Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Věčný romantik s kytarou a hrdý otec úspěšných dětí aneb Troje kulatiny Janka Ledeckého. O kom se mluví

22.05.2022
Věčný romantik s kytarou a hrdý otec úspěšných dětí aneb Troje kulatiny Janka Ledeckého. O kom se mluví

Foto: Se svolením IceMusic

Popisek: Zpěvák, kytarista a skladatel Janek Ledecký letos oslaví kromě svých šedesátin ještě další dvě významná ,kulatá' výročí

VIDEO Pro Janka Ledeckého je letošek rokem kulatých výročí. Před čtyřiceti lety přišel na konkurz do skupiny Žentour, třicet let se věnuje sólové dráze a 27. července oslaví šedesáté narozeniny.

Když jsem se s ním setkala poprvé, vezl se na neočekávané a neuvěřitelné vlně úspěchu muzikálu Hamlet. Od té doby se pokusil o další muzikály, ale takovou díru do světa už s nimi neudělal. Jako divadelní vědkyně bych na to měla mít názor, ale popravdě je pro mě celoživotní záhadou, proč se každý, kdo trochu zručně upraví a zinscenuje Hamleta, stává celebritou v divadelnickém světě. Řadu Shakespearových her mám raději a taky mám raději pár písniček Janka Ledeckého. Tak už to ale je, ze zpěváka, který má dodnes nejraději živé koncerty, kde může hrát na kytaru a zpívat své romantické songy, při nichž jihnou srdce dívek a žen širokého věkového rozpětí, udělal velkou hvězdu právě Hamlet. Z Ledeckého se díky němu stal spoluzakladatel velmi úspěšného Divadla Kalich, s Hamletem se rozletěl do světa a dnes si může dovolit tak náročné projekty, jako je šňůra koncertů se čtyřmi symfonickými orchestry.

 

Právě teď:

Dárky k narozeninám

Co jiného si muzikant může nadělit, než pořádnou porci hudby. Protože naděluje sobě prostřednictvím svých posluchačů, kteří mu vracejí všechnu vynaloženou energii. Janek Ledecký k šedesátinám vydává album Symphonic. Vzniklo jako studiová verze jeho  prvního symfonického turné z roku 2019, které obsáhlo koncerty v Ostravě, Zlíně, Praze, Hradci Králové a Brně. Postupně se na nich představil s Janáčkovou filharmonií, Filharmonií Bohuslava Martinů, Filharmonií Hradec Králové a Czech Virtuosi. „Mám takový pocit, že s touto deskou jdeme do jistoty, protože prostřednictvím zmíněných vyprodaných koncertů jsme si ověřili, že mé nejúspěšnější a časem prověřené kousky v úpravách pro symfonický orchestr u posluchačů zabodovaly. Samozřejmě, písnička funguje, když ji zazpíváte bez doprovodu jako a cappella, s kytarou už je to lepší, s kapelou ještě lepší, ale symfoňák se trumfnout nedá. To je prostě ta největší výbava, jakou můžete písničce dát,“ řekl Janek Ledecký v rozhovoru pro Pražský deník.

 

Prachy na klobouk:

Vinyl a cédéčko

Mnoho hvězd populární i rockové hudby si vyzkoušelo spolupráci s velkým symfonickým orchestrem. Může mít mnoho podob, Janek zvolil tu nejobtížnější, zároveň ale hudebně nejzajímavější. Vyzkoušel si takovou nahrávku už u muzikálu Hamlet, kde mu aranž a orchestraci dělal Martin Kumžák. Tentokrát svěřil svoje písničky do rukou Hanze Sedláře. „Hanz je multiinstrumentalista, skládá i filmovou muziku. Dal jsem mu zadání, ať ty moje písničky, co spolu hrajeme, rozmontuje na součástky a využije potenciálu symfonického orchestru, protože nemám rád řešení, kdy kapela trvá na tom, že všechno zahraje jako na deskách nebo na koncertech a k tomu se přilepí orchestr. To považuju za hřích, za nevyužití potenciálu orchestrů, jejichž zvuk se utvářel po několik století k jedné velké dokonalosti. Hanz to napsal skvěle, a když se ukázalo, že je problém sehnat na naše termíny kvalitního dirigenta, tak navíc celé turné oddirigoval. Věřte mi, že stoupnout si s taktovkou před tak věhlasné orchestry, je jako nastoupit v manéži jako krotitel šelem. Buďto to dáte, nebo vás sežerou.“ Koncerty měly obrovský úspěch, a tak se lze nadít, že úspěšné bude i album. Vyjde na vynilu a na CD. Hudba se podle Janka v dnešní době šíří mnoha způsoby, když něco vydává, tak to chce udělat jako komplet se vším všudy. „Lidi si to pustí na Spotify, ale vinyl je krásná věc. Jsou tam fotky, povídání i texty. Vždy tam mám ještě něco navíc jako bonus. QR kódy vedou na videoklipy,“ vysvětluje, že vinyl a CD mají posluchačům přinášet možnost mít ten svůj oblíbený kousek doma, moct si na něj sáhnout, přečíst si texty. Zkrátka dopřát si komplexní zážitek.

 

Nikdy to nevzdám:

Šňůra šesti minifestivalů

Protože pořád platí, že Janek Ledecký má nejraději přímý kontakt s publikem na koncertech a sám sebe nejupřímněji prezentuje s kytarou, připravil si jako druhý narozeninový dárek šňůru šesti minifestivalů. „S českými posluchači budu slavit prostřednictvím minifestivalů s názvem LX tour, které se uskuteční od 9. června do 15. září ve Velkých Losinách, Opočně, Lázních Kynžvart, Uherském Brodě, Sezimově Ústí a Praze. Mými hosty budou Sarah & The Adams, kapela mého syna Jonáše Cold Licks, což je teda velký nářez, a Ivan Hlas. Celé se to bude odehrávat ve výpravě, kterou jsme udělali k akustickému turné, totiž v hospodských kulisách Baru Svět. Jsou v něm otřískané žide, funkční pípa, holky, které zpívají a přitom roznášejí pivo… Je mi v tom prostředí dobře. V těch hospodách to bývalo o lidech, kteří si sami sebe vybrali, což bylo hodně důležité,“ zve v rozhovoru na letní koncerty.

 

Na konci duhy:

Velká party nebude

Janek Ledecký si nepotrpí na veřejné oslavy. Protože narozeniny má uprostřed léta, dává mu to možnost oslavit je na dovolené s rodinou. „Nějaké jubileum je mi šumák. Tou dobou budu v Řecku, kde mi už loni dcera Ester s mou báječnou manželkou připravily tak úžasný narozeninový večer, že nevím, jak to chtějí letos trumfnout. Rovnou jsem jim dopředu hlásil, že v rámci svých narozenin bych si tam rád zahrál… Jezdí tam spousta kamarádů surfařů, je to hodně mezinárodní sdružení z celého světa, nejvíc z Evropy, ale jsou tam třeba i Australané. Tak si snad všichni uděláme krásný večer,“ líčí, jak se těší na to, že bude hrát jen tak pro kamarády někde na pláži.

 

Jako solnej sloup:

Radost největší

Představovat Jankovu dceru Ester, šampionku na snowboardu i na lyžích, je zbytečné, její sláva tu tátovu už dávno zastínila. Zpěvák se ale v poslední době rád pochlubí také synem Jonášem. Ten je nejen muzikant jako táta, ale především grafik a kreslíř. Jeho práci můžete teď vidět na plakátech na letní turné Janka Ledeckého. Hlavně si ale dopřáli společné dílko, když loni vydali knížku Verše potrhlé.

 

Verše potrhlé

 

Jsou to říkanky pro děti, které Jonáš Ledecký doprovodil ilustracemi. Zavzpomínali si tak spolu na večery, kdy Janek oběma dětem četl před spaním. Veršovánky jsou to skutečně trochu potrhlé, plné praštěných zvířecích historek, třeba jak Hádal se hroch s lenochodem. Pro děti úžasná knížka, protože je nejen rozesmějí veršíky, ale i obrázky ze života zvířecích rodin.  

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková