Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Cílem je změnit smýšlení uživatelů o evropských fondech. Dva melouny v tahu za krátké video. Komentář Štěpána Chába

komentář 14.06.2022
Cílem je změnit smýšlení uživatelů o evropských fondech. Dva melouny v tahu za krátké video. Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením Ivana Bartoše

Popisek: Ivan Bartoš, předseda Pirátů a ministr pro místní rozbroj

Dobrá politika nemusí dělat reklamy na sebe samou, dobrá politika se prodá i bez reklam, protože výsledky jsou vidět. To očividně není případ Evropské unie. České Ministerstvo pro místní rozvoj pod vedením hlavy Pirátů Ivana Bartoše zadalo zakázku na vytvoření dvou až tří minutového videa na téma, jak nám pomáhají evropské fondy.

A celou zakázku MMR pod Bartošem opentlilo moc hezkými slovy: „Cílem Zadavatele je ovlivnit u cílové skupiny smýšlení o fondech Evropské unie pozitivním směrem, tedy že členství v EU a projekty podpořené z fondů EU mají smysl a jsou přínosné lidem v českých regionech.“ Cena za kratičké video – dva miliony korun českých (bez DPH).

Předminulý rok dostala naše obec za zvláštních okolností od téhož ministerstva (to na něm ještě seděla Klára Dostálová za ANO) jeden milion korun. Starosta, kdyby na něj přišla komická chvilka vládnutí, by za získaný milion mohl natočit minutové video propagující jeho vládu. Neudělal to, nejspíš z obavy, že by dostal na návsi po hubě. Místo toho u nás nechal zakopat vedení elektrické energie hezky pod zem do potrubí, takže nám tu u poloviny vesnice dráty nestraší ve vzduchu a při bouřce nehrozí, že je padající strom přetrhá. U druhé poloviny vesnice želbohu stále ano (a zrovna u té poloviny, kde se nachází mé působiště, klatě). To je politika, která jde vidět. Starostu tak obec nejspíš za jeho péči ocení dalším mandátem. Logicky – staráš se, chceme tě. Což je obrácený princip Bartošova pořadu pro nechtěná štěňátka s názvem – chcete mě?… nebo spíš v Bartošově podání Chcete mě!!! - za dva miliony bez DPH, které má trvat dvě až tři minuty.

Milý pane Bartoši, už teď tuším, co na tom videu za dva miliony bude. Nějaká pěkná cyklostezka? Nahozená fasáda? Pěkný park? Upravené náměstí? Nějaká sošná rozhledna v údolí? Krása. Všichni jsme šťastní a spokojení jako ty blešky. Jenže je také jasné, co v tom videu za dva miliony nebude. Nebude tam ten podivně hysterický přechod na elektromobilitu, nebude tam zákaz aut se spalovacím motorem, nebude tam plynová ani ropná krize, kdy se lidé teď a reálně bojí, jak si v zimě zatopí a jestli to vůbec uplatí.

Reálná politika, to je jiné kafe. Ta nastane, když vládní činitel, něco jako vy, pane Bartoši, řekne, jak to bude. Uklidní vášně, řekne – hele, tady jsme s Evropskou unií vyjednali toto konkrétní opatření, které máme už teď smluvně podchycené, a které zaručuje, že do dvou měsíců začne cena plynu a ropy citelně klesat a klesne přesně na tuto úroveň. Společně s Evropskou unií máme připravený tento záchranný kruh pro průmysl, aby nemohl během krize padnout, podpora do průmyslu půjde od tohoto a tohoto data a za těchto podmínek. V zimě bude běžná topná sezóna, kterou domácnosti pocítí v takovýchto platbách, tady pro to jsou smlouvy, dohody, ujištění. Elektroauta do roku 2035 výrazně zlevní, takže si je bude moci dovolit i průměrně vydělávající domácnost. A ne, energetický systém nám nezkolabuje, tady jsou přesná data, jak to zajistíme. 

Protože to je jediný způsob, jak zvednout reputaci jak této vládě, tak i Evropské unii nebo evropským fondům. A vy jste, pane Bartoši, zvolili ve vládě jinou strategii. Vy neujistíte obyvatele republiky v ničem. Jen mlžíte o tom, že všechno dobře dopadne… a u toho obyvatelé sledují, že se premiér země jezdí modlit až do Vatikánu (snad s pevnou vírou v to, že Bůh nás všechny zachrání, když vláda netuší, jak, a nynější osazenstvo Strakovky tak ujde lynči).

A pak přijdete, pane Bartoši, s nápadem, že by se mohlo natočit dvouminutové video za dva miliony. Dvě minuty videa za dva miliony. Já nevím, jak jiní, ale já v ruce dva miliony ještě nedržel. Já je ještě ani neviděl. Pro mě jsou dva miliony hromada peněz, u kterých si nedokážu představit, že bych je dal na natočení jednoho propagandistického štěku o cyklostezkách a nahozených fasádách, které nikomu a nic neřekne. Za dva miliony bych si poplatil ty své dloužky na bydlení, vyvezl rodinu na výlet na Kokořín, koupil si pár knížek a vzal si měsíc volna na rochnění se v nicnedělání.

Podobně na to kouká děsná fůra lidí, kteří se teď a tady obávají toho, že nezaplatí nájem, že je skolí zálohy na energie, že neví, jak bude v zimě a jen zmínka o tom, že si vláda za jejich peníze, za peníze daňových poplatníků, zaplatí natočení dvouminutového videa s propagandou, na kterou není ale vůbec nikdo zvědavý, to jednoho popadne jistá nespokojenost. Dva miliony je z pohledu obyčejného člověka fůra peněz, která by ho vyvedla z jeho každodenních problémů. Mělo by se to vést v patrnosti a začít dělat skutečnou politickou práci, která právě takové lidi ochrání před hurikánem jejich obav z reality. A ne se místo práce rozhodnout z nejistoty vynervované lidi popouzet převýchovným videem placeným z jejich kapes a s úmyslem ukázat jim za pomoci manipulativního materiálu, že žijí ve lži.

Jen mě tak napadá, pane Bartoši, není to mrhání penězi? Máte jich na tom ministerstvu moc? No tak nám to pošlete na druhou půlku těch sloupů s elektrickým vedením. Ono to vypadá blbě, když je jedna půlka taková výstavní a druhá taková, no, méně výstavní. Stejně ty peníze s tím videem hodíte do škarpy a žádná, vůbec žádná hodnota nevznikne, jen nějaký váš známý natočí pěkné propagandistické dílko z produkce Leni Riefenstahlové za dva miliony. Není to škoda? Tak napište pár tweetů, on ten dosah bude úplně stejný. Ale bude to zadarmo. Nebo musíte vykázat nějakou činnost na politbyro do Bruselu? To je mi vás moc líto. Fakt.

 

Vložil: Štěpán Cháb