Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vládo, lidé mají strach. Proč to mlčení a žádné odpovědi. Tady jsou otázky. Komentář Štěpána Chába

komentář 13.05.2022
Vládo, lidé mají strach. Proč to mlčení a žádné odpovědi. Tady jsou otázky. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Premiér Petr Fiala

Válka na Ukrajině donesla do naší země i do celé Evropské unie velkou nejistotu stran plynu. Pro přímořské země to není takový problém, pro nás to problém je. Na ruském plynu jsme závislí z 98 %. A ač je jaro, lidé už teď myslí na zimu a bojí se. Neví, co bude. Stejně jako vláda. Jenže vláda musí vědět, musí hledat cesty a cesty také ukazovat. Lidé se semknou a budou dřít jako mezci, jen vědět pro co a že výsledkem bude energetická bezpečnost. Vládo, tvoje mlčení je zdrcující.

Vezměme si jednu ukázkovou domácnost. V minulosti přišly pobídky, že bychom měli z tuhých paliv přejít na jiná. Ukázková domácnost tedy přešla na plynový kotel. Jenže turbulentní doba ukazuje, že to byla slepá cesta, protože plyn odebíráme z Ruska a vláda nyní křičí, společně s europoslanci, že se máme okamžitě od ruského plynu odpojit. Jenže jaké jsou alternativy? To slyšet není. A z toho mají lidé strach. Jaká bude zima? Odpojí Rusové nebo Ukrajinci plyn? Nebo naše nadšené politbyro samo odmítne plyn v rámci potrestání Ruska za jeho válku? Gesta jsou fajn, ale co obyčejný člověk s tím, když neví, jestli si v zimě zatopí. Co když přijdou hluboké mrazy?

A otázky zní. Dělá něco vláda, aby nedošlo na nejhorší? Připravuje se infrastruktura pro zkapalněný plyn? Jedná se v arabských zemích o plynu? A dojedná se to kdy? Jedná se s Německem o tranzitu z moře? Jsou připravované terminály pro přečerpávání zkapalněného plynu? Je dostatek tankerů na přepravu? Nevykrvácíme u toho finančně? Mají domácnosti začít přecházet na elektrické vytápění? A jak moc stoupne cena elektřiny? Uplatí to člověk? Protože některým domácnostem nyní stoupají zálohy na elektřinu až třikrát. Končí fixace, začínají galeje.

Je to všechno? Rozhodně ne. Už se jedná v rámci unie o vystavění plynovodu? Máme na to jedno léto. Politici křičí, že ruský plyn je minulostí. Je jen otázkou týdnů, kdy se kohoutky zavřou a my začneme žít svůj vysněný sen. Ale přijde? Nepřijde místo něco katastrofický rozpad společnosti? Protože plyn je pro nás životně důležitý. A ne pouze pro domácnosti, aby si v zimě zatopily, ale hlavně pro průmysl, který bez plynu zkolabuje. Problém je to hlavně pro středoevropské země, které nemají přístup k moři. A to jsme, ke všem ďasům, zrovna my. Jednáme s Polskem? Co se vyjednává? Jedná se s Německem? S Rakouskem? S Maďarskem? Jedná se o čem a jaký bude výsledek?

Pokud vláda nezačne dávat na stůl jednu odpověď za druhou, lidé začnou improvizovat. Pořizovat si kamna na dřevo, oživovat komíny, hamonit dřevo, objednávat si uhlí. Protože při podivném mlčení vlády získají pocit, že to vláda hodila na ně. Jako při učení plavání. Hodit neplavce do rybníka a plav sám, jedině tak se něco naučíš. Tohle je plán vlády? Tedy žádný?

Jen spoléhání se na štěstěnu, kdy budeme doufat, že na Ukrajině se to nesesype všechno, že ta propaganda, která se všude valí, je skutečně jen propaganda a Rusové s Ukrajinci hrají kolem plynovodu kopanou a tiše se nám smějí, že jsme hovádka, která skočí na každý vtip, který k nám z Východu pošlou? Nebo ten vtip z Východu naši politici vzali za svůj a vtipkují společně s Rusy a Ukrajinci? Sešli se a řekli si všichni společně po covidu – co budeme dělat? Mučení lidí je docela fajn, za poslední dva roky jsme si to fakt užili. Tak co budeme dělat? Já vím, začneme válku a budeme je nervovat s tím, že jim zlikvidujeme průmysl a teplo domova. To bude psina. A oni se zase budou bát a klepat se strachy. To bude krása. Juchů.

Vládo, začni mluvit o plánech a jednáních. Začni mluvit o tom, co bude, protože přesně to je tvoje úloha. Vláda fangličkářů nám je, upřímně, ale úplně k ničemu. A ty se, vládo, chováš přesně a jenom tak. Jako když se 9. května zaskočila předsedkyně Poslanecké sněmovny poklonit na Olšany kříži s pochovanými Vlasovci. To není politika, to je jen tupé a hrozně hloupé fangličkování, které teď skutečně nikdo nepotřebuje.

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb