Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Karel Mařík: Jiří Žáček je mistrem silných témat, živé nahrávky dodávají jeho poezii autenticitu a energii

18.05.2022
Karel Mařík: Jiří Žáček je mistrem silných témat, živé nahrávky dodávají jeho poezii autenticitu a energii

Foto: Michael Kratochvíl

Popisek: Karel Mařík, hudební skladatel, producent a akordeonista

ROZHOVORY NA OKRAJI Dvojalbum „Zpověď“ přináší milovníkům poezie Jiřího Žáčka jeho dvaadvacet písní, kterým vtiskl hudební podobu skladatel a producent Karel Mařík. Součástí dvojalba je i kniha uměleckých koláží k jednotlivým básním, které vytvořil fotograf Vratislav Noha. Krajské listy.cz jsou partnerem desky a celých 123 minut hudby je k dispozici na Supraphonline nebo na Spotify, iTunes atd.

Co vás přivedlo na nápad zhudebnit básně Jiřího Žáčka?

Tuto myšlenku jsem měl v hlavě delší dobu. Jiří Žáček je pro mě jedním z největších současných českých básníků. Jeho tvorba je velice nadčasová. Některé ze zhudebněných básní jsou i více než tři desítky let staré, avšak pro svá silná sdělení jsou aktuální i pro dobu, kterou žijeme my dnes. Zpovědí jsem chtěl zprostředkovat příznivcům Jiřího Žáčka, ale i těm, kteří si ho  díky novému albu teprve objeví, emotivní propojení básní a hudby.

Jak složité bylo tento projekt zrealizovat?

Je mi blízké zhudebňovat básně nebo texty. Přesto to bylo hodně práce,  ale příjemné a silně emoční. Jiří Žáček je mistrem silných témat, ale nebylo jednoduché vybrat z takového množství básní, které za svou životní cestu napsal.

Jedinečné bylo také natáčení alba  „Zpověď“. Skladby jsme nahrávali živě, což není až tak neobvyklé, ale dnes je už raritou, že všichni muzikanti natáčeli písně společně v jeden moment. Tím  získaly nahrávky větší autenticitu, vnitřní energii a živost, kterou diváci uslyší také na koncertech.

Natáčení probíhalo  v hudebním studiu „Dark Sight“ kytaristy Tomáše Kryla, který stojí i za zvukovou režií. Většina písní je zpestřena živým smyčcovým orchestrem. O mastering alba se postaral zvukový mistr Eike Freese z hudebního studia „Chameleon“ v Hamburku, který spolupracoval např. se skupinami Deep Purple, Apocalyptica, Helloween či se zpěváky Ianem Gillanem a Alice Cooperem.

Součástí dvojalba Zpověď je kniha uměleckých koláží k jednotlivým básním, které vytvořil fotograf Vratislav Noha.

Celý tento projekt vznikl díky podpoře Českého národního fondu kultury, jemuž patří velké díky.

Jste spokojeni s prodejem alba?

Zajimavá otázka... Vždy, když ji někdo položí, říkám, že hlavní adrenalin už mám za sebou a to je samotná tvorba a pruběh realizace, ale samozřejmě budu šťastný, když se „Zpověď“ dostane mezi co největší počet posluchačů.

Jaké byly reakce interpretů, když jste je s nápadem oslovili?

Všichni hosté reagovali velice mile a pozitivně nejen, že se jim pojetí moc líbilo, ale samozřejmě to cítili i jako čest zazpívat zhudebněné básně Jiřího Žáčka.

Kromě Františka Černého na dvojalbu zpívají Petr Janda, Daniel Hůlka, Igor Timko, Helena Vondráčková, Marta Jandová, Ivana Klimentová, Kristýna Peterková, Marta Berkyová, Roman Zach, Jan Dolanský a STIGO.

Plánujete nějaké další vydání zhudebněných básní?

Zatím nevím, ale uvažuji o tom. Teď chystám realizaci mého projektu – rockové symfonie pro Akordeon a orchestr. Mám ji hotovou už více než deset let, ale teď by se konečně měla realizovat do koncertní podoby. Bude to velké představení, dílo je rozepsáno pro orchestr sto čtyřiceti lidí včetně pěveckého sboru. Chtěl bych ho představit u nás i ve světě.

Spousta lidí dnes již nemá kde CD přehrávat, máte i nějakou on-line verzi?

Určitě. Celé dvojalbum „Zpověď“ (22 písní, 123 minut hudby) je k dispozici na Supraphonline nebo na Spotify, iTunes atd.

K prvnímu singlu – zhudebněné básni „Voda, voděnka“ v podání Františka Černého ze skupiny Čechomor a Kristýny Peterkové jsme již vypustili videoklip, který najdete na YouTube. Režie a kamery se ujal umělecký fotograf Vratislav Noha.

Chystáte Zpověď dostat na koncertní pódia?

Určitě chceme... teď jednáme s partnerem, který by se s námi propojil a samozřejmě cíl je koncertní podoba Zpovědi.

Spolupracoval jste s legendárním zpěvákem Danem McCaffertym, zakladatelem skotské rockové kapely Nazareth. Jaké to bylo?

Dan je úžasný člověk, zpěvák s obrovskou lidskou pokorou k hudbě a životu. Byla to skvělá spolupráce. Pro Dana jsem složil hudbu na jeho zatím poslední sólové album s názvem „Last testament“. Album, které jsem také hudebně produkoval, vyšlo celosvětově v říjnu 2019 u německého labelu Ear Music, kde vydávají například Alice Cooper, Deep Purple, Status Quo atd.

Více informací najdete na www.zpoved-zacek.cz.

 

Kdo je Jiří Žáček

Autor básní patří k nejčtenějším českým básníkům. Narodil se 6. listopadu 1945 v Chomutově. Vystudoval stavební fakultu ČVUT v Praze. Po tříleté praxi na vodohospodářské správě v Benešově u Prahy se začal věnovat literatuře. Jeho tvorba, v níž dokázal skloubit lyriku a humor, oslovuje čtenáře a čtenářky všech generací už pět desetiletí. Píše vážnou poezii, ale také epigramy, aforismy, parodie, písňové texty, nonsensové verše pro děti i dospělé, bajky, fejetony, divadelní a televizní hry, pohádky, ale může se pochlubit i úspěšným slabikářem pro prvňáčky a dětskou encyklopedií. Je autorem více než padesáti knížek pro děti i dospělé, které vyšly v celkovém počtu téměř tři miliony výtisků.

Získal řadu nakladatelských cen, tři Zlaté stuhy za nejlepší dětskou knížku roku v České republice a také třeba Bílou vránu 2007, kterou uděluje Internationale Jugendbibliothek v německém Mnichově.

Více informací: www.jirizacek.cz

 

Karel Mařík

Hudební skladatel, producent a akordeonista Karel Mařík se narodil 21. září. 1968 v Praze. Je absolventem Státní konzervatoře v Praze - obor akordeon a klavír. Od devadesátých let minulého století se naplno věnuje hudební produkci, komponování a koncertování. Kromě písní skládá scénickou hudbu pro divadlo a film. Podílel se na bezmála stovce alb různých interpretů. V Čechách je známá jeho spolupráce s Danielem Landou, Bárou  Basikovou, Petrem Kolářem, Michalem Pavlíčkem, Annou K., skupinou Lucie či Karlem Gottem. V roce 2020 hudebně produkoval a autorsky přispěl na album „Tvrdohlavá“ zpěvačky Heleny Vondráčkové. Prosadil se též v zahraničí. Například v roce 2019 hudebně produkoval a zkomponoval hudbu k sólovému albu “Last Testament” legendárního rockového zpěváka Dana McCaffertyho - původního sólisty ze skupiny Nazareth.  Spolu se svou ženou Kristýnou Peterkovou se věnuje též tvorbě pro děti, a to prostřednictvím projektu Škola písničkou.

Ocenění :

V letech 1979 až 1982 zvítězil na Mistrovství ČSSR ve hře na akordeon. V roce 1979 zvítězil na Mistrovství Evropy ve hře na akordeon v kategorii do 14 let (Klingenthal) a v roce 1985 se umístil na pátem místě na Mistrovství světa ve hře na akordeon v kategorii nad 15 let (Vídeň)Více informací: www.karel-marik.cz.

Vložil: Redaktor KL