Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Prodám ledvinu. Značka spěchá, nemám na nájem. Komentář Štěpána Chába

komentář 09.06.2022
Prodám ledvinu. Značka spěchá, nemám na nájem. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Ilustrační operace. Ta přes černý trh bude vypadat divočeji

Na Úřadu vlády se koná tisková konference. Pultíku se křečovitě drží premiér země Petr Fiala. Věci řešíme, vykřikne dramaticky, jedna jeho ruka opíše složitý geometrický tvar a cena benzínu a nafty vyletí o několik korun výš. Analyzujeme nastalou situaci, přidá do koncertu naučené gestikulace druhou ruku, cena másla se následně zdvojnásobí. Vysíláme jasné signály, v premiérově tváři se zračí urputný boj, ruce v šílené gestikulaci jako kdyby zvaly na kurz v extrémním žonglování s hořícími noži. Máme dobrého premiéra, chce slyšet gestikulující ouřada. Pod jeho koncertem v dramatickém nicneříkání se zatím republika připravuje na řev.

Četl jsem o tom, jak dopadl Afghánistán po dvaceti letech zavážení demokracií a následném úprku spojeneckých armád NATO. Rodiny tam z hladu prodávají své nezletilé dcery a nabízí na černém trhu své ledviny. 42 tisíc za jednu. No, neberte to. Koukl jsem na ceník u nás. Prý za 24 tisíc. Máme nějaké špatné ledviny, když je střílíme tak lacino. Ale údaj je to starý. Na černém trhu se prý naše ledviny můžou cenit až na 50 tisíc odměny. A to už je i na dvě zálohy na elektřinu nebo jednu a půl za plyn. A to už je nadmíru dobré. V Afghánistánu chudí nemají elektřinu, neteče voda. Část vnitřních uprchlíků žije v jakýchsi sběrných táborech. Ne všichni se mají blbě, samozřejmě, někteří si ty bezprizorné dcery také kupují. Ale to tak je, nějaká ta „elita“ vždycky zůstane. Vždycky tu bude nějaký šejk, který si rád smlsne na dcerušce hladovějících.

My jsme na tom po třiceti letech zavážení demokracií o dost lépe. Sice také za chvíli začneme prodávat dcerušky na ulici (však pornoprůmysl už u nás kvete nadmíru skvěle, takže základ by byl), elektřinu a vodu mnozí z nás neuplatí, takže po odpojení samoživitelek od rozvodné sítě na energie začneme od sítě odpojovat i důchodce a rodiny. A mnozí už se srdnatě hlásí i ve sběrných táborech České republiky, tedy v chudinských ubytovnách, kde připadne jeden pokoj na jednu rodinu. Prodej ledvin bychom u nás ale měli trochu zvýhodnit. 24 tisíc, to brzy člověk nebude mít ani na zaplacení měsíční zálohy na elektřinu, když je potřeba platit si šejky ze státního ČEZu, kde si vedení vyplatilo k letošku šejkovné za výbornou spolupráci na odrbávání populace.

Do toho STAN s Piráty a TOP 09 velmi moudře usilují o inflaci pojmu manželství, kdy je potřeba připravit půdu pro pronájmy děloh žen pro odnošení dětí homosexuálů. Moudře takové pazgřiviny navrhují teď, kdy jednou z nemnohých obživ bude i funkce živého inkubátoru (neoficiálně, pod rukou, jsme přece lidi a s dětmi obchodovat nebudeme). Fabrika na děti zvrhlé politiky homosexualismu. Doposud role Ukrajinek, brzy již i u nás doma. Není to dlouho, co pirátský poslanec Michálek křičel, že bychom měli zdanit prostitutky a za zdaněné stavět školky. Proroci doby, ti Piráti. I s tím svetrem místo topení měl Michálek recht, platit si vytápění příští zimu zvládne málokdo. Sexuální turismus jsme měli zabraný Thajskem, brzy se přesune k nám domů. Ale třeba ne, třeba Petr Fiala vysignalizuje nějakou vhodnou analýzu, která bude navzdory realitě tvrdit opak a s tou pak bude divoce gestikulovat na tiskovkách. A my mu, povinně, rozhodně povinně, budeme moci muset věřit. Co jsme to za zemi, kde jsou ženy nikoliv rytířsky ochraňovány, ale hnány do sexuálního byznysu. To bude asi ten pokrok, tomu já radši nerozumím.

A pozor, pokud si někdo namastí čelo a rozhodne se navzdory trendům žít nad poměry, tak narazí do zdi. Mít plat nad průměrem (což není nadprůměrný plat, jen nad průměrem), stát jej na zdravotním a sociálním pojištění očadí tak, až s překvapením zkonstatuje, že i přes příjem nad standardem brousí dno příjmové chudoby, protože čím víc člověk vydělá, tím víc ho stát natáhne. A, stejně jako zbytek republiky, si půjde stoupnout do fronty k potravinové bance. Spolu s babičkami, co od Vánoc neměly vajíčka, protože vajíčko je přepych… to kdybyste nevěděli. Taková afghánská rétorika – vajíčko je přepych. Zajímalo by mě, do jakého věku ještě na černém trhu berou ledvinu. To kdyby si nějaká stařenka chtěla dát před odchodem na věčnost vaječnou omeletu, tak jestli ji ještě vezmou pod kudlu a vysypou jí na stůj 24 tisíc na pár vajíček a jednu zálohu za elektřinu pro šejky z ČEZu a přidružené expolitiky. Já si pořád říkal, proč Pánbu daroval lidem dvě ledviny, když to jde zvládnout s jednou. To pro chudé, aby měli jak zaplatit zálohu na elektřinu nebo plyn.

A tak končí naše třicetiletá snaha o sociální smír. Lidem to, jak říká ekonom Lukáš Kovanda, bude docházet pomalu. Zatím se snažíme předstírat, že je to přechodné období, které se dotýká jen těch druhých. Na podzim se roj rozzuří. Pokud se nestane zázrak, 17. listopad bude divoký. A protentokrát ho kavárna mít v režii nebude. Protože už nebude místo na prázdná hesla a slaboduché volání po nerozdělování společnosti.

 

Vložil: Štěpán Cháb