Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tak konec humoru, soudruzi. Máme na to už i studii, humor vede k extrémismu. Komentář Štěpána Chába

komentář 16.06.2022
Tak konec humoru, soudruzi. Máme na to už i studii, humor vede k extrémismu. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Šašek. Hrozba pravicového extrémismu

Evropská komise na svých stránkách publikovala studii s názvem Používání humoru u pravicových extrémistů. Studie se na osmnácti stranách textu snaží ukázat, že tradiční vyholený a hajlující extrémismus prakticky vymizel a přesunul se do on-line prostoru. A jak prorůstá společnosti? Za pomoci humoru. Potkali jste na cestě sociálními sítěmi vtipný obrázek s trochu nekorektním humorem? Tak to na vás právě promluvil zakuklený nácek a o kousek vás posunul k tomu, že také začnete, alespoň v myšlenkách, hajlovat. Ale podívejme na samotnou studii.

„Humor se stal účinným nástrojem k přilákání jednotlivců do extremistických ideologií a v důsledku toho přispěl k některým z nejhorších násilných činů v 21. století,“ píše se ve studii. Nedodává ale, k jakým konkrétně nejhorším násilným činům. Co bylo nejhorší (když tedy pomineme státní terorismus u mnoha válek, které se za to naše 21. století odehrály všude možně po světě)?

V listopadu 2015 teror v Paříži. Vystřílený hudební klub. K něčemu takovému se pachatelé určitě prochechtali někde na Facebooku. V prosinci 2016 se vánočním trhem v Berlíně prochechtal také nějaký vtipálek. Jen půl roku předtím se podobný vtipálek prohnal davem na promenádě ve francouzském městě Nice. Nebo ti vtipálci v redakci satirického časopisu Charlie Hebdo s těmi atrapami kulometů, kteří pálili ostrými za karikaturu Hitlera. No to jsme se nasmáli. A pak desítky a stovky dalších vtipálků u menších akcí s nožem a velkým smyslem pro humor. Ne, pozor, to nejsou nejhorší činy 21. století. To jsou činy nemocných lidí s nějakou duševní poruchou. A ti za to nemůžou. Tomu můžeme povinně věřit.

Jaké jsou tedy ty nejhorší? Éee. Nejspíš brexit, to smrdí náckovstvím. A Orbán je nácek. Orbán, to je pro Evropskou komisi, a jistě i pro zmíněnou studii, jeden z nejhorších činů 21. století. Ach, už vím. Breivik z Norska, který vlastnoručně pozabíjel desítky dětí v zápalu boje za bílou rasu. Jo, terno, ten byl studnou humoru. Obzvláště, jak hajloval u soudu a jak se dožadoval herní konzole do cely. Opravdu ten samý případ, jako támhle Karel, který sdílí vtipný obrázek na Facebooku? Ale jo, potenciál má. A ten je třeba hlídat. Bedlivě.

„On-line generace krajně pravicových extremistů si zvolily humor a satiru jako ústřední zbraně v boji proti liberální demokracii a její ,politické korektnosti‘, která je líčena jako prudérní a povýšenecká,“ stojí ve studii. Kdyby jenom prudérní a povýšenecká, ale také krajně nebezpečná, protože z jejího zavádění pak vypadávají podivné studie, které se snaží ukázat na více názorových proudů a kriminalizovat je, onálepkovat pojmem pravicový extrémismus a uměle jim vlepit do čela psychopatického vraha Breivika. Ano, takhle se má zacházet s názorovou i politickou opozicí. 

„V případě krajně pravicového extremismu pomáhá humor přeformulovat ideologie založené na nenávisti, čímž snižuje odpor veřejnosti vůči těmto postojům, které by jinak byly širší veřejností odsouzeny. Zároveň to pomáhá zakrýt vlastní barbarství a ignorovat důsledky vlastní rétoriky a činů,“ toliko satira na vyhrocenou progresivní politiku, která se rozhodla nás všechny nasypat do škatulky, vyhodnotit a pak patřičně potrestat za naši existenci. Kritika progresivní politiky je zkoumána a vyhodnocována. Pod drobnohledem dohlížitelů už i humor.

„Často se tedy nepotýkáme se zjevným nezákonným obsahem, ale spíše s ,potenciální radikalizací‘ obsahem, který může být obtížné identifikovat – a ještě těžší jej odstranit. Populární myšlenka pokusit se o to protiextremistickým humorem s formou alternativního humoru se v tomto kontextu ukázal jako velmi obtížný. Krajně pravicové digitální subkultury mají tendenci být imunní vůči demokratickým zásahům, protože jsou vůči zásahu zvenčí skeptické,“ píše se ve studii. Tak to vidíte, proto ukončila činnost úderka #jsmetu, která se pokoušela zvrátit diskuse na internetu tím, že je zaplevelovala svými názory a ty si také vzájemným lajkováním posouvala do popředí. Pokoušela se demokratickými zásahy přesvědčit populaci, že se mýlí a že #jsmetu mají jedinou přípustnou pravdu.

A bonbónek na konec: „Násilné představy, které jsou vloženy do vtipů extrémistů, mohou fungovat jako vážné akcelerátory masového násilí, kterému je třeba jako takovému čelit.“ Evropská komise a její studie o humoru „extrémní pravice“. Prochechtáme se k Breivikově masovému vraždění. Nebo budou stačit jen masové nepokoje, které se prostě hodí do škatulky pravicového extrémismu?

Bylo by fajn, kdyby represivní složky sledovaly skutečnou extrémní pravici a předcházely různým Breivikům. Od toho ji máme a od toho si ji platíme. Bylo by fajn, kdyby represivní složky sledovaly i levicový extrémismus, který taktéž nepatří mezi mírumilovné spolky. Bylo by fajn, kdyby se represivní složky staraly o islámský extrémismus a nenechaly ho klíčit. A jsem si jist, že to všechno represivní složky dělají, seč jim síly stačí. Stejně fajn by bylo, kdyby Evropská komise a jí podobné instituce nedělaly z lidí sprosté podezřelé za sdílení blbého vtipu. To není role politiků. To už zacházíme někam, kde už jsme byli a doufali, že už se tam nevrátíme.

Byly tři režimy, které za humor trestaly. Monarchie, kde si člověk nesměl dělat srandu z těch nahoře. Nacismus, kdy si člověk nesměl dělat srandu z těch nahoře. Komunismus, kdy si člověk už zase nesměl dělat srandu z těch nahoře. No a teď tu máme čtvrtý, kdy už je sranda z těch nahoře monitorována a označována za extrémní pravici. A tak jsme to dopracovali tam, kde už jsme dávno byli. 

A mám tu jednu zprávu na závěr: Evropská unie vydala normu, která pro celé východní křídlo EU nařizuje snížit stropy na výšku 150 centimetrů. Důvodová zpráva pak vysvětluje, že je to třeba proto, abychom byly permanentně v poníženém předklonu... snad mi za takový nemístný a blbý vtip nevtrhne do pokoje zásahovka a nerozstřílí mě na cucky, protože ohrožuju unijní sen o ráji svým pravicovým extrémismem. Však pravicový extrémismus už je nejspíš úplně všechno, co netvrdí EU a netlumočí ČT.

 

Vložil: Štěpán Cháb