Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jeho šlágry si zpívala celá zem. Ze strachu před trestem pak ale raději vzal nohy na ramena. Tajnosti slavných

06.04.2022
Jeho šlágry si zpívala celá zem. Ze strachu před trestem pak ale raději vzal nohy na ramena. Tajnosti slavných

Foto: Wikipedie

Popisek: Kapelník a hudební skladatel Jára Beneš se stal za první republiky jedním z nejúspěšnějších skladatelů filmové hudby a populárním autorem i interpretem řady nesmrtelných šlágrů

VIDEO Jeho melodie kdysi Prahou doslova hýbaly, později si vysloužil nálepku autora, jehož hudba „hověla úpadkové měšťácké společnosti první republiky“. Přesto jeho šlágry a operety dodnes zůstávají zárukou zájmu publika. Vsaďme se, že je určitě také znáte.

Tvořil především pro operetu, kterou nadevše miloval především pro její rozvernost a nenáročnost děje, takže si jeho dílo o zfilmování přímo říkalo. A film přispěl k tomu, že se řada jeho operetních árií proměnila v šlágry, dnes bychom spíš řekli hity, které znají všechny generace, aniž vůbec tuší, kdo před sto lety významně přispěl k úspěchu takzvané lidové operety. Nejpopulárnější se stala Na tý louce zelený, jejíž ústřední píseň nemůže chybět v repertoáru žádné dechovky, mezi těmi filmovými vede Uličnice režiséra Karla Lamače. Už méně je známo, že o dílo hudebního skladatele Járy Beneše projevily vážný zájem i operetní scény z Vídně, Paříže či Berlína. Většině velkolepých plánů ale učinila rázný konec blížící se druhá světová válka.

 

C. a k. polní maršálek:

Technik kapelníkem

Zpěvák, kapelník, hudební skladatel a úspěšný autor filmové hudby Jaroslav Beneš se narodil 5. června 1897 v Praze, v domě na Rašínově nábřeží č. 74. Jeho otec Bohuslav se později stal generálním konsulem Československé republiky v Mnichově a Splitu. Přestože s Járou hudba ,šila‘ odmalička, nejprve odmaturoval v roce 1915 na Akademickém gymnáziu v Štěpánské ulici. Pak se dobrovolně přihlásil do vojenské služby a během jediného roku sloužil v Polsku, Rumunsku, Albánii a Itálii. V roce 1919 odešel do civilu s hodností poručíka a na přání rodičů začal nejprve studovat na pražské technice. Současně se ale zapsal jako mimořádný posluchač na Státní konzervatoř k studiu skladby a instrumentace, kde byli jeho učiteli Vítězslav Novák a Josef Spilka. Po jediném roce dál studoval soukromě, protože nastoupil jako kapelník a dvorní skladatel v Bukurešti.

 

Růžové psaníčko:

Notoricky známá písnička Járy Beneše z filmu, který už upadl
v zapomnění. Anny Ondráková v komedii On a jeho sestra.

Úspěch díky Ondrákové

Ve dvacátých letech se uplatňoval především jako skvělý klavírista, živil se jako korepetitor a skladatel drobných skladeb pro řadu divadelní revuí a kabarety. V roce 1921 uvedlo Národní divadlo Brno jeho první operetu, nazvanou Příboj lásky, s níž se vzápětí představil coby autor i publiku pražské Vinohradské zpěvohry. O rok později uvedlo pražské Národní divadlo jeho baletní pantomimu Zlatý závoj, kterou ale kritika ztrhala jako inscenační kýč. Hodně cestoval, nějaký čas strávil v Berlíně i ve Vídni, která nejvíc ovlivnila jeho tvorbu. Stylem navázal na Oskara Nedbala a libretistu Ladislava Nováka a výrazněji se začal prosazovat v druhé polovině dvacátých let. k úspěchu mu ale dopomohl až vznik zvukového filmu. Začal spolupracovat s režisérem Karlem Lamačem a jeho prvním velkým úspěchem se stala hudba ke komedii z roku 1930 Anny řádí. Významně k tomu ale přispěla především jedinečná Anny Ondráková.

Poslušně hlásím:

písničku pro Švejka Sašu Rašilova otextoval Jaroslav Mottl

Jedinečný Burian

Rozhodujícím pro jeho kariéru se stal v roce 1933 první český, hraný, zvukový film, komedie C. a k. polní maršálek z roku 1933, který katapultoval na vrchol popularity Beneše jako autora filmové hudby a kabaretního baviče Vlastu Buriana coby herce a komika. Film měl takový úspěch, že byl upraven i pro jeviště jako opereta a Beneš se stal nejvyhledávanějším filmovým skladatelem. Stejně jako v třicátých letech byly natáčeny filmy neuvěřitelným tempem, chrlil k nim svoji hudbu i Beneš. V roce 1931 jich doprovodil rovnou deset, kromě Karla Lamače začal spolupracovat i s dalšími režiséry, od Svatopluka Innemana (Skalní ševci, Poslední bohém) přes Emila Artura Longena (Miláček pluku) až po Vladimíra Slavínského (Pokušení paní Antonie, Matka Kráčmerka). Velmi často také spolupracoval s Martinem Fričem (Dobrý voják Švejk, Kantor Ideál, Lelíček ve službách Sherlocka Holmesa).

 

Jednou i ty se přesvědčíš:

Lída Baarová a Nora Stallich v komedii Pán na roztrhání

Čtyři v jednom

V té době často cestoval a navazoval nové kontakty, díky nimž pak byla jeho díla šířena do dalších zemí. Pravděpodobně v té době se oženil s Němkou Norou Herberger a přestěhovali se do Prahy. Jeho hudba postupně získávala díky své jednoduchosti, lehkosti a melodičnosti i přízeň kritiky a do světa operety vnesla nové hudební nástroje i tance. Významné bylo jeho seznámení s čtveřicí libretistů, Tobisem (ing. Karel Pavlík), Špilarem (Václav Milota), Mírovským (Václav Miškovský) a Rohanem (Vladimír Veselý), kteří působili pod společným pseudonymem Dr. Vladimír Tolarský. Spolupráci odstartovali 3. února 1933 v pražské Velké operetě operetou Pařížanka, a pak až do roku 1944 uváděli minimálně jednu další ročně. Jejich díla hrála kromě Velké operety i smíchovská Aréna, Tylovo divadlo v Nuslích, Divadlo u Nováků či karlínské Varieté. A právě z této spolupráce se kromě již uvedených dvou filmů dočkala filmové podoby už v roce 1932 lidová venkovská opereta U svatého Antoníčka a Pařížanku natočil v roce 1938 Vladimír Slavínský s názvem Slečna matinka.

 

Já zvedám víno ruměné na krásu hezkých dam:

písničku z komedie Uličnice zpívá František Krištof-Veselý

Nesmrtelná Uličnice

V roce 1936 mu největší slávu vynesly dvě komedie, filmové zpracování populární lidové divadelní hry Na tý louce zelený v režii Karla Lamače a Uličnice Vladimíra Slavínského s nepřekonatelnou Věrou Ferbasovou v hlavní roli. V té době bylo hodně filmů natáčeno v německé produkci, protože Němci byli ochotni do filmu víc investovat. Po okupaci ale začali trpět kvůli branné povinnosti nedostatkem lidí, což nahrávalo českým snahám pomáhat mladým talentům před totálním nasazením v říši. Dva Benešovy poslední filmy, pod nimiž je ale oficiálně podepsán pseudonymem Peter Brandt, byly natočeny v roce 1944 v studiu Prag-Film. Krimikomedii Černá ovce natočil Miroslav Cikán, další krimikomedii Sedm záhadných dopisů Vladimír Slavínský, obě s výhradně německým obsazením.

 

Píseň o krizi:

Ljuba Hermanová v komedii Pán na roztrhání

Útěk před trestem

Během okupace se Beneš netajil sympatiemi k nacistům, takže ani není divu, že krátce před osvobozením před raději uprchl do Vídně. Nejspíš měl strach z poválečného obvinění z kolaborace a tvrdého trestu a pravděpodobně i oprávněný. V rakouské metropoli se údajně živil jako pianista v nočním baru a měl v té době složit ještě i několik operet, bližší podrobnosti o nich ale nejsou známé. V rakouské metropoli také 10. dubna 1949 náhle zemřel. „Jeho hudba hověla úpadkové měšťácké společnosti první republiky,“ napsal o něm později Lubomír Čížek ve svém Českém hudebním slovníku osob a institucí. Benešovy šágry se ale na filmové plátno dál vracely, mimo jiné například v komedii Chlap jak hora či v Menzelově oscarové hořké komedii Ostře sledované vlaky. A samozřejmě v celé řadě zábavných pořadů, dokumentů a střihových pořadů pro pamětníky.

(zdroje: Wikipedie, ČSFD, Nikola Holcová: Jára Beneš a jeho skladatelská činnost v českých zemích, Historie psaná šelakem, Lubomír Čížek: Český hudební slovník osob a institucí, Československá biografie 1, Jitka Ludvová: Biografický slovník českých zemí)

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská