Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jaderná baba se hub nebojí, zato Ruska má plné zuby. Budeme mít auta s malým reaktorem? Horká židle Dany Drábové.

02.07.2022
Jaderná baba se hub nebojí, zato Ruska má plné zuby. Budeme mít auta s malým reaktorem? Horká židle Dany Drábové.

Foto: Se svolením FTV Prima (stejně jako snímky v článku)

Popisek: Jaderná fyzička a předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová v Show Jana Krause

Jaderná fyzička a předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová je už léta symbolem jaderné energie v Česku. Svou pozici dokázala vždy obhájit, i když se ji z ní nejednou pokoušeli odstranit. Vědecká pracovnice, bezpartijní komunální politička, nesmírně vzdělaná dáma s úžasným smyslem pro humor a schopností mluvit o atomové energii, jako o my obyčejní smrtelníci mluvíme o tom, co si vezmeme na sebe, přijala pozvání do Show Jana Krause.

Přezdívek, kterých se jí za život dostalo, je nespočet. Jan Kraus zmínil třeba Atomovou Lady. Ona sama se na to ale dost ošklíbá. „Ne že by mě to nějak zvlášť těšilo. Ze všech těch přezdívek mám nejraději Jadernou babu.“ Samozřejmě, je přece známá tím, že dokáže ustát nejen odborné, ale i politické diskuze a nijak si nebere servítky. Debata se rychle stáčí k současné situaci na Ukrajině, která je se svými patnácti bloky elektráren jadernou velmocí. „Je to velká mocnost,“ přitakává odbornice, že množství jaderných elektráren na Ukrajině, aniž by si to spousta lidí uvědomovala, je opravdu velké. Zároveň souhlasí s tím, že o to je ruský vpád nebezpečnější. „Nejenže tam nemají vůbec co dělat, zločinci, ale ještě jsou tam ty jaderné elektrárny!“ ulevuje si a vysvětluje, že v době, kdy se bloky stavěly, tak to bylo velmi propojené a lze jen těžko porovnávat, jestli jsou ukrajinské jaderné elektrárny lepší nebo horší než ty ruské. „Ty bloky, které mají v provozu, jsou velmi kvalitní,“ ujišťuje Jana Krause. „A dokonce my se od nich dost učíme. Navíc pro řadu těch bloků se vyráběly komponenty v tehdejším Československu. Naše plzeňská Škodovka tam dodala spoustu věcí,“ vysvětluje přetrvávající propojenost naší a ukrajinské jaderné energetiky.

 

Drábová Dana

Dana Drábová uklidňuje, díky vzdálenosti nám ani při případné havárii některé z ukrajinských jaderných elektráren žádné nebezpečí nehrozí

Jak to bylo s houbami

Jan Kraus připomíná havárii v Černobylu a to, že lidé se po ní u nás báli sbírat houby. To Danu Drábovou rozčiluje, protože se to pořád připomíná, zatímco ona to považuje za nesmysl. „Zase černobylský houby!“ lamentuje. „To bylo tím, že bylo prima jaro, jako už dlouho nebylo, hnedka na začátku května hodně pršelo a bylo teplo, a to ty houby mají rády. Na radiaci kašlaly,“ vysvětluje. „Tu v sobě potvory měly, a mají dodneška, už předtím, před Černobylem, protože zejména v šedesátých letech se dělaly zkoušky jaderných zbraní v atmosféře, a to nám sem to cesium napadalo taky, takže ty houby v sobě radioaktivitu měly už dávno před Černobylem.“

Ukrajinské elektrárny jsou daleko

Optimisticky se staví expertka i k možnosti válečného neštěstí v některé ukrajinské jaderné elektrárně. Lidem v bezprostředním okolí by samozřejmě nebezpečí hrozilo, proto jsou ruské válečné hry s obsazováním těchto objektů velice nebezpečné. „Nás chrání vzdálenost. Těch tisíc kilometrů je nejlepší ochrana, jakou můžeme mít,“ uklidňuje a dodává, že dobrým pozůstatkem covidu je i rozšíření roušek. „Ty FFP2 by v řadě případů docela pomohly. My bychom je tedy nepotřebovali, ale na té Ukrajině by docela pomohly lidi ochránit.“

Nachystejte si teplé ponožky

Současná energetická krize je pro ni poměrně jasná. Nedá se nic dělat, letos v zimě se prostě moc neohřejeme, bez obalu upozorňuje, že jsme s vytápěním závislí na plynu, a s ním bude prostě třeba šetřit, nejen protože bude pro domácnosti drahý, ale prostě proto, že ho bude málo. Na druhou stranu nás označuje za zhýčkaný národ, protože třeba takoví Angličané jsou prostě zvyklí mít v bytech 18 stupňů. „Nosí doma svetry a navlíknou si troje teplé ponožky,“ s trochou nadsázky a humoru předkládá expertka českým domácnostem, jak se mají vybavit na letošní zimu. Není to sice veselé, na druhou stranu Dana Drábová nikoho zbytečně nechlácholí a říká, že sice určitě doma mrznout nebudeme, přetopené ale příbytky mít nebudeme.

 

Drábová Dana

Dana Drábová je nejen odbornice, ale také umí o svém oboru promluvit tak, že to „pobere“ prostě každý. Takový dar u vědců v jejím oboru najdete jen výjimečně.

Jaderná energie je potřeba

Dana Drábová vysvětluje, že v současné době a s perspektivou řady desítek let budou jaderné elektrárny v zemích, jako je naše, jediným reálným řešením, jak mít dostatek elektřiny. Zlobí ji, že v Evropě se z této problematiky stalo politikum, které reálný stav vůbec neřešilo. „Snahou po minimálním riziku, ne-li nulovém, jako že takové neexistuje, jsme ty jaderné elektrárny v podstatě dostali z trhu, což možná byl i záměr,“ dodává ještě a potvrzuje, že rozprava o jaderných elektrárnách se v Evropě znovu otevřela, je ale mimořádně kontroverzní, protože je ideologická. Jana Krause zajímá budoucnost a ptá se na miniaturizaci jaderných elektráren, o které se v poslední době hodně mluví. „Nepředstavujte si to tak, že budete mít svůj reaktor za domem,“ vysvětluje Dana Drábová. „Ale menší reaktory, které budou fungovat třeba v omezené lokalitě, už dnes existují, jen je stále problém právě se zajištěním jejich bezpečnosti. S palivem a likvidací vyhořelých tyčí problém není, palivo je celkem dobře dostupné a na odpad prostě dostanete nějaký ten speciální kontejner, který pak přijde do úložiště,“ popisuje možnosti.

Jan Kraus si vzpomněl, jak se za jeho mládí snilo o tom, že auta budou jezdit na atomový pohon. Ale otázka zabezpečení a možnost havárie tyhle sny zhatila. „No právě. Ta bezpečnost, proto to nejde,“ lakonicky reaguje Dana Drábová, která se právě otázkami jaderné bezpečnosti dlouhá léta zabývá.

Z Pyšel do světa a zpět

Dana Drábová je také komunální političkou v Pyšelích. Proč se neodstěhovala do Prahy, blíž k centru dění, zajímá moderátora. „Já jsem se v Pyšelích narodila a nikdy jsem z nich neodešla,“ říká hrdá venkovanka. „Tedy kromě toho, že jsem díky své profesi procestovala kus světa,“ dodává. Jak tato pracovně velmi vytížená dáma zvládá práci v zastupitelstvu obce? „Mám na to lidi,“ opáčí suverénně. „Když máte lidi, kteří práci udělají za vás, není to problém.“ Možná i v tom je tajemství jejího pracovního úspěchu v oboru, v kterém jinak žen ve světě moc není. Rozděl a panuj, hodilo by se asi o ní říct. Panovat ovšem s takovou dávkou každodenního nasazení a udržet si svěží mysl a srdečný humor, to umí málokdo.

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková