Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Všem i sobě odpustil a naučil se žít tady a teď. Plánuje práci, život nechává běžet. Horká židle Jiřího Mádla

11.06.2022
Všem i sobě odpustil a naučil se žít tady a teď. Plánuje práci, život nechává běžet. Horká židle Jiřího Mádla

Popisek: Herec, scenárista, režisér a nejnověji spisovatel Jiří Mádl v pořadu Face to Face

V pořadu Face to Face probrali moderátor René Kekely a jeho host Jiří Mádl vztahy, práci i politiku. Pryč jsou časy teenagerovského idolu i drzého agitátora. Pětatřicetiletý mladý muž dnes bere vše vážně a s rozmyslem.

Nejnovější událostí v životě Jiřího Mádla je jeho knižní debut Přitažlivost planety Krypton. Kniha je o vztazích, takže začátek rozhovoru se samozřejmě točil také kolem nich. Jenže jaké je vyjít s hercem a autorem, na to moc neumí odpovědět ani on sám. „Je to jedna z otázek, které jsem měl možná dávno položit sám sobě,“ zasmál se na úvod. „Myslím si, že jsem hodně specifický, že se mnou dámy mého života zažily hezké momenty, ale mám nějaké DNA pracujícího tvůrčího člověka. S takovými je to prostě někdy složité.“

 

Přitažlivost planety Krypton

Literární debut Jiřího Mádla je románem o tom, že odvážné vysvlékání z těsných dětských šatů může být provázeno zraněními, a zkoušení a hledání té opravdu vlastní dospělé identity nám mohou komplikovat jizvy z dětství; foto se svolením BizBooks

Vypráví v knížce svůj příběh, chce se udělat lepším, nebo naopak vyřídit si účty sám se sebou? „Asi ani jedno. V každé mojí autorské práci jsem někde v základu asi já, ale je to spíš takové ,co kdyby'. Zažiju třeba situaci, která nějak skončí. V tu chvíli jsem ji vlastně už opustil, ale v knížce si tu situaci můžu poslat někam, kde vidím to, co by se stalo, kdyby to dopadlo jinak.“ Autor si tak modeluje situace, jak by se mu to líbilo, jak by to pro něj bylo hodnotné, kdyby reagoval tak nebo onak. Pokud je vám záhadou, jak funguje spisovatelská fantazie, tohle prohlášení Jiřího Mádla vám hodně napoví. Není nic, co by se nestalo nebo nemohlo stát. Autor ale vypráví víc o tom, jak by se to stát mohlo, kdyby... Vytváří tak ve své fantazii nový příběh s novou pointou. Opisovat život je totiž většinou nuda.

Droga je to, jak je dílo přijato

Nudit čtenáře Jiří Mádl určitě nechce, protože patří k těm autorům, kterým na divácích a čtenářích hodně záleží, a netají se tím. Snů o tom, čím bych chtěl v životě být, měl víc. Mohl z něj být diplomat nebo žurnalista. Náhoda a maminka ho ale přivedly na konkurz na Snowboarďáky, který s Vojtou Kotkem vyhrál a přičichl k filmování, které se mu stalo osudem. K hraní ale brzy přibylo i psaní scénářů a nakonec i režírování.

 

Snowboarďáci:

Poprvé před kamerou v roce 2014

Pochází z učitelské rodiny, studoval pedagogiku a dnes učí na FAMU International, ale kantorem na plný úvazek by už být nechtěl. „Přičichl jsem si k tvorbě a stala se z ní náplň života. Omlouvám se, ale hlavně mi jde o zpětnou vazbu. Miluju diváky, chci teď mít hodně čtenářů. Neříkám, že uzpůsobuju svoje umění tomu, abych jim to narval do chřtánu, abych jich měl co nejvíc. Ale ano, zajímá mě reakce, mám to rád. Ta reakce je pro mě droga,“ upřímně líčí, že určitě nepatří k tvůrcům, kteří by své poklady nejraději ukládali jen v šuplíku svého psacího stolu.

Odhazování pytlů z balónu

Osm let pracuje na filmu Vlny a přípravy konečně dospěly do fáze, kdy je naplánováno, že se příští rok v únoru začne točit. Když to dobře dopadne, film bude v kinech v roce 2024. Příběh redaktorů a technika z Mezinárodního vysílání Československého rohlasu v šedesátých letech minulého století vyžadoval mnoho konzultací a přepisování, protože Jiří Mádl chce ve filmu do značné míry zachovat historickou skutečnost. „Plánování pracovních projektů je, jak vidíte, hodně dlouhodobá záležitost,“ usmívá se nad otázkou, zda je plánovač nebo žije ze dne na den. „Možná proto to ostatní v životě nechávám prostě běžet, ano, žiju tady a teď.“

 

Správnej dres:

Milovaného hokeje si alespoň trošku užil v romantické komedii
Správnej dres, v níž si jeho manželku zahrála Taťána Kuchařová

Vyzkoušel si i divadlo a moc rád by divadlo dělal. „Režii zatím ne, k tomu bych asi musel dozrát, nebo by se náhodou musela otevřít zase nějaká brána. Ale hrát v divadle, to bych rád. Jenže časově to zatím vůbec nevychází,“ vysvětluje, že jsou prostě věci, kterých se momentálně musel vzdát. Mezi ně patří i hokej, který hraje od dětství a pořád si rád jde zahrát. „Rozhodl jsem se, že se nechci vdát žádné ze svých současných tvůrčích aktivit, a také se chci pořád učit jazyky. Některé pytle ale z toho balónu prostě musím odhazovat, aby to letělo. Mezi ně bohužel patří divadlo a hokej,“ lituje, že času není víc.

Politické strany už ho neotravují

Otec a bratr Jiřího Mádla se věnují politické práci. Také jeho oslovovaly dřív nejrůznější strany, aby jim propůjčil tvář. Místo toho se proslavil – pro někoho kladně, pro jiné záporně - drzou kampaní Přemluv bábu, přemluv dědka. „Bylo to virální video a muselo být důrazné,“ vysvětluje zpětně, jak se s kolegy rozhodli zvolit tuto formu, aby nikdo nezůstal na pochybách, jaký obsah sdělují – že jde o to, aby lidé šli k volbám a volili některou z moderních stran, nikoliv komunisty. Podle něj je totiž čím dál těžší vyznat se v nánosech a možnostech manipulace s divákem a dobrat se skutečného obsahového sdělení. „Ono to, že se někdo urazil, neznamená, že urážka byla účel,“ usmívá se nad tím, že například herecká kolegyně Jaroslava Obermaierová tehdy prohlásila, že by mu nejraději dala pár facek. „Od té doby jsem se, myslím, politicky názorově jasně projevil, takže zájem různých stran o mou tvář vymizel.“ Politika ho neláká a nehodlá ani za nikoho agitovat. „Nezpochybňuji úlohu lobbistů, to je jejich práce. Moje ale ne,“ uzavírá debatu na toto téma.

 

Pánský klub:

V těchto dnech ho můžeme vidět v kinech ve filmu Pánský klub, v němž se řeší, proč jsou někteří muži chroničtí nevěrníci. On sám  je po řadě známostí již dva roky se srbskou výtvarnicí a kostýmní návrhářkou Adrijanou Trpkovič. Ta je také autorkou knižní obálky knihy Přitažlivost planety Krypton. „Když viděla, jak jsem se pustil do psaní, podpořila mě v tom a přála mi, že mi to jde,“ pochvaluje si autor knihy o zvláštním vztahu dvou lidí, kteří se znají jen virtuálně. Jeho vztah rozhodně virtuální není, Adrijana byla i první čtenářkou některých kapitol knihy a zůčastnila se i jejího křtu.

(zdroj: Face to Face - Stream)

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková