Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jedna velká role v neprávem opomíjeném filmu… Jako „zlatý podraz“ to ale tenhle okatý krasoň nebere, má totiž Ulici. VIP skandály a aférky

28.06.2022
Jedna velká role v neprávem opomíjeném filmu… Jako „zlatý podraz“ to ale tenhle okatý krasoň nebere, má totiž Ulici. VIP skandály a aférky

Foto: Se svolením Jan Mansfeld

Popisek: Herec Jan Mansfeld v civilu, ba přímo v lese

Závěr jarní sezóny v Ulici nechal diváky v napětí přinejmenším tím, že neuzavřel příběh Jakuba Štěpánka, ambiciózního mladého scenáristy, který si myslel, že může mít v životě všechno. Včetně Karly Marečkové, vdané matky dvou malých dětí. Co si o účinkování v nekonečném seriálu myslí čerstvě pražský, donedávna brněnský herec Jan Mansfeld?

Karla Marečková propadla okouzlení a zamilovala se. U racionální policistky to tak trochu překvapilo, ale Jakub Štěpánek byl prostě tak neúnavný dobyvatel, že i taková žena, jako je Karla, nakonec podlehla. Dokonce se rozhodla, že opustí Máru a bude s Jakubem žít. Ten jí ale zasadil ránu tím, že odmítl její děti. Bylo to kruté vystřízlivění, ale pro Karlu jistě osvobozující. Zato Jakub se nám v posledním jarním dílu Ulice zhroutil, jeho posedlost Karlou ho zavedla k alkoholu a zoufalému vymýšlení, jak dostat Karlu zpět. Vyřeší se všechno během léta, nebo uvidíme Jana Mansfelda v Ulici ještě na podzim?

 

V nekonečné Ulici, foto TV Nova

Popularita urputného záletníka

Jan Mansfeld vplul do Ulice se svýma velkýma očima smutného kokršpaněla jako nesmělý scenáristický začátečník. Brzy se ale ukázalo, že role ho přinutí hrát neomaleného manipulátora, jenž je schopen bezohledně zničit rodinné zázemí ženy, kterou si rozhodl urvat pro sebe. Jak už to bývá, diváci si postavu v nekonečném seriálu začali propojovat s hercem a Jan Mansfeld musel čelit negativní popularitě. Kupodivu jí ale nebylo tak moc, diváci mu spíš píší, že roli hraje dobře, což je pro dosud málo známého herce určitě důležité. „Diváci mi píší převážně pochvalné zprávy, že roli hraji přesvědčivě. Taková zpětná vazba mě moc těší! Ale třeba kamarádi z Českých Budějovic mi už zakládají osobní ochranku, žertují, že je strašný, co tam ten Jakub provádí,“ dočteme se jeho aktuální vyjádření na Super.cz. Hercova popularita roste a role rozervaného prevíta Jakuba z jeho života nejspíš brzy zmizí. Možná se pro něj pak najde nějaká pozitivnější. Prozatím nás ujišťuje, že život a role jsou dvě zcela odlišné věci: „Ne, ne, já takovej nejsem. Žiju velice spořádaný život. Měl jsem několik vztahů, ale vždycky nějak začaly, nějak skončily. Nikdy jsem nikomu nelezl do zelí,“ řekl Super.cz. O pravdě jeho slov jistě svědčí i tom, že šest let žije s přítelkyní Dagmar Kopečkovou, spolužačkou z JAMU.

 

Na fotkách vypadá jak model, foto Kateřina Šrámková

Z Budějovic přes Brno do Prahy

Rodák z Českých Budějovic si poprvé vyzkoušel divadelní prkna v dramatickém kroužku na střední škole. Odmaturoval na ekonomce, pak šel na vysokou na humanitní studia. Školu ale nedokončil, protože se rozhodl pro divadlo. Zkoušel to na pražské DAMU i JAMU v Brně, kam se dostal. V Brně také na pár let zakotvil v divadle Husa na provázku. Snaha přiblížit se také centru filmového a televizního dění ho stále nutí zkoušet castingy. Tak se dostal i do Ulice, byl vybrán jako nejlepší herecký partner pro představitelku Karly Markétu Stehlíkovou.

 

V inscenaci Mariina volba, foto Divadlo Husa na provázku

V roce 2019 přijal angažmá v pražském Švandově divadle. Jeviště je pro něj stále tím nejdůležitějším místem, ale natáčení je velké lákadlo. „Nedokážu si představit, že bych nehrál divadlo. Je to něco, co potřebuji, a v čem se chci neustále zdokonalovat. Je to také jediné, co umím.  Ale co se týče toho porovnání, tak ten bezprostřední kontakt s divákem, který se mi v divadle dostaví, je nepopsatelný. Vždy po představení zažívám takovou euforii. Je to jako droga! Není nic víc než diváci, kterým při potlesku svítí oči. Nicméně musím uznat, že natáčení mě vždy velmi lákalo. Ten minimalismus filmového herectví je mi svým způsobem bližší,“ popsal v rozhovoru pro portál V zákulisí, když nastupoval do Ulice. Ve Švandově divadle ho v září čeká premiéra hry Srpnové světlo, v níž má na tomto jevišti poprvé skutečně náročnou roli. Jde o osudové drama dvou bratrů žijících na opuštěném statku daleko od lidí, jimž do života nečekaně vstoupí žena plná jasu, která rozzáří, ale také rozvrátí jejich temný život v samotě.

 

S režisérem Radimem Špačkem při natáčení filmu Zlatý podraz, foto se svolením Radim Špaček

Seriál je velká škola

Role v Ulici znamenala pro mladého herce velkou změnu. Přijal ji, i když se o něm nedá říct, že by byl seriálovým fanouškem. Byla to pro něj ale velká výzva a možnost naučit se v hereckém řemeslu něčemu novému. „Přiznám se, že to tempo pro mě bylo ze začátku celkem překvapující. Za den stihneme i 12 obrazů. Pro představu, jeden obraz obsahuje i pět stránek textu, na což si můj mozek musel chvíli zvyknout,“ líčil, jak si texty napřed přečte a pak si je neustále přeříkává vlastními slovy, kdekoliv zrovna je. „Už se mi párkrát stalo, že na mě při tom někdo koukal a evidentně si myslel, že jsem schizofrenní,“ směje se.

 

Při natáčení filmu Zlatý podraz, foto se svolením Radim Špaček

Ulice nezavírá herci dveře jinam

Ulice má nyní natáčecí prázdniny a co bude s rolí Jana Mansfelda je tak trochu ve hvězdách. Ale i kdyby se už na obrazovce objevil jen krátce, účinkování v seriálu si váží. „Je pravda, že během studia herectví jsem k tomuto typu seriálů byl spíše odtažitý, to se přiznám, ale nyní to hodnotím velmi kladně. Pokud se herec dostane do nekonečného seriálu, který na televizních obrazovkách běží tolik let, je to určitá záruka oblíbenosti u diváků, ale hlavně záruka kvalitní práce celého tvůrčího týmu. Člověk získá nespočet zkušeností a při takovém natáčecím tempu má šanci se skvěle vyhrát. A ano, dostane se víc do podvědomí lidí, zviditelní se. Rozhodně to nevnímám tak, že by se mi kvůli tomu zavřely dveře někam jinam. Vždy záleží pouze na daném herci, jak profesionálně ke každé své roli přistupuje.“ 

 

Studoval herectví na Divadelní fakultě JAMU, působil v Divadle Husa na provázku, nyní je ve Švanďáku. Je členem chlapecké hudební skupiny Okno (na snímku se svolením Jana Mansfelda). Několik let se profesionálně věnoval latinsko-americkým tancům. 

Film Slovo bude mít premiéru v Karlových Varech

Dobový film Slovo režisérky Beaty Parkanové s Martinem Fingerem a Gabrielou Mikulkovou v hlavních rolích bude uveden v hlavní soutěžní sekci letošního MFF Karlovy Vary. Na festivalu bude mít snímek svou světovou premiéru, do široké distribuce v kinech pak vstoupí 15. září 2022. Tvůrci představují oficiální upoutávku a plakát k filmu.

 

Slovo sleduje příběh manželů Václava a Věry, kteří si vzájemně dali slovo, že budou stát při sobě v dobrém i zlém. Okolí a složitá doba v Československu v letech 1968 - 69 je ale vystavuje společenským i osobním zkouškám. Jednou z hlavních postav filmu Slovo je Václav, kterého hraje Martin Finger. Václav je na konci 60. let morální autoritou pro své okolí a pevnou oporou pro svou rodinu. Tlak režimu ho ovšem dožene až do psychiatrického ústavu. „Václav je pevný, zásadový a morální člověk, a jako každý i zranitelný,“ přibližuje svou hlavní postavu filmu Martin Finger. „Užívám si tuhle charakterní roli, pro kterou jsou principy vyšší pravdy posvátné. Taková zásadovost se v životě často nevidí. Václav si to za ni slízne. Je to pro mě velký hrdina. Sám bych tuhle odvahu v životě, pokud by na to přišlo, chtěl mít,“ dodává Finger.

 

Plakát k filmu, foto KVIFF

Druhou hlavní postavou filmu je Věra, Václavova manželka, kterou ztvárnila Gabriela Mikulková. Právě ona se postupem času stává jistotou a oporou, drží rodinu pohromadě a sama dává Václavovi sílu i odvahu k pevnému postoji. I ona dala své slovo a odmítá ho porušit, ať už to znamená jakkoliv nejistou budoucnost. „Já jako herečka potřebuji vědět, co režisér chce, a Beata tohle věděla úplně přesně. Věděla, co chce, nepustila to, a to mě strašně baví. Natáčení bylo štěstí, bylo jako jídlo v restauraci s Michelinskými hvězdami a já bych chtěla přidat,“ zavzpomínala Gabriela Mikulková na natáčení a spolupráci s režisérkou. 

Machálková, Slováček a Petr Kolář se potkali u táboráku

Když kladenský hudebník a zpěvák Jary Tauber křtil před několika týdny v Hard Rock Cafe své debutové album Tolikrát, kmotrem se stal jeho profesor z konzervatoře, legendární zpěvák a muzikant Petr Janda. Nyní vyrazil mladý hudebník Jary Tauber do trampské osady, aby se svými
přáteli natočil nový videoklip k písni Pro jednou. 

 

K natáčení u táboráku kromě dalších svých přátel přizval také zpěvačku Leonu Machálkovou, legendárního hudebníka Felixe Slováčka či zpěváka a muzikanta Petra Koláře.   

Leoš Mareš oslavil 25 let na Evropě 2

První letní den bylo vysílání Ranní show Evropy 2 velmi speciální. Bylo to neuvěřitelných 25 let od chvíle, kdy mohli posluchači Evropy 2 poprvé slyšet v éteru hlas Leoše Mareše. Oblíbený moderátor velmi rád zdůrazňuje, že jde o jeho první zaměstnání po škole.

 

Leoš Mareš s kolegy z Ranní show Patrikem Hezuckým a Katkou Říhovou, foto se svolením Evropa 2

Na Evropu 2 nastoupil Leoš Mareš 21. června 1997. „Je to moje první zaměstnání po škole. Ani neznám jiné zaměstnání, vůbec nevím, jak to vypadá jinde,“ prozradil Leoš Mareš. V květnu měl státnice a hned v červnu ještě před prázdninami nastoupil do rádia. V první sezóně vysílal o víkendech, po roce přesedlal na hitparádu a následně do Ranní show. „Podepisoval jsem smlouvu na dva roky. Tehdy mi ředitel Evropy 2 řekl, že životnost moderátorů je 2, maximálně 3 roky. Tenkrát jsem to tak bral,“ vzpomínal na své začátky a dodal: „Kdyby se pak nepřidal Patrik po třech letech jako stálý člen Ranní show, tak by možná měl pravdu. Být sám v éteru je těžký. I díky Patrikovi jsme dobu mohli protáhnout na tohle neuvěřitelné číslo.“ Patrik Hezucký na oplátku svého kolegu Leoše Mareše označil nejen za svého učitele, ale rovnou za vládce všech moderátorů. Ranní show Evropy 2 patří dlouhodobě mezi nejoblíbenější rozhlasové pořady u nás. Vysílá se každý všední den od 6 do 9 hodin. 

Zdroj: TV Nova, Super.cz, V zákulisí, i-divadlo, Bontonfilm, Netwinproduction, Evropa 2

 

Vložil: Ela Nováková