Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Slávu jí Pepina Rejholcová zajistila jen dočasnou. Nadaná tanečnice ale dokázala včas přehodit výhybku. Tajnosti slavných

23.05.2022
Slávu jí Pepina Rejholcová zajistila jen dočasnou. Nadaná tanečnice ale dokázala včas přehodit výhybku. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením Febiofest

Popisek: Slávka Doležalová jako legendární Pepina Rejholcová

FOTO / VIDEO V smíchovské Aréně jí tleskaly davy, o dočasnou slávu se jí ale postaral populární komiks. Věřte-nevěřte, už za první republiky je lidé měli rádi a bláznivé příběhy potrhlé venkovské holčiny se staly bezkonkurenčně nejoblíbenějšími.

„Ty máš zase ránu jak Pepina Rejholcová,“ zhodnotila kriticky tu a tam moji image babička, která napevno zakotvila se svým smyslem pro módu v době první republiky a pro moje rozevláté haleny, široké, bohatě podomácku vyšívané nohavice džín a asi tak tunu různých korálků, sponek a čelenek ve vlasech neměla špetku pochopení. Možná vám tahle filmová postava nic neříká a nejspíš se většině diváků ani nevybaví její představitelka Slávka Doležalová. Přitom takhle hrdinka stejnojmenného filmu režiséra Václava Binovce spatřila světlo světa nejprve jako hlavní postava kresleného seriálu malíře Františka Voborského. Až mnohem později jsem zjistila, že se ve skutečnosti jmenoval František Vohnout, narodil se v Chlumci nad Cidlinou, kde měli babiččini rodiče obchod, a ti dva dokonce chodili do školy v stejném ročníku. Tenkrát ještě byla chlumecká škola přísně rozdělena zdí na dvě části, dívčí a chlapeckou, a odkud se vzala babiččina nechuť k Pepině, to už se nikdy nedozvím.

 

Falešná kočička aneb Když si žena umíní:

Ze školy rovnou do divadla?

Představitelka populární Pepiny Věnceslava Doležalová, která vystupovala pod domáckým jménem Slávka,  patřila podle dostupných údajů k stejnému školnímu ročníku jako dva výše jmenovaní. Zpravidla se uvádí, že se narodila 28. září 1913, pravděpodobně v Praze, ani jeden z těchto údajů ale není jistý. O jejím dětství a raném mládí není téměř nic známo, pouze že nejspíš hned po škole využila naplno svých pohybových a tanečních schopností a dala se k divadlu. Před kamerou se údajně objevila poprvé už v roce 1926 jako Ferdova dívka v němé verzi komedie Falešná kočička, pokud to ale byla opravdu ona, byla nejspíš ve skutečnosti o nějaký ten pátek starší, než prameny uvádějí, protože na třináctiletou dívku už je ve filmu opravdu vyspělá. Koneckonců jestli máte čas a trpělivost zhlédnout celý film, který je jedním z mála, které se z té doby dochovaly, můžete si ho pustit. K dispozici je ale pouze celý, jenom část s údajnou Slávkou vám z technických důvodů nabídnout nedokážu.

 

Pepina Rejholcová:

Pepina zářila

Mnohem věrohodnější je už údaj, že si v roce 1929 zahrála služebnou v němé verzi komedie Tchán Kondelík a zeť Vejvara. Na přelomu dvacátých a třicátých let se stala sólovou tanečnicí smíchovské Arény a to už je konečně první informace, na kterou lze spolehnout. A vzápětí přišel zvuk a s ním v roce 1930 divadelní hra Josefa Kajetána Tyla z roku 1834 Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka. Filmovou podobu jí dal stejně jako dvěma dříve jmenovaným projektům režisér Svatopluk Innemann a Slávka si v ní skvěle zahrála šilhavou služku. O dva roky později si ji vybral díky podobě s kreslenou předlohou Františka Voborského režisér Václav Binovec jako představitelku hlavní hrdinky hudební frašky Pepina Rejholcová, v níž si dokonce i zazpívala. Byla to jediná hlavní role, kterou kdy dostala, a zajistila jí dočasnou popularitu. Mimo jiné dostal v tomto filmu svoji největší roli i oblíbený komik Fanda Mrázek a naposledy v něm stanul před kamerou coby kupec Rákoska první český filmový herec Josef Šváb-Malostranský.

 

Drž je!

s populárním komikem Fandou Mrázkem v reklamě
z roku 1933 na Schichtovo mýdlo s jelenem

Po boku hvězd

Popularity nového komického páru z ,Pepiny‘, Slávky a Fandy Mrázka, vzápětí Innemann využil v dobové reklamě Drž je!, a pak si Slávka na další příležitost musela dva roky počkat. Během dalších dvanácti let se objevila na plátně ještě devatenáctkrát, dostávala už ale jen vedlejší role. Mimo jiné si zahrála továrníkovu sekretářku v komedii Studentská máma, švadlenku Máňu v Manželství na úvěr, vychovatelku Boženku v dramatu Poručík Alexander Rjepkin či služku Anku v hudební romanci Lízin let do nebe, díky níž se zrodila ze dne na den nová hvězda, zpěvačka a herečka Zdenka Sulanová. V roce 1937 si Slávka ještě jednou zopakovala postavu Ferdovy dívky ve zvukové verzi Falešné kočičky, jejího partnera už ale místo Fandy Mrázka hrál Jan W. Speerger, režie se chopil Vladimír Slavínský a v hlavní roli zářila moje prateta, na kterou jsem navzdory jejím životním kotrmelcům velmi pyšná, kouzelná Věra Ferbasová. V roli služebné Slávka nechyběla ani v jediném režisérském počinu Oldřicha Nového z roku 1943 Čtrnáctý u stolu a naposledy ji obsadil jako sousedku v roce 1946 František Čáp v dramatu Muži bez křídel, které ještě před domácí premiérou získalo cenu na historicky prvním mezinárodním filmovém festivalu v Cannes.

 

Slávka Doležalová Eman Fiala Trhani

S dalším populárním komikem éry první republiky Emanem Fialou v dramatu Václava Wassermana z roku 1936 Trhani; foto se svolením Lepka-film

Přestup na jinou kolej

Pravděpodobně po válce se konečně provdala a pověsila herectví definitivně na hřebík, přesto se dál ve filmových titulcích objevovala. Už ale jako kostymérka Věnceslava Kulhavá. Poprvé pracovala v roce 1948 na válečném filmu Františka Čápa Bílá tma, a pak se podílela až do roku 1970 na řadě úspěšných projektů, od romance Měsíc nad řekou přes výpravnou pohádku Václava Kršky Labakan až po úspěšný historický seriál F. L. Věk, který natočil v roce 1970 podle stejnojmenné literární předlohy Aloise Jiráska režisér František Filip a na němž Slávka pracovala jako vedoucí kostymérka. Přesto o jejím soukromí není nic známo, pravděpodobně se ale ještě jednou provdala, protože u některých projektů je uváděna pod jménem Věnceslava Teichmanová. Legendární Pepina Rejholcová zemřela v roce 1977, pravděpodobně právě v měsíci květnu.

(zdroje: Český film, ČSFD, Encyklopedie českého divadla, FDB, Česká televize, Filmové studio Barrandov)

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská