Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Odstřelíme průmysl. Protože prostě můžeme. Komentář Štěpána Chába

komentář 06.05.2022
Odstřelíme průmysl. Protože prostě můžeme. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Průmysl na ilustrační fotografii

Vláda Petra Fialy neustále opakuje, že ceny energií nebude regulovat, nebude snižovat DPH, nepřikročí k jejich zastropování. Rozpočet je i vinou covidu rozvrácený a musíme jej udržet na uzdě. Což znamená šetření na všech stranách. Na státní, průmyslové, ale i ze strany domácností. Dávalo by to logiku, kdybychom se z covidové akce právě nenořili do krize s energiemi.

A je tu otázka, na čem chce státní kasa rýžovat, když jí vinou mohutné krize začne kolabovat průmysl? Teď jsme na úrovni pěti tisíc za megawatthodinu, loni jsme za tu samou megawatthodinu byli na úrovni 1600 korun. Přičemž ceny nejméně do konce roku porostou. Prosím, vládě nevadí, že s koncem fixace ceny za elektřinu domácnostem vyskočí suma záloh až na trojnásobek. Prostě přestanou svítit a na YouTube si najdou spoustu fíglů, jak ušetřit elektřinu. Jak vypnout ledničku a skladovat potraviny někde mezi ledními medvědy ve sklepě, aby se nezkazily. A když přijde na dno, může si člověk skočit na Úřad práce a požádat o doplatek do životního minima, kde mu stát po prozkoumání všech detailů o jeho životě skutečně pomůže, protože takovou pomoc ještě nikdo nezrušil. Naopak ji nynější vláda chvályhodně navýšila.

Ale existuje nějaký takový úřad pro průmysl? Může si majitel pekárny zaskočit na nějaký úřad a říct, že mu stouply ceny za elektřinu trojnásobně a ceny plynu pětinásobně a že by tedy prosil o doplatek stát? Takový úřad není. Většinou se v souvislosti s podniky stát zaručí za splátku u bank. Jenže splátka na spotřebu je zničující. Spotřeba půjčkou nezmizí, ale zapůjčené peníze ano. A pak pekárna musí platit stejné násobné ceny za energie. A k nim ještě splátku za půjčku. A další půjčku nedostane.

A tady hrozí, že průmysl a výroba začne kolabovat. Začne to balit. Vezměme si to na příkladu menší pekárny. Pokud pekárna platí měsíčně za elektřinu 50 tisíc, a zálohy se jí skokově zvednou na 200 tisíc měsíčně, pekárna začne krachovat. Pokud nezíská podporu od státu, zkrachuje. Propustí zaměstnance, na trhu po ní zůstane díra (kterou ochotně zaplní nějaký Penam). Stát tak přijde o daně z příjmů pekárny, zaměstnanci pekárny se přijdou legitimovat na Úřad práce, přičemž jim zákonitě klesnou příjmy, obec, kde pekárna sídlila, zchudne jak finančně, tak i svou společenskou vybaveností. Takhle když nám krachne 20 procent trhu, sníží se citelně i příjmy do státní kasy. Naopak, citelně se začnou zvedat výdaje, protože s krachy začne citelně stoupat i nezaměstnanost. K tomu nejde tvrdit, že trh je přesycený výrobou a průmyslem a že je dobře, že slabé kusy padnou. Protože energetická krize slibuje nadlimitní slizeň krachů. Ne ozdravnou kúru, ale takový malý, ale tuze milý hladomor.

Ovšem vláda neustále odmítá o krizi byť jen hovořit. Tajnosnubně vede válku a chystá vložit velký balík peněz do zbrojení. Ale krize jako kdyby se jí netýkala. Předpokládám, že doufá, že krize se přežene a všechna ta hysterie se ztratí. A třeba ano, třeba se trhy uklidní, třeba jsou katastrofické scénáře o pětinásobné ceně za energie právě jen hysterií. Jako nemůže věčně pršet, nemůže věčně stoupat ani cena za energie. Časem se zastaví a třeba začne i klesat. Jenže hrozí, že mezi současnou situací a klesáním cen klekne 20 procent průmyslu a výroby.

A vláda se tématu neustále vyhýbá. Neodpovídá. A když už, tak s poukázáním na to, že musíme zkrotit státní dluh. Fajn, jenže tím, že mlčí, tím si připravuje podhoubí pro nesmírnou nespokojenost voličské základny i průmyslu. Ustojí to se svou nečinností a málomluvností, když vrchol krize má přijít až na přelomu roku? Časem to bude muset začít řešit, protože nespokojenost se začne přelévat do odporu v ulicích. Už se začíná mluvit o generální stávce. Šéf odborářů Josef Středula oznámil kandidaturu na prezidenta, takže nějakou pěknou generální trachtaci jistě chystá, aby se u boje za chudé a trýzněné zviditelnil.

Dovolím si vládě nadhodit takový očistný proces. Stvořit obdobu Babišova PSA, který měl společnosti na jednoduchých ukazatelích vysvětlovat, v které fázi covidové akce jsme a co bude následovat (ovšem PSA, který okamžitě po zavedení nezkolabuje). PSA, kde by společnost byla ujištěna, že pokud krize dostoupí určité fáze, stát zasáhne tak, aby krizi zmírnil. A to ať snižováním daní, zastropováním, nebo přímou podporou. Když bude vláda neustále mlžit a krize poroste, začnou nepokoje. Pokud vláda dá jasný a srozumitelný termín, kdy a za jakých podmínek začne státní podpora, společnost se zklidní. Přičemž termín a hlavně jeho podmínky by musely být vypočitatelné. Taková podpora by pak nemusela být okamžitá, impulzivní a vynucená stávkami. Mohlo by na ni dojít v říjnu, na přelomu roku, nebo třeba vůbec. Promlčet se do nepokojů je ovšem nedomyšlené. Vláda chce mít přece klid na válčení, tak ať zadá nějakému ouřadovi na ministerstvu tělocviku úkol vytvořit excel tabulku, ať se lid nažere a koza zůstane celá, no ne?

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb