Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jeden bez druhého nedali ani ránu. Prostořeká mamina obětovala celý život i kariéru úspěšnému muži. Tajnosti slavných

29.04.2022
Jeden bez druhého nedali ani ránu. Prostořeká mamina obětovala celý život i kariéru úspěšnému muži. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením Národní divadlo - Jaromír Svoboda

Popisek: Milada Smolíková v roce 1955, jako kuchařka v humorné kritice lidské povrchnosti a hlouposti L. N. Tolstého Není nad vzdělanost

VIDEO Vzorná úřednice začínala hrát na zapřenou a na lekce herectví chodila tajně. Navzdory přísnému tatínkovi ale nakonec přece jen šla za svým snem. A když jejího muže chtěli v Národním, dal si podmínku, že půjde jedině s ní.

Historie bývá leckdy nespravedlivá a o hereckém světě to platí dvojnásob. Zatímco její životní lásku si určitě vybavíte, od otce Školastyka v ladovské pohádkové komedii Hrátky s čertem až po krále v Princezně se zlatou hvězdou, jméno jeho životní družky kamsi zapadlo, přestože hrála ve více než šedesáti filmech. Oč byla Milada Smolíková menší a drobnější, o to více byla slyšet. Vlídná, moudrá a dobrosrdečná, s obrovským smyslem pro humor a energie z ní vždy přímo sršela. Filmoví režiséři na ni sice pamatovali zpravidla jen s vedlejší rolí, přesto byla vždy nepřehlédnutelná.

 

Hrdinný kapitán Korkorán:

Domácí vzpoura

Narodila se 18. října 1891 v pražských Holešovicích do rodiny truhláře Jana Orta, maminka Františka, která byla dcerou kováře z Vysokého Chlumce, ale velmi brzy zemřela na tuberkulózu. Otec se znovu oženil, takže se Milady ujala babička a do obecné školy chodila ve Vysokém Chlumci. Teprve pak se vrátila k otci do Prahy, kde absolvovala měšťanku (dnešní druhý stupeň základní školy), a poté ještě roční kurz v soukromé obchodní škole. V necelých šestnácti letech začala pracovat jako úřednice a už tehdy začala hrát s ochotníky v restauraci U Štorkánů a v roce 1919 začala tajně chodit na hodiny herectví do soukromé dramatické školy české divadelní herečky, režisérky, pedagožky a dlouholeté členky činohry Národního divadla Ludmily Danzerové. V jednadvaceti letech si ale postavila hlavu a vykročila za svým snem, přestože v té době jí do zletilosti zbývaly podle tehdejších zákonů ještě tři roky.

 

Pán a sluha:

Osudová láska

V roce 1912 začala hrát s divadelní společností v Moravské Ostravě, kterému se ale příliš nedařilo. Po dvou sezónách přešla k Janu Hodrovi, ani tentokrát ale neměla štěstí, protože ředitel Hodr na počátku první světové války soubor rozpustil. V roce 1915 se konečně vrátila do Prahy a získala první angažmá v Intimním divadle na Smíchově (dnešní Švandovo divadlo) a už o rok později se poprvé mihla i před filmovou kamerou. Tenkrát ale pouze jako silueta ženy na Kampě v romantické komedii Antonína Fencla Zlaté srdéčko, natočené podle scénáře dramatika, populárního kabaretiéra a písničkáře Josefa Švába-Malostranského, který byl historicky prvním českým filmovým hercem. V divadle se také seznámila se svou životní láskou, hercem Františkem Smolíkem, a v roce 1920 se vzali. Společně prošli několika pražskými divadly, po vzniku republiky hráli nejprve v Uranii, poté na Revoluční scéně, v roce 1924 přešli do souboru Divadla Vlasty Buriana a o čtyři roky později do Vinohradského divadla.

 

Cech panen kutnohorských:

Prostořeká mamina

V mládí začínala postavami temperamentních dívek a žen, překypujících životním elánem, od dvacátých let začala ztvárňovat komické postavy žen z lidu a s přibývajícími lety působila drobná, baculatější dáma s výraznou tváří a ráznou vyřídilkou na diváky především podmanivou vnitřní energií, rázností i něhou, moudrostí, skromností i výmluvným humorem. Stejným rejstříkem i velikostí rolí se prezentovala i filmovému publiku, byla nepřehlédnutelná díky jadrné srdečnosti a civilnímu projevu. Hrála obětavé, dobrotivé a často svérázné a hubaté maminy, které uměla díky smyslu pro detail velmi přesvědčivě vystihnout. V němé éře stanula Milada před kamerou šestkrát, z toho ve dvou filmech s manželem. V roce 1921 si zahrála v adaptaci Babičky Boženy Němcové, kterou natočila režisérka Thea Červenková, jako babička zamlada, kdy se setkala s císařem Josefem II. v Smolíkově podání, a o pět let později spolu hráli manžele v dramatu Román hloupého Honzy, který natočil s vinohradskými herci František Hlavatý. Její pravidelnou spolupráci ale odstartoval až vznik zvukového filmu.

 

Andula vyhrála:

Jedině spolu

Když dostal František Smolík v roce 1934 nabídku angažmá v činoherním souboru Národního divadla, postavil si hlavu, že bez své ženy nepůjde. Díky tomu putovali na další štaci opět společně. Současně se začala slibně rozjíždět i Miladina spolupráce s filmem, až do nacistické okupace si zahrála celkem v sedmnácti. K jejím nejznámějším postavám patří hospodyně Broniková v komedii s Vlastou Burianem Hrdinný kapitán Korkorán, manželka konšela Kaše, jedna z nejvýraznějších drben v Cechu panen kutnohorských či žena latináře Lejsala v komedii Škola základ života. A za její největší roli v tomto období je považována kuchařka Kristýna v komedii Andula vyhrála. Její postavy se nezměnily ani po osvobození, i když už jich postupně ubývalo. Před kamerou byla manželkou Saši Rašilova coby konšela Hrušky v historické komedii Otakara Vávry Nezbedný bakalář, Františka Kováříka v hořké komedii Františka Čápa Muzikant, Františka Šlégra v zfilmování románu Antala Staška O ševci Matoušovi, které natočil v roce 1948 Miroslav Cikán, či Jaroslava Vojty coby pana nadlesního ve vesnickém dramatu podle románu Jarmily Glazarové Advent.

 

Hostinec U kamenného stolu:

Život ve stínu

Říká se, že to byla především Milada, kdo významně přispěl k hereckému růstu a úspěchu jejího manžela Františka. Celý život se mu všemožně snažila usnadňovat práci, odstraňovala mu z cesty překážky, láskyplně pečovala o jeho pohodlí a zdraví. Možná si uvědomovala, že mu osud přece jen nadělil větší talent, než jí, takže ustoupit do pozadí jí nečinilo žádné problémy. Navíc na rozdíl od svého muže, který byl uzavřený a zahleděný do sebe, byla velmi komunikativní a společenská. Byla doslovným souputníkem svého muže. Naposledy stanula před kamerou v roce 1958 jako prodavačka Helebrantová, matka hlavního hrdiny v podání Jiřího Valy, v dramatu režiséra Zdeňka Brynycha Žižkovská romance. V roce 1960 ji postihla vážná srdeční choroba, kvůli níž musela odejít do divadelního důchodu, v roce 1961 ale ještě obdržela titul Zasloužilá umělkyně. Ze všech sil se ale snažila dál pečovat o svého Františka, který sice odešel v roce 1961 také do penze, dál ale spolupracoval s filmem a od poloviny šedesátých let pak už jen s televizí. Když ale v lednu 1972 zemřel, ztratila smysl života. Už 1. listopadu ho následovala a odpočívají bok po boku na hřbitově v pražské Bubenči.

(zdroje: Wikipedie, Český film, ČSFD, Česká televize, FDB, Národní divadlo, Česká divadelní encyklopedie)

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská