Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Krásnou blondýnu s drdolem zbožňoval celý svět. Jenže pak dala veřejně a jasně najevo, co si myslí… Tajnosti slavných

04.07.2022
Krásnou blondýnu s drdolem zbožňoval celý svět. Jenže pak dala veřejně a jasně najevo, co si myslí… Tajnosti slavných

Foto: Se svolením Cinemart

Popisek: Věra Čáslavská v dokumentu Olgy Sommerové Věra 68

VIDEO Z pohledu dnešního vrcholového sportu byla holka krev a mlíko. Nejúspěšnější sportovkyně všech dob získala během kariéry neuvěřitelných 140 medailí, z toho 11 olympijských a 22 zlatých na mistrovství světa a Evropy.

V době největší slávy byla druhou nejpopulárnější ženou na světě, hned po vdově po zavražděném prezidentovi USA Jacqueline Kennedy. Sedminásobná olympijská vítězka, čtyřnásobná mistryně světa, jedenáctinásobná mistryně Evropy a čtyřnásobná Sportovkyně roku Československa. Na letní olympiádě v roce 1968, která se konala jen pár týdnů po invazi „spřátelených vojsk“ v mexické metropoli Ciudad de México, se sportovní gymnastka Věra Čáslavská postarala o významnou politickou aféru. Stala se národním symbolem proti okupaci a normalizační režim jí to vzápětí nekompromisně spočítal.

 

V roce 1964 v Tokiu:

Osudové setkání

Narodila se 3. května 1942 v Praze a dětství prožila v karlínském činžáku v rušné Sokolovské ulici. Otec byl majitelem lahůdkářství, matka byla v domácnosti a kromě Věry vychovávala ještě dvě starší dcery, Hanu a Evu. Věra byla odmalička neustále nabitá energií, místo panenek raději hrála s kluky fotbal. Lásku ke sportu i nadání zdědila po tatínkovi, který hrál v mládí za Čechii Louny, a navíc právě po něm dostala do vínku také odhodlanost, urputnost a pevnou vůli. Už od čtyř let chodila do baletu, pak začala s krasobruslením, u nějž patří do tréninkových programů i základy sportovní gymnastiky. A právě díky tomu se v roce 1957, v necelých patnácti letech, poprvé setkala s první dámou kladiny, o devět let starší sportovní gymnastkou Evou Bosákovou. Budoucí dvojnásobná vítězka, která už měla na kontě stříbro z olympiády v australském Melbourne, perfektně odhadla, že má před sebou velký talent, a začala Věru trénovat. Neviděla v ní konkurenci, ale dívku, která by v gymnastice mohla opravdu něco dokázat.

 

MS v gymnastice 1966:

Střídání stráží

Už v roce 1957 Věra s přehledem vyhrála mistrovství republiky dorostenek a juniorek. O rok později skončila na mistrovství světa v Moskvě ve víceboji osmá a na mistrovství republiky stanuly na stupních vítězů společně – Eva jako mistryně a Věra druhá. V roce 1959 získala na mistrovství Evropy v Krakově první zlatou medaili za kladinu a stříbrnou za přeskok. A začala spolupracovat s trenérem Vladimírem Prorokem, který ji vedl až do olympiády v roce 1964 v Tokiu. To ale trošku předbíhám. Na olympijských hrách se totiž Věra představila světu poprvé už v roce 1960 v Římě, kde skončila ve víceboji žen osmá a na kladině šestá. O dva roky později už ale na mistrovství světa v Praze vyhrála přeskok, k němuž ještě přidala stříbro ve víceboji jednotlivců a bronz v prostných. Bosáková se sice připravovala i na další olympiádu, těsně před ní ale za nejasných okolností sportovní kariéru ukončila, a tím odstartovala éru krásné blondýny s drdolem.

 

Olympijské hry 1968 v Mexiku:

Hvězda olympiády

Gymnastice se v té době Věra už sice věnovala naplno, na vzdělání přesto nerezignovala. Přešla na večerní studium a úspěšně odmaturovala na ekonomické škole, na splnění snu o studiu medicíny už ale nedošlo. Z Tokia přivezla tři zlaté medaile, svět jí rázem ležel u nohu a právě tenkrát se také seznámila s budoucím manželem, atletem Josefem Odložilem, rekordmanem na středních tratích a mnohonásobným mistrem republiky. O rok později získala na mistrovství světa v Sofii zlatých medailí dokonce pět a v roce 1966 v Dortmundu jednu zlatou a dvě stříbrné. V roce 1967 se stala evropskou královnou sportovní gymnastiky, když na mistrovství v Amsterdamu vybojovala zlato ve všech soutěžních disciplínách. A v roce 1968 jí už ležel u nohou celý svět. Na olympiádě v Mexiku, která se konala jen pár týdnů po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa, získala za víceboj, přeskok, bradla a prostná zlato a za kladinu a v družstvech stříbro. A postarala se i o politickou aféru, když při předávání medailí za kladinu, v níž bylo vítězství sporně přisouzeno sovětské soupeřce Natalji Kučinské, sklonila na protest proti invazi během sovětské hymny hlavu. Totéž pak udělala ještě jednou, při předávání medailí za prostná, v nichž rozhodčí změnili její výhru na remízu s Larisou Petrikovou.

 

Tichý protest:

Svatba roku

Krásná gymnastka a mílař s tváří filmového herce, to byl pár snů. Během mexické olympiády se dvě československé sportovní hvězdy vzaly a jejich svatba se proměnila v událost roku. Mexičané, kteří měli ještě v živé paměti masakr během studentské demonstrace na náměstí Tří kultur (Plaza se las Tres Culturas) v Mexico City, při němž desítky lidí přišly o život, stovky byly zraněny a zhruba tisícovka demonstrantů byla zatčena, fascinoval příběh ženy, která se odvážila veřejně protestovat proti režimu. Původně měli snoubenci zamluvenou kapličku v olympijské vesnici, nakonec jim nestačila ani katedrála. Kdo se kromě členů britské královské rodiny může pochlubit, že na jeho svatbu dorazilo více než sto tisíc lidí? „Pan arcibiskup Miranda řekl, že Věru mají natolik rádi, že by byli schopni ji třeba ušlapat, a prohlásit ji potom za svatou. Raději volím menší způsob obdivu, bez toho ušlapání,“ řekl rozhlasu po svatbě Odložil.

(Pokračování ve středu 6. července)

(zdroje: Wikipedie, Český rozhlas, Český olympijský výbor, Pavel Kosatík: Život na Olympu, Gabriel Zelenay, Karel Malina: Reportáž o 4 medailích Věry Čáslavské)

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská