Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Čtyři zlaté, dvě stříbrné a svatba snů. Vzápětí ale bohyni Věru čekalo hned dvojí peklo na zemi. Tajnosti slavných

06.07.2022
Čtyři zlaté, dvě stříbrné a svatba snů. Vzápětí ale bohyni Věru čekalo hned dvojí peklo na zemi. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením Cinemart

Popisek: Věra Čáslavská v dokumentu Olgy Sommerové Věra 68

VIDEO Pohádková svatba, která se uskutečnila 26. října 1968 v metropolitní katedrále v Ciudad de México, vyvolala šílenství tisíců nadšených Mexičanů. Miliony diváků sledovaly obřad v přímém přenosu, při odchodu novomanželů z katedrály dav šílel. Vdávala se přece jejich bohyně Vera! (Pokračování z pondělí 4. července)

Bezkonkurenční hvězda sportovní gymnastiky, oděná do pohádkové bílé róby, protkané zlatem, a atlet s tváří hollywoodského herce se stali párem snů mexické olympiády. Úspěšné československé sportovce Věru Čáslavskou a Josefa Odložila oddal na radnici tehdejší velvyslanec Karel Hanuš.

 

Mexico City 1968:

Svatbu sledoval celý svět

Následoval obřad v barokní katedrále Nanebevzetí Nejsvětější Panny Marie. Jenže katedrálu na náměstí El Zócalo zaplnil dav do posledního místečka, takže snoubenci neměli šanci dostat se dovnitř a museli jít zadním vchodem. „Olympionici svalovci kolem nás utvořili kruh, abychom aspoň mohli vyslechnout zkrácený obřadní akt,“ vzpomínala Věra v jednom rozhovoru. „Na zádech jsme měli spoustu lidí. Drželi jsme dav, aby se vůbec Věra s Pepou dostali k oltáři,“ připomněl mimořádný den gymnasta Bohumil Mudřík, kterému tenkrát unikla olympijská medaile jen o vlásek. Po obřadu museli novomanželé hodinu počkat v kryptě pod sakristií, než se davy trochu zklidní. Na hostinu v olympijské vesnici se nakonec přece jen dostali všichni ve zdraví.

 

Svatba roku:

Peklo za zavřenými dveřmi

Po olympiádě byla Věra vyhlášena nejlepší sportovkyní světa a druhou nejznámější ženou světa po Jacqueline Kennedy-Onassis. A také podepsala manifest 2000 slov, čímž se novým mocipánům definitivně znelíbila a dělali všechno, jen aby národ na Čáslavskou zapomněl. V roce 1969 porodila dceru Radku, začala studovat na FTVS, dalších pět let ale nepracovala, protože se ji nikdo neodvážil zaměstnat. Lépe na tom nebyl ani Josef, který musel odejít z armády, a pracoval pak jako trenér. Po promoci v roce 1974 Věra porodila syna Martina, oba manželé konečně dostali práci a v roce 1979 i povolení k odjezdu do Mexika, kde oba působili do roku 1981 jako trenéři. „Vyměnili mě za uhlí. Sověti požádali Mexičany, aby za ně Kubě dodávali uhlí. Mexičané si za to řekli o moje služby, nabídku jsem ráda přijala,“ prozradila Věra po letech. Mexiko na svou někdejší modlu nezapomnělo a Odložil popularitu své ženy neunesl. Doma s ním prožívala peklo, byl agresivní, vyhrožoval, žárlil a současně jí byl neustále nevěrný. Kvůli dětem se Věra rozvádět nechtěla, nakonec ji ale k tomuto rozhodnutí samy v roce 1987 přiměly.

 

Pocta legendě českého sportu:

Návrat na výsluní

Odložil se brzy po rozvodu znovu oženil a s manželkou Evou měl dvě děti, přesto mu ale Věra dál ležela v hlavě, a když se opil, pronásledoval ji a vyhrožoval. V listopadu 1989 se Věra konečně vrátila do veřejného života. Dostala nabídku stát se pražskou primátorkou, Japonsko o ni stálo jako o velvyslankyni. Nakonec se stala v lednu 1990 poradkyní prezidenta Havla pro sociální otázky a sport a od roku 1991 působila jako jeho asistentka. Až do roku 1996 byla předsedkyní Československého, a poté Českého olympijského výboru, a pak členkou Mezinárodního olympijského výboru. Její exmanžel byl po roce 1989 rehabilitován, vrátil se do armády a v letech 1992 až 1993 byl velitelem Mírových sborů OSN v Iráku. Po návratu se ale dozvěděl, že syn Martin ,vyhořel‘ u maturity. Chtěl mu nabídnout pomoc, jejich jediné setkání se ale proměnilo v tragédii. Po jedné ráně, kterou dostal od naštvaného devatenáctiletého kluka, který se ale věnoval sedm let bojovým sportům, se už neprobral a po pětatřiceti dnech v hlubokém bezvědomí zemřel 10. září 1993.

 

Věra 68:

Roky ve stínu

Za ublížení s následkem smrti byl Martin odsouzen na čtyři roky, přesto se dostal na svobodu už v roce 1997 díky Havlově amnestii, o kterou ale jeho matka nežádala. Jeho pobyt za mřížemi a mediální kampaň, která se po jeho propuštění rozjela na plné obrátky, ale Věra nakonec psychicky nezvládla. S těžkými depresemi skončila v psychiatrické léčebně v pražských Bohnicích, a poté v domově s pečovatelkou službou, protože se u ní začala projevovat závislost na lécích na spaní. V roce 2012 o ní režisérka Olga Sommerová natočila dokument Věra 68 a někdejší sportovní hvězda v sobě konečně našla dostatek sil k návratu do života.

 

Odhalení pamětní desky na rodném domě:

Boj, v němž vůle nestačila

Na jaře roku 2015 ji ale začaly trápit silné bolesti břicha a lékaři diagnostikovali rakovinu slinivky břišní. V polovině května podstoupila v pražském IKEM náročnou operaci, poté chemoterapii, jenže se ukázalo, že stačit nebude. V úterý 30. srpna 2016 sportovní legenda Věra Čáslavská boj se zákeřnou nemocí prohrála. „Pro mě to byla nejlepší sportovkyně století,“ prohlásil o ní v rozhovoru pro idnes.cz historik českého sportu František Kolář. „Jasně, tři medaile Emila Zátopka na hrách v Helsinkách jsou fascinující, ale Věra byla podle mě ještě výš. Hlavně díky té své bojovnosti, ctižádostivosti, schopnosti se zakousnout. Měla v sobě až takovou zavilost, díky které, když se rozhodla, že něco dokáže, tak to taky dokázala.“

(zdroje: Wikipedie, Český rozhlas, Český olympijský výbor, Pavel Kosatík: Život na Olympu, Gabriel Zelenay, Karel Malina: Reportáž o 4 medailích Věry Čáslavské)

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská