Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hrozí, že zkolabuje stát, předsedkyně Sněmovny má řešení. Podcast. Komentář Štěpána Chába

komentář 01.07.2022
Hrozí, že zkolabuje stát, předsedkyně Sněmovny má řešení. Podcast. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Markéta Pekarová Adamová, předsedkyně Poslanecké sněmovny

Představte si, že vám potok začíná podemílat dům. Chodíte den co den koukat na blížící se katastrofu a tak vidíte, když se začíná drolit první cihla, když ujede první kus podloží, když se vychýlí kámen v základech. A nechává vás to chladnými. Někdy, když máte dobrý den, kopnete do drolící se cihly, aby ten kolaps vašeho domu byl rychlejší. Přitom nemáte dům pojištěný, nemáte ani možnost se přestěhovat. A rodině říkáte, že to je dobré, že máte pytel cementu a že ho rodině po lžičkách rozdáte a tím kolapsu domu předejdete.

Ivan Noveský a Vladimír Štěpán, oba pánové s desetiletými zkušenosti s energetikou na nejvyšší mezinárodní úrovni, varují, že hrozí totální energetický kolaps našeho státu i zemí Evropy. Vinou sankcí proti Rusku se právě výrazně omezují dodávky plynu pro celou unii z Ruska. Důvod je prostý. Společnost Siemens nesmí dodat turbínu potřebnou pro plynovod Nord Stream 1 a tak se chystá odstavení plynovodu. Nord Stream 2 je politicky zastavený, ač by mohl začít okamžitě dodávat plyn. Podle Noveského i Štěpána hrozí, že 11. 7. začneme jet pouze ze zásob plynu, který jsme si nakřečkovali. Možné je, že bez doplňování budeme na suchu v polovině podzimu nebo na začátku zimy. Americký LNG nás nezachrání, protože ho bude zoufale, zoufale málo. Navíc na něj nemáme vystavěnou infrastrukturu.

Rada ministra průmyslu a obchodu Josefa Síkely, abychom ztlumovali teplotu topení, vyjde na prázdno, radiátory teplo nedodají žádné. Ani rada piráta Jakuba Michálka, abychom nosili termoprádlo, nepomůže. S podobnou radou přišel i senátor Pavel Fischer, ten pronesl, že to zvládneme, když si nandáme svetr navíc. On je plyn potřeba i jinde, než jen v obýváku u topení. Průmysl začne kolabovat prakticky okamžitě. Ten svetr navíc nezachrání. Jalové rady a u nich srdnaté výkřiky, že se bez ruského plynu obejdeme, ty bychom mohli vyvážet, kolik jich máme.

U toho německá energetická společnost Uniper hlásí možný bankrot, pokud stát nepřevezme většinový podíl ve společnosti. Energetické společnosti jsou totiž nuceny nakupovat neúměrně předražený plyn do zásoby, berou si na to úvěry a začínají volat po ochraně státu. Zajímavostí je, že z Německa ruský plyn nakupujeme, protože jsme se rozhodli, že nakupovat plyn z Ruska přímo je zlolajná vlastizrada. Další zajímavostí je, že i Německo plní své zásobníky na zimu. A má v plánu je naplnit na 80 %. Teď jsou na 61 %. K tomu nutno dodat, že jakmile začne být v Německu nouze o plyn, nám ho odstřihnou úplně. A když ne, tak ho budou prodávat za takové ceny, které nebudeme schopní zaplatit.

Další zajímavostí je, že čekací doby na dodání dřeva se prodlužují. Já si fůru dřeva objednal před měsícem. Zatím čekám. Už by to dřevo mělo schnout na zimu. Jsou vedra. Smůla. Zájem je takový, že se nestíhá. Další zajímavostí, jen takovým poznatkem, je má úterní návštěva u lékaře. Při čekání na zpáteční vlak jsem sledoval vlak nákladní. Nakládali na něj stovky a stovky kmenů kůrovcového dřeva. Adresa dodání? Německo. Já na svou fůru dřeva budu čekat asi další měsíc. Pilinové brikety, které stály před třemi měsíci paleta 5200,-, stály před čtyřmi týdny 7300,-, o dva týdeny později 9500,-, dnes 9800,-. Jde to nahoru. Neustále.

Přejdeme na elektřinu? Bez plynu se obejdeme? Neobejdeme. Průmysl nemá šanci se za tři čtyři měsíce přetransformovat z plynu na elektřinu. A i kdyby to zvládl, tak ten nápor, společně s domácnostmi plnými elektrických přímotopů, dovede elektrickou soustavu v ČR k blackoutu, tvrdí Noveský se Štěpánem. Nemáme tolik zdrojů. Zkrátka nemáme. A takový blackout nebude dvě tři hodiny, ale dva tři měsíce. Nemluvě pak o tom, že české firmy a podniky ztrácí svou konkurenceschopnost, protože musí platit stále se zvyšující ceny energií, přičemž jejich konkurenti ze zahraničí jsou podporovaní státními intervencemi, které dopady zdražování citelně snižují. To se Fialova vláda rozhodla zlikvidovat všechno, co se tu ještě hýbá?

 

Ženeme se do strašlivého průšvihu. Co na to Sněmovna? Dá rodinám pět tisíc na dítě a zpřehlední formuláře na dávky. Vyčlení 66 miliard na pomoc s hrazením energií, odpustí nám daně z obnovitelných zdrojů, které máme všichni na složence od ČEZu (a dalších dodavatelů). Dál nic. Máme pytel cementu, nebojte, dům nespadne, tady máte lžičku s cementem, klid, to zvládneme. Znepokojuje vládu předpokládaný vývoj? Přemýšlí nad tím? Asi ne.

Pirátská poslankyně Olga Richterová předhodila Sněmovně návrh na uzákonění takzvaného manželství pro všechny. Pod návrh se podepsali i koaliční strany ODS, TOP 09, a STAN. KDU se zdržela. A takové téma, to rozbouří hrozivé vášně.

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, tedy politicky třetí nejmocnější člověk v republice, představila svůj nový podcast Oko na punčoše. Uvádí ho jako skutečná youtuberka: „Tak dlouho jsem poslouchala podcasty, že jsem i já podlehla a rozhodla se jeden začít tvořit!“ No není to báječné? Předsedkyně sněmovny bude mít podcast jako nějaká youtuberka. To je čest, taková čest. No já puknu pýchou. To je státnice rovná Churchillovi i Thatcherové dohromady. A o čem podcast bude? O energetice a brilantních plánech, jak z problémů vybrousit? Jasně. „Budu zpovídat nejen známé ženy, které mají nám ostatním co říct. Tento týden to bude 16 let od chvíle, kdy v České republice začalo platit registrované partnerství, do první epizody jsem si pozvala Adélu Horákovou z iniciativy Jsme fér. Téma je jasné, začínáme už v pátek!“

 

 

Mají snad trumberové ve Sněmovně za cíl vyvolat nenávist k homosexuálům, aby překryli své nicnedělání stran energetiky? Nemají, určitě ne. To jen předsedkyně Poslanecké sněmovny podlehla volání youtubových sirén a začala natáčet podcasty (začala natáčet podcasty – já to radši zopakuju, protože ta absurdita je strašlivá, pekelná, hrozivá). A jen tak na okraj, vybavení pro podcast (mikrofony, stoleček, křesílka, kamery i to černé udělátko na stolečku) jsme platili my daňoví poplatníci, nebo si to předsedkyně zaplatila ze svých skromných příjmů? A stříhá si ta videa předsedkyně sama? A nazvučuje? Nebo na to má námi placené lidi? A mohl bych vidět jejich plat a pracovní smlouvy? A jen tak na okraj, skutečně bude předsedkyně Poslanecké sněmovny zpovídat jen ženy? Mám tomu rozumět tak, že muži nemají nárok ocitnout se v záři naší nejvyšší youtuberky? Ale fuj, to je tak genderově vyvážené, až by se o tom daly sepisovat diplomové práce na gender studies, kde slovo muž je synonymum pro zvracení. 

Spí ti lidé ve Sněmovně? Není potřeba jimi zatřást, probudit je a ukázat jim blížící se realitu a zakřičet jim do rozespalých obličejů – Dělejte s tím něco, protože jenom vy s tím něco dělat můžete, jste totiž vláda České republiky. To s sebou nenese jenom benefity, kterých si užíváte plnými doušky, to s sebou nese hlavně zodpovědnost za bezpečnost v republice. A pokud hrozí kolaps energetiky, vy musíte první jednat a vyjednat to nejlepší, co můžete. Přece nechcete stát v čele kolabující České republiky i Evropské unie během svého předsednictví? Vykutejte ze svého středu tvrdé vyjednávače a začnete vnímat realitu.

Jaká bude odpověď? Adéla Horáková z nátlakové iniciativy Jsme fér si postěžuje, jací my Češi jsme homofóbní, předsedkyně Poslanecké sněmovny uvědoměle pokývá hlavou, Olga Richterová vykřikne na sociální síti, že máme být tolerantní a jezdit na kole, a u toho oponenty obviní bez důkazů z toho, že je platí Putin, ministr průmyslu a obchodu vylepí upozornění na svém ministerstvu, že by zaměstnanci měli zhasínat ještě víc než dosud (nejlépe ani nerožínat), aby uštědřili Putinovi ještě tvrdší úder, premiér Petr Fiala se zajede vyfotit s potentáty unie a vyšle jasný signál, že se mu v pozici obletovaného premiéra moc, moc líbí, ministr vnitra Rakušan se bude někde v koutku modlit, aby už nikdo, ale skutečně nikdo z jeho mafiánského uskupení STAN neřekl ani slovo, nebo se mu ta hra na politiku sesype už úplně, ministr financí Stanjura bude tak snižovat státní rozpočet, až předčí v zadlužování i vládu Andreje Babiše. A Okamura bude následující týdny křičet o manželství pro všechny, protože Piráti mu nahodili udičku a on se chytí. Určitě se chytí. A co na to Evropská unie? Má rozum? Samozřejmě, jedinečný rozum, právě zpřísnila systém emisních povolenek, takže i tady nám začnou stoupat ceny. No není báječné mít na vrcholcích politiky tak moudré a talentované lidi? 

Mezitím v Maďarsku premiér Viktor Orbán, to je ten zlý a ošklivý, podepsal vládní dekret, kde stojí, že v případě nouze stát převezme dohled nad strategicky důležitými energetickými firmami a provozovatelem plynové sítě. Do toho Markéta Pekarová Adamová jistě vytvoří další podcast na téma homofób Orbán a trýzněné Maďarsko.

Vyměním dvě stovky našich poslanců za jednoho Orbána. Zn. Spěchá.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb