Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Polčákovné jako definice naší spravedlnosti. Komentář Štěpána Chába

komentář 04.04.2022
Polčákovné jako definice naší spravedlnosti. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Stanislav Polčák

Stanislav Polčák, někdejší místopředseda hnutí STAN, si za „vymožení“ odškodného pro obce, postižené výbuchem v muničních skladech ve Vrběticích, chtěl říct o téměř osm milionů korun. Po mediálním nátlaku se odměny vzdal, nakonec se nároku na odměnu vzdala i jeho advokátní kancelář. Jenže polčákovné je součástí naší republiky běžně. Kde? Všude.

Soukromé právní služby jsou nabízeny od 2000 do 5000 korun, jak jsem si udělal průzkum po různých právních službách v Praze. Ne za vyřešení případu, ale za hodinu. Zprůměrujme si to na 3500 korun za hodinu. Takže pokud chcete s právníkem řešit problém, už jen první hodina, kdy ho budete seznamovat s podrobnostmi a on si bude dělat výpisky, vás bude stát 17 hodin vaší práce, pokud pobíráte průměrnou mzdu. V pohodě, člověk našetří. Pokud pobíráte minimální mzdu, za jednu právníkovu hodinu zaplatíte 35 hodin vlastní práce.

Pozor, pokud bude mít problém neurochirurg, což je podle odhadů nejsložitější a nejodpovědnější práce, kterou člověk může dělat, zaplatí právníkovi za jednu jeho hodinu deseti svými hodinami práce. Zopakuji, cena neurochirurgovy práce je z tržního hlediska desetkrát méně hodnotná, než práce právníka. Přičemž pokud neurochirurg ve své práci něco zkazí, zabije člověka, který se mu s důvěrou odevzdal. Pokud něco zkazí právník? No bóže, soudů je, všude se dá soudit do aleluja. Není to obdivuhodné?

Otázka stojí nahatá člověku přímo před očima. Má obyčejný člověk, a těch je v naší republice nad deset milionů, šanci dovolat se spravedlnosti s pomocí právníka? A tím není myšlena nějaká malá obtíž, která jde vyřešit tím, že si obě strany sporu prostě od plic vynadají a jde se dál. Co spor proti státu? Proti korporaci? Spor, který se může táhnout týdny, měsíce, v ČR roky i desetiletí?

Podívejme se na to asi takhle. Je rozdíl mezi tím, když je obviněný Andrej Babiš se svým Čapím hnízdem, a když bych byl za Čapí hnízdo obviněný já. Babiš si bez remcání zaplatí ty nejlepší právní služby, za které zaplatí několikanásobně víc, než si obyčejný člověk vydělá za celý život. Kdybych byl za Čapí hnízdo obviněný já, už dávno bych zvedal mýdla ve sprše v kriminálu a přemýšlel, jestli je lepší oběsit se večer, nebo odpoledne. Přitom spravedlnost by měla být pro všechny stejná. Je? Může být? Předpokládám, že u právníků Andreje Babiše bych se představil, řekl dobrý den a hned bych mohl dodat na shledanou, protože by mě to stálo celý můj plat. Uplatil bych tak deset minut jejich práce, pak bych se šel hlásit o polévku někde v chudobinci.

Ale jistě, pak tu máme právní služby ex offo, tedy služby právníka přiděleného. Mám jednu pěknou zkušenost s takovým právníkem. Před soudní síní se s žalovaným ani nepozdravil, celé jednání seděl a vypisoval si tam vlastní záležitosti. A když na něj přišla řada a měl něco říct na obhajobu žalovaného, překoktal jen to, co už říkala žalující strana. Výborné. Ale to jen na okraj, tu čest s právníkem ex offo jsem měl jen jednou.

Chcete se soudit se státem? S korporátem? Se zdravotnickým zařízením? Ale dejte pokoj, na to prostě nemáte. A pokud není váš případ mediálně zajímavý, nejspíš se vás nechopí ani právník, který by své služby nabízel v režimu pro bono publico, tedy bezplatně s touhou pomoci (a mediálně se zviditelnit). A tak spravedlnost končí tam, kam už nedosáhne vaše konto. A to, když se to přepočítá na právnické odměny, nedosáhne dál, než k „dobrý den, jsem v p*deli, tak nashledanou“. Víc uplatit nejde.

Polčákovné? To byl jen vrcholek ledovce. Křiklavý, ohavný, ale jen vrcholek ledovce, který vyplul na povrch. Co všechno na povrch nevypluje? Kolik chudých se nedočká spravedlnosti, protože na tu spravedlnost prostě nemá? Spravedlnost je totiž v naší republice jedna z nejdražších služeb (hned po nich pak zubaři). Neurochirurg den co den stojí na hraně mezi životem a smrtí svého pacienta, je v nesmírném psychickém zápřahu, jeho práce dokáže zázraky, přesto je to proti právníkům, co se platu týká, naprostý žabař.

„Nejhorší věci se stávají těm nejchudším lidem. Ještě se mi nestalo, že by se na mě obrátil bohatý člověk s tím, že ho nějak významně poškodilo zdravotnické zařízení. To bezpráví a újma se prostě stává takovým lidem, kteří pak obtížně hledají právní pomoc za standardních podmínek,“ řekl v rozhovoru pro Českou advokátní komoru právník roku 2011 Robert Cholenský. Zajímavé. Takže šlendrián na chudé, protože těch se bát nemusíme, a perfektní péči pro bohaté, protože ti by nám mohli za asistence právníků, na které mají zdroje, udělat ze života peklo. Polčák je jen vrcholek ledovce.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb