Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Není zrovna krasava, zato sakra dobrá herečka. A to dnes již „stačí“. Před 50 lety by si ale neškrtla. VIP skandály a aférky

26.04.2022
Není zrovna krasava, zato sakra dobrá herečka. A to dnes již „stačí“. Před 50 lety by si ale neškrtla. VIP skandály a aférky

Foto: BontonFilm

Popisek: Denisa Barešová ve filmu Promlčeno

Denisa Barešová sklízí ovace především za své jevištní výkony. Pokud se ale objeví na plátně nebo v televizi, nelze ji přehlédnout. Zaujala diváky jako Marcela v seriálu Kukačky i ve filmu o Janu Palachovi, ve kterém hrála Helenku, přítelkyni hlavního hrdiny. Nyní ji uvidíme jako jednu z klíčových postav dlouho očekávaného thrilleru Promlčeno… Šestadvacetiletá herečka Denisa Barešová NENÍ dcerou Igora Bareše a nyní hraje v Dejvickém divadle, což svědčí o jejích hereckých kvalitách – do Dejvic žádná nemehla neberou.

Režisér Robert Sedláček obsadil Denisu Barešovou již do filmu Jan Palach. Spolupráce byla úspěšná, herečka byla za roli Helenky nominována na Českého lva. Pro roli Elišky v Promlčení ji tedy měl režisér předem vybranou a nabídka padla bez konkurzu. Film Promlčeno čeká na svou premiéru kvůli covidu více než rok a po celou tu dobu se o něm hodně mluví. Nastoluje totiž velmi ožehavé téma promlčení trestného činu, v tomto případě toho nejhoršího – vraždy.

 

Ve filmu Jan Palach, foto CinemArt

V rámci české legislativy funguje takzvaná promlčecí lhůta, která stanovuje, za jak dlouho přestane být trestný čin postihnutelný. U vraždy bývala v Česku promlčecí doba 20 let. V roce 2020 proběhla novela zákona, která lhůtu upravila na 15 a 30 let. Vraždy, ke kterým ovšem došlo před touto novelou, jsou promlčeny podle původní lhůty, tedy 20 let.

V thrilleru Promlčeno se Radek v podání Karla Rodena vydává odhalit a pomstít dávný zločin. Během jedné noci je rozehráno drama, které náhodně spustí rozhlasová moderátorka v rozhovoru s mužem, jenž pátrá po lidech ze své minulosti - aby nastolil spravedlnost, kterou nezvládl zákon.

 

Promlčeno: Karel Roden, za ním režisér Sedláček. Foto BontonFilm

Denisa Barešová hraje ve filmu Elišku, hrdou svobodnou mladou matku samoživitelku. Pracuje dlouhé směny v samoobsluze a svou malou dcerku tak skoro nevidí. Žije se svou matkou v malém bytě, vydělává akorát na to, aby měli co jíst. Její život nemá příliš růžové vyhlídky. Život se jí zásadně změní, když se jednoho letního večera stane prostřednictvím telefonního hovoru jednou z hlavních postav večerního pořadu Noční linka. Netuší, kdo a proč se jí snaží kontaktovat touto formou, a nakonec sama ani neví, jestli udělala dobře, že s večerním telefonátem souhlasila. Její matka jí toho o smrti otce mnoho neřekla, a tak je nyní Eliška vystavena vlně informací, o které po letech nevědomosti možná ani nestála.

 

S matkou Vilmou Cibulkovou, foto BontonFilm

Co si myslí Denisa Barešová o promlčení a odpuštění vraždy? „Myslím si, že záleží na tom, jaká je to vražda a na hrozně moc okolnostech, jestli se má vrah odsoudit. Ale vražda by promlčena být neměla. Když vám někdo zmizí ze života a vy nevíte, co s tím člověkem je, tak to je podle mě naprosto ubíjející. Ani si to nedokážu představit. Dá se vražda odpustit? To záleží na každém z nás, jak moc je schopen odpouštět. Myslím si, že když se někdo nedočká spravedlnosti, tak je to jak nemoc, na kterou se dá umřít. Člověka to sžírá. Myslím, že se s tím téměř nedá žít. Strašně důležité jsou okolnosti.“

 

Denisa Barešová na 54. ročníku MFF Karlovy Vary, rok 2019. Nalíčená, vystajlovaná, v šatech Leeda - má zde krásné, výrazné oči. Foto Aneta Benediktová

Musejí být herečky krásné?

No ano, bývalo to tak, ještě v osmdesátých letech. Eva Holubová nám jednou vyprávěla, že ji sice na DAMU vzali, ale spolu s kamarádkou Bárou Hrzánovou čelila tehdy Regině Rázlové, která oběma sdělila, že na první level prostě nemají dost krásný obličej. Jak se později ukázalo, doba se změnila a obě dámy, Holubová i Hrzánová, se uplatnily skvěle nejen na divadle, kde líčení leccos skryje, ale i v televizi a ve filmu. Regina Rázlová, byť je výborná herečka a bývalá nezpochybnitelná kráska, se prostě spletla. A doba šla dál. Jen si vezměme členku Národního divadla Lucii Polišenskou, nebo, abychom zůstali v Dejvicích, Simonu Babčákovou – překáží jim snad v práci, že ani jedna není zrovna Bardotka? A Denisa Barešová, to je stejný případ.     

 

Herecká zkouška Divadla Letí, foto se svolením Denisy Barešové

Začátky v Národním divadle

Denisa Barešová jako dítě s touhou se předvádět působila od osmi let v Dismanově rozhlasovém dětském sboru, líhni mladých talentů. Když jí bylo dvanáct, vybral si ji režisér Pitínský do inscenace Babičky v Národním divadle, kde hrála malou Adélku. To lásku k divadlu jen umocnilo a po absolvování zpěvu na Gymnáziu a hudební škole hlavního města Prahy vedla její cesta přímo ke studiu herectví na DAMU. Ve škole zaujala především rolí Lizavety v Běsech a ta jí spolu s dalšími studentskými počiny vynesla v roce 2014 Cenu Jiřího Adamíry, již uděluje studentům a studentkám posledního ročníku Nadace Život umělce ve spolupráci s DAMU.

 

Ve Švanďáku, foto Švandovo divadlo

Ze Švandova divadla na volnou nohu

Po úspěšném hostování se herečka stala v roce 2018 stálou členkou souboru Švandova divadla. Postavy, které zde vytvořila, jsou sice rozdílné, ale jedno mají společné. Jde o mladé dívky, které v sobě mají jistou křehkost, ale zároveň vnitřní sílu. Taková byla její Luisa v Schillerových Úkladech a lásce, Ofélie v Hamletovi nebo Kateřina Lintonová v inscenaci Na Větrné hůrce. Zvláštní příležitost dostala Barešová v inscenaci Hadry, kosti, kůže o rozporuplném soužití dvou velkých umělců, Jana Wericha a Vladimíra Holana. Barešová zde hraje postavy obou dcer, frustrované a nejisté Jany Werichové a postižené Kateřiny Holanové. Za ztvárnění všech těchto složitých mladých žen se Denise Barešové dostalo velkého ocenění – za sezónu 2020/21 obdržela Cenu Thálie pro herečku do 33 let. Přesto se rozhodla stálé angažmá opustit.

 

Populární Kukačky, foto Česká televize

„Při rozhodování, zda mám opustit angažmá ve Švandově divadle, pro mě bylo důležité uvědomit si, že jsem především Denisa Barešová – člověk, a ne herečka. Přišlo mi, že toho dělám u divadla hodně… a ne dostatečně dobře. Neměla jsem pocit svobody a chtěla jsem být paní svého času. Až po roce rozhodování jsem do toho řízla a strašně se mi ulevilo. Když nebude herecká práce, nebojím se dělat cokoliv jiného,“ řekla v rozhovoru v Rádiu Wave. 

Panické ataky už nechce zažít

Koronavirová pauza si u mladé herečky definitivně vybrala daň, která se kdesi v její duši střádala už delší čas. „Vždycky jsem měla stres a trému před představením ráda. Po pandemii to zpracovávám mnohem hůř. Rozjezd z nuly na sto padesát si vzal svou daň,“ přiznala po loňském otevření divadel.

 

Delegace filmu Jan Palach, 2018. Herečka Denisa Barešová, režisér Robert Sedláček, hlavní představitel Viktor Zavadil a herečka Zuzana Bydžovská. Foto LFŠ

„Má hlava a má psychika jsou pro mě stále záhadou. Přímo v praxi se mi stalo, že jsem si den před představením vzala volno. Šla jsem se vykoupat a užila si krásný den. Večer jsem ale měla panickou ataku na jevišti. I když jsem udělala všechno pro to, abych byla v pohodě, se mi to vrátilo jinak. V pravidlech psychohygieny se snažím být velmi striktní,“ líčí, jak nelehký je úděl herečky, která miluje divadlo, ale má křehkou psychiku. Zvlášť v případě, že je svým naturelem předurčena pro náročné dramatické role. Ostatně ani na plátně si příliš neuleví. Důkazem toho je i role Elišky v Promlčeno.

 

Foto BontonFilm

Dejvické divadlo a nové příležitosti

Nejnovější drama prožívá Denisa Barešová v shakespearovském představení Richard III. v Dejvickém divadle. Náročné pojetí klasiky, které režíroval SKUTR, je pro herce zážitkem, ovšem velmi vyčerpávajícím. A tak šestadvacetiletá herečka s úlevou vzpomene snad jen na seriál Kukačky, kde hrála po boku Sabiny Remundové její dceru Marcelu. Ani to nebyla role zrovna veselá, přesto pro herečku znamenala důležitý mezník: „Na úspěch Kukaček jsem nebyla vůbec připravena. Určitě je to zlom v mé herecké kariéře, který jsem nečekala,“ říká.

 

V Dejvickém divadle, foto Dejvické divadlo

Kdyby nebyla herečkou, chtěla by prý být pekařkou nebo cukrářkou. Naštěstí zatím jeviště za pec nemění. Patří totiž mezi nejtalentovanější herečky nastupující divadelní generace.  

V ZOO chodí s kšiltovkou, před fotoaparátem se cítí jako princezna 

V seriálu ZOO chodí často v pracovních montérkách a s čapkou kšiltem dozadu. Moc načančaná v seriálu Michaela Pecháčková není, o to víc si tedy užívá ženské krásy a hýčkání, když se dostane před objektiv. Naposledy tak okusila kouzlo maskérů, vizážistů a foťáku, když pózovala pro časopis Glanc a fotografa Benedikta Renče. „Mě focení moc baví a mám to ráda. Nestydím se a s radostí využívám služeb profesionálů,“ přiznává Pecháčková. „Sama za sebe ráda nosím elegantnější oblečení, jako Sid si ho ale moc neužiju. Tam toho moc není. Nejvtipněji si připadám v okamžiku, kdy mi nasadí kraťasy, tričko a tu kšiltovku štítem dozadu. Připadám si v tom jako fotbalista.“ Co se ale díky natáčení herečka naučila, je postarat se sama o sebe. „Zvládnu se díky holkám v maskérně nalíčit na běžný den a schůzky. O to jsem je poprosila a naučily mě to.“

 

Foto pro Glanc Benedikt Renč

Luxusních kostýmů si Michaela Pecháčková užívá v okamžiku, kdy natáčí scény v seriálové restauraci a při večeřích. „Tam je to o větším líčení a česání. Časově to ale ve výsledku není moc velký rozdíl. V maskérně strávím tak o patnáct minut déle než obvykle,“ prozrazuje tajemství ze šatny. A jak je na tom herečka s focením? „Mám to ráda. Focení mě baví, ráda se fotím i s kamarády jen tak na mobil. Pak mi ale trvá, než si nějakou fotku vyberu. Člověk se vidí jinak, než ho vidí ostatní, a tak vybíráte a vybíráte. Fotky mám ale obecně ráda,“ takže když přijde nabídka na focení, Míša se rozhodně nebrání.

 

Jako Sid v ZOO, foto FTV Prima

Do kempů vyrazí Frekvence 1, Mirai i Marta Jandová 

O prázdninách vyráží tým Frekvence 1 na tradiční roadshow po českých a moravských kempech a letos opět i na Paráda Fest. Návštěvníci Radiokempů se mohou těšit na živé vysílání s oblíbenými moderátory, posezení u táboráku, opékání buřtů, různé soutěže, překvapení a vystoupení hudebního hosta. Poslední hodina bude vždy pod taktovkou speciálního hudebního hosta. V této roli se vystřídají Rybičky 48, MIG 21, Buty, Marta Jandová, Tomáš Klus nebo Mirai. Jejich frontman Mirai Navrátil se svěřuje: „Moc se těšíme, naposledy když jsme se účastnili, byla to totální pecka i přes nepřízeň počasí. Vlastně se po dvou letech těšíme velmi na celé toto snad už koncertně plnohodnotné léto. Brzy na viděnou!“

 

Foto z minulého ročníku Frekvence 1

Po celou dobu bude Frekvence 1 veškeré dění z Radiokempů přenášet přímo do éteru, aby si jejich pohodovou letní atmosféru mohli užít všichni posluchači. Návštěvníci na místě budou mít navíc jedinečnou možnost nahlédnout pod pokličku vzniku živého vysílání a také se setkat se svými oblíbenými moderátory, jejichž hlasy velmi dobře znají z vysílání. Při práci budou moci sledovat Lubku Ponížilovou, Míru Michálka, Janu Knížkovou, Romana Mikesche, Tomáše Fílu či Robina Sobka. „Já se nejvíc těším na naše posluchače, kteří za námi vždy na kempy chodí... Tedy hlavně na posluchačky,“ prozrazuje nadšeně Míra Michálek. Jeho parťačka Lubka Ponížilová ho hned doplňuje: „Ale Míra zapomněl dodat, že posluchačky má raději hlavně z toho důvodu, že nám vždy nosí něco dobrého na zub. Vloni jsme dostali třeba celý pekáč buchet.“

 

Foto z minulého ročníku Frekvence 1

Festival Paráda Fest proběhne v sobotu 13. srpna v krásném prostředí přírodního divadla Konopiště. 

Exkluzivní koncert Marie Rottrové a jejích hostů v klubu Doupě 

Adam Plachetka, jeden z nejlepších současných českých operních pěvců, Tereza Černochová a Matěj Ruppert, dvojice zpěváků známá hlavně z populární skupiny Monkey Business, hudebník, zpěvák, skladatel a textař Ondřej Gregor Brzobohatý, zpěvák, textař a hudebník David Kraus i herec a muž s charismatickým hlasem Jiří Bartoška, ti všichni přijali pozvání Marie Rottrové a vystoupí jako její hosté na koncertu Hudbou spolu. „Moc se těším a všechny srdečně zvu na svůj květnový venkovní koncert Hudbou spolu. Vystoupím na něm se svými přáteli, kolegy a skvělými hudebníky a zazpíváme ty nejkrásnější písničky a duety. Co mě obrovsky těší je i to, že tímto večerem podpoříme dobrou věc, Nadační fond Dům Ronalda McDonalda a rodiny v nelehkém životním období,“ říká Marie Rottrová. A co víc, kromě skvělých vystoupení se můžete těšit také na exkluzivní prostor, událost se totiž odehraje v hudebním klubu Doupě na Praze 6, v soukromém prostoru, jehož dveře se veřejnosti otevírají opravdu jen zřídka. Ten nabízí unikátní vnitřní i překvapivé a originální venkovní prostory. Jedinečný koncept klubu zajistí divákům maximální zážitek, a to i díky tomu, že jsou vystupujícím interpretům téměř na dosah ruky. 

 

Marie Rottrová, foto Jitka Pavlová

Celý výtěžek z prodeje vstupenek koncertu poputuje Nadačnímu fondu Dům Ronalda McDonalda, který kompletně stojí za realizací a stavbou domu v areálu motolské nemocnice. Ten nabídne bezplatné ubytování rodinám zde hospitalizovaných vážně nemocných dětí, aby jim mohly zůstat nablízku po celou dobu náročné léčby.

 

Ondřej Gregor Brzobohatý, foto Jitka Pavlová

Přijďte si užít nedělní večer ve společnosti českých hudebních hvězd, oslavte Mezinárodní den rodiny a koupí vstupenky pomozte i vy rodinám, aby mohly být spolu. Hudbou spolu, koncert Marie Rottrové a jejích hostů se uskuteční 15. května od 19 hodin v pražském klubu Doupě. Prostor bude otevřen od 18 hodin. Pro hosty je také připraveno speciální pohoštění, za kterým stojí oblíbený šéfkuchař Jan Punčochář. V prodeji je pouhých 200 vstupenek. Lístky lze zakoupit ZDE.     

 

Vložil: Ela Nováková