Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dvoumetrového herce navštívil za covidu Bůh. Teď má ale Velkou premiéru s Janžurovou. VIP skandály a aférky

10.05.2022
Dvoumetrového herce navštívil za covidu Bůh. Teď má ale Velkou premiéru s Janžurovou. VIP skandály a aférky

Foto: Evolution Films / Dušan Tománek (stejně jako snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Pavel Šimčík na snímku z filmu Velká premiéra

Pavel Šimčík je výraznou hereckou tváří Dejvického divadla, ve filmech a v televizi na něj ale většinou zbývají jen epizodní postavy. Tentokrát ale herci, nabízejícímu divákům trochu absurdní humor s jemným úsměvem ve vážné tváři, napsal režisér Miroslav Krobot hlavní roli v komedii Velká premiéra přímo na tělo.

Miroslav Krobot umístil svůj třetí celovečerní film do Olomouce a město v něm hraje důležitou roli, protože herec Pavel Šnajdr v podání Pavla Šimčíka do něj přijíždí z Prahy a zjišťuje, že v hanácké metropoli je všechno trošku jinak než v hlavním městě a touha po vlastním představení se tu může nečekaně zvrtnout.

 

Babičku hraje Iva Janžurová

Pavel Šnajdr miluje improvizaci a stand-up. Hrdinu filmu baví uvádět lidi do rozpaků, testovat je a vytvářet trapné situace. Když dostává nabídku zrežírovat své vlastní představení v olomouckém kulturáku, balí tašku, odjíždí z Prahy a nechává za sebou krachující manželství. V Olomouci jej čeká milovaná babička v podání Ivy Janžurové. I ona je herečka a má v jeho představení vystupovat. Zkoušky na Šnajdrovo představení se rozeběhnou a premiéra se nezadržitelně blíží. Jenže situace se zkomplikuje… „Líbí se mi, že Pavel neztrácí naději. Rád bych byl v některých situacích jako on a měl jeho odvahu i drzost v určité chvíli odložit své ambice,” dodává k hlavní postavě Pavla Šnajdra jeho představitel Pavel Šimčík. Nové prostředí, noví lidé, a hlavně spolupráce s úžasnou babičkou v podání Ivy Janžurové se tak pro hrdinu stávají větším zážitkem než původní touha uplatnit své ambice.

 

Osudové setkání na DAMU

Pavel Šimčík vystudoval katedru alternativního a loutkového divadla na DAMU pod vedením Miroslava Krobota. Ten se stal v roce 1996 uměleckým šéfem Dejvického divadla a přivedl do něj své studenty, včetně Pavla Šimčíka. Dejvické divadlo se stalo záhy jednou z nejvýraznějších pražských malých scén a většina herců mu zůstává věrných. Spolupráce s Miroslavem Krobotem je pro Pavla Šimčíka zásadní, a tak si s chutí zahrál i v jeho filmových a televizních projektech.

 

Pavel Šimčík je i muzikant, na snímku z Barování Sandry Novákové s Filipem Rajmontem, foto se svolením Pavel Šimčík

Televizní seriály a film

Mnoho rolí nabídla Pavlu Šimčíkovi televize. Hluchoněmého padoucha Majora si zahrál v legendárním seriálu Jan Prušinovského a Miroslava Krobota Čtvrtá hvězda, výraznou figuru předvedl také v komerčním seriálu Vinaři. Nemohl samozřejmě chybět ani ve Zkáze Dejvického divadla a menších rolí v seriálech i televizních pohádkách má na kontě bezpočet. Z divadla na plátno se přestěhoval v adaptaci inscenace Karamazovi v režii Petra Zelenky. V letošním roce ho čekají dvě filmové premiéry – po epizodní roli v komedii Po čem muži touží 2 to bude konečně role hlavní ve Velké premiéře.

 

Z reklamy na barber shop, foto se svolením Pavel Šimčík

Jak se vejdou dva metry na jeviště

Pavel Šimčík měří 205 cm a je tak nejvyšší český herec, vedle kterého prostě každý vypadá malý. Problémy s tím ale nemá ani on, ani režiséři. Sám na to pohlíží se svým typickým humorným nadhledem: „Na divadelních prknech jsem třeba vidět, i když mě režisér postaví úplně dozadu, a nepřehlédnutelný jsem i na velkých jevištích,“ odpověděl na poněkud nejapnou otázku o své výšce v rozhovoru pro Blesk.cz. A jak to má s kostýmy? „Častokrát jsou problémy shánět na mě kostýmy. Někde musím vypomoct ze svého šatníku, protože produkce nedisponuje takovými prostředky, aby mě mohla celého ošatit. Nebo třeba disponuje, ale ty cesty k tomu správnému oblečení jsou složitější,“ přiznal herec, který musí navštěvovat obchody s nadměrnými velikostmi.

 

Že je opravdu nepřehlédnutelný, dokazuje snímek z představení Dejvického divadla - najdete ho vzadu, foto se svolením Pavel Šimčík

„Moje konfekční velikost je 118 a boty si kupuju velikost 50. A ty také často používám vlastní, i když teď naposled jsem měl boty od produkce, a to jsem byl opravdu překvapen. Čekaly tam na mě krásný boty a úplně jsem se zaradoval, že na mě mysleli v tomto ohledu.“ 

Vize v době covidu

Jako mnoho pro mnoho herců i pro Pavla Šimčíka byla doba divadelní karantény nečekanou ránou. Pro něj o to víc, že je zvyklý žít sám svůj staromládenecký život. Přinutilo ho to zamyslet se nad vším svým konáním, opustit svůj byt a vrátit se k matce a bratrovi. „Pandemie mě zasáhla asi tak jako všechny ostatní nepřipraveného a v nedbalkách. Různé večírky popíjení s kamarády a do toho různé natáčení a hraní po večerech. Takřka mi nic nescházelo. Zdálo se, že svět se ubírá tím správným směrem. Chodil jsem pozdě spát, o to později jsem vstával. Označení bohém jsem bral jako zcela normální až nudný popis mého stavu,“ řekl v podcastu Vize v Českém rozhlasu v březnu loňského roku. „Po čtrnácti dnech jsem opustil byt a vydal se směrem k domovu. Směrem k domovu, kde jsem vyrůstal. Přivítala mě mateřská náruč a bratrské sevření ruky. Začal jsem žít, tak jak jsem žil kdysi, než jsem odešel z domova. Zařizoval jsem nákupy a ostatní věci. Dostal jsem k užívání pokoj, kterému jsme jako děti říkávali dětský pokoj.“ Probíral se starými věcmi a našel matčiny zápisky z doby svého dospívání. „Zápisky mi vyloudily úsměv na tváři, ale něco mi tu začalo docházet. Nic se nezměnilo, uvědomil jsem si. Od mého odstěhování se z domu jsem prakticky nezaznamenal žádný pokrok. Můj svět, můj úspěšný svět měl trhlinu. Já – do té doby dobrý společník, alespoň ze svého pohledu. Ze svého pohledu také přinejmenším princ večírků a zábavný člověk. Dostal jsem možnost uvidět svůj druhý obraz. Nedůtklivý, sobecký, téměř povrchní člověk.“

 

Ještě jedna muzikantská, v pražské Malostranské besedě s Ondřejem Rumlem, foto se svolením Pavel Šimčík

Pavel Šimčík si tak prožil chvíli sebeuvědomění, ale covidová pauza ho také přinutila navštívit lékaře, aby zjistil, že zdaleka není v takové formě, jak si myslel. Ani jeho oblíbené každodenní cvičení a pravidelné běhání neznamená, že by jeho srdce nemohlo onemocnět. A to se stalo, i když naštěstí následné testy dopadly lépe, než lékař čekal.

Nyní je Pavel Šimčík zpátky na jevišti, před kamerou i ve svém bytě. Covidové zastavení ho ale hodně poznamenalo: „Byla to doba návratu. Oprášení starých křivd. Odpuštění. Byla to doba mateřské náruče. Náruče, do které jsem zavítal v této neobyčejné době. V době, ve které se mi zjevil Bůh. Ano, Bůh do mého světa opravdu vstoupil, ale tím nejnepředpokládnějším způsobem. Zjevil se v maličkosti. V tichu. V lásce, se kterou mi máma připravovala večerní kakao. Zjevil se bez pomp. Bez rámusu. Zjevil se v slze dojetí mojí mámy, že jsem zase doma.“ Nečekaný patos od herce, kterého známe spíše s věčným žertem na rtech. 

Dokudrama o uklízečkách z východu

V době, kdy k nám proudí tisíce žen z Ukrajiny, přichází olomoucké Divadlo na cucky ve spolupráci s pražským A studiem Rubín s velmi aktuálním dokudramatem příznačně nazvaném Pravidla úklidu. Dokumentární projekt vychází z příběhů žen z východu, které se vydaly do Česka za lépe placenou prací. Na základě reálných svědectvích vypovídá o práci v domácnostech, práci na černo a péči a rodičovství na dálku v těch nejmizerněji placených profesích. Autorkou a režisérkou je Lucie Ferenzová. Tři ženské hrdinky představují Anita Krausová, Martina Jindrová a Táňa Malíková. Pražská premiéra proběhne v A studiu Rubín 10. června. 

 

Foto z představení Marcel Skýba

Stromboli vyráží na turné v původní sestavě

Stromboli, kapela kytarového mága Michala Pavlíčka, se, věrna svému názvu dle známé sopky v Tyrhenském moři, probouzí k životu a vyráží na turné. To bylo kvůli koronavirové krizi několikrát přesunuto, nyní se však fanoušci konečně dočkají, a to jak v Čechách, tak na Moravě. „I když je to nejspíš poslední velká erupce této kapely, těšíme se, že skladby jako Osiřela košilela, Veliké Lalulá nebo Ó hory, Ó hory zase ožijí na pódiu v původní sestavě. Dáme do toho všechno,“ říká Michal
Pavlíček. V létě tak máme jedinečnou možnost vidět toto legendární uskupení v původní sestavě Michal Pavlíček (kytary, zpěv), Bára Basiková (zpěv), Jiří Veselý (basa), Klaudius Kryšpín (bicí) a Vendula Kašpárková (klávesy). Jako host se na pár koncertech s hitem „Ó hory, Ó hory“ objeví i Vilém Čok.

 

Stromboli 2022, foto Warner Music ČR 

Turné bude mít čtrnáct zastávek a startuje 20. května v Litomyšli a skupina ho zakončí 30. června v Praze na letní scéně Ledárny Open Air. Fanoušci se mohou těšit na samostatné koncerty v Pivovarské zahradě v Českém Krumlově v klubu Garage v Ostravě nebo v Mahenově divadle v Brně, ale i na letní amfiteátry se svým jedinečným geniem loci - například v podhradí Lokte, Mikulova či Valečova a skupina vystoupí v rámci turné i na pár letních festivalech. 

Nakulmovaná Veronika Žilková

Známá herečka teď plní bulvár hlavně svou rozvodovou aférou s Martinem Stropnickým, a tak i jí bylo asi milejší, že ji televizní diváci zase mohli vidět v zajímavé roli. Objevila se v seriálu Polda jako protivná zdravotní sestřička, která jednoho dne ohlásí, že našla doma mrtvého manžela. Role jí předepisuje hrát protivnou babu, čehož se zhostila s přehledem.

 

Včetně příšerného kudrnatého účesu, který si vyrobila sama. „Přinesla jsem si svoji kulmu. Jsem zvyklá, že charakter postavy by měl odpovídat jejímu fyzičnu. Zkrátka by to mělo být vidět,“ vysvětluje svůj nový účes. Foto FTV Prima

 

Vložil: Ela Nováková