Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Milostné scény moc nedává, stydí se i před Dolanským. A to je to jedna z nejvíce sexy hereček. O kom se mluví

17.04.2022
Milostné scény moc nedává, stydí se i před Dolanským. A to je to jedna z nejvíce sexy hereček. O kom se mluví

Foto: Se svolením Kristýny Leichtové (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Kristýna Leichtová, očividně výjimečně v Praze

Když před lety hrála Ivušku v seriálu Comeback, příznivci ztřeštěného sitcomu si ji zamilovali. Dnes má dvě děti, pendluje mezi Plzní, Prahou a Ostravou a nerada se dívá do zrcadla, protože nesnáší svá mateřská kila navíc. Nerada ale odmítá velké příležitosti, a tak Kristýna Leichtová s miminkem v náručí a bez dietní kúry naskočila loni do natáčení seriálu 1. MISE.

Maminka Kristýny Leichtové vychovala čtyři děti, které měla krátce po sobě, takže měla dobře zvládnutou logistiku domácnosti. Dnes si herečka bez její pomoci nedovede představit, jak by všechno zorganizovala sama. Jenže maminka je v Plzni, natáčení seriálu v Praze a Kristýna se s partnerem přestěhovala do Ostravy. Je to určitě honička, ale herečka to na sobě nedává znát, s úsměvem rozdává rozhovory a popisuje, jak má tři domovy a nejlepší by bylo žít s rodinou v karavanu.

 

Tak co myslíte? Foto FTV Prima

Pestrobarevné dospívání a satanismus

Jako dítě chodila Kristýna Leichtová do baletu a závodně lyžovala. Zejména na lyžování nevzpomíná zrovna nadšeně, dril a disciplína vrcholového sportu jí k srdci nepřirostly. I když dnes přiznává, že ji to určitě něco naučilo. Ale také si z toho odnesla zničená kolena. Rozvod rodičů a náhlý přísun mnoha sourozenců (rodiče se rozvedli, když Kristýně byli tři roky, maminka má z dalšího manželství tři děti a otec také) také nebyl pro malou holku žádná idylka. Navíc se ve dvanácti letech stala obětí sexuálního násilníka, takže není divu, že potřebovala psychologa. Zvládla s pomocí maminky ale všechno, včetně přijímacích zkoušek na Pražskou konzervatoř, kde absolvovala na hudebně-dramatickém oddělení v roce 2007.

 

Kultovní Comeback, foto TV Nova

To už měla nejednu zkušenost s divadelními scénami i s natáčením. Diváci ji poprvé zaznamenali ve filmu Účastníci zájezdu, objevila se i v seriálu Světla pasáže a pak už následoval kultovní Comeback. V době, kdy seriál běžel, přiznala, že všechny ty zmatky dospívání korunovala uctíváním satana. „Ano, je pravda, že jsem v minulosti opravdu byla satanistkou,“ přiznala v roce 2010, kdy byla idolem mládeže. „Bylo to v době, kdy jsem dospívala a člověk se hledá,“ omlouvala své členství v sektě. „Ono to není jen o uctívání zla a satana. Ony vlastně všechny víry v přírodu, které se nelíbily křesťanům, byly označeny za satanismus. Takže já bych spíš než o satanismu mluvila o víře v sílu přírody,“ snažila se všechno vysvětlit. Přitom v Comebacku hrála slušnou dívku, která má k satanismu vztah jen skrze svého strýce Ozzáka, nadšeného fanouška metalu. „Nakonec jsem ale pochopila, že takové věci k životu nepotřebuju, a tak jsem s tím skoncovala,“ udělala za tématem jednou provždy tečku.

 

K této fotce na svém Instagaramu Kristýna připsala zajímavé zákulisní informace: „Comeback! 10 let od konce natáčení. Myslím si, že kdyby byla situace ve vedení televize příznivější, natáčíme ještě teď... Ohlížím se s velikou nostalgií a s obrovským respektem k té práci, protože pak už jsem takovým způsobem nikdy nic netočila. Týden zkoušek, týden natáčení. Půl roku točení, půl roku pauza. Přesnej timing, pauzy na smích, herecký a kamerový režisér, fantastický rekvíci, co dokázali na počkání nemožné, šílené odbourávání s Matoušem a Maruškou, Martinova schopnost usnout i na dvě vteřiny, Tomašovo fórkaření, hodiny prokecaný s Danou a Simonou, Kubova převtělení, žadonění, ať nám zařídí v ateliéru bazén, ať natáčíme u moře, ať nám zlepší catering, ať si můžu změnit účes, ať je moje Iva taky aspoň chvilku bláznivá, moje šílená nedochvilnost, můj pes v šatně, moje proměna v Ivu za 15 minut, navždy můj zlomový seriál. V tichosti a velmi komorně jsme si těch pár let v Hostivaři točili fenomén. Tehdy to nikoho z nás ani ve snu nenapadlo.“

Tanec i adrenalin

Kristýna Leichtová se rozhodně nebojí ani nehereckých vystoupení. V roce 2016 se zúčastnila StarDance, kde sice vypadla v pátém večeru, ale natrénovala s partnerem Václavem Masarykem několik okouzlujících tanců. Pak přijala další výzvu a předvedla odvahu v Pevnosti Boyard spolu Janem Dolanským, Jakubem Prachařem, Hankou Kynychovou a Vojtou Kotkem. Její oblíbený sport je karate a v seriálu Mise chodí boxovat. Žena mnoha tváří, která se na Instagramu mimo jiné živě zapojuje do diskusí o kojení a mateřství vůbec... 

 

StarDance

Jeden seriál za druhým

Po Comebacku následoval Gympl s (r)učením omezeným. Pak už Kristýna Leichtová přesedlala z Novy na Primu a té je seriálově věrná dodnes. Tři roky strávila v Ohnivém kuřeti, teď už druhý rok natáčí 1. MISI. V mezičase porodila dvě dcery, Dorotku a Rozárku, a stihla se ještě mihnout seriály Temný kraj, Specialisté a Pan profesor. Její partner je umělecký šéf činohry Národního divadla moravskoslezského Vojtěch Štěpánek. Aby byla rodina pohromadě, opustila herečka pražské Divadlo Komedie a nyní hraje v ostravském divadle Mír. Tedy spíše nehraje, protože představení Už ani den! mělo v březnu derniéru a na další zřejmě teď kvůli natáčení seriálu a malým dětem prostě není čas.

 

V Divadle Komedie

Proč nehraje u skoromanžela

Naskýtá se otázka, proč se Kristýna Leichtová neobjevuje v inscenacích divadla, kde pracuje její manžel. „Ne ne, to by nedopadlo dobře. Jsem celý život na volné noze, nehrnu se nastálo do nějaké instituce. Pro něco to dobré je, ale pro mě to není. Jsou tam stálí herci, kteří tam mají stálou práci, nechci se jim tam hrnout, navíc jako partnerka uměleckého šéfa. Je to sice běžné, ale pro nás to není. Spolu jsme v Ostravě udělali úspěšné Zkrocení zlé ženy v rámci Shakespearovských slavností, a to zatím stačí. Slyšíme na sebe, fungujeme spolu, máme za sebou asi 15 společných věcí, společně jsme 4 roky pracovali v Divadle Komedie, ale taky se občas štveme, nosíme si to domů a vznikají pak i nepříjemné věci. Jednou za rok stačí.“ 

 

V civilu

Co jí dala a vzala 1. MISE

Na nabídku role vrchní sestry v seriálu z vojensko-nemocničního prostředí kývla herečka proto, že ji zaujali spolupracovníci. Hlavně si vždy ráda zahraje s Janem Dolanským, takže když zjistila, že bude hrát jeho manželku, byla z toho nadšená. Hráli spolu už v Ohnivém kuřeti a fungovalo jim to moc dobře. Také Marka Němce dobře zná, protože spolu hráli v divadle. Armáda ani nemocnice přitom Kristýně Leichtové moc neříkají. Muži v maskáčích jí rozhodně nepřipadají sexy a prohlašuje se spíše za pacifistku. A co se lékařů týká – těch se prý spíš bojí.

 

Z focení pro Blesk magazín

Podstatné ale pro ni bylo, že nebude hrát doktorku, protože to by se musela učit složitou odbornou terminologii. Jako vrchní sestra nic takového naštěstí v popisu role nemá, a tak ji můžeme sledovat, jak to jako manželka plukovníka zvládá s kolegyněmi sestřičkami, pacienty i lékaři. Hlavní part se ovšem točí kolem jejího mateřstvím nenaplněného manželství. S Janem Dolanským jsou před kamerou skvělý pár, i když prý to má i své slabší chvilky: „S Honzou jsme oba stydlíni. Děláme legrace, ale jak jde do tuhého, normálně se stydíme. Čím jsem starší, tím se stydím víc. Točili jsme poprvé milostnou scénu. Měli jsme se líbat a stahovat se do postele. Žádný text, jenom pohyb. Podotýkám ovšem, že to byl náš první kontakt na Misi. Koukala jsem na něj a on byl rudej jak rak, brutálně se styděl a já taky,“ svěřuje se herečka, která se sice nechala fotit s těhotenským bříškem i při kojení, ale její suverenita má v tomto směru evidentně své meze. Zato s holčičkou, kterou hlídala Marku Němcovi alias doktoru Hofbauerovi si rozuměla výborně. Vrchní sestra Alice teď prožívá v seriálu klíčovou situaci, kdy se musí rozhodnout, zda manželství s vojákem, který má tendenci se stěhovat z místa na místo, aby učinil zadost své touze po kariéře, je to pravé. Že by nakonec skončila definitivně v náruči podivínského doktora Hofbauera? Autoři seriálu nás napínají a Kristýně Leichtové tak přibývají další natáčecí dny.

O nějakém rodinném životě nemůže být moc řeč. Napřed měla herečka malou Rozárku s sebou v Praze, kam ji z Plzně jezdila hlídat babička. Starší Dorotka teď už chodí do školky, takže je trvale s tatínkem v Ostravě. Jak to na cestách Kristýna Leichtová zvládá, když ji vzdálenosti vzaly velkou část soukromí? Prý jí to moc nevadí, protože stejně nevydrží dlouho na jednom místě. „Nejsem plánovací, žiju ze dne na den. Můj celý život se řeší operativně. Nejsme konstantně na jednom místě, máme tři bydliště a přejíždíme mezi nimi. V autě vozíme všechno v plastových krabicích. Možná by bylo jednodušší pořídit si obytný vůz,“ řekla v rozhovoru pro Aha. 

Rodina neznamená místo, ale lidi

„Ráda bych se usadila, ale zatím to není reálné. Nešlo říct ne seriálu Mise a nejde říct ne Ostravě. A já stejně na jednom místě moc dlouho nevydržím...,“ líčí svou neposednou povahu. Její okolí se s tím smířilo, takže vše běží jako na drátkách. „Moji prarodiče z tátovy strany měli všechno naplánované do detailů. V kolik hodin bude káva, v kolik televizní zprávy, kdy přesně pojedou na chatu. Líbilo se mi to, ale asi bych nedokázala vstoupit do jejich kolejí. Když jsem někde v sedm dní v kuse, už jsem z toho nervózní. Ale starší dcera už začíná hovořit, myslet si, mít názor. Pořád se ptá, kam jedeme, kde budeme, jestli tam máme babičku. Orientuje se v tom fakt moc dobře. V každém místě má něco oblíbeného, ale domov v našem případě není o místě, je o lidech. A s Vojtou si v tomhle cestování vycházíme vstříc. Bez své plzeňské rodiny bych být nemohla.“

 

S partnerem u Honzy Dědka

Jak moc je partner tolerantní, ukázal v 7 pádech Honzy Dědka. Kristýna ho tam dotáhla, aniž by mu předem cokoliv řekla. Zvládl to s velkým šarmem a úsměvem, i když se po něm chtělo vyjádření, kdy si matku svých dvou dětí konečně vezme. „To je takový refrén, že někam přijdeme a začnou se valit otázky na sňatek. To je intimní akt, to nepotřebuje kulisu a pozornost. A když se na to někdo dvanáctkrát do roka ptá, tak je to takový, že když se to pak stane, říká se, kde se to pak vzalo,“ vykrucoval se za striktního mlčení své partnerky Vojtěch Štěpánek. „Kristýna je poslední tři roky jenom těhotná nebo kojí. Co by to bylo za svatbu, vždyť by z toho nic neměla,“ dodal ještě. Svatební zvony tedy neznějí, ale přes ne moc uspořádaný život partneři působí spokojeně. Kristýna zřejmě zdědila po mamince nejen schopnost organizovat, ale také udělat rodinu šťastnou.

 

Vložil: Ela Nováková