Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Politika jako ezoterická pavěda. Komentář Štěpána Chába

komentář 06.07.2022
Politika jako ezoterická pavěda. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Zářivá budoucnost? Nebo propadák?

Tak nám zakázali auta se spalovacími motory. I přes odpor se členské státy v Radě Evropy dohodly, že rok 2035 je konečná. S výjimkami, samozřejmě. Ale věc je ještě v řešení. Ovšem už teď je jasné, na čí stranu se postavila vláda Petra Fialy. Na stranu nejzářivější budoucnosti, jak jinak.

V polovině prosince minulého roku, tedy v době, kdy premiér ještě nehrál svou labutí píseň, ale vypadal, že se třeba k něčemu zajímavému rozhoupe, pronesl náš slovutný euroobčan Petr Fiala památná slova, na která mnozí s nadějí čekali: „Návrh na zákaz automobilů se spalovacími motory, to by ohrozilo existenčně řadu lidí, kteří u nás osobní automobil nepoužívají jako nějaký luxus nebo pro zábavu,“ řekl Fiala. A už je tu lámání chleba. Ministryně pro životní prostředí Anna Hubáčková na zasedání Rady Evropy zvedla pro zákaz aut se spalovacími motory pacinku.

A vyjednala nám výjimku. Jakou? Auta se spalovacími motory se budou moci prodávat i po roce 2035, ale jen v případě, pokud budou mít alternativní čisté palivo. Jinak řečeno – pokud si nalezneme palivo ve formě čisté krve panen, třeba. Aplikace sousloví vlk se nažral, koza zůstala celá. Jak řekl premiér Fiala: ...zákaz automobilů se spalovacími motory, to by ohrozilo existenčně řadu lidí." A o půl roku později Fialova ministryně mlčky přihlíží. Ono je potřeba to opakovat. Kdo byl proti? Itálie, Portugalsko, Rumunsko, Bulharsko a naši bratia Slováci. My jsme tak bohatý stát s tak bohatými lidmi a tak spolehlivou energetikou, že nemusíme být proti. Dokazujeme to dnes a denně, kdy nad stoupajícími cenami energií jen mávneme rukou a jdeme dál, močálem černým, podél bílých skal. 

„V roce 2035 nekončí prodej aut se spalovacími motory. Auta dál, pokud budou mít čisté alternativní palivo, mohou být prodávána a být v provozu. A navíc máme v legislativě klauzuli - v roce 2026 se Evropská komise vrátí, zanalyzuje stav, zhodnotí, zda tento cíl, rok 2035, odpovídá našim možnostem, schopnostem, cílům a technologickému pokroku. A vrátíme se k tomuto vyhodnocení,“ napsala Hubáčková na svém Twitteru (všimněte si, o výrobě aut ani slovo, jen prodej a provoz). Jenže celý ten cirkus se už rozjel z kopce, zastavit nepůjde. Automobilky nečekají a přechází hromadně na výrobu elektroaut, výrobu spalovacích motorů pomalu zastavují.

No, zastavují... ne tak docela. Pro mimoevropský trh je budou vyrábět dál. Tam je svět ještě v pořádku a svou uhlíkovou stopu řeší v mantinelech reality, nikoliv pod vlekem ezoterických příslibů o čistých alternativních palivech, která zatím nikdo nevymyslel. A s ohledem na zvyšující se tlak ekologie posledních dvaceti let, kdy byl prostor na něco kápnout, pravděpodobně ani nevymyslí. Pak je tu ještě jedna zvláštnost – při spalování dochází k vytváření uhlíkové stopy vždy, je to totiž spalování, takže spojit v jedné větě spalovací motory a čisté palivo je protimluv. Ale toho je politika plná, takový ezoterický zenbuddhismus, postavený na absurditách.

Ale úspěchy naší ezoterické pětiletky by tu byly. V Kalifornii došlo k prvnímu květnu k prolomení historického milníku. Celý stát jel čtvrt hodiny čistě jen z obnovitelných zdrojů výroby elektřiny. Což je, bez ironie, skutečně úspěch. Jenže Kalifornie je pro obnovitelné zdroje jako stvořená. Pouštní přímořský stát, kde by byl hřích nepostavit solární elektrárnu nebo větrník. Na rozdíl od naší země, kde je hřích stavět soláry na úrodné půdě. Naše podnebí není pro obnovitelné zdroje, jako jsou solární panely nebo větrníky, vhodné. Což ukazuje i náš energetický mix, kdy pro rok 2021 jsme vyrobili z obnovitelných zdrojů nádherných 5,56 procenta naší spotřeby. Zbytek byly fosilní zdroje a jádro. Zvláštní v tomto ohledu je, že při nástupu Andreje Babiše do vlády jsme na tom byli jinak. Pro rok 2014 jsme z obnovitelných zdrojů vyrobili 10,95 procenta naší spotřeby. Kde se stala chyba, že to šlo téměř dvojnásobně dolů?

V tomto ohledu pak zákaz aut se spalovacími motory přestává dávat smysl hned nadvakrát. Jak utáhneme spotřebu elektroaut? Nebo výsledkem skutečně bude, že silnice začnou být prázdné? A řeči o tom, že postavíme nový blok Dukovan? Bude to stačit, ezoteričtí soudruzi? Nebude potřeba zahájit tendr na výstavbu nejméně dvou dalších fungl nových jaderných elektráren? Možná naši politici chyběli ve škole na hodinách matematiky, protože u rovnic platí, že když na jedné straně odečtu určitou hodnotu, musím ji na druhé straně nutně přičíst. Ale tady to vypadá, že nám to celé nějak nesedí a my odečítáme mnohem víc, než přičítáme. To se nám pak celá rovnice zhroutí a my dostaneme od reality nedostatečnou a propadneme do pozdního středověku. Realita je bestie, na naše vzdušné zámky kašle.

 

Vložil: Štěpán Cháb