Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Znevážení úřadu prezidenta, nebo nestrannosti soudů. Komentář Štěpána Chába

komentář 31.03.2022
Znevážení úřadu prezidenta, nebo nestrannosti soudů. Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením Pražského hradu

Popisek: Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman udělil milost svému nadlesnímu z Lán Miloši Balákovi, který měl jít na tři roky do tepláků, zaplatit bezmála dva miliony pokuty a na pár let chytit zákaz činnosti. Kuriózní je, že Balák byl přímo podřízený Kanceláři prezidenta republiky, takže se jednalo o prezidentův okruh jemu milých a blízkých. Ovšem Miloš Zeman se pokusil ústy svého mluvčího rozptýlit podezření, že se jedná o malou domů tím, že označil českou justici za podjatou. A tedy zaujatou.

Milost kamarádovi z práce je z morálního hlediska na demisi. Prezident Zeman tak znevážil prezidentský úřad a měl by odkráčet na Vysočinu, protože prezident by měl být morálním majákem republiky, který podobné věci prostě nedělá.

Ledaže by Miloš Zeman viděl nějaký problém, který nešlo jinak než milostí vyřešit. A ano, podle všeho viděl. Při zdůvodnění udělené milosti tiskový mluvčí Hradu oznámil toto: „...zároveň však, po seznámení se s rozsudkem prvoinstančního soudu, který byl potvrzen odvolacím soudem, dospěl k závěru, že pro přísné odsouzení nebyla zřejmě rozhodná povaha činu, ale i to, kde odsouzený pracuje, což je hledisko, které trestní právo nezná.“

Zásadním je v oznámení Hradu ono slovo „zřejmě“. Zeman tím říká, že soud zřejmě přistoupil k drakonickému trestu, protože se chtěl mstít na Zemanově podřízeném a nejspíš také kamarádovi. Zeman tak označil českou justici za nefunkční, protože ta soudila s úmyslem se mstít. Čemuž Zeman zabránil svou monarchistickou manýrou.

Ale podívejme se na to, co ten Miloš Balák vůbec provedl, že měl jít do teplejch. Miloš Balák podle obžaloby zvýhodnil při přípravě a zadání veřejné zakázky manažera firmy Energie - stavební a báňská (ESB) Libora Tkadlece. Právě s ním pracoval na přípravě projektu odvodnění svahů v Lánech. Tím si Tkadlec připravil podmínky pro to, aby jeho firma vyhrála výběrové řízení a přihrála si tak kšeft za dvě stovky milionů. Je to na hraně? Není. Vůbec. Je to zcela za hranou. Stát musí vyvolávat zcela transparentní výběrová řízení, kde nebude zvýhodňovat jednu preferovanou firmu. Kdyby to tak nebylo, dočkáme se země politických oligarchů, kteří si s penězi veřejné kasy dělají, co je napadne.

Obstála tak Zemanova obhajoba udělené milosti? Trochu. Balák zcela očividně jednal proti zákonu. Však i sám Tkadlec za to dostal dva a půl roku podmíněně a jeho firma pět let zákaz hlásit se o veřejné zakázky. Jak Tkadlec, tak Balák vinu ve své činnosti samozřejmě nevidí. Ale to už tak bývá, že kriminály jsou plné nevinných. Zajímavé je, že Balák u kladenského soudu čelí ještě obžalobě v souvislosti s těžbou kamene v Lánské oboře. Notoricky nevinný, dá se zkonstatovat. Recidivista - já nic, já muzikant. Jenže, a tady je potřeba přiznat určitý smysl Zemanově milosti, prostudoval jsem si několik podobných rozsudků u ovlivňování výběrového řízení, vždy padla podmínka, nikdy nepadl nepodmíněný trest. Alespoň jsem jej nenašel. Natož trest ve věznici s ostrahou, který Balák chytil. Já nevím, ale nepodmíněné tresty bychom tu měli mít spíš pro ty, kteří se dopouští násilí, nikoliv pro ty, kteří jen drobně přikrádají nebo ohýbají pravidla, těm stačí podmínka, náhrada škody a zákaz činnosti. Z logiky věci. Však stát tím ušetří peníze daňových poplatníků a viník se bude kát a splácet za své, nikoliv na státní útraty v kriminálu.

A je zvláštní, že měl jít Balák na tři roky do věznice s ostrahou, když nikomu nevznikla reálná škoda. Odvodnění svahů bylo provedené podle plánů, které připravilo vedení Lánské obory ještě před Balákem, prospěšnost projektu je očividná. Sporné pak je, že ve spisu soudu s Tkadlecem zaznělo, že Tkadlec jako manažer uvedené firmy neměl tu moc výběrové řízení ze své pozice ve firmě významně ovlivnit. 

Vždycky jsem měl tendence Zemana hájit. Jeho druhé funkční období je ovšem, obzvláště od započetí covidové akce, takové zbrklé a bez zemanovské svérázné grácie. A i jeho udělení milosti je zbrklé. S ohledem na nepřiměřenou tvrdost rozsudku pochopitelné, ale zbrklé. Vše mělo pokračovat soudy vyšší instance. Do Štrasburku se měli odvolat. Ne udílet Balákovi milost, která by měla být vyhrazená pro mimořádné události. A jak sám Zeman na začátku své funkce přislíbil, bude ji udělovat jen těm, kteří jsou těžce nemocní a rádi by dožili u své rodiny. Což případ Baláka není. Krom jiného Zeman z problému vymyškoval nejjednodušší cestou a ponechal českou justici takovou, jaká je. Měl ukázat, že nefunguje jak má, ne ukázat ještě větší nefunkčnost svým pardonem pro Baláka. Protože další oběť české justice už nebude mít takové štěstí, že bude mít za kamaráda prezidenta a svůj díl justiční zvlčilosti si prostě odsedí se vším všudy. Balák měl být potrestán, provinil se proti společnosti, justice měla být profackována, provinila se přílišnou tvrdostí proti Balákovi. K ani jednomu nedošlo. Vše bylo pokřiveno.

Nemluvě pak o tom, že česká justice vyplodila, ať záměrně nebo nezáměrně, děsivé množství justičních omylů a se Zemanem to ani nehnulo. Viz Spolek Šalamoun a jím sledované kauzy. U jejich pročítání se člověku dělá mdlo. Nějaký Balák? To je naprostá brnkačka a žádný justiční omyl, jen připitomělá posedlost Zemanem. A právě u Baláka a s ohledm na případy, které Spolek Šalamoun sleduje, Zeman předvedl, jak se dělá malá domů.

Dopad Zemanovy milosti na důvěru v politiku je a bude tragický. Prezidentský úřad má být spojovaný s pokorou a službou zemi. Ani zdaleka nejde o to, že Zeman zneuctil milostí sebe, ale že zneuctil úřad prezidenta. Tunelovat důvěru v politiku z nejvyššího ústavního místa? Pěkně děkujeme. Zastání už není nikde. Poslanecká sněmovna se chová jako smyslů zbavená (viz nejčerstvěji prodloužení nouzového stavu o víc než měsíc, což je proti Ústavě), prezident se chová jako smyslů zbavený a nakonec i ta justice se chová jako smyslů zbavená (iluze o ní nemám ani v nejmenším a jsem s to věřit tomu, že Balákovi naložila daleko víc, než si zasloužil, což ovšem neměl být důvod k prezidentské milosti). Teď ještě aby se začala chovat jako smyslů zbavená policie, a jsme skutečně banánová republika se vším všudy. Počkat, i ta policie se často chová jako smyslů zbavená. Jsme banánová republika. Ale aspoň se tu ještě nestřílí.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb