Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jaká je definice proruského švába, pane ministře? Komentář Štěpána Chába

komentář 12.07.2022
Jaká je definice proruského švába, pane ministře? Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením Víta Rakušana

Popisek: Ministr vnitra Vít Rakušan. Takhle jímavě se na voliče díval přesně po volbách. A takhle jímavě teď mnozí voliči hledí na něj. Jen v oku mají víc hrůzy a zděšení.

Ministr vnitra Vít Rakušan na svém twitterovém účtu okomentoval roztržení NCOZ a vznik nové skupiny elitního policejního útvaru, který se má věnovat kriminalitě v on-line prostoru. Orámoval své prohlášení válečným tancem nad pojmem „proruský šváb“. Proruští švábi prý ze vzniku jednotky nebudou nadšení. A otázkou musí být jediné – co přesně je to ten proruský šváb?

„S bojem proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě to myslíme vážně. Jsem rád, že policie připravila vznik nové elitní jednotky, která se těmhle velmi aktuálním hrozbám bude naplno věnovat. Což se nebude líbit extremistům, teroristům a různým proruským švábům, na které si právě tahle jednotka bude chtít posvítit. Vznik jednotky je výsledkem dvouleté práce policistů a státních zástupců v rámci skupiny REFORMA,“ napsal ministr na Twitteru a ideologické zanícení z něho doslova kapalo.

Taková elitní jednotka ajťáků s pravomocemi by byla docela fajn. Před čtvrt rokem jsem, já tele, narazil na e-shop, kde jsem učinil objednávku a zároveň ji okamžitě zaplatil. A, ač si u každého nákupu kontroluju, zda se nejedná o podvodný obchod, tady jsem to nějak zabulel. O pár hodin později jsem zjistil, že se skutečně jedná o podvodný e-shop. Napsal jsem na CZ.NIC s tím, zda mají páky na to, aby byl podvodný e-shop zablokovaný, když prokazatelně okrádá, a když CZ.NIC byl schopný zablokovat takzvané dezinformační weby. Odpovědí mi bylo, že nemohou, že je to proti zákonům. Oslovil jsem i Českou obchodní inspekci. Obchod okrádá, manipuluje, může s tím ČOIka něco udělat? Odkázali mě na seznam podvodných e-shopů, kde ten „můj“ figuroval na předních místech. Ale s postihem se k věci neměla ani ČOIka, nemá na to páky. Proto bych uvítal policejní jednotku, která by podobné weby v mezinárodní spolupráci prostě likvidovala.

Jenže máme tu ministra Rakušana a jeho pojetí, které akcentuje spíš neurčitou vyhrůžku takzvaným proruským švábům. Čím neurčitou? Protože nemáme definici proruského švába. Není ukotvená v Ottově slovníku ani v české legislativě. Jen na Wikipedii je lakonická noticka, její součástí jsou tato obvinění: „Nejčastěji se jako ruský šváb označuje dlouhodobý stoupenec prokremelské politiky Miloš Zeman. Nálepkou ruského švába se může chlubit i Václav Klaus.“ Tak dobrá, máme tu první dvě jména. Zeman a Klaus jsou proruští švábi. Kdo je další na řadě? Celý Institut Václava Klause? Já vím, Klaus v poslední době šlape na kuří oko celé vládě Petra Fialy a vláda by tedy jistě uvítala, kdyby na Klause měla páky jak ho definitivně umlčet, když se o to ještě nepostarala zubatá.

V tomto ohledu činnost vlády chápu. Nechce být kritizovaná, chce být adorovaná. Jenže to by chtěl být každý. I já, nesmělý, mám svého oblíbeného dlouholetého kritika, který mi v posledním přípisu napsal něco podobného, co z vládní lavice vypouští ministr Rakušan. Napsal doslova: „Ne nadarmo lhář a podvodník Cháb dostal z Kremlu od Putina Krameriovu cenu pro rusácké desinformátory.“ Je to sice podobné, jako když pirátská poslankyně Richterová obvinila bez důkazu Alianci pro rodinu z toho, že ji platí Putin, ale když se kácí les, třísky létají, že jo. Paní poslankyně nebyla označena za dezinformátora, ač dezinformovala, protože určitý druh správně smýšlejících lidí když dezinformuje, tak vlastně nedezinformuje, ale jen informuje s možnými dalšími alternativními výklady řečeného. To pak je v rámci čistek možné označit za Putinova mazlíka placeného a oceňovaného Kremlem kohokoliv, s kým nesouhlasím. Není to takové podivné politické #MeToo, kdy se budou odstřelovat lidé na základě komentáře na Twitteru? Mccarthismus pro 21. století?

Server Aktuálně.cz jde ještě dál než ministr vnitra. Server napsal, že nová jednotka může jít i po takzvaných covidových dezinformátorech. Pan doktor Pirk, pan doktor Hnízdil, reinkarnační guru Chaun, ti všichni ať si sbalí tepláky, protože v teplácích a ve vymrzlé cele stráví zbytek života. „Za poslední dva roky vznikla podle policie nová forma extremismu, kterou svým propojením představují dezinformátoři, odpůrci proticovidových opatření a proruští aktivisté. Nejviditelnějšími zástupci jsou Tomáš Čermák, Patrik Tušl, Pavel Zítko a Jiří Černohorský. Všechny momentálně stíhá nebo prověřuje policie.“

Jenže je cestou, kterou se chceme ubírat, vytvoření totality politického uvědomění? Pojem ruský šváb zní totiž strašně podobně jako americký brouk. Prostě jako čirý blábol, kde se proti pitomé ideologii bojuje stejně pitomou ideologií a dojde se k tomu, že se tady zase spoustu věcí nesmí. A ne, nebude to v pořádku. O lidech, zmíněných serverem Aktuálně.cz, nemám příliš povědomí. Jen mi zůstalo v paměti, že Jiří Černohorský se teď přetahuje s brněnskou radnicí o vyvěšení ukrajinské vlajky na jezdecké soše na náměstí v jihomoravské metropoli. Radnice věší ukrajinskou, Černohorský českou. A takhle se tam přetahují. Výměna proběhla již čtyřikrát. Umanutec se hádá s umanutci. Hloupé je obojí, jak vyvěšování ukrajinské, tak i české vlajky. Hoďte vyhrocenému davu kost, popere se o ni jako vzteklý pes. A na základě toho Černohorského, předpokládám, prověřuje policie.

Černohorský je provokatér. A i takové společnost potřebuje. Je pak o čem přemýšlet a střetávat se i s jiným viděním světa. V souvislosti s Černohorským a jeho provokováním bychom museli zaměřit svůj totalitou podroušený pohled i na senátora Hilšera, který se nechal vyfotit do půl těla při protestu, kdy měl na pupíku napsané, že je Putin dě*ka, nebo něco v tom smyslu. Princip je stejný, provokatér. Jenže který blázen by požadoval, aby za to byl Hilšer postihovaný? Nezavádějme zase prvomájové průvody a povinné vyvěšování vlajek v oknech. To už tady bylo. A neosvědčilo se to.

Jaká témata budou na indexu a povedou k označení proruský šváb? Odpor proti covidovým opatřením, kritika elektromobility, Green Dealu, přínosu solárních a větrných opatření, rušení chovů v zemědělství, kritika Víta Rakušana, kritika přeprodeje elektřiny přes burzu v Lipsku, odpor proti potratům, proti takzvanému manželství pro všechny, kritika EU, upozorňování na zdražování služeb, potravin a pohonných hmot,… dosaďte si dle libosti.

Kdybych si musel vybrat, kde bydlet a žít, jestli v Rusku nebo USA, rozhodně si vyberu USA, protože první, co bych v Rusku udělal, by byl nadpis u článku, který by zněl – Rusko vede válku, zastavme ji – a dostal bych od orgánu přes hubu a rozhlížel se kde spoluvězni pohodili mýdlo. V USA bych tamní vládu kritizovat mohl a kritizoval (nadpis by byl totožný – USA vedou válku, zastavme ji) a trest za myšlení a názory by mi nehrozil (i když i to je sporadické). A to je ta svoboda, kterou požaduju a chci i v České republice (bez toho sporadického v tom). Žádné tupé zavádění právně neurčitých pojmů, jako je proruský šváb, kdy člověk neví, jestli může o ministrovi Rakušanovi napsat, že je zaslepený ideolog, když zaslepeným ideologem prostě je. Máme platnou legislativu, která postihuje nebezpečné chování. Nezavádějme si takovou legislativu, která udělá nebezpečné chování i z myšlení. Ministře Rakušane, tohle snad ani vy nemůžete myslet vážně. To jde čekat od svazáckých Pirátů, od vás je to takové na levačku. Doslova.

V této souvislosti je fascinující rozhovor s šéfem Centra proti terorismu a hybridním hrozbám (CTHH) při ministerstvu vnitra Benediktem Vangeli. Co odpověď, to předsudek a domněnka a dohad. Výsledkem domněnek a dohadů má pak být zavádění tvrdých opatření vůči svobodě společnosti. Ono to jinak číst nejde. Stačí jedna jeho odpověď, kde mluví o tom, kdo a jak je placen oním Putinem, který tu platí celé politické spektrum, a o kterém se neustále mluví jako o tom, kdo posílá notičky. Od ekologických fanatiků z extrémní levice, až po nácky z extrémní pravice.

„Rozhodně tu nemáme jasnou sérii důkazů, a ani to tak není v jiných zemích, že by proruská scéna byla krok po kroku placená Ruskem. Když je někdo placen, tak zprostředkovaně, většina si vydělá na svých tématech, a stačí, když ho pozvou na jednání, na ambasádu, je brán v kruhu. Naopak máme informace o tom, že řada z nich to dělá pro peníze a pro své zhrzené ego.“

Tý brďo, takže celá ta slavná hybridní vojna probíhá za to, že si dezinformátor může skočit na koukačku na ruskou ambasádu a že ho tam poplácají po rameni. To je od Putina až věrolomně šalebné. Není pan Vangeli, a s ním i ministr Rakušan a jeho nohsledi, tak trochu paranoik? A když jsme u toho, na kterou ambasádu si zaskakuje na koukanou pan Vangeli s Rakušanem? Nebo svou práci dělají zdarma a z lásky k bližnímu a po večerech chodí házet lopatou někam na stavbu, aby si vydělali na živobytí? Otázky, samé otázky.

A dáme si ještě jednu odpověď pana Vangeli: „Pár let nazpět by jakýkoliv výrok o řešení dezinformací zákonem byl odsouzen k upálení ať už z pohledu tvrdého konzervativce, nebo liberála. My ale jako stát chráníme demokracii a v tomto směru nemáme žádné emoce.“

Tak to vidíte, chrání demokracii tím, že ji hubí. To je logika. Jen by mě zajímalo, jestli Lubomír Volný bude mít po legislativních úpravách šanci se svým programem kandidovat opět do Parlamentu. Nebo už bude vyhodnocen jako proruský šváb nehodný existence? A všimli jsme si toho, jakou měl Volný podporu (tedy prakticky nulovou)? A uvědomujeme si, že i když bude Volný zahnaný se svými názory do ilegality, že sympatizanti jeho politiky ani on samotný nezmizí z povrchu Země? To je ta ochrana demokracie?

Vždyť i Sládkovi republikáni byli v 90. letech strašlivým ohrožením, protože šli na ruku skinheadskému hnutí. A přesto… kde je dnes Sládek a jeho společnost pro mlácení cikánů? Na smetišti dějin. I bez zavádění cenzury ve společnosti. Jeho politika byla krátkozraká, jeho kariéra krátkodobá. Jak to tak s extrémy bývá. Jenže Rakušanova (nad)vláda bude vytvářet jen další a další extrémy, protože vybuduje odboj, doslova odboj. Oni toho Volného i Černohorského k tomu násilí donutí. To je uvědomělá politika, že?

Jen pro formu upozorním, že už deset let volím naivně Svobodné, podezření z toho, že bych to házel Volnému, se tak tímto zbavuji, a přesto stojím pevně za tím, aby Volný kandidovat mohl. Protože žijeme přece v demokracii… dokud nám ji „demokratická“ kolice pěti nezruší. Stejně je to fascinující, ODS v 90. letech pomáhala rodit svobodu (a že nás ten porod stál celou soběstačnost i ekonomickou prosperitu), aby ji teď pomáhala pohřbívat (což nám ovšem soběstačnost a ani prosperitu nevrátí, želbohu). To jsou veletoče, pane poručíku (oslovením pana poručíka už se připravuju na vyšetřovnu k podávání vysvětlení či případnému zalígrování ve vazební cele).

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb