Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jedno se Ulici vzít nedá, je to největší tuzemský casting. Objevil i herečku, kterou lev letos minul jen o chlup z hřívy. VIP skandály a aférky

03.05.2022
Jedno se Ulici vzít nedá, je to největší tuzemský casting. Objevil i herečku, kterou lev letos minul jen o chlup z hřívy. VIP skandály a aférky

Foto: FTV Prima (stejně jako snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Eva Hacurová na PR snímku ke své roli v nekonečném seriálu Ulice

Alice v Ulici se nemůže dočkat miminka, její představitelka právě porodila… Herečka Eva Hacurová (29) prožívá krásný začátek letošního roku. Za vedlejší roli ve filmu Chyby byla nominována na Českého lva a před pár dny porodila dceru. Co víc si přát? Snad aby po návratu před kamery její role Alice v seriálu Ulice navázala na přetrženou nit. A hlavně - dostala více takových rolí, jako byla „vedlejška“ v Prušinovského romantickém dramatu Chyby, nebo role nesmělé baculaté učitelky, která se rozhodne stát burleskou v televizním filmu Až budou krávy lítat (jde o výtečný cyklus ČT osvědčené Terezy Kopáčové Jak si nepodělat život). Mimochodem, zrovna tato role vzbudila obrovský ohlas, jak přiznala sama Hacurová.

Konec těhotenství Evy Hacurové poznamenaly válečné události na Ukrajině. Citově ji velmi zasáhly a dohnaly k slzám i na veřejnosti. Při rozhovoru s Expresem na předávání Českých lvů ji nerozplakalo to, že nominaci za nejlepší herečku ve vedlejší roli jí vyfoukla Antonie Formanová, ale to, že má porodit dítě do doby, kdy v nedaleké zemi zuří válka, při které umírají i ženy a malé děti. Možná proto si miminko dalo na čas a dcerka se herečce narodila o pár dnů později, než bylo plánováno. Odměnou ale bylo krásné zdravé miminko s učebnicovými mírami.

 

Takto vystajlovaná se objevila na Lvech, foto se svolením Eva Hacurová

Eva se netajila tím, že pro ni bylo těhotenství emočně i fyzicky náročné, a to zejména prvních několik měsíců. Jaká jsou první slova novopečené maminky o porodu? „Ty hodiny před samotným porodem byly hodně krušné, ale v určitou fázi se vše tak rozjelo, že bylo rychle po všem. Zpětně myslím, že mě celý ten zážitek naučil příliš nelpět na dokonalé představě, ale otevřít se tomu, že všechno nemusí proběhnout podle vysněného plánu. Nakonec je nejdůležitější, aby máma i mimčo byly v pohodě.“

 

První snímek Evy Hacurové s dcerou Ladou, v noci na 28. dubnaDceru Ladu má se synem herce Jana Vondráčka, kolegy z Dlouhé, Kryštofem Vondráčkem.  

Výběr jména zaujme nejednoho diváka Ulice, protože dcera Alicina partnera Bedřicha je také Lada. Podle Evy nejde o náhodu: „S Kryštofem jsme od začátku byli přesvědčení, že určitě čekáme kluka a tam jsme se shodli na jménu hned. Pak jsme byli lehce v koncích, protože se nám ta holčičí jména nezamlouvala. Tou dobou se linka Alice a Bedřicha hodně točila kolem cestování do Opavy za Ladou, tak jsem doma tohle jméno nadhodila a partner se do něj zamiloval. Už nás nepustilo. Je to krátké, české a neobvyklé. Ideál,“ dodává Eva. Milovníkům českých pohádek jistě netřeba připomínat, že Lada je také princezna se zlatou hvězdou na čele. Tu sice Evina dcera nemá, ale kdo ví, třeba se ještě objeví – hlavně ať je zdravá a ona i rodiče šťastní.

 

Nastávající maminka Eva Hacurová 

Jak to bude s Alicí

Nejznámější rolí Evy Hacurové je trochu drsná kovářka a motorkářka Alice, se kterou po mnoha vztahových peripetiích nyní žije Bedřich Liška. Vzhledem k těhotenství herečky bylo nutno dějovou linku Alice nahlodat, a tak Bedřich znovu nenachází klid. Alici, která zprvu vypadala jako emancipovaná podnikatelka, schopná, když je nejhůř, uživit se na erotické lince, začaly tikat biologické hodiny. Zatoužila po dítěti, ale Bedřich je zásadně proti. Cítí se na to starý, už Lada byla neplánovaná a další dítě pro něj nepřichází v úvahu.

 

Eva Hacurová jako Alice a Adrian Jastraban jako Bedřich Liška v Ulici

Díky velkému předstihu v natáčení ještě nějaký čas budeme Alici v seriálu sledovat a jak si autoři poradili s jejím odchodem z děje, zatím neprozrazují. Ani to, jestli plánují Alicin návrat poté, co Eva Hacurová ukončí mateřskou dovolenou. Zatím je vše příliš čerstvé a ani sama herečka nechce přemýšlet o tom, jak dlouho bude chtít být jen a jen matkou. „Nemám představu, jak budu všechno zvládat, jaké budu mít dítě, co se bude dít za půl roku... Kéž bych tak daleko viděla a mohla všechno naplánovat. (usmívá se) Co se týká Ulice, nemůžu nic prozradit, ale myslím, že diváci budou překvapeni,“ řekla Blesku pro ženy nedlouho před porodem.

 


V civilu - další PR snímek pro seriál Ulice

Divadelní angažmá je pro herečku důležité

Po absolvování konzervatoře v Brně a DAMU v Praze Eva Hacurová rychle zazářila na divadelních prknech Divadla v Dlouhé a odbornou veřejnost zaujala hlavně rolí Agafji v Oblomovovi. V roce 2017 tak obdržela Cenu divadelní kritiky jako Talent roku. Angažmá v Divadle v Dlouhé se jí tak stalo osudem a této scéně je věrná. Od roku 2016 tu nastudovala až neuvěřitelné množství rolí, mimo jiné v představeních Lucerna, Racek, Élektra, Romeo, Julie a tma, Nebe – peklo, Sonety, Bez roucha a také tituly komorní řady Krátká Dlouhá Dating v osmi a Konec stříbrného věku.

 

V roli Elektry na snímku Divadla v Dlouhé

Za herecké výkony v hlavních rolích v Lucerně a Élektře získala ocenění kritiky i diváků. Pokud ji z divadla neznáte, možná vás překvapí, že Eva Hacurová je také výborná zpěvačka, což v Dlouhé využili režiséři inscenací Hovory na útěku, Tajný deník Adriana Molea ve věku 13 a ¾ či Dopisy Olze. Přes velké vytížení v divadle se ale po čase rozhodla vyzkoušet více i práci před kamerou. „Nikdy jsem si vlastně nemyslela, že budu natáčet nebo že ze mě bude filmová herečka. Na uměleckých školách nám od začátku studia říkali, že nás povedou k tomu velkému umění – divadelnímu. Tuhle práci jsem si ale zvolila hlavně pro její pestrost. A tu právě přináší střídání těch prostředí a projektů, potkávání nových lidí. Zároveň je pro mě neskutečně důležité mít to „svoje“, kam se můžu vracet jako domů. A tím je pro mě Divadlo v Dlouhé,“ řekla Blesku pro ženy.

 

V zákulisí Divadla v Dlouhé, foto DvD

Bude svatba v divadle?

Divadlo v Dlouhé je druhým domovem také hereččina životního partnera a otce malé Lady, Kryštofa Vondráčka. Ten sice není herec, věnuje se jazykům a ekonomice, zato se v Dlouhé pohybuje od mala, protože zde hraje jeho otec Jan Vondráček. O ruku požádal Evu Hacurovou o Vánocích 2020. „Bylo to na Štědrý den u nás doma pod stromečkem. Poklekl, čímž mě teda neskutečně překvapil. Mám romantická gesta ráda, takže jsem to ocenila,“ svěřila se herečka Blesku.

 

Až budou krávy lítat, foto Česká televize

Pár plánuje mít svatbu v Divadle v Dlouhé. „Můj snoubenec v tomto divadle téměř vyrostl a já jsem tam už pět let v angažmá. Bylo to logické rozhodnutí, na kterém jsme se hned shodli. Navíc vdát se v divadle je mým snem už od dětství.“ Své „ano“ si ale do roka a do dne říct nestihli. „Vzhledem k pandemii jsme se nakonec rozhodli počkat. Byla spousta párů, které rušily svatby, omezovaly počty hostů, přesouvaly termíny, a to my nechceme. Na to dobré se vyplatí si počkat,“ řekla Hacurová, které tak vůbec nevadí, že malá Lada se narodila ještě před vysněnou svatbou.

 

V civilu, foto se svolením Eva Hacurová

Co jí dala burleska

V roce 2019 hrála Eva Hacurová roli Bětky, která se vzepře osudu opomíjené neatraktivní ženy a začne tančit burlesku v televizním filmu Až budou krávy lítat. V něm se před kamerou i značně odhalila, což nedělá moc ráda. Tady jí to ale vyneslo velký zážitek i mimo obrazovku, protože na Bětku reagovalo mnoho diváků s nadšením: „Ta vlna reakcí byla obrovská a krásná. Psali mi nejen ženy a dívky, ale i muži, to mě překvapilo. O šikaně, kterou zažívali, o tom, jak celý život bojují s pocitem méněcennosti. Psaly mi ženy, které se na základě filmu samy přihlásily do kurzu burlesky, ženy, které si po deseti letech vzaly sukni, ve které se do té doby styděly vyjít ven. Dodnes mi ještě občas napíšou divačky a dostala jsem krásné reakce i ze zahraničí. Vlastně nic z toho, čeho jsem se na začátku tak obávala, se vůbec nestalo. Nebyl nikdo, kdo by mi napsal: "Jseš tlustá, běž se zahrabat," dodala Blesku pro ženy.

 

Až budou krávy lítat, foto Česká televize

Role, kterou zprvu váhala přijmout, jí tak nakonec odhalila mnohé a je za ni vděčná: „Poměrně dlouho jsem tehdy zvažovala, jestli do „Krav“ jít. Bála jsem se potenciální kritiky mého těla a soudů, které bolí. Dneska jsem ale zpětně strašně ráda za tu zkušenost a šanci. Dalo mi to opravdu hodně, právě co se týče vnímání různorodosti nebo „odchylek“ ženského těla. Neznamená to ale, že nemám absolutně problém s nahotou a že bych do ní šla pokaždé, to vůbec ne. Nesnáším, když je nahota účelová.“

 

Dopisy Olze, foto DvD

Hořká romance Chyby s neméně hořkou návštěvností

Film Jana Prušinovského Chyby měl covidovou smůlu, protože do kin se dostal v červenci loňského roku, kdy kina zela několik měsíců prázdnotou. Bohužel ho tedy vidělo jen pár tisícovek diváků. V každém případě ho ale ocenila kritika i hodnotitelé na ČSFD a určitě dostane svou druhou šanci při uvedení v televizi. Eva Hacurová sice nominaci na Českého lva neproměnila, ale i tak ji filmaři více zaznamenali a po návratu z mateřské dovolené jistě nebude mít o nabídky nouzi. 

 

Vrátí se Eva Hacurová do Ulice? To se teprve ukáže...

Aňa Geislerová bude prezidentkou

V červnu dorazí do kin nová romantická komedie Prezidentka, kterou podle vlastního scénáře natočil režisér Rudolf Havlík pro produkční společnost Marlene Film Production. Hlavu státu ztvárnila Aňa Geislerová, muže jejích snů Ondřej Vetchý. Role prezidentky Aňu Geislerovou přímo nadchla. „Moje postava ví, že má zodpovědnost k lidem, k funkci, k zemi, nechce to nijak šidit, i na úkor sebe. Což je pak samozřejmě problém,“ osvětlila herečka, která si ráda zahrála po boku Ondřeje Vetchého. „Spolupráce s Ondrou je vždycky báječná. Je to specifický člověk, ale skvělý partner, se kterým se hodně nasmějeme. Umí takovým svým specifickým způsobem povzbuzovat, je mi s ním prostě dobře,“ popsala Geislerová.

 

 

Vedle hlavní partnerské dvojice se ve filmu objeví také Veronika Khek Kubařová, Oskar Hes, Juraj Loj nebo Vanda Chaloupková. „Náš film může být inspirací a minimálně lidem ukázat, že za rolemi, které každý den hrajeme, jsme stále lidmi. Že všichni toužíme po pochopení a spřízněné duši,“ svěřil se scenárista a režisér Rudolf Havlík. Je to sice trochu ohrané romanticko komediální klišé, nicméně právě výborné herecké obsazení mu může dodat šmrnc, jaký diváci ocení. 

Michal Horák zase seděl v baru sám, když mu u stolu přistála Zlatá deska

Talentovaný mladý písničkář Michal Horák, který má dosud na kontě dvě řadová alba
Michalovo cédéčko a Michalbum, řadu úspěšných klipů, ale také ocenění Objev roku v anketě popularity Český slavík a nominaci v téže kategorii v Cenách Anděl Coca-Cola 2021, v těchto dnech oslavil 24. narozeniny. A bylo to jak jinak než stylově – koncertem v Pardubicích a novým klipem Sedím v baru sám. Jako překvapení navíc přesně v den svých narozenin 21. 4. převzal z rukou zástupců vydavatelství Supraphon zlatou desku za prodej debutu Michalovo cédéčko.

 

Michal Horák, foto Supraphon

„To si tak člověk hraje koncert v Pardubicích, a najednou si říká: ‚Tahle skupinka vypadá jak celá ze Supraphonu, co by tady ale dělali?‘ A než jsem se nadál, už mi ředitelka Iva Milerová předávala ocenění, které by mě nikdy nenapadlo, že získám. Odehrát zbytek koncertu po tomhle všem byla výzva, ale nakonec jsem to teda Supraphonu odpustil,“ uvádí Michal Horák k prestižnímu ocenění, jehož předání zástupci vydavatelství tajili před mladým muzikantem do poslední chvíle.

 

Se zlatou deskou, foto Lusiet Levá

Když pak přijde na klipovou a singlovou novinku Sedím v baru sám, jak už název napovídá, Horák nemusel chodit pro inspiraci daleko: „Téma písničky mě napadlo jednoduše při čekání v hospodě na kamarády, se kterými jsem měl jít na pivo. Předpokládám, že takový ten trapný moment zažil někdy každý, když je v podniku jako první ze skupiny, musí zabrat stůl, čekat a tvářit se, že to není divňous, co chodí do hospody sám, ale že tu má doopravdy s někým sraz. Jak byla píseň na světě, oslovil jsem svoje kamarády a geniální muzikanty z hradeckého 2+1 Jam bandu a dali jsme život takové lehce najazzlé nahrávce. No a klip už se pod taktovkou Martina Hammerschlaga točil skoro sám. Coby další herce stačilo oslovit moje milované hradecké přátele, kteří si za pivo v klipu
ochotně zaúčinkovali.“

V červnu ožijí pražské ostrovy festivalem

United Islands letos nahradí speciální edice nesoucí název United Islands of Europe: Freedom Edition. Do české metropole tak o druhém červnovém víkendu zavítají nové objevy nejen ze sousedních zemí jako Polsko či Německo, ale také z Ukrajiny nebo Běloruska. Pražské ostrovy s hlavní scénou nazvanou Freedom Stage na Střeleckém ostrově opět ožijí hudbou a novými jmény napříč žánry, ale i nehudebním programem známým jako Ostrovy inspirace. 

Letošní novinkou United Islands jsou nové tváře hudební scény ze zemí střední a východní Evropy včetně Ukrajiny a Běloruska. Na pražských ostrovech tak o víkendu 10. a 11. června vystoupí po boku čtyřicítky dalších umělců z těchto zemí i stoupající evropská hvězda, běloruské elektropopové trio Dlina Volny. Všichni interpreti se představí na celkem pěti scénách včetně tzv. Freedom Stage na Střeleckém ostrově. Oblíbený městský festival v srdci Prahy tímto pokračuje ve svých speciálních edicích - ta letošní je věnovaná tématu svobody.

 

Běloruské elektropopové trio Dlina Volny, foto United Islands of Europe

„Chceme letos návštěvníkům představit východoevropskou hudební scénu a vyjádřit podporu těm umělcům, kteří nemají doma možnost v současnosti z různých důvodů vystupovat. I proto máme velkou radost, že naše pozvání přijali Dlina Volny,” odhaluje letošní koncept nová šéfka festivalu Kamila Buráňová. A dodává: „Chceme také inspirovat další festivaly, aby k sobě pozvaly zástupce východoevropské kulturní scény, která je u nás ještě stále málo objevená. Tím bychom alespoň symbolicky všichni společně oslavili evropské hodnoty a svobodu.”

 

Vložil: Ela Nováková