Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jsme bohatí, máme na to. Stali jsme se ekonomickým tygrem Evropy. Komentář Štěpána Chába

komentář 28.06.2022
Jsme bohatí, máme na to. Stali jsme se ekonomickým tygrem Evropy. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Skýva, to je to, oč tu běží. Čím dražší skýva, tím hůř

Kdo by to byl řekl, že budeme třicet let po revoluci nejbohatší zemí Evropy. Když tedy pominu vyjádření různých českých příštipkářů ze Strakovky, kteří měli naši prosperitu vždy v tom svém nesobeckém srdéčku na předvolebních billboardech, nepředpokládal by to nikdo. Přesto to tak je.

Stáváme se totiž zemí s nejdražšími potravinami, službami ale i bydlením. A zdražování se pro nás stalo denním chlebem. I Západ už s úctou sleduje naši schopnost uplatit rychle rostoucí ceny. „Platí to nejen v Bulharsku, Polsku či Maďarsku, kde je levněji už dávno, ale nově též v zemích typu Německa, Španělska či Itálie. Pokud to takhle půjde dál, ceny v českých obchodech brzy doženou i šampiony typu Nizozemska nebo Skandinávie,“ napsal Vít Štěpánek pro Lidovky. Na porovnání platů radši nekoukat. Tam ten růst nezaznamenáme ani s lupou v ruce a oproti takovému Německu máme stále platy na jedné třetině.

Hezky jde vidět naše bohatství u bydlení. Tedy u toho nejzákladnějšího, bez čeho se neobejdeme. Bydlení zdražuje nejrychleji v celé Evropské unii, díky čemuž jsme předstihli naprosto všechny. A něco takového přece musí znamenat, že jsme také nejbohatší v unii. Logika věci. Zvládají nejvíc platit, trh tak reaguje na jejich bohatství. Nebo ne?

A není to jen cena, ale i byrokratický klacek v rukou státu. Ten ho nadužívá s nadšením a blokuje tak další rozvoj. Délka stavebního řízení, územní plánování? Byrokracie v celé své kráse. „Proces přispívá k nejhorší možné variantě: staví se zpravidla nepříliš atraktivní budovy na nevhodných místech, v čase, který trvá déle než v rozvojových zemích, ale v ceně nejlepších projektů ze zahraničí," řekl pro server Aktuálně architekt a urbanista Peter Bednár. Nejhorší možná varianta vinou byrokracie. No krásně jsme si to zvolili a vybrali. Prosperujeme.

Vzpomněl jsem si u toho na monolog z filmu Turínský kůň, který natočil maďarský režisér Béla Tarr: „Protože všechno propadá zkáze. Všechno upadá. A já tvrdím, že za ten úpadek a zkázu mohou oni. Protože tohle není jen tak lecjaká pohroma přivozená takzvanými nevinnými lidskými služebníky. Právě naopak. Může za to jejich mínění, jejich vlastní smýšlení o sobě samých. A z čehokoli, na čem se podílí, vzejde ten nejstrašnější výtvor, jaký si jen dokážeš představit. A to proto, že svět dovedli do záhuby. Takže nezáleží na tom, co řeknu, protože zahubili všechno, čeho nabyli. Všechno, čeho se dotknou, a oni se dotýkají všeho, zničí. Získat, zničit. Zničit, získat. Dotknout se, zničit a takhle získat, nebo dotknout se, získat a tak zničit. A tak teď tihle vítězové útokem ze zálohy ovládli svět a neexistuje ani sebemenší zákoutí, kam by se člověk před nimi mohl skrýt, protože všechno, na co sáhne jejich ruka, jim patří. Až do teď jen jediným způsobem, jako krysy číhající na kořist. K dosažení úplného vítězství bylo také zapotřebí, aby druhá strana, tedy všechno to skvělé, velkolepé a vznešené, nepovažovala za nutné se účastnit jakéhokoli střetu.“

Neměli jsme v politice doposud příliš štěstí. Lidé, kteří by tam dělali skutečnou politiku ve prospěch České republiky, se od samotné politiky distancují, protože politika je přece špinavá profese. Takovou kulturu politiky jsme si od revoluce vychovali a vypěstovali. Kauza Hlubuček a STAN je jen takovým potvrzením toho, že to u nás už zase stojí za zlámanou grešli. Nikoho z nás to nešokovalo. Už jsme z minulosti otrlí a svou důvěru radši dáváme vlastním rukám, než okravatěným vekslákům ze Strakovy akademie. Jenže pak jsme v platbách nejbohatší z celé Evropy, v příjmech se ovšem plácáme pod průměrem. A to je výsledek práce politiků, kterým většina obyvatel republiky prostě nevěří. Kradnú, všeci kradnú. Upřímně, je k pláči, že jsme si za pouhých třicet let zničili zemi a do budoucnosti hledíme s odevzdaností a beznadějí zkolonizovaných. Kde jsou vize, kde jsou sny, kde je ten nutný řev, který bude do mramoru tesat - nechceme zničenou zemi pro naše děti. I to už ukradli a vytunelovali ti nahoře?

 

Vložil: Štěpán Cháb