Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

STAN je zralý na odstřel. Komentář Štěpána Chába

komentář 17.06.2022
STAN je zralý na odstřel. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Petr Hlubuček, od včerejška bez stranické příslušnosti, do včerejška STAN

Náměstek primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) Petr Hlubuček (STAN) byl vzat do vazby. Z Dopravního podniku Prahy doloval ze zakázek 10 % všimného od firem, které pro DPP vykonávaly domluvené služby, jak píší mainstreamová média. Byly tam čachry s byty a další záležitosti. Podle hnutí Praha sobě se o problému vědělo minimálně dva roky. Alespoň na to upozornil radní za hnutí Praha sobě Adam Scheinherr. Ten před dvěma roky zaskočil na policii a oznámil tam podezření z korupce právě na Petra Hlubučka a jeho okolí.

Dva roky, kdy o tom věděl radní pro dopravu Adam Scheinherr. Musel o tom tedy vědět i primátor Zdeněk Hřib. Takové to obvyklé úřední tajemství, o kterém si špitá v kanálu každá magistrátní krysa.

Začněme Adamem Scheinherrem. Ten před veřejnost nastínil doslova akční zápletku. Před dvěma roky byl ohlásit na policii podezření z korupce. Tím to pro něj skončilo. Má konat policie, on se dál bude věnovat rozšiřování pražských cyklostezek a zužování vozovek. A skutečně, věnoval se jim. A, jak nyní tvrdí, byl instruován policí, aby věc neřešil a neventiloval, a naopak spolupracoval s policií, aby ta mohla zločinnou bandu v klidu odhalit. Což trvalo právě dva roky. Scheinherr, jak napsal na svém facebookovém profilu, už si zoufal z toho, že to trvá tak dlouho. Není jak ověřit, že mluví pravdu, není jak ověřit, že lže. 

Ovšem součást jeho prohlášení, kde tvrdí, že pod vlivem policie hlasoval i proti vlastnímu přesvědčení, či lépe proti programu vlastního hnutí, je zvláštní. Přinejmenším. Je dobré si všimnout použití množného čísla u jeho slov. „Proto jsme také někdy trochu nelogicky nereagovali na různé výzvy k řešení korupce a odvolávání aktérů z Dopravního podniku a pro tyto návrhy třeba na zastupitelstvu nehlasovali. Teď víte proč – nesměli jsme ptáčky vyplašit a museli jsme dát policii čas, aby shromáždili důkazy," napsal Scheinherr. Tak vládla na magistrátu zvolená koalice, nebo policie? Dobrá, fajn, detektivky máme všichni rádi, a ono je to takové líbivé, představit si konspirativní šuškandu v kuřárně magistrátu činitelů hnutí Praha sobě (a jedině sobě). Ale dva roky kradení a korupce? Co celou tu dobu dělala policie? A jak to, že vyšetřování jedné kauzy ovlivňovalo řízení hlavního města celé dva roky? To je normální? To Praha sobě potlačila svou politiku, aby se mohli lapat ptáčci? Divné. 

Představme si, že ministr Gazdík, jen tak pro představu, rozhodně nic takového netvrdím, odvádí ze svěřeného školství peníze. Dodavatele ořezávátek krouhá o 10 % zisku, třeba. A celá vláda bude dělat mrtvého brouka, neodhlasuje se žádný protikorupční zákon jen proto, že policie musí vyšetřovat. Dva roky tak bude v určité oblasti vláda paralyzovaná a Gazdík si bude hrabat pod sebe. Bude to v pořádku? Aby se polapalo víc ptáčků? Podivné. Jestli on se pan Scheinherr nenechal do něčeho nevhodného nahukat. Konfident Scheinherr, konfident v pozitivním smyslu slova... nejspíš. Nejspíš proto, že voliči ho nezvolili, aby si na magistrátu hrál na spolupracovníka policie, ale aby protlačil transparentnost, o které minulé komunální volby v Praze byly. Ale tu svým konfidenstvím naopak ututlal, zabulel, popřel. Scheinherrova verze příběhu je komicky dětinská. Alespoň mi to tak přijde. 

Ono když už jsme u toho ministra Gazdíka. Ten podle policie komunikoval se spoluobviněným podnikatelem Redlem zašifrovanou metodou (takovou metodou komunikace se člověk často nepídí po receptu na ten skvělý salát se špekem, který zavoněl Strakovkou z Gazdíkova kanclíku). Navíc spolu trávili dovolenou. Ač tedy Gazdík tvrdí, že ji s ním netrávil, že ji trávil s Polčákem ze STANu, a Redl se prý za Polčákem jen stavil na kus řeči (nebo si Polčák užíval dvě dovolené naráz, jednu s Gazdíkem a zároveň jednu s Redlem, na jednom místě, ve stejný čas a spolu, přičemž Gazdík o tom neměl potuchy, talent na takové věci Polčák má, pracoval pro obce v okolí Vrbětic jako poslanec, tedy grátis, z pozice své funkce, ale peníze si účtoval jako soukromý advokát a jeho odměna měla jít do milionů). Ministr Gazdík, ctnost sama, k tomu pro Deník N uvedl následující

„Já jsem myslel, že myslíte letní dovolenou, třeba někde u moře. Do Alp jezdím pravidelně s rodinou, každý rok jezdíme do Alp. Se Stanislavem Polčákem jsem byl jako se svým kamarádem na dovolené několikrát. Jestli v tom hotelu byl i někdo jiný, to si fakt nevzpomínám. Je to možné, že tam byli jiní hosté, fakt nevím, nezaznamenal jsem to. Já jsem byl na dovolené se Stanislavem Polčákem. Jestli za ním přijel Michal Redl… Tehdy – pokud vím – řešili nějaké advokátní věci, tudíž je to možné, ale já jsem s ním nikdy na dovolené nebyl. Na tom trvám.“ Také míváte na dovolené někdy kocovinu? Pan Gazdík ji očividně mívá.

Ale jaká je role primátora Zdeňka Hřiba? Teď tvrdí, že je čistý jako lilie. Skutečně může být čistý jako lilie? Nebál se, že kdyby shodil koaličního partnera, rozpadne se mu celá koalice a on půjde od válu? Nemlčel právě proto? Moc nad magistrátem, to není jako moc v nějaké zastrčené vísce. Přes jeho pozici putují miliardy z rozpočtu, takového místečka se vzdát jistě nechtěl a nechce. Po shození koaličního partnera by tak přišlo zemětřesení, v jehož závěru by z Hřiba byl prostý radní bez pravomocí, jen s hlasovacím zařízením a vztekem opozičního vykuka. Ale zachoval by si morální kredit, který by voliči mohli i ocenit při nadcházejících volbách. Takhle se část Hlubučkovy kauzy sveze i po Hřibovi.

A že ne? Vždyť Hřib je primátorem Prahy. Magistrát je v jeho zodpovědnosti. Musel vědět, co se mu na úřadě děje (Praha sobě jako jeden muž, viz Scheinherrovo množné číslo výše, hlasovala proti svému svědomí i programovému prohlášení, jen aby mohli zametat policii cestičku, to celou dobu Hřib nic netušil?). Hřib tedy měl okamžitě zasáhnout a Hlubučka od penězovodu odstavit. Neudělal to. Ona je tu ještě jedna horší varianta. A to ta, že o tom Hřib skutečně neměl potuchy. Pokud by ta nastala, mohli bychom zkonstatovat, že Hřibova nadvláda nad Prahou byla přesně taková, jakou ji prodával na svém Twitteru. Plná načančaných fotek a PR prohlášení, kde například sám sebe pasoval na TOP 5 primátora Evropy, kteroužto cenu mu udělila marketingová agentura, kterou si k tomu účelu i zaplatil. No prostě Zdenda, nejlepší nejhorší primátor.

Pokud ovšem Hřib nepřijde s podobným tvrzením, kterým si teď čistí štít Adam Scheinherr. Hřib, tajemný spojenec policie při odhalování organizovaného zločinu, úplný superhrdina bojující proti bezpráví. Vůbec je ten pražský magistrát prolezlý doslova archetypálními hrdiny i padouchy. Neslézal se na šuškanou v kuřárně nakonec celý magistrát? Nejlépe v nějakém superhrdinském převleku? Přičemž Petr Hlubuček seděl sám v jednacím sálu a kul pikle? Aby to tak pomalu nezačalo vypadat.

Anebo, a tady zabrousím do bohapustých spekulací, část magistrátu držel za slabiny podnikatel Michal Redl, který se před lety vylhal za pomoci psychiatrického posudku i ze stíhání v kauze Radovana Krejčíře. Podle posudku má trpět těžkou duševní poruchou. A to ho také vyjmulo z trestního řízení s Krejčířem (máte podle výše řečeného pocit, že Redl trpí těžkou duševní chorobou? Nebo máte pocit, že si tady u nás může dobře zajištěný pachatel objednat lékařský posudek, který ho zbaví odpovědnosti za kriminální činnost?). Přesto se za pár let vynořil po boku hnutí STAN. Jeho jméno zaznělo v kauze Polčák a Vrbětice. Jeho jméno zaznívá i ve spojení s ministrem Gazdíkem, včetně společné dovolené, jak píše Deník N. Oba za STAN. Teď zaznívá v kauze Hlubuček. A tak člověka napadne jediné – nepase si podnikatel Redl celý STAN a nevyužívá ho pro své rejdy? Spekulovat povoleno, doufám. Pokud by to tak bylo (a přiznávám, že to tak i vypadá), tak STAN je zralý na odstřel z politické scény jako celek. Nikoliv jen jeho dílčí části, jako je právě Petr Hlubuček.

Kuriózní je, že na Hlubučkem uvolněné místo nastoupila s rychlostí gazely Jana Plamínková ze STANu. Ta ovšem vykazuje také jisté kvality hnutí STAN. Tedy napojení na Redla a netradiční metody politické práce. Viz ZDE.

Je zvláštní, jak se české společnosti nedaří vygenerovat stranu, která by stála skutečně za povšimnutí. Zatím to vypadá, že to tady vedou nějaké podivně vlivné šedé eminence v pozadí a do popředí strkají jen bílé koně, kterým my pak musíme říkat ministři, náměstci, primátoři nebo premiéři.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb