země a jejích obyvatel. No není to báječné? Fialu v Berlíně jistě poplácají po zádech. Stejně jako v Bruselu. Minoritní akcionáři přicucnutí na ČEZ už od dob, kdy ho ODS začala rozprodávat, Fialovi za stržené peníze jistě v budoucnosti postaví pomník.

Petře Fialo, jste premiérem České republiky. Já od vás chci, požaduji, abyste se začal chovat jako státník, který ví, co má dělat a jak nás nenutit k českému obvyklému – nenech zahynouti nám, ani budoucím – protože vaše nynější politika vypadá, že hynutí je také jedna z alternativ vaší gestikulační práce ve vysílání signálů (už se učím znakovou řeč. Nabyl jsem totiž dojmu, že Fiala svými gesty něco zásadního signalizuje a že je potřeba to pochopit).

Pamatujete, Petře Fialo, s jakou radostnou jiskrou v oku jste oznamoval svá opatření na snížení dopadů předražených pohonných hmot? Kolik uhlíkové stopy jste při divoké gestikulaci u toho zanechal? Ani slovo o polských rafinériích, které na tom berou doposud nemravné marže. Ne, vy jste zakázali přimíchávání biosložek do paliva. A víte co? On se ten sajrajt do paliva přimíchává dál. A dál přimíchávat bude. Navzdory vaší jiskřičce v oku.

A tohle, tohle není jednání premiéra republiky. Tohle je jednání kašpárka, na kterého všichni kašlou. Zakazuji přimíchávání biosložek do paliv, řekl premiér, předsedkyně Sněmovny to orámovala nadšenými výkřiky horlivé aktivistky proti Babišovi, následně k žádnému konci přimíchávání nedojde. Co to bylo za divadýlko, že jsem tak smělý?

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb