Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Veterinářka ze ZOO oslavila šedesátiny o 35 kilo lehčí. Kdysi populární Simona z Ulice vyřešila svůj letitý problém. VIP skandály a aférky

05.07.2022
Veterinářka ze ZOO oslavila šedesátiny o 35 kilo lehčí. Kdysi populární Simona z Ulice vyřešila svůj letitý problém. VIP skandály a aférky

Foto: Se svolením FTV Prima

Popisek: Jako veterinářka Anežka Krásná si PAvla Tomicová v seriálu ZOO se zvířaty povídá, což považují kolegové tak trochu za potrhlost. Přesto většinou její sdělení o informacích, které jí prozradili její svěřenci, většinou berou vážně. Tentokrát ale „Klapka“ odstartovala místo plánovaného dialogu pro ni nečekanou oslavu. Šedesátka se přece slaví jen jednou za život.

Když tančila ve StarDance, podařilo se jí díky tréninkům a omezení jídla dostat postavu jakžtakž do latě. Jenže brzy se kypré tvary zase vrátily, jak se to stává mnoha baculkám. Teď se ale na oslavě šedesátin pochlubila štíhlou postavou. Chuť k jídlu má možná menší, chuť do života ji naštěstí nepřešla.

Oslavy kulatých narozenin na natáčení seriálu ZOO byly pro herečku překvapením, o to víc si je ale užila. Jakmile režisér Jaromír Polišenský zavelel akce, znamenalo to pro všechny herce, že zazpívají Pavle Tomicové „Všechno nejlepší!“. A pro seriálovou Anežku to bylo překvapení. Čekala totiž dialog, který se zvrtl v malou gratulaci, květinu a ovocný koš.

„Všimla jsem si, že už mi lidé přestávají přát, ať se dožiju ještě jednou tolik. Chápou, že už by to asi nešlo. Ráda bych byla výjimečná, ale ono by mě to tu bez mých přátel nebavilo. Je to krásný, být obdarovaný, a navíc když je to od lidí, se kterými je mi fajn. Víc k tomu nedokážu říct, protože pocity a dojmy nejdou popsat slovy,“ zapřemýšlela herečka a všechno zakončila svým zvonivým smíchem.

 

Tomicová ZOO

Uprostřed gratulantů přímo na place; foto se svolením FTV Prima

Holka jako proutek

Pavla Tomicová svou nadváhu nikdy neřešila. Nejspíš i proto, že báječných rolí pro ni bylo vždycky dost a mnohá z nich byla založena právě na tom, že herečka patří mezi baculky, narozené na šťastné planetě, a šíří kolem sebe stále dobrou náladu. Pak ale přišel varovný prst lékaře, který jí diagnostikoval cukrovku a doporučil dietu a výrazné snížení váhy. Diabetes nebolí, ale rozumný člověk si uvědomí, že předejít komplikacím, spojeným s touto nemocí, jde jedině úpravou stravování a pohybem. Pavla Tomicová rozumná evidentně je. Nastavila si diabetický jídelníček, začala cvičit a kila šla zvolna dolů. Opravdový sešup přišel během posledního roku, kdy zhubla dvacet kilo, celkem to za tři roky udělalo 35 kilo.

 

Tomicová Holý

Se scenáristou a režisérem Šimonem Holým v Karlových Varech, během rozhovoru o novém filmu A pak přišla láska. „Některé věci se dotvářely na place na základě nás, vycházeli jsme z nás, ale mně jako člověku je moje role velmi vzdálena, a tak jsem to i chtěla,“ prohlásila Pavla o své postavě, psycholožce Kristýně, která zoufale hledá lásku a štěstí; foto se svolením Totalfilm

Úspěch v Karlových Varech

Na festivalu v Karlových Varech se na premiéře českého soutěžního filmu A pak přišla láska Pavla ukázala v elegantních modrobílých šatech se zvýrazněným pasem, jaké by si ještě před rokem nemohla dovolit. Štíhlá postava ovšem nebyla hlavním důvodem jejího úspěchu na festivalu. Tisk jí prorokuje cenu pro nejlepší herečku, protože její výkon ve zmíněném filmu je impozantní. Mirka Spáčilová v iDnes nešetřila chválou: „Zejména Tomicová se doslova vyprodává, ať zkoumá „ženskou snídani s kontryhelem“, souká ze sebe smutnou rodovou anamnézu „věčné smůly na chlapy“ nebo zoufale loví zbytky sebelásky a sebeúcty,“ píše kritička a dodává: „A třeba jen za skvostnou etudu nešikovné řidičky, která zmateně bloudí, neumí couvat a jízdu plačtivě komentuje „Aspoň vidíš, jak jsem úplně v hajzlu“, si Tomicová jasně říká o festivalovou cenu pro nejlepší herečku.“ Uvidíme, jak to dopadne, každopádně pro herečku, známou hlavně ze seriálů, je film A pak přišla láska velkou kariérní událostí.

 

Desetiletí s kadeřnicí Simonou

Přestože v Ulici už pět let nehraje, lidé ji občas stále oslovují Simono. Po víc než deset let totiž její postava patřila k těm, na jejichž výstupy diváci netrpělivě čekají. Pavla Tomicová dala Simoně svůj temperament a humor, i když postava rozhodně neměla na růžích ustláno. Právě pro věčný optimismus a umění měnit dramatické situace s nadhledem ve vtip ji diváci jako Simonu milovali. Když se v roce 2017 s Ulicí definitivně rozloučila, bylo jasné, že její linii v příbězích nebude snadné nahradit.

 

Tomicová Ulice

Kadeřnice Simona do Ulice před lety přímo vletěla a děj rozvířila. „Když má člověk někoho rád, všelicos překousne, a láska je slepá,“ prohlásila kdysi Pavla o svém problematickém seriálovém Pepanovi v podání Tomáše Matonohy; foto se svolením TV Nova

Prima seriály

Seriálů má ovšem Pavla na kontě víc. Když se přestěhovala z Novy na Primu, objevila se v Ohnivém kuřeti a Krejzových. Pak přišla výrazná role kramářky Aleny s proříznutou pusou, láskou k penězům, ale také laskavým srdcem v Slunečné. Po skončení tohoto hitu plynule přešla do ZOO, kde hraje pohodářskou veteriářku, která zvládne s přehledem všechny problémy nejrůznějších živočišných druhů, protože rozumí řeči zvířat. Tedy alespoň to tvrdí, přinejmenším má ale dokonale zmáknuté všechny zvířecí povahy. Právě v této roli se Pavla změnila z baculky v štíhlou ženu, ale na její povaze to nic nezměnilo, i když, jak už to u žen v jejím věku bývá, úbytek váhy jí přidal do tváře pár vrásek.

 

Tomicová Suchánková ZOO

S Berenikou Suchánkovou alias stážistkou Petrou Váchovou v ZOO; foto se svolením FTV Prima

Domov v Hradci Králové

Přestože herečka je pracovně hodně vytížená v Praze, zůstává věrná městu, kam ji přivedlo první loutkoherecké angažmá v divadle DRAK, Hradci Králové. Do činohry Klicperova divadla přešla jaksi samozřejmě a dlouhé roky zde byla v angažmá. Dnes zde pouze hostuje, ale přestože má role i v Městských divadlech pražských nebo v Kalichu, do Klicperova divadla se stále vrací. V příštím roce ji tam opět čeká premiéra, tentokrát klasického dramatu Její pastorkyňa. Pavla Tomicová bydlí s manželem v starém domě, který kdysi býval ubytovnou divadla DRAK. Vychovala zde děti Anežku a Adama, prožila jedno nešťastné manželství a druhé, v němž jí manžel, herec Ondřej Malý, všechna příkoří předchozího vztahu vynahradil.

 

Tomicová Koule

Jako atletická královna Milena v představení Koule, divadelním zpracování rozhlasové hry, která rozpoutala lavinu soudních žalob a mediálních emocí, aby se nakonec stala nejstahovanější na internetu a v anketě posluchačů rozhlasovou hrou roku; foto se svolením Klicperovo divadlo Hradec Králové

 

Pokáč tvrdí, že je rodinný typ

První prázdninový den vyšel nový letní singl písničkaře Pokáče. Jmenuje se Rodinný typ a vznikl k němu odlehčený videoklip, jenž v obraze přibližuje obsah textu. Před Pokáčem je koncerty nabité léto, vystoupení na svatbách i příprava na jeho dosud největší koncert. Ten se odehraje 24. září letošního roku v pražské O2 areně. Poté čeká zpěváka cesta na Slovensko. „Ve svých písních vždy zpracovávám témata, která se mi v životě dějí. Před rokem a čtvrt se nám s manželkou narodilo první miminko, a teď je tedy pro mě aktuální rodinný život. Předtím jsem psal písničky o tom, že chci změnit svět, nebo že chci být slavný, ale nyní vnímám svět z jiné perspektivy,“ říká Pokáč s trochou nadsázky.

„Myslím si, že se u nás najde dost lidí, rodinných typů, kteří rádi vezmou rodinku a jedou na chatu nebo výlet. My Češi jsme přece chatařský národ. Zároveň jsem ještě nikdy nenapsal písničku o tom, jak si užívám rodinného života,“ dodává. Přiznává, že řadu situací, které jsou v textu zachycené, prožil jako syn svých rodičů. Kupříkladu výlety na zdejší hrady a zámky prý dodnes považuje za největší otravu, kterou v dětství zažil. „Strávit víkend na dvou až třech zámcích, pokaždé s dvouhodinovou prohlídkou, je jistě skvělé a poučné, ale já to v té době moc neocenil,“ vysvětluje.

 

Pokáč

První prázdninový den vyšel Pokáčův nový letní singl Rodinný typ, k němuž vznikl i odlehčený videoklip; foto se svolením Pokáč

Letní koncertní program má Pokáč opravdu plný. Zatímco loni měl v červenci, kdy se protipandemická opatření uvolnila, čtyřiadvacet vystoupení, letos je jich téměř třicet. „Je toho dost, ale je to super. Covidové pauzy byly dlouhé a zaplaťpánbůh, že už lze normálně hrát. Lidé chodí, chtějí se bavit,“ tvrdí.

Alena Zárybnická doporučuje užít si dovolenou za každého počasí

V meteorologii pracuje Alena Zárybnická již nějakých 25 až 30 let. Práce ji stále moc baví, což podle ní po tolika letech může říct už jenom málokdo. Velkou motivací je, když jí předpověď počasí vyjde, což bohužel není pokaždé. „Vyrůstala jsem na letišti, pochopila jsem, že pokud chci kolektivu na letišti pomoci a nejsem muž, tak jediná šance je v meteorologii,“ vysvětlila v rozhovoru na Frekvenci 1, jak se dostala v předpovědi počasí. Pro ženu je prý daleko jednodušší sednout si k mapám a všechny ohromit předpovědí, jak bude zítra, než opravovat motor nebo motat lano.

Dneska jsou podle Aleny předpovědi počasí sice přesnější, ale na druhou stranu mnohem víc podrobovány kontrole. „Máme daleko větší reprezentativní vzorce chybných předpovědí, které nás mohou zpětně zdokonalovat,“ doplnila. Na grafech Českého meteorologického ústavu zjistila, že kvalita předpovědi na 1. den před 20 lety dnes odpovídá předpovědi na 5. den, což je velmi výrazný posun vpřed. „Mojí oblíbenou aplikací na předpověď počasí je švýcarská Meteoblue, která sdružuje několik meteorologických modelů a rovnou jednoduše dává nahlédnout na pravděpodobnost výsledků,“ prozradila. Pokud se modely shodují, tak je předpověď velmi pravděpodobná.

 

Alena Zárybnická

Už v patnácti letech začala létat na větroních. Jak ale zazářit mezi chlapy na letišti? V hangáru by se to podle Aleny Zárybnické podařilo prý jen stěží; foto se svolením archiv Aleny Zárybnické

Výhodou je, že se nejen dozví, jaké počasí má být, ale i s jakou pravděpodobností má počítat s prognózou. „Když si vezmete dovolenou na celé léto, tak vám mohu alespoň pár hezkých dnů slíbit,“ odpověděla se smíchem na dotaz Honzy Dědka, kdy si má vzít letos dovolenou. Neexistuje jednotný mustr, kdy si vzít v létě týden dovolené. Jediná rada podle ní proto zní: „Užijte si dovolenou za každého počasí.“

Alena Zárybnická nedávno pokřtila knihu Alpami na kole 2. „Pro mě je daleko důležitější, než jakým způsobem a za jak dlouho se na kopec dostanu, co z něj nakonec vidím,“ uvedla novou knihu. Nevadí jí tedy ani kolo občas tlačit nebo nést na zádech, hlavně že se dostane na vrchol ve svých milovaných Alpách.

Po dvaceti letech s filharmonií

Skupina Lucie chystá na podzim 2022 pro své fanoušky velký zážitek. Po dvaceti letech naváže na projekt Lucie v opeře. Kapela vyráží v kompletní sestavě na halové turné, na němž odehraje své hity i nové písně v dosud neslyšených aranžích Českým lvem oceněného Kryštofa Marka a s doprovodem Filharmonie Hradec Králové.

 

Lucie

Lucie znovu v opeře; foto se svolením Roman Černý

Podmanivé spojení zvuku rockové kapely a symfonického tělesa umocní scénografie, podtržená světelnou show. Společná energie naživo zasáhne pět měst. Lucie v opeře Tour 2022 začne 28. září v Ostravě a skončí 5. listopadu v Brně. Na koncerty se může těšit i publikum v Praze, Pardubicích a také v Bratislavě.

(zdroje: Prima TV, iDnes, ČSFD, Presscode, Active Group, PIARISTI)

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková