Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Už jste dneska bojovali proti Putinovi blokováním Nuseláku? Měli byste. Komentář Štěpána Chába

komentář 30.03.2022
Už jste dneska bojovali proti Putinovi blokováním Nuseláku? Měli byste. Komentář Štěpána Chába

Foto: Vít Hassan, PrahaIN

Popisek: Aktivisté apelují na morální stránku v nás všech

Pražský Nuselský most, dříve most Klementa Gottwalda, dlouhodobě a neoficiálně také most sebevrahů, se dočkal nečekané pozornosti i u zachránců planety a života na ní z hurá party Extinction Rebellion. Ti přispěchali na pomoc Ukrajině ve válce proti Rusku a zároveň na pomoc životnímu prostředí ve válce proti lidstvu a kecli si na vozovku mostu s třemi transparenty. Dost tím nakrkli tamní řidiče. U nás na vsi, nutno dodat, to s nikým ani nehnulo.

Server PrahaIN informoval o aktivistech z řad Extinction Rebellion, kteří v úterý ráno zablokovali Nuselský most s transparenty a výzvou, abychom snížili teplotu ve svých domácnostech o 3° C a tím zasadili úder Putinovi. Vím, že bych o nich neměl psát, však to je jejich jediný cíl, zatřepotat se na titulce tisku a uspokojit tak své dychtivé ego. A pak, také, pomoci porazit Putina, samozřejmě. A zachránit planetu, jistě. Nechal bych to i ležet, ale aktivisté oznámili, že s činností nepřestanou, dokud vláda Petra Fialy nenařídí lidu, aby si výkon topení snížil o 3° C povinně. A tak budou přepadávat dopravní uzly hlavního města a vždy na deset minut je zablokují. Na deset minut, nebo do té doby, než je policisté odnosí i s jejich transparenty a idejemi na chodník.

Ucpaná céva dopravního řečiště našeho hlavního města vyvolala velký tlak na nervový systém řidičů, kteří se řízením osudu i vlastního auta ocitli ve frontě před dobroduchy z Extinction Rebellion. A propukla mela. Jakýsi Hamáčkův příbuzný co do stylu oblékání se jal v červené mikině vytrhávat aktivistům transparenty z rukou a odnášel je v dál. Na aktivisty pobouřeně pokřikovali řidiči i kolemjdoucí a ptali se, co tím a komu chtějí, pro Boha, dokázat, vždyť jen všechny nazuří a proti problémům, proti kterým protestují, naštvou lidi. Pod Nuselským mostem se na rozbouření emocí dívala slepá lampa sebevrahů se svými slovy vyškrábanými do podstavce: „Memento mori - těm, kteří si v těchto místech z vlastního rozhodnutí vzali život.“

A možná, že lampa, která tu svítí do nebes na památku sebevrahům, kterých z Nuselského mostu skočilo na tři stovky, od teď bude svítit i pro hnutí Extinction Rebellion, které zatratilo rozum a soudnost a rozhodlo se kvičet na kolemjdoucí, dokud si svými absurdními požadavky nevydupou na vládě svou. Jakási ideologická PR sebevražda z vlastního rozhodnutí. Podle jejich představ, nevím, předpokládám, má premiér Fiala vydat příkaz všemu lidu, který si doma zahřívá svá těla z plynových tepláren, aby si okamžitě, z nařízení vlády, tedy z vyšší moci, stáhl topení o tři stupně. A má, ptám se nesměle, na něco takového premiér země právo? Je v jeho pravomoci regulovat teplotu v domácnosti jiné než té své? Může mi za pár dní přijít modrák s oznámením, že teplo domova mám skrouhnout a pokud to neudělám, tak… Tak co? Mám se pak morálně hambit? Přijde pokutička? Nebo mi nějaký státní orgán s teploměrem v ruce přijde vyčinit? Jak si to ti aktivisté z Extinction Rebellion představují v praxi?

A morální majáky s teploměrem v ruce máme i v zákonodárných lavicích. Jakub Michálek, poslanec za Piráty, vyzval veřejnost, až si stáhne topení a nosí termoprádlo. „Nejsnadnější způsob, jak může kdokoli snížit příjmy Putinovy vraždící mašinerie, je ztlumit topení,“ napsal Michálek na Facebook s fotkou své osoby u elektrického radiátoru a s poodhalenou košilí, abychom viděli, že pirátský bojovník za krásnější budoucnost nám nekecá a pod košilí skutečně nosí zelený termonátělník. To by v tom byl zakopaný Putin, abychom s takovou nevyhráli. I senátor Pavel Fischer radí nosit víc svetrů a tím porazit Putinovu tyranii. Fischer je stará garda, ten jede tlustou vrstvu svetrů, kdepak na něj s nějakým termoprádlem. Máme v těch trestaneckých lavicích horní i dolní komory Sněmovny uvědomělé občany. A to je dobře. Jen škoda, že se ta uvědomělost někdy vylije i mezi sprostý lid a zablokuje mu cestu do kolbenky. Ale někdy je to i fajn, aspoň je sranda na světě.

 

Vložil: Štěpán Cháb