Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Mikuláš Peksa tapetářem. Komentář Štěpána Chába

komentář 05.04.2022
Mikuláš Peksa tapetářem. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Mikuláš Peksa

Moje děti rády příběhy Pata a Mata. A tak se občas bavím při sledování těch skutečných zlatých českých ručiček. A jednou se Pat a Mat rozhodli tapetovat. A dopadlo to, jak je zvykem, neslavně. K podobné profesi tapetáře se rozhodl i europoslanec Mikuláš Peksa, který se jal obrážet na Facebooku profily médií a pod každou zmínku o tom, že v Maďarsku vyhrál volby drtivě Viktor Orbán, přičinil jeden a ten samý komentář. „...o to víc budou potřebovat naši pomoc,“ stálo v něm.

V Maďarsku vyhrál Viktor Orbán takovým stylem, že ovládl ústavní většinu tamního parlamentu. K tomu se mu v prezidentském křesle před měsícem usadila jeho bývalá ministryně pro rodinu Katalin Nováková, takže Orbán má na další čtyři roky, pokud ho netrefí pepka, Maďarsko ve své režii. A právě přání pořádné rány pepkou mají nejspíš na jazyku všechny demokratické veličiny té naší politické scény.

Jednou z veličin je i europoslanec za Piráty Mikuláš Peksa, který jako myška slídilka v pondělí, den po volbách v Maďarsku, obrážel profily českých mediálních domů a pod zprávy o volbách v Maďarsku překopírovával jeden svůj komentář. Jistě komentář hodný vytesání do mramoru, když jím Peksa potřeboval vytapetovat snad všechny české informační dálnice. Snad i pod principem tisíckrát opakovaná lež se stává pravdou. „Viktor Orbán je Putinova loutka a vede Maďarsko z Evropy. Existuje mnoho Maďarů, kteří s tím nesouhlasí, ale bohužel stále menšina. O to víc budou potřebovat naši pomoc.“ 

Božínku, očividně silná slova silného muže. Maďaři si, jak se zdá, tak bez armády u volebních místností, zvolili svou budoucnost, kterou mají ověřenou už v minulosti. Proběhla ukázková demokratická volba, kde vítěz bere skutečně vše, protože lid jeho dosavadní vládu ocenil výsledkem voleb. To je demokracie. Bez nutného puče, ke kterému dochází jinde a u jiných. Ale tohle není text o výsledku voleb v Maďarsku, ale o mentální mapě europoslance Peksy.

Trochu s údivem sleduju tu zdivočelou sebedůvěru, že se z Evropy bude vzdorovat demokratické volbě. Možná mě to nemá překvapit. Vždyť o Lisabonské smlouvě museli Irové hlasovat podruhé, když napoprvé dali, blázínci jedni, najevo svůj nesouhlas. Prohlasovat se až k tomu jedinému správnému výsledku? Také cesta. Není to důvod zavolat do Maďarska a oznámit jim, že by si měli vystřihnout ještě jedny volby? Třeba zvolí tu svou zmatenou koalici šesti stran a dostanou se do stejné slepé uličky, v které jsme uvízli my s naší koalicí pěti?

Jenže ta Peksova slova: „O to víc budou potřebovat naši pomoc“, ta jsou strašidelná. Jak konkrétně se jim bude pomáhat? Dalším a dalším dehonestováním Maďarska? Dalšími soudními spory, sankcemi a buzerací ze strany Bruselu? Já si nejsem jistý, ale takhle se demokratické soužití nedělá. Takhle se vyvolávají nálady, které začnou určovat další směr buzerované a šikanované země. Neobrátí se Peksova slova proti samotné Evropě, kdy bude docházet k tomu, že čím víc se bude tlačit na Maďarsko, tím víc Maďarsko zatlačíme do ofenzivy a donutíme ho volit radikálnější řešení? Protože slovy Peksy se pokusíme z pozice eurounijní autority dotlačit Maďarsko k tomu, aby příští volby vyhrála nynější opozice. Chová se Peksa jako státník, kterému je dobré svěřit naši budoucnost, nebo se chová jako mileniální hysterka, která dupe a dupe a doufá, že se produpe až k tomu, že ji začne někdo naslouchat?

No jo, ale ten Orbán je přece diktátor, to ví už i malé děti ve školce. Skutečně? Prosím, ukažte mi ty koncentráky v Maďarsku. Ukažte mi tu vojenskou techniku, kterou si Orbán vynucuje na svých poddaných tu jedinou správnou volbu. Prosím. Ale on umlčuje média a opozici. Ale dejte pokoj. Předvolební průzkumy v Maďarsku věštily z lógru, že po volbách bude plichta a opoziční strany budou možná sestavovat vládu. To je to pověstné umlčování? Opoziční média v Maďarsku fungují, nikdo tamní novináře nezavírá. Ne, ne, v Bruselu to říkali, Peksa tapetuje české informační dálnice svým výkřikem a Markéta Pekarová Adamová má jasno už leta letoucí. Maďarský režim má své mouchy, stejně jako ten náš režim, ale pomoc s jeho porážkou ze strany Mikuláše Peksy není potřeba.

K výsledku voleb se vyjádřil i Peksův guru Jára Ivan Bartoš. A to na Twitteru sérií příspěvků kopajících do Orbána. V jednom z nich napsal: „Dál také pokračuje v mazání svobodných médií z mapy, zastrašování novinářů a blokuje přístup opozičních politiků do veřejného prostoru. Občané nemají možnost slyšet ucelené informace a podle nich se nezávisle rozhodnout. K takovémuto ‚volebnímu vítězství‘ opravdu nelze blahopřát.“ Ježíšku na nebíčku, já musel kouknout, jestli mluví o Maďarsku, nebo jestli na něj nepřišla slabá chvilka a nezačal mluvit o stavu svobody v České republice, ale u nás se vlastně nic nemaže, neblokuje a všechno je křišťálově čisté, všichni mohou mluvit, diskutovat a pochybovat bez hrozby tří let v kriminálu nebo zničení vlastního živobytí a kariéry. Má pravdu, předseda.

To podivné Peksovo přesvědčení, že pravdu má jen on a jeho sociální bublina a že jedině jeho politické přesvědčení má právo vést nás do budoucnosti plné rozjásaných jednorožců, je fascinující, ale dokonale odtržené od reality. Chápu tu zášť, s Orbánovou politikou Pirát Peksa nesouhlasí. Ovšem jsou tu mnozí, a není jich menšina, kteří nesouhlasí s politikou Piráta Peksy a jeho gurua Járy. Ale o tom je demokracie, souboj myšlenek a politických směrů a vizí. Nevěřím Pirátům. Nerad bych, aby má nelibost ke korzárské partaji v budoucnosti byla oceněna i příslušným počtem let v kriminálu nebo zlikvidováním svobody napsat, že nemám rád Piráty a jejich politiku.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb