Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hurá, z premiéra máme populistu. Už zase. Komentář Štěpána Chába

komentář 29.04.2022
Hurá, z premiéra máme populistu. Už zase. Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením Petra Fialy

Popisek: Premiér Petr Fiala

Vláda Petra Fialy slavnostně oznámila, že podpoří rodiny s dětmi a dá jim za každé dítě mladší 18 let jednorázově pět tisíc. To samé udělal Andrej Babiš, když předloni daroval seniorům obdobných pět tisíc, protože prý víc trpěli při covidu. Čistý populismus, který naprosto nic neřeší. Naopak, zhoršuje. A proto, jako vlastník dvou harantů do 18 let (a dvou nad 18 let) s poděkováním odmítám Fialovu podbízivou snahu zalíbit se dělnému lidu a označím ji za falešnou a pokryteckou.

Koaliční stranou Petra Fialy a jeho ODS jsou i Piráti. Ti mají z pěti tisíc pro rodiny velkou radost. Napsali k tomu na své stranické facebookové stránce úplný hymnus plný superlativů. Týkal se i výdělků polostátní společnosti ČEZ. Tam je dobré se chytit futer a pomalu dýchat: „ČEZ má za sebou další úspěšný rok. Vloni vydělal 22,3 miliardy korun. A to je dobře! Jenže tím to nekončí. Zisk ČEZu letos vzroste o 17,8 miliardy, z čehož stát dostane 70 %. Z úspěchů státem ovládané firmy máme velkou radost, protože do státní kasy putují peníze, které můžeme použít na pomoc lidem zasaženým energetickou krizí.

Použijeme peníze státu na pomoc českým rodinám, abychom jim ulevili na účtech za energie a ochránili je před drahotou z Putinovy války. Vláda odsouhlasila podporu pro rodiny s dětmi formou bonusu 5000 Kč na každé dítě. Usilujeme i o pravidelné zvyšování rodičovského příspěvku a navýšení daňové slevy na poplatníka.“

Pěkné, že. A já mám radost s Piráty. Polostátní podnik nadmíru prosperuje z toho, jak podniky a domácnosti platí za předraženou elektřinu jako mourovaté, Piráti pak slíbí zároveň s Fialou, že dělnému lidu pustí trochu chlup, když si zajdou s žebračenkou na úřad. Nechat si projíždět neurvalou úřednicí a tunou byrokratických pravidel a předpisů celou svou existenci. Je tam vidět ta logika? ČEZ vydoluje na lidech a podnicích velké zisky, stát část těch zisků vezme, kousek nasype do sociální politiky a politici se budou tvářit jako spasitelé. Přičemž lidé budou nuceni chodit na úřad žebrat o to, aby jim stát pomohl s placením peněz za energie. Protože to nezvládají. A proč to nezvládají? Protože Putin a jedině Putin? No, no, no.

Upřímně, byl bych mnohem radši, kdyby nám Fiala s Piráty neslibovali drobečky z hostiny, na kterou my malí ani nedohlédneme, ale aby začali jednat trochu rozumněji. Jak? České elektrárny vyrobí jednu kilowatthodinu za 15/25 haléřů, tu pak přepošlou na burzu energií v Lipsku v Německu, odkud si ji nakoupíme za osm korun za jednu kilowatthodinu (to vše pouze virtuálně, vyrobená kilowatthodina neopustí republiku, ale jde z elektrárny do drátů a z nich do domácnosti nebo podniku). Takže z našich zdrojů zaplatíme výrobu kilowatthodiny, spotřebujeme si ji, ale Němcům zaplatíme za tento kauf 7 korun a 85/75 haléřů. Nechci od vlády almužnu pět tisíc. Nechci od vlády ani dávky na energie. Chci, aby vláda tu naši dotaci Německa prostě ukončila. Upřímně, nebaví mě platit Německu za to, že si rozsvítím, když Německo pro mé svícení udělalo kulové. Je to neskutečně absurdní. Strašně absurdní. Kafkárna se vším všudy. Zacyklení se v absurditě.

A je podivné, že vláda je hrdá na to, že rodinám s dětmi, které také mučí jednostranně výhodný kauf s Německem, dá malou almužnu, když jim může ulevit z každoměsíčních plateb za energie. Což by ve výsledku dalo všem rodinám daleko víc, než nějaký hloupoučký populistický jednorázový dárek ve výši pěti tisíc na haranta. Je to svého druhu výsměch. Děsivému množství lidí se za poslední půlrok až zdvojnásobily zálohy na energie. Jsem dalek toho, abych ukazoval na Fialovu vládu a křičel, že za to může. Nemůže. Ovšem nevidím ani náznak toho, že by se hledalo a nacházelo řešení. Jen se začíná uplatňovat babišovské uplácení a držhubné.

Jde jen o energie? Ale vůbec. Držhubné pět tisíc na dítě půjde na účet rodinám i v rámci vykrývání inflace, která je na 13 % a doufá příští měsíc trhnout laťku 15 %. Zdražuje se všechno, komplet. Energie, potraviny, doprava, služby. Všechno. Do moře zvyšujících se cen vláda přislíbí, že dá jednorázový příspěvek rodinám ve výši pět tisíc, místo toho, aby oznámila, že je potřeba vyjít vstříc těmto rodinám tím, že sníží daně na základní potraviny. Na ty základní, kaviár nechť si užívá plné zdanění. Rodinám tím ušetří mnohem víc, než když jim dá držhubné. A pozor, šetřit má v prvé řadě rozhodně stát. Vytvářet pro společnost co nejméně byrokratické a tedy stresující prostředí. Teprve pak mají šetřit lidé. Jenže tady to jede v opačném režimu.

Tiše a nesměle ještě přiznám, že jsem byl vlastně spokojený s tím, jak vláda Petra Fialy říkala, že bude pomáhat pouze adresně. U toho zvedla životní minimum. Takové kroky dávají smysl. Vytvoření sociálního síta, přes které by neměl člověk nebo rodina propadnout do úplné bídy. Ovšem pět tisíc na dítě? Nejsou to už vrtulníkové peníze? Proč? Vláda nemá lít peníze do pomoci, ale jednat tak, aby ta pomoc nemusela přijít. Což je třeba právě odpojení se od burzy v Lipsku. Nebo dočasné snížení daní na základní potraviny. Nebo třeba tím, že přestaneme mít po dlouhých letech nejdražší mobilní data v Evropě. Nebo zkrocením exekuční hydry. Proč tohle nejsou priority vlády? Tiše a upřímně - skutečně se máme tak strašně blbě, opravdu už doma vaříme a pečeme jen z mouky a vody? Nebo jsme se dostali do stavu, kdy je prostě výhodnější mít nataženou ruku a čekat na milodar? Pokud je to ta druhá možnost, a já ji tam prostě vidím, tak je tu něco špatně.

Vrtulníkové peníze nejsou v pořádku a měly by, když už, přijít v naprosto krizové situaci. Ta ještě nepřišla. Rozhodně ne. Ti, kteří se blíží k citelné chudobě, mají možnost žádat o pomoc. Rodina, která bere měsíčně 80 tisíc, rozhodně o dno nebrousí. A proto pět tisíc z vrtulníkových peněz nepotřebuje. Jen to zbytečně zatíží státní rozpočet a dá současnému politbyru ve Strakovce téma obhajoby. Horní hranice měsíčního rozpočtu rodiny, která bude mít nárok na jednorázových pět tisíc na dítě, je drobet přes 83 tisíc. Taková rodina skutečně nepotřebuje pomoc. Vůbec. Nelíbí se mi to. Není to v pořádku. Krize i inflace s sebou prostě nese i to, že se stát i lidé uskromní. Holt, je taková doba. Prostě ta druhá nebo třetí dovolená neproběhne. Problém? Stížnosti směrovat na lampárnu. Já nebyl nikdy a na žádné dovolené, nikdy jsem si takový přepych nemohl dovolit a nemůžu ani teď. Přesto ten úplatek nechci, protože mi přijde absurdní a zvrácený.

ODS, jako údajně pravicová strana, se má držet základní poučky pravice – co nejméně státu, co nejštíhlejší stát, co nejmenší daně, co nejefektivnější stát. Aby lidé mohli bohatnout svými silami. Ale takovou politiku od ODS nejde vidět. Žádné náznaky toho, že se stát zeštíhluje, že dává lidem hlavně svobodu a klid na rozvíjení společnosti. Nic. Dostaneme dárek. Abychom měli pocit, že ti nahoře něco dělají. Ale oni nedělají. Místo toho volí Babišův předvolební trik s darováním úplatku voličům. Aby na chvíli zmlkli. Ale pozor, dárek proběhne, utratí se za jeden velký nákup, a pak nás dál čeká placení Německu za námi vyrobenou i spotřebovanou elektřinu, zase nás čeká uhradit nejdražší data v Evropě. Takže jsme tam, kde jsme byli. A pak co? Natáhneme ruku a budeme čekat na další dáreček? Nastartujeme další vrtulník a rozfrcáme další státní peníze? Dává to smysl? A kdo to zaplatí? No jo, my sami. A zase budeme o kus chudší. Do kelu, tohle není pravicová politika. To je strašně blbá komedie.

Takže s čilostí bratří Mrštíků oznamuji, že si o držhubné nezažádám, protože držet hubu nechci. Ani vzdáleně nedosahuju na vládou stanovený limit milionu korun za rok, peníze by se mi hodily, ale prostě je z principu odmítám. Tohle není práce politiků. Vláda neustále tvrdí, že odmítá systémová a celoplošná řešení, že chce pomáhat adresně. Krista pána na nebesích. Proč tu převažuje pocit, že systémové a celoplošné opatření znamená dávat lidem dávky a dárečky? Systémové by bylo začít šlapat na nohy absurditám, jako je třeba 8 korun za kilowatthodinu placenou Němcům, když si ji vyrobíme za 15/25 haléřů, protože tím se ušetří daleko víc i těm nejchudším, kteří díky tomu budou mít širší manévrovací prostor. Ne pro dovolenou, ale pro život. To je systémové řešení, které potřebujeme a které uvolní ruce společnosti. Odmítám držhubné jako další zbytečnou absurditu.

Jinak chválím za zvednutí rodičovské, tam smysl vidím.

 

Vložil: Štěpán Cháb