Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Plachý gentleman žil jen pro svou životní lásku. Pro žádnou jinou nebyl k mání. Tajnosti slavných

20.05.2022
Plachý gentleman žil jen pro svou životní lásku. Pro žádnou jinou nebyl k mání. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením TV Barrandov

Popisek: Josef Abrhám v roce 2014, jako profesor Václav David v seriálu Stopy života

VIDEO Postavou v legendární Nemocnici podpořil představu, že lékař, sloužící v nemocnici, nenechá žádnou pěknou sestřičku na pokoji. Příležitost přece dělá zloděje. Charismatický manžel legendární Popelky ale zhřešil jenom jednou. (Pokračování ze středy 18. května)

Definitivně se stal jedním z nejžádanějších idolů fanynek všech generací díky postavě ortopeda Arnošta Blažeje v seriálu Nemocnice na kraji města. Přitažlivý exteriér, skvělé postavení v práci, navíc za volantem luxusního žihadla… která kráska by odolala. S tím autem to ale nebylo během natáčení tak snadné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Josef Abrhám totiž tehdy usedl za volant nového modelu Hondy Civic, která byla k mání jenom v Tuzexu za osmnáct tisíc bonů, tedy téměř třicet devět průměrných platů. Není divu, že ji rekvizitáři hlídali jako oko v hlavě. A pokud ho za volant během natáčení vůbec pustili, coural se s ním sotva krokem.

 

Svatební cesta do Jiljí:

Od dramatu ke komedii

Před kamerou stanul poprvé už v roce 1961 v absolventském filmu Věry Chytilové Strop, první větší příležitost dostal již během dalšího roku, kdy si zahrál závozníka Františka Nováka v dramatu Zdeňka Brynycha Neschovávejte se, když prší. A pak už se jeho filmová kariéra rozjela naplno a během šedesátých a sedmdesátých let ztvárnil řadu krásných rolí. V roce 1976 si zahrál profesora Jandu v nesmrtelné komedii legendární tvůrčí dvojice Smoljak-Svěrák „Marečku, podejte mi pero!“, která odstartovala jeho přechod ke komediálním projektům. Celkem měl na kontě více než sto padesát rolí ve filmech či televizních inscenacích a k nim je třeba ještě připočítat zhruba tři desítky v seriálech. V roce 1993 dostal Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon roku ve filmu Jana Hřebejka Šakalí léta, spolupráci s filmem tím ale nepověsil na hřebík, přestože ji výrazně omezil.

 

Kulový blesk:

Nerozhodný gentleman

Se zpěvačkou Naďou Urbánkovou, která kralovala od roku 1972 naší pop music a pět let po sobě převálcovala v kategorii zpěvačka ankety Zlatý slavík veškerou konkurenci, se seznámil při natáčení slavného válečného dramatu Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky. A přestože se nevzali, vztah jim vydržel dlouhých osm let. „Strašně jsem se do něj zamilovala. Byla jsem tak zamilovaná, že jsem ani nepřipustila, aby se mě dotýkal někdo jiný než Josef,“ prozradila mi před pár lety Naďa během rozhovoru pro přílohu deníku Právo. Jako o nejintenzivnějším vztahu v životě mluví o lásce k Josefu Abrhámovi koneckonců dodnes. Jenže pak na scénu vstoupila mladičká Libuše Šafránková a skoro dva roky vedl plachý gentleman dvojí život. Věděli to všichni, jenom Naďa nevěděla nic. Až jednoho dne už to její kadeřnice nevydržela a řekla jí pravdu. A Naďa mu nikdy neodpustila, že jí to neřekl sám, nejspíš k tomu ale nemohl najít odvahu. „Dozvěděla jsem se to jako poslední,“ posteskla si. „Zaskočilo mě, když jsem se dozvěděla, že má jinou a že to dokázal tak dlouho tajit.“

 

Městem chodí Mikuláš:

Popelce prostě padl do oka

Se svou osudovou láskou se setkal poprvé v divadle, a ještě na prvním rande si prý vykali. „Libuška byla rozhodnutá si ho vzít. Helena Růžičková mi potom vyprávěla, jak byla na začátku sezóny při jejich prvním setkání v divadelním klubu. Tehdy Libuška seděla vedle něj, a když ji režisér všem představil, ukázala prstem na Josefa a řekla: Toho si vezmu,“ vyprávěla kdysi Naďa. A nakonec to půvabné Popelce vyšlo. Vzali se v roce 1976 na Karlštejně, Libušce bylo třiadvacet a o čtrnáct let staršímu Josefovi už pomalu ťukala na dveře čtyřicítka. A protože ona byla katolička a on evangelík, požehnat si nechali dvakrát, od katolického i evangelického faráře. Od té doby tvořili harmonický pár, kterému krásný vztah kdekdo záviděl. „Asi je to tím, že jsme měli podobné předky a štěstí. Naši předkové měli dost síly bojovat se všemi komplikacemi, problémy a existenčními starostmi. Je velmi snadné podlehnout krizi, důležité však je zvládnout ji a vydržet. Životním zkouškám se nevyhnete, je jen na vás, jak v nich obstojíte a jak se rozhodnete,“ řekl Josef Abrhám před časem serveru korzár.sk.

 

Sousto:

Sláva bez skandálů

Ve společnosti se populární manželé objevovali jen sporadicky a rozhovorů, které byli ochotni poskytnout médiím, bylo jako šafránu. Soukromí si důsledně střežili, což jim překvapivě odpouštěl i bulvár. Víc informací se začalo objevovat teprve v souvislosti se zdravotními problémy, které na Libušku zaútočily v roce 2014. Její boj s rakovinou plic prožíval celý národ a upřímně jí držel palce. O rok později se manželé definitivně přesunuli do jejích rodných Šlapanic u Brna, a zatímco manžel o ni láskyplně pečoval, jediný syn, režisér, scenárista a producent Josef Abrhám mladší, si vzal na starost rekonstrukci domu, který si pořídili. Zajímavou nabídku Josef přesto občas neodmítl. Před filmovou kamerou stanul naposledy v roce 2016 jako svatý Josef v pohádce Jana Stracha Anděl páně 2 a o rok později si ještě zahrál v rodinném seriálu Trpaslík.

 

Dokonalý muž, dokonalá žena:

Boj o život

Během koronavirové pandemie se manželé uzavřeli před světem, protože by nákaza znamenala pro Libušku mimořádné ohrožení. Její stav se začal opět zhoršovat, fanoušci ale o tom neměli ani ponětí. V den svých 68. narozenin, v pondělí 7. června, byla převezena do nemocnice na pražském Karlově náměstí a o den později podstoupila další náročnou operaci, kterou ale její oslabený organismus už nezvládl. Ve středu ráno, 9. června 2021, Libuše Šafránková navždy odešla a její životní partner ztratil smysl života. „Minulost každého rodu byla vždy bohatá na předchozí události a rodinné předky. Myslím, že štafeta života se má udržovat a člověk má zkusit posunout ji dál,“ říkával Josef Abrhám, který si mimořádně zakládal na tom, aby se všichni vzájemně podporovali. V posledních letech ho začaly sužovat zdravotní problémy a na pohřbu své lásky, s níž prožil téměř půl století, se objevil na veřejnosti naposledy. Skvělý herec a noblesní gentleman Josef Abrhám zemřel v pondělí 16. května v Praze, poslední rozloučení se bude konat v kostele sv. Anežky České na pražském Spořilově. Termín ale prozatím není znám.

(zdroje: Wikipedie, Česká televize, FDB, Český rozhlas, Blesk, Český film, Činoherní klub, Slovácké muzeum, Dana Čermáková: Josef Abrhám, Korzár)

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská