Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Spontánní divoký zkrachovalec, aspoň ale „veselej“. Takhle Václava Neužila neznáme. VIP skandály a aférky

12.04.2022
Spontánní divoký zkrachovalec, aspoň ale „veselej“. Takhle Václava Neužila neznáme. VIP skandály a aférky

Foto: TV Nova (stejně jako ostatní fota v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Václav Neužil v seriálu Národní házená

Skupina Nova v posledních týdnech nasadila velmi agresivní kampaň na svůj placený kanál Voyo. Ostatně signál, že po technických vylepšeních hodlá tuto streamovací platformu pořádně zúročit, přišel už s přesunem novácké vlajkové lodi Ordinace v Růžové zahradě právě na Voyo. Nova se prostě chce stát lídrem streamovacího trhu v Česku (prozatím jsou před Voyo stále Netflix a HBO MAX) a jde do toho hlava nehlava. Výhradně pro Voyo jsou vyvíjeny nové pořady, které by dříve skupina nejspíš vysílala v prime time na hlavním kanálu Nova. Diváku, smiř se s tím, že pokud chceš vidět Případ Roubal nebo nejnověji Národní házenou, musíš si Voyo zaplatit. Je celkem jisté, že právě kvůli Národní házené to pár tisíc lidí udělalo. Po kultovním Okresním přeboru byl seriál podobného ražení dlouho v očekávání a nyní ho tu tedy máme.

Národní házená je sice sport poněkud zapomenutý, protože ho dávno převálcovala házená s mezinárodními pravidly, nicméně zejména na venkově se pořád hraje a má své fanoušky. Seriál tedy vsadil na netradiční sport, kapku národní hrdosti, a hlavně na partičku chlapů z malého města, kteří se po letech znovu pouštějí do sportování. Všichni jsou tak trochu exoti, a hlavně jim už není dvacet a jejich kondice je značně za jejich nadšením. Osmidílný seriál je prostě tak trochu opakováním úspěchu Okresního přeboru, má svůj chlapácký humor, trochu sportovní romantiky a trochu bilancování chlapů ve středním věku.

 

Národní házená, s Michalem Suchánkem  

V jedné z hlavních rolí uvidíme také Václava Neužila, proslaveného rolí Emila Zátopka, která mu vynesla Českého lva za rok 2021. Tentokrát ale stojí na druhé straně sportovní kariéry – jeho maloměstský lůzr Pučma rozhodně neaspiruje na olympijskou medaili. „Je to svým způsobem lůzr, ale má v sobě dětskou ryzí nevinnost, nadšení. A i když vlastně vůbec nic nedělá, má dar, že se s ním lidé cítí dobře, protože on má lidi rád. Je to spontánní divokej zkrachovalec, kterej si za všechno může sám, ale nikdy si na nic nestěžuje. Svůj život přijímá právě tak jako sebe a má ho rád. A je veselej,“ říká o svém hrdinovi Václav Neužil.

 

Suchánek, Neužil, Pechlát

Zatímco před Zátopkem musel nejen zhubnout hezkých pár kilo, ale také si osvojit běžecký trénink, tentokrát seriálovému sportu tolik nepropadl. „Určitě jsem se národní házenou nenaučil. Osvojil jsem si několik pohybů s míčem. Ale v zápase bych neobstál. To bych se musel tomu sportu věnovat daleko víc. Nicméně mě to bavilo. Fakt. Fanoušky ten sport přitahuje asi právě proto, že je ryze český. Asi se ta tradice v rodinách i dědí. Je to taky celkem zábavný, když pochopíte pravidla.“

 

Na DVTV. Foto se svolením DVTV

Zátopek byl pro herce mimořádný film

Poté, co za roli Emila Zátopka obdržel sošku Českého lva, důstojně to oslavil. Tím to pro něj ale skončilo. „Popravdě řečeno, ta radost z té ceny skončí s tím večerem, možná tím následujícím ránem. Pro mě je to taková krásná tečka za skvělou prací, za tou danou rolí. Pro herce je to nejlepší, co může být, dostat ocenění. V tu chvíli je to zavřená knížka,“ řekl v rozhovoru pro Expres. Zátopek ale byl pro herce zásadní film, dlouhým přípravám a natáčení věnoval mnoho času i energie. Dnes říká, že skrze sebezapření a bolest začal také poznávat sám sebe.

 

Emil Zátopek, osamělý běžec. Film Zátopek měl velký úspěch, foto Falcon

Trnitá cesta k úspěchu

Cesta Václava Neužila k herectví nebyla přímá. Po vzoru rodičů, učitelů, začal studovat pedagogickou fakultu, ale nebavilo ho to. Na JAMU ho přijali napodruhé, po škole dlouho hledal angažmá, kde by se cítil dobře a kde by dostal role, v nichž se promítne to, co je mu vlastní. Velké jeviště si vyzkoušel už na škole, ale nebyla to jeho parketa: „Po zkušenostech z brněnského Národního jsem chtěl působit v nějakém malém divadle, velké jeviště jsem si vyzkoušel už během školy v Národním divadle v Brně a cítil jsem se tam ztracený, vlastně mě nejvíc chyběl intimní kontakt s diváky, což byl zásadní impuls, proč jsem se vůbec rozhodl zkusit divadlo dělat profesionálně.“ Jenže malá divadla o něj nestála a tam, kde příležitost dostal, se spíš trápil. Zlom přišel až setkáním s režisérem J.A. Pitínským, který mu nabídl roli v Noře v divadle 7 a půl. Následuje další spolupráce s Pitínským v Divadle Na zábradlí v inscenaci Divadelníka. Pak už přichází nabídka od Miroslava Krobota, první role v Dejvickém divadle a následné angažmá. Od roku 2006 je Dejvickému divadlu věrný. Ztvárnil zde na dvacet rolí, z nichž ta ve hře Dealer´s Choice mu vynesla Cenu Thálie za rok 2012.

 

Na scéně mateřského Dejvického divadla, foto se svolením Václav Neužil

Nových výzev se nebojí

Film na Václava Neužila pamatoval vždy, jeho role ale nebyly nijak významné. Až přišel Zátopek a hercova neuvěřitelná proměna, jíž dal kus svého života. Podobnou výzvu zažil v roce 2017 také v Dejvickém divadle v představení Honey. Režisér Miroslav Krobot se pro tento experimentální projekt spojil s Cirkem La Putyka a představení, ve kterém se mísí činohra s novým cirkusem, umístil do manéže divadla Jatka 78. Pokus nebyl kritikou přijat příliš vlídně, nicméně pro herce znamenal nový zážitek: „Herci se tu museli hodně přiblížit k akrobatům La Putyky a oni zase k nám. To přestavení mě velmi nabíjí,“ říká o Honey Václav Neužil. Letos v listopadu bude mít tato cirkusově – divadelní romance derniéru, ještě ji tedy můžete vidět. V každém případě je to zajímavá podívaná.

 

Špičková role, špičkový seriál. Svět pod hlavou, foto se svolením Česká televize

Po rolích neskáče, pečlivě si vybírá

S pevným zakotvením v Dejvickém divadle a slávou Zátopka má nyní Václav Neužil o nabídky postaráno. Vždycky si ale dával pozor, aby neskočil po něčem, v čem by se necítil dobře. „Nechci, aby to vyznělo pateticky, ale já se rozhoduji srdcem. Stalo se mi po studiu na JAMU, že jsem i nějaké nabídky odmítl, bylo to blbé, ale já se v těch rolích třeba neviděl, necítil jsem to, že bych to měl hrát já. Spousta lidí mi vmetla do tváře, že si přece nemůžu vybírat, že si vyskakuji, přitom jsem nic nedokázal, což byla pravda. Vždycky jsem se rozhodoval intuicí a podle nějakého vnitřního citu a dělám to tak pořád,“ svěřil své priority v rozhovoru v Expresu.

 

Ve filmu Toman, foto se svolením Česká televize

Na druhou stranu o tom, co si vybere, mluví s pokorou vůči nejrůznější práci: „Měl jsem teď štěstí být součástí skvělé party pod vedením režiséra Roberta Hloze, který chystá film Bod obnovy. Půjde do kin asi až za rok a půl, kvůli covidu se natáčení trochu protáhlo. Je to dobře napsaný a velmi zajímavý sci-fi příběh, který tu asi ještě nebyl. Napínavá a zároveň trochu filozofická, filmařsky velkorysá věc. Také jsme udělali komediální sérii pro Voyo o národní házené podle scénáře Michala Suchánka. Oddechová podívaná, ale z neobvyklého prostředí, které běžně na plátně nebo obrazovce nevidíme. Snad to všechno bude bavit i diváky.“

 

V Show Jana Krause, foto FTV Prima

Václav Neužil se narodil 7. října 1979 v Plzni. Dětství prožil idylicky v rodinné vile v Račičích u Plzně, kde bydlel s rodiči, sestrou a prarodiči. Jeho dědeček byl herec Plzeňského divadla, vnuka ale neovlivnil, protože zemřel, když Václavovi bylo deset let. Rodiče ho vedli k umění, dvanáct let hrál na klavír, zároveň ale také hodně sportoval. Byl členem klukovské kapely a hrál v amatérském divadlením souboru, jeho cesta k profesionálnímu herectví však vedla přes pedagogickou fakultu. Teprve potom se rozhodl pro JAMU a herectví se mu stalo náplní života. Říká, že žádné tvůrčí ambice nemá, že mu úplně stačí být dobrým hercem. Jedenáct let je ženatý s produkční Lenkou Neužil Stárkovou, mají spolu čtyřletého syna Vincenta.

 

S manželkou, která je k nerozeznání od své sestry Eriky, herečky, jíž proslavil Most! Foto se svolením Václav Neužil

S kým randí Daniela Písařovicová?

Před rokem opustila uznávaná a populární televizní moderátorka a redaktorka Českou televizi. Vyměnila ji za internetovou televizi DVTV, kde se podle všeho cítí spokojeně. Její rozhovory s osobnostmi z politiky i kultury mají velmi dobrý ohlas. „Mám veskrze pozitivní reakce ve své sociální bublině. Co se týká dalších diskuzí pod jednotlivými rozhovory, tak tam se od jisté doby nedívám, je mi lépe na duši,“ říká moderátorka na Super.cz a dodává, že je nyní spokojená po všech stránkách. Jestli opravdu randí s Ondřejem Gregor Brzobohatým, odmítá komentovat. O jejich vztahu se teď hodně mluví, komentovala ho i bývalá Ondřejova manželka Taťána Kuchařová, která to od bývalé kamarádky považuje za zradu. Jenže bulvární polemiky říkají i to, že Gregor Brzobohatý a Písařovicová možná jen dělají reklamu pořadům Primy, kde se spolu objevují. Prima od toho dává ruce pryč, navíc pár se objevil i v pořadu konkurenční Novy Na lovu. Kde je pravda, ukáže až čas. Navíc úspěšný hudebník a neméně prestižní moderátorka asi nemají takovou reklamu zapotřebí.

 

Daniela Drtinová je matka zakladatelka, po Emě Smetaně se druhou ženou v týmu stala právě Písařovicová (Smetana odešla, prý „nedala“ covid), foto se svolením DVTV

Michaela Petřeková se zloby diváků nebojí

Když dělala konkurz na roli do seriálu ZOO, Michaela Petřeková ani netušila, že u ní přistane protivná a zlá Markéta. V okamžiku, kdy se to dozvěděla, nevadilo jí to, naopak. Tahle sympatická kráska brala pokřivený charakter postavy jako svou hereckou výzvu. S čím ale moc nepočítala, bylo to, že si ji diváci budou s postavou Markéty velmi rychle ztotožňovat.

 

PR snímek pro seriál ZOO, foto FTV Prima

Neuběhlo ani pár dílů, a už začínají Michaele Petřekové přistávat na sociálních sítích velmi zajímavé zprávy. Sice těch hrubého negativního rázu není mnoho, ale stojí za to. Ta poslední reflektovala to, že její postava, Markéta, podvedla soudce Petra (Robert Urban) s barmanem Markem (Štěpán Benoni). A už byl oheň na střeše, respektive nadávky ve zprávách. „Ty děvko!!! Jak můžeš tohle udělat Petrovi a Viky! Že ho podvedeš s Markem! Že se nestydíš!!! Radši zalez, špíno! Jsi hnusná! Chudák Marek, akorát jsi mu popletla hlavu, a teď ještě lžeš Petrovi i s tím dárkem! Už zdechni, nikdo tě nemá rád a skončíš sama!!! Děvko, zabiju tě!“

 

Se Štěpánem Benonim, foto FTV Prima

Tak přesně tato zpráva přistála po odvysílání jednoho z dílů seriálu ZOO na jejím instagramovém účtu. Herečka ji sama zveřejnila. „Zaskočilo mě, že lidé to berou jako něco, se děje, že to berou jako skutečnou věc a nedokážou to oddělit. Je to seriál,“ nechala se slyšet Petřeková. „Nic si z toho nedělám. Je to jen fejkový účet, pod kterým se schovává nějaké dítě nebo člověk, který je zkrátka jednodušší.“ Sama herečka s úsměvem přiznává, že na negativní reakce byla připravena a počítala s tím, že přijdou. „A je to tady. Jasně, chodí mi zprávy, kde se najdou výroky typu – Ty krávo! Ale taková hezká ještě nedorazila. Přesdílela jsem tu zprávu schválně, chtěla jsem ji ukázat lidem, co by si třeba mysleli, že je to můj reálný život. Ten, co se odehrává v seriálu, jím ale opravdu není. Chtěla jsem vyzdvihnout, že to je jen seriál. Musím říct, že mě pak překvapily další reakce. Přišlo mi přes tři sta zpráv a vesměs pozitivních.“ A za ty by chtěla herečka poděkovat. „Je fajn, že lidé přemýšlí a vědí, co je realita. Na druhou stranu bych jako herečka vlastně měla být poctěna, že mi to diváci píšou. To znamená, že svoji práci dělám dobře, že to zkrátka umím zahrát tak, že je to uvěřitelné,“ usmívá se Michaela Petřeková, která si doma spokojeně hýčká svého přítele. 

Tatiana Dyková a Roman Zach se potkávají v novém seriálu na Nově

Nova dokončila natáčení nového osmidílného seriálu v režii Marka Najbrta a Tomáše Pavlíčka. Má poněkud kostrbatý název Mimořádné intelektové nadání a jde o kriminální komedii. Hlavní hrdinka Mimořádného intelektového nadání Marta (Tatiana Dyková) je neskutečně inteligentní a velmi osobitá žena postrádající respekt k jakýmkoliv autoritám. S policií nechce mít za žádnou cenu nic společného. Když jí však, díky její neovladatelné touze zasahovat do věcí a posouvat je geniálním a neotřelým způsobem kupředu, policejní náčelnice Klára Hořavová (Anita Krausová) nabídne pozici konzultantky na oddělení vražd, nakonec po krátkém váhání přijme. Spolu s kapitánem Kreinerem (Roman Zach) a jeho týmem (Jiří Svoboda, Táňa Malíková) začíná s osobitostí sobě vlastní rozplétat komplikované případy vražd. Výměnou za své postřehy žádá jediné: pomoc policie s vyšetřením starého případu zmizení jejího přítele Romana, otce její dcery, který se ztratil neznámo kam před dlouhými patnácti lety.

 

Táňa Dyková v roli Marty, foto TV Nova

„Myslím si, že je to báječně namíchaná komedie a kriminálka, ve které se musí aktéři vypořádat s neustále prudící dvakrát rozvedenou matkou tří dětí, která je geniálním, ale zároveň nezkrotitelným živlem posouvajícím jednotlivá vyšetřování neskutečně rychle kupředu. To je pro většinu postav hodně náročné, ale vzniká díky tomu zásadní množství komických situací,“ přibližuje svou roli Tatina Dyková. Ta ztvárňuje Martu, která sice nikdy nedokončila ani střední školu, ale má v sobě hluboko zakořeněný smysl pro morálku a zároveň se řídí heslem „co na srdci, to na jazyku“, což ji zatahuje do velkého množství konfliktních situací.

„Jako divák si u kriminálních seriálů někdy říkám, že mi vadí, jak moc už jsou jednotlivé věci vycucané z prstu. Tohle naštěstí díky komediálnímu žánru v případě Mimořádného intelektového nadání řešit nemusíme. Budeme se spíš soustředit na kontrast mého chladného a ultra čistotného vyšetřovatele a naprosto šílené konzultantky policejního týmu Marty, která je super inteligentní, ale zároveň je jí všechno jedno a má ve věcech chaos,“ shrnuje její herecký partner Roman Zach, představitel kapitána Kreinera.

 

 

Vložil: Ela Nováková