Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Každá děláme, co můžeme. Na život není žádný návod, říká Veronika Freimanová. O kom se mluví

15.05.2022
Každá děláme, co můžeme. Na život není žádný návod, říká Veronika Freimanová. O kom se mluví

Foto: Se svolením Česká televize

Popisek: Veronika Freimanová v seriálu Vyprávěj. Procházení desetiletími se už stalo pro ni osudným, její Jana Dvořáková prožila v příběhu před kamerami dlouhých 37 let.

Od doby, kdy hrála jednu z hlavních postav legendární ságy Vyprávěj, uplynulo bezmála deset let. Teď se znovu dlouhodobě zabydlela na televizních obrazovkách jako ředitelka ZOO v seriálu na Primě. K tomu si odbyla premiéru filmu Ženy a život. Obě role ji představují jako starostlivou matku, každá je ale docela jiná.

Loni na podzim oslavila Veronika Freimanová 66. narozeniny. Jestli tomu nevěříte, nahlédněte do oficiálního životopisu. Ono se tomu věří těžko, protože se svou dokonalou pletí a neměnným účesem hnědé barvy vypadá po léta stejně. Neměla problém ve Vyprávěj prožít čtyřicet let své postavy ani hrát v divadle déle než dvacet let stejnou roli. Pokud vzpomínáte na paní učitelku ze Sněženek a machrů nebo na maminku Vojty Kotka ze Snowboarďáků, máte před očima pořád stejnou ženu.

 

Freimanová Sněženky a machřiProfesorka Hanka před čtyřiceti lety v komedii Sběženky a machři; foto se svolením Bontonfilm

 

Sněženky a machři po 25 letech:

Ženy a život

Nová komedie režiséra Petra Zahrádky jí přinesla mimořádné herecké setkání, jejího životem a péčí o dvě dcery mírně opotřebovaného manžela hraje Jiří Lábus. Dceru Elišku, kolem jejíchž partnerských eskapád a touhy po vdavkách se celý příběh točí, ztvárnila Eva Salvatore Burešová. Ta sice hraje také v ZOO, ale tam se při natáčení herečky spolu moc nepotkávají. „My se na Primě moc nevídáme, o to raději jsme se vídaly při natáčení filmu. Já pevně doufám, že je to jiná postava, než paní ředitelka ze ZOO. Ta filmová maminka je daleko zmatenější,  bezradnější a trošku se topí v těch všech lapáliích.“ Co si Veronika Freimanová představí pod názvem Ženy a život? „Asi že každá děláme, co můžeme. Na život není žádný návod, a tak jen každá můžeme doufat, že tím proplujeme se ctí.“ Humor je herečce vlastní, takže si polohu romantické komedie po boku Jiřího Lábuse užila. A protože v našich krajích je to žánr oblíbený a obsazení slibuje hodně, věřme, že film si užijí také diváci.

 

Ženy a život:

Utrápená matka v ZOO

Ředitelka ZOO v primáckém seriálu má sice také smysl pro humor a nenápadně ho uplatňuje při všech akcích proti svému úhlavnímu nepříteli, náměstku Brázdovi, má ale v sobě zároveň velký smutek. Nezdárného syna byla kdysi nucena umístit do nápravného ústavu pro mladistvé a nikdy se s tím nevyrovnala. Hlavně protože syn, který už dlouho žije spořádaný život a má manželku a malého syna, s ní odmítá komunikovat. Po létech se matka dovídá, čím vším si musel v pasťáku projít, a těžce se s tím vyrovnává, i když si s ním tehdy už prostě nevěděla rady. Ti dva k sobě hledají cestu pomalu a opatrně. Takové mateřské trauma bychom asi žádná nechtěla zažít a není divu, že se je ředitelka Roklová snaží přebít prací a před lidmi pokud možno utajit.

 

ZOO:

Puberta je děsivé období

Z prvního problematického manželství s kameramanem Jaroslavem Brabcem má dvě dcery, Terezu a Markétu. Dnes jsou obě dospělé a s maminkou mají hezké vztahy. Bylo ale období, na které herečka úplně ráda nevzpomíná. Přestože se dcerám věnovala na sto procent, jejich dospívání nebyla žádná idylka. „Puberta je strašná věc. A věřím, že jsem byla také nemožná, ale holky nevyváděly nic zlého. Třeba nekomunikovaly nebo komunikovaly jinak, ale nic se nedělo. Z druhé strany si člověk občas říká, proč má tu nejhorší matku na světě. Je to těžké, ale nic, co by se nedalo přežít,“ nechala se před pár lety slyšet o mateřské roli. Zvlášť mladší Markéta matce dávala hodně zabrat. Vyžádala si drahá studia střední školy v Anglii, přitom ale o matce mluvila s despektem.

To je naštěstí všechno pryč. Starší Tereza je úspěšná architektka, a hlavně nadělila mamince krásnou vnučku Elišku, které je už pět let. „Máme se navzájem moc rády, hlídám vždycky, když mám volno. Náš měsíc začíná tím, že dceři dávám své volné termíny, protože bohužel nejsem ta babička, která může v určité termíny, tak to děláme takto naopak. A vždycky se moc těším, když u mě vnučka spí,“ popisuje Veronika radosti babičkovského věku. „Chodily jsme na vodotrysky před Bulovkou, pokud bylo hezky. Koupíme si pizzu a sedíme na trávě v parku a užíváme si to. Ona je neskutečný komediant, takže všechno je bezva,“ uzavřela vyprávění o své nové životní roli v rozhovoru při návratu na jeviště po covidu. Chystala se po tříletém odkladu na inscenaci Milionový údržbář v Divadle Lucie Bílé. Ta sice nepatří mezi úplné skvosty, ale Veronika Freimanová v ní hraje po boku Petra Nárožného, což je zážitek sám o sobě.

 

Freimanová Nárožný Milionový údržbářS Petrem Nárožným v představení Milionový údržbář; foto se svolením Divadlo Lucie Bílé

Dlouhé partnerství se Zdeňkem Žákem

Na jevišti vystřídala celou řadu rolí, jedna se jí ale stala tak trochu osudem. V Divadle bez zábradlí hrála neuvěřitelných jednadvacet let v představení Každý rok ve stejnou dobu. Příběh milenců, kteří prožili románek během letní dovolené a od té doby si ho každý rok s radostí zopakují, aby na chvíli vypadli ze svých ,obyčejných' životů, stvořil herecký pár z Veroniky Freimanové a Zdeňka Žáka. Nedosti na tom, tato po celém světě velmi populární komedie Bernarda Slada, známá i z filmového zpracování s Allanem Aldou a Ellen Burstyn, má i své pokračování Další roky ve stejnou dobu. A tak když původní představení v roce 2019 skončilo (mimo jiné protože Veronice Freimanové bylo už trochu trapné v jejím věku hrát v jedné scéně těhotnou), toto pokračování uvádí divadlo dál. Mezitím Veronika vychovala dcery, rozvedla se s Jaroslavem Brabcem, znovu se provdala za architekta Vladimíra Boučka a odehrála nespočet filmových, televizních a divadelních rolí, se Zdeňkem Žákem se ale potkávají na jevišti stále. Úžasný rekord a kdo ví, možná ještě na dalších pár let osudové partnerství.

 

Freimanová Žák Každý rok ve stejnou dobuSe Zdeňkem Žákem hrála jednadvacet let v představení Každý den ve stejnou dobu...

 

Freimanová Žák Další roky ve stejnou dobu...a nyní pokračují ve variaci na původní téma Další roky ve stejnou dobu; oba snímky se svolením Divadlo bez zábradlí

Život je běh na dlouhou trať

Veronika Freimanová má v rodině obdivuhodnou dlouhověkost. Její maminka oslavila neuvěřitelné 98. narozeniny, babička se dožila 104 let. Co bude dělat, až sama oslaví stovku? „Jsme koncipované na delší trať. Budu se snažit, aby mě to bavilo,“ prohlásila herečka. A jak to dělá, že vypadá pořád jako ve filmu Sněženky a machři z roku 1982? „Moc do toho nesahám, běžím životem,“ dodala s úsměvem před pár dny v rozhovoru pro Blesk TV.

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková