Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Obraz baviče prolomil před dvaceti lety. A od té doby zas nic. Alespoň je skvělý moderátor... O kom se mluví

24.04.2022
Obraz baviče prolomil před dvaceti lety. A od té doby zas nic. Alespoň je skvělý moderátor... O kom se mluví

Foto: Se svolením Horus Art Production

Popisek: Jako moderátor pracuje Aleš Háma prakticky pro všechny české televizní stanice a stejně skvěle moderuje v češtině i angličtině, Na jevišti je také jako doma, jen s filmovými rolemi na něj režiséři stále zapomínají.

Desítky rolí odehrál na muzikálových scénách, znají ho ale i ti, kdo na muzikály nechodí. Na obrazovce se zabydlel jako moderátor, který stejně bravurně zvládne vědomostní soutěž jako společenský galavečer. Jen těmi vážnými rolemi v jeho případě režiséři jaksi šetří, mají ho prostě v škatulce vtipný muž.

V současné době vídáme Aleše Hámu každou neděli večer jako moderátora velké novácké soutěžní show Tvoje tvář má známý hlas. Ve dvojici s Ondřejem Sokolem uvádějí pořad již podruhé, mají za sebou i další společná vystoupení, takže jsou dokonale sehraní. Moderátoři, porota i školitelé se účastní i některých hudebních vystoupení, Sokol s Hámou k tomu ještě vedou každý večer rozhovory se soutěžícími před zpíváním, takže na sebe strhávají opravdu hodně pozornosti. Popravdě, vzhledem k tomu, že letošní účinkující jsou tak trochu neslaní nemastní, stala se z Tváře hlavně show moderátorů. Ve vymýšlení vstupů jsou s autory pořadů neúnavní, a zejména jejich převleková vystoupení pobaví i zapřisáhlého nepřítele estrád.

 

Mumuland:

V třetí řadě show Tvoje tvář má známý hlas si zasoutěžil a rázem se stal téměř jejím inventářem. V další řadě už usedl v porotě a poslední dvě řady s Ondřejem Sokolem moderuje.

Atlet roku i náhradník ve Star Dance

Slavnostní večer předávání cen nejlepším českým atletům roku moderuje již řadu let. Každý televizní divák ví, že předávání cen nepatří zrovna k těm nejzábavnějším pořadům, ale komu čest tomu čest a sportovci si tuto zvláštní příležitost představit se veřejnosti jistě zaslouží. Aleš se v tomto večeru mění z rozdováděného komika v elegantního průvodce a vede nás večerem s přehledem profesionála, který má evidentně ve sportu i osobní zálibu.

Loni se navíc nečekaně ocitl po boku Marka Ebena jako průvodce večerem StarDance. Covid postihl i Terezu Kostkovou, takže Háma na poslední chvíli zaskakoval. Právě tady se projevila jeho letitá zkušenost, zvládl tuhle zatěžkávací zkoušku s noblesou a spolehlivě kontroval Ebenovým bonmotům.

 

Háma Eben StarDance

Jako stoprocentní profesionál bravurně zvládl na StarDance místo Terezy Kostkové i úvodní taneční kreaci v náruči Marka Ebena; foto se svolením Česká televize

Šest let s vědomostní soutěží

Pokládat otázky, vyhodnotit odpovědi, pochválit, přednést správnou odpověď, případně ji něčím zajímavým doplnit, to je rutina průvodce vědomostními soutěžemi. Aleš Háma je neodmyslitelně spojen s pořadem Kde domov můj?, soutěží, kterou Česká televize vysílá už šest let. Za tu dobu položil soutěžícím víc než dvacet šest tisíc otázek, málokterou odpověď některých špeků si ale trvale pamatuje. „To je takové mámení a šalba. Samozřejmě, že každá sada těch vědomostních otázek projde mou hlavou minimálně dvakrát, ale já mám hereckou paměť, a ta funguje jednoduše: nasaju, odbavím a zase se rychle textu zbavím. Ve velmi krátkém období, jako je třeba čtrnáct dnů po natáčení, jsem schopný oslňovat tím, co vím, ale pak už ne,“ přiznal v rozhovoru pro iDnes. Zároveň ale při vysílání jubilejního tisícího dílu přiznal, že kvízy se staly součástí jeho života: „Český národ je opravdu soutěživý. Diváci mají často pocit, že znám odpovědi na všechny otázky. I kolegové z divadla mají rádi Kde domov můj? a často, když jedeme na zájezd třeba s Terezou Kostkovou, už na mě z dálky volá, jestli budou nějaké kvízové otázky. Já na to kývnu a chrlím jednu za druhou.“

 

Háma Kde domov můj?

Soutěž Kde domov můj? moderuje už od roku 2016; foto se svolením Česká televize

Probouzení posluchačů rádia

Aleš Háma je absolventem Pražské konzervatoře, po škole odjel na dva roky ,na zkušenou' do San Franciska, a pak se spolužákem Jakubem Wehrenbergem začal moderovat ranní vysílání na Frekvenci 1. Jako nesmírně úspěšná dvojice provázeli a bavili posluchače sedm let a jejich pořady Peřiňák, Hodiny zpěvu a tance, Nedělní filmovka, Knedlo zelo vepř aneb Každá rána dobrá se staly legendami. Oba moderátoři tak říkajíc za pochodu učili české posluchače novému rytmu komerčního rádia a dokázali být vtipní, kontaktní a zároveň předávat informace, které ve sledu hodin ranních vysílání posluchači předány být musí. Připoutali mnoho posluchačů po ránu k médiu, o němž se pomalu začínalo v té době říkat, že nemá budoucnost.

 

Háma rádio

Ve studiu rádia Frekvence 1. Zábavné ,budíčky' jsou řehole, zatímco se posluchači potácejí po bytě ještě napůl v bezvědomí, od svých bavičů očekávají plné nasazení a spoustu legrace; foto se svolením Frekvence 1

Divadlo především

I když všechno to moderování ho proslavilo, pořád zůstává na prvním místě hercem a jeviště nikdy neopustil. A protože je také dobrý hudebník, dlouho byly jeho doménou muzikály. Počínaje legendárním Draculou přes Tři mušketýry až po Angeliku či aktuálně uváděného Mýdlového prince a Limonádového Joea prošel divadly Hybernia, Broadway, Hudebním divadlem Karlín, ale rád si zahraje i na oblasti, teď právě v Příbrami. Poslední dobou si k muzikálům konečně přidal také činoherní role a stal se oblíbencem diváků i kritiky v komediích, uváděných v Komorním divadle Kalich, Frankie a Johnny a Můj nejlepší kamarád. Malá scéna divadla v Řeznické mu svědčí a komorní komedie je žánr, pro který se zřejmě narodil, takže mu lze jen přát, aby přišly další kvalitní hry, v nichž bude moct zazářit.

 

Adéla ještě nevečeřela:

Farářem v Ulici

Film i televize mají pro Aleše Hámu také jasnou škatulku bavič, přesto se objevil i v ryze vážných rolích. Krásný televizní film Jiřího Stracha Vůně vanilky z posledních dnů 2. světové války na Plzeňsku mu nabídl roli posmutnělého amerického vojáka a znovu Jiří Strach ho pak obsadil i do výrazné role v Operaci Silver A. Na jiné ukázněnou a vážnou roli mu přinesl také seriál Ulice, v němž hrál faráře, který se málem ocitne na scestí, protože mu do života vstoupí zamilovaná ovečka. Jak je to s vírou u samotného herce?

„Svátostí křtu jsem kvůli svatbě prošel sice až v dospělosti, nicméně věřící jsem, nikoliv však praktikující. Miluji kostely, moc rád v nich sedávám a jsem sám se sebou. Velmi se mi líbí morální kodex křesťanství neboli Desatero. Samozřejmě každý někdy selže, jsme jenom lidi, ale kdyby se každý aspoň trochu snažil, žilo by se nám na světě líp. Jestli se ptáte na boha, tím je pro mě příroda. Vnímám ji jako naše absolutní zrcadlo a chci být spíš její součástí, než jenom jejím návštěvníkem. K tomu se snažím vést i své syny,“ vysvětlil svůj vztah k tomuto tématu v rozhovoru pro iDnes. Farář Ryba sice z Ulice dávno odešel, ale zůstává v paměti diváků pro celý ten dojemný příběh, který tu Aleš Háma sehrál.

 

Háma Ulice

Farář Ryba v nekonečném denním seriálu Ulice; foto se svolením TV Nova

Vítání jara

V Show time se Aleš Háma aktuálně rozpovídal o tom, jak se těší na jaro i o svém dvacetiletém manželství a dvou synech. Do posilovny určitě nechodí, přesto celá rodina žije sportem. „Jsem chodec, takže teď zrovna jsem šel do studia pětikilometrovou procházkou, na konci jsem si dal pivo za odměnu,“ s úsměvem sobě vlastním uvítal herec jarní slunečné dny. „Jezdím na kole, ale většinou na nákup, takže když mě uvidíte na kole, nejspíš mi bude z batohu čouhat pórek nebo bageta.“ Rodina je ráda pohromadě, i když synové už odrostli povinnosti trávit veškerý čas s rodiči. Staršímu je dvacet a už se osamostatnil. „Teď se zrovna vrátil z treku po Jordánsku. S mladším jsme byli na výletě ve Francii, kde jsme každý den nachodili kolem šestnácti kilometrů po městech a po památkách. Pak ale přijde léto a jedeme na vodu, na hory, na ryby. Máme to takové pestré.“

A jaký má recept na šťastné manželství, když se svou Gábinou je už déle než dvacet let? „Ať si nikdo nemyslí, že těch dvacet let bylo procházkou růžovým sadem! Úspěšný vztah je především práce. Ten začátek musí být intenzivní, velkej, naplněnej, což v našem případě asi bylo. Potom už přicházejí projekty. To jsou děti, bydlení, společné výlety, vědomí konání radosti tomu druhému, aby on vám to mohl vracet. Do kamen se prostě musí přikládat, jinak zhasnou.“

 

V karavanu po Česku:

Zajímavosti naší vlasti se mu staly osudem. V karavanu, kterému říká Karel, vyrazil se scenáristou a režisérem Jakubem Wehrenbergem a kameramanem Jakubem Kolářem na cesty, aby divákům představili méně známá místa , které rozhodně stojí za to poznat.

Konec workoholismu

Aleš Háma evidentně přikládá a je obdivuhodné, jak při svém pracovním vytížení umí rodině a manželce dávat to, co jí patří. Kapela, divadlo, rádio, film, televize, moderování – často ho lidé kolem něj označují za workoholika. Ale před padesátkou se rozhodl přece jen trochu ubrat, musel se to prý naučit kvůli problémům se žaludkem. Co mu pestrý život dává a co nedal? „Moje profesní kariéra je už i tak postavena na přísloví „devatero řemesel, desátá bída“. Moderuju, hraju s kapelou, zpívám v muzikálech, hraju divadlo. Je toho hodně a baví mě to. A navíc, člověk nemůže mít všechno. Beru prostě to, co život přináší, a jsem za to rád. Občas se někomu podaří prolomit můj obraz baviče, jako třeba Jirkovi Strachovi nebo Zuzaně Zemanové, a dostanu se k vážným rolím, což si pak neskutečně užívám. Ale jak říkám, nelpím na tom. Podle mě je nejdůležitější se na svět smát a on mi to vždycky nějak vrátí.“

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková