Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Chtěl v Praze vybudovat druhý Hollywood. Jenže o úspěch a slávu tak moc stál, že si zadal i s nacisty. Tajnosti slavných

02.05.2022
Chtěl v Praze vybudovat druhý Hollywood. Jenže o úspěch a slávu tak moc stál, že si zadal i s nacisty. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením GENI

Popisek: Scenárista, režisér a filmový podnikatel Václav Binovec

FOTO / VIDEO Poněkud gangsterská přezdívka Willy Bronx mu opravdu seděla, za svým cílem šel cílevědomě a leckdy i tvrdě. Za první republiky se stal podnikatelským žralokem, neštítil se ani spolupráce s nacisty. Po válce ale přišlo zúčtování.

Významný přínos k rozvoji naší kinematografie mu rozhodně nelze upřít. Známý scenárista, režisér a podnikatel natočil téměř padesát filmů, podílel se na šesti scénářích a v pěti filmech si dokonce i zahrál. Po osvobození ale nastalo tvrdé zúčtování, z kolaborace byla obviněna řada filmařů i jejich hvězd. Nakonec byli nejen odsouzeni, ale rozsudek nebyl nikdy změněn, pouze dva pánové. Čeněk Šlégl, o jehož kariéře a osudu jsem psala ZDE a ZDE, a jeden z nejvýraznějších režisérů válečné éry Václav Binovec.

 

Binovec Marwille A vášeň vítězí

Václav Binovec se Suzanne Marwille v roce 1918 v dramatu A vášeň vítězí; foto se svolením Národní filmový archiv

Putování za filmem

Narodil se 12. září 1892 jako prvorozený syn známého drogisty z pražské ulice Na poříčí a původně se také v otcově firmě vyučil drogistou. Současně ale také stihl odmaturovat na karlínské reálce, v letech 1910-1911 sloužil v rakousko-uherské armádě jako jednoroční dobrovolník. A pak se vydal poprvé za svým snem. Od dětství byl totiž milovníkem umění, a když se začal rozmáhat film, nedal mu spát. Využil tudíž naplno svůj mimořádný talent na jazyky a v letech 1911-1912 jezdil po Evropě a sbíral o novém odvětví zábavního průmyslu informace a zkušenosti ve filmových ateliérech. Načas si za nimi dokonce zajel až do Spojených států. Poté sice začal studovat na Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy, jenže s jeho dalším osudem vzápětí notně zamíchala první světová válka.

Zrodil se Willy Bronx

V roce 1916 musel narukovat na frontu, postupně se propracoval až k hodnosti poručíka. V roce 1917 ale utrpěl těžké zranění hlavy, po němž byl uznán jako stoprocentně invalidní. Hned po konci války založil v roce 1918 v Praze pod pseudonymem W. (Willy) T. Bronx vlastní ateliéry, produkční a distribuční firmu Wetebfilm. Dovážel filmy ze Sovětského svazu, sám režíroval a vyráběl několik filmů ročně, většinou dobrodružné, romantické a melodramatické příběhy podle zahraničních vzorů, veselohry a adaptace literárních děl. Občas ale sáhl i po původním námětu, například pro drama z roku 1920 Plameny života napsala scénář Zorka Janovská a autorkou příběhu Děvče z Podskalí byla o dva roky později herečka Marta Schöllerová.

 

Pepina Rejholcová:

Hvězdná Suzanne

Tehdy už vystupovala pod pseudonymem Suzanne Marwille, který pro ni vymyslel právě Binovec, a díky jeho filmům se stala nejslavnější hvězdou českého filmu němé éry. Objevil ji ve vídeňském divadle, když byla ještě vdaná za Gustava Schullenbauera, s nímž měla dceru Martu. Příliš talentovaná sice nebyla ani neměla herecké vzdělání, ale zato sex-appealu a vášně na rozdávání. Několik let byla Binovcovou životní družkou, v roce 1925 se ale po jejím úspěchu v režisérském debutu Martina Friče Páter Vojtěch rozešli. V roce 1926 porodila druhou dceru Evu, zda ale byl jejím otcem Binovec, nebo Frič, za něhož se o dva roky později provdala, nevěděla nejspíš ani ona sama.

Sázka a jedinou kartu

Do své firmy Binovec vložil veškerý rodinný majetek. Kromě vlastní tvorby a produkce provozoval také filmovou školu a půjčovnu filmů. Jenže filmový svět byl finančně mnohem náročnější, než dokázal zvládnout. V polovině dvacátých let dokonce prodal kvůli svému podnikání po otcově smrti i jeho obchod Na poříčí, protože už mu začínalo finančně téci do bot, a nakonec Wetebfilm stejně zanikl. Jako režisér se vrátil s nástupem zvukového filmu, znovu odstartoval v roce 1932 s hudební komedií Pepina Rejholcová, k níž mu posloužil jako předloha populární komiks Františka Voborského. Příhody jeho postavičky začaly vycházet v roce 1929 v časopisu Rozkvět a Voborský napsal pro svoji Pepinu i celou řadu písní.

(Pokračování ve středu 4. května)

(zdroje: Wikipedie, Národní filmový archiv, ČSFD, Český film, FDB, Stanislav Motl: Mraky nad Barrandovem, Česká televize)


 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská