Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Prosím Amber Heardovou na svědeckou lavici. Komentář Štěpána Chába

komentář 24.06.2022
Prosím Amber Heardovou na svědeckou lavici. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Ilustrační obrázek toho, jak si představují feministky vztahy

Tak už to k nám dorazilo. Udílení digitálního souhlasu před provedením sexuálních intimností. Včera vyšla na světlo boží mobilní česká aplikace XPASS, kde si dva k intimitě svolní jedinci mohou navzájem udělit souhlas s intimnostmi, aby vše bylo zachované pro budoucí stání u soudu.

„Smyslem aplikace XPASS je podpořit bezpečné intimní vztahy a posílit odpovědnost každého jedince za důsledky svého chování. Uživateli poskytuje nástroj k diskrétnímu a bezpečnému uložení informace o souhlasu se sexuálním aktem. Inverzním způsobem funguje jako důkaz o tom, že souhlas dán nebyl. V západní legislativě se nově vyskytuje termín ,znásilnění z nedbalosti‘. Takových případů se ohlašuje stále více, a právě těmto situacím dokáže aplikace XPASS zabránit,“ píše se v průvodním listu, který aplikaci představuje lidstvu ukrytému před okolním světem v České republice.

Na narození aplikace jde vidět, že v České republice se před světem ovšem ukrýt nelze. 

Ale čeká se na přijetí Istanbulské úmluvy, která nám do našeho práva zavede spoustu zajímavých novot. Mezi ně patří právě zmíněné nedbalostní znásilnění. Jak píše feministický web Profem: „Švédský trestní zákoník zavedl nedbalostní znásilnění v roce 2018 v reakci na přijetí tzv. Istanbulské úmluvy. Soud ho použil v revolučním judikátu v roce 2019, kdy byl první muž odsouzen za nedbalostní znásilnění, poté co provedl soulož na partnerce, která svůj odpor nevyjádřila v daném okamžiku, ale předem upozornila muže, že s takovou aktivitou nebude v ten den souhlasit.“

Jste pocitově před rozvodem? Přemýšlíte o něm? Nechte na sobě provést soulož a později proneste - ale já nesouhlasila. A v tu chvíli máte rozhodně zvýhodněnou pozici při rozvodovém řízení. Protože na vašeho manžela bude brzy pohlíženo jako na bohapustého násilníka. Když u soudu, podobně jako Amber Heardová, dojemně zapláčete, soud zjihne a majetek bude celý váš. Nechte si poradit, feminismus je tu přece od toho, aby rozdělil muže a ženy. Aby vytvořil dva navzájem se nenávidějící světy (který bude mít 74 pohlaví, aby toho zmatku nebylo málo). Nebo základy feminismu byly úplně jinde? 

Tvůrci aplikace předpokládají, že služba si najde pevné místo hlavně v životě mladých: „U mladých lidí rezonuje změna klimatu v oblasti sexuálního násilí a téma je zajímá,“ píše se na jejich webu. Klima v oblasti sexuálního násilí. To je pojem k nezaplacení. Samozřejmě že si najde místo hlavně u mladých, protože ti už jsou zavalovaní sexuální výchovou od kolébky. Jen je lituju, že si to seznamování a sbližování neužijí jako my. Protože pro každý krok bude třeba svolení. Jak krásný bude první polibek, když se k jeho svolení budete muset proklikat přes aplikaci. Romeo pod balkonem nebude Julii vyznávat lásku, ale odklikávat souhlas se sexuálním cookies. 

A pozor, aplikace má i výdělečný potenciál. Samotná aplikace je samozřejmě zdarma. Služba ale nabízí do budoucnosti i rozvoj produktu pojištění. „Měli byste zájem o pojistný produkt, který by v případě pojistné události sexuálního zneužití nebo neoprávněného obvinění zajistil komplexně všechny služby nezbytné k dořešení případu?“ ptají se provozovatelé služby. Jsou jejich úmysly křišťálově čisté? Nebo čekají, že 98 % populace se tomu celému vysměje a bude se bez souhlasu znásilňovat dál a dál? Ale z těch 2 %, z těch něco kápne? Je to trh, o tom žádná. Falešná obvinění na podporu marketingu můžou začít pršet.

A na světě je nedobrých lidí, že by se jeden nedopočítal. Je hezké, že svět gentlemansky zkonstatoval, že nedobří umí být jen muži, že ženy jsou křehká stvoření, která jsou vždy oběťmi. Ale ono to tak, a prosím Amber Heardovou na svědeckou lavici, vždycky není. Troufám si tvrdit, že bestie jsou v obou povinně znepřátelených táborech v podobném počtu. Ale daří se nám to, daří, rozeštvávat lidi proti sobě a dávat jim i do toho nejvyššího citu, do lásky, dohled systému a byrokracii.

Znásilnění v temné uličce aplikace nezabrání. Znásilnění v opilecké domácnosti to nezabrání. A ano, ani znásilnění ve sprše Dominika Feriho by aplikace nezabránila. Žel, je to jen blbost.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb