Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak chápou problémy ve společnosti dámy se stříbrnou lžičkou v ústech. Komentář Štěpána Chába

komentář 28.03.2022
Jak chápou problémy ve společnosti dámy se stříbrnou lžičkou v ústech. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová při střetu s bývalou ministryní financí Alenou Schillerovou na CNN Prima News vypustila z úst velmi nepromyšlenou větu. „Víte, podle mě se vlády nemají starat o lidi.“ A to v odpovědi na to, že by se vláda neměla starat pouze o Ukrajince, kteří k nám prchají, ale i domorodce. No, ti si mají pomoci sami.

„Já myslím, že si musíme stanovit cíl, a to je porazit diktátora Putina. A to se nám podaří jen tehdy, když budeme postupovat jednotně. Jako státy, ale i uvnitř státu, když se nebudeme štěpit, když nebudeme koukat na uprchlíky skrz prsty, když nebudeme koukat skrz prsty na lidi, kteří si jen chtějí zachránit život,“ pravila Pekarová Adamová a promnula si své empatií unavené oči. Schillerová nic proti pomoci uprchlíkům nenamítala, jen poznamenala, že i lidé naší republiky by si zasloužili trochu pozornosti a pomoci.

„Víte, podle mě se vlády nemají starat o lidi. Mají se starat o to, aby v zemi bylo bezpečno. To je první předpoklad, abychom se měli lépe. A za druhé si myslím, že stát má vytvořit podmínky, ve kterých si lidé zvládnou pomoci sami. Já jsem přesvědčena, že nikdo nepotřebuje vodit za ručičku. Těm, kteří opravdu potřebují pomoc, těm jsme pomohli, rozšířili jsme např. příspěvek na bydlení.“

Ale, ale, paní Pekarová Adamová. Ale přesně to vláda nedělá. Je vidět, že se na nás řítí velmi divoké časy, plné hrozivých cen za zboží běžné potřeby. Dejme tomu hnojiva. Jejich cena, vedle mnohých dalších, vystoupala na šestinásobek. To znamená, že pekelně, ano, doslova pekelně stoupnou ceny potravin. Já nevím, kdyby pekelně stouply ceny třeba u ladičů klavírů, ten rok to přežijeme jako společnost v pohodě. Ale ony hrozí stoupat ceny u zboží, které si člověk musí koupit denně. Nekoupí-li, má hlad. Tím se nám začne rozpadat společnost. Chudí zažijí bídu, střední třída chudobu. Hlad získá konkrétní obrysy.

Vy se rádi vymlouváte na to, že jste společnosti pomohli navýšením příspěvku na bydlení. Och, jaká to hrůza. Jenže to nestačí. Vinou hrozící cenové tsunami bude čím dál víc abonentů na chudinský příspěvek. A přesně tomu se má vláda snažit předejít rychlými a ráznými kroky. A ne hraním si na vojnu s Ruskem. A s tím souvisí i otázka bezpečnosti. Co udělá člověk, kterému doma hladoví dítě a úřad mu na měsíc dal jen o tisícovku víc? Co by, půjde a něco ukradne. Protože jeho dítě bude mít hlad. A takových lidí postupně mohou přibýt tisíce.

Že to je blbost? Těch pár stovek stát zvládne? Socioložka Lucie Trlifajová ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR v rozhovoru pro Právo uvedla, že je ohrožena až třetina společnosti. To je takové množství lidí, že být ve vládě, začínám se bát, protože ten vztek padne na mou hlavu. Rozhodně bych byl dalek toho, abych udílel knížecí rady a vyřvával – my musíme bojovat s Putinem. Socioložka Lucie Trlifajová v tomtéž rozhovoru pravila, že za poslední půlrok stouply nově zahájené exekuce o 40 procent proti loňsku. Alarmující informace, kterou budeme jako tradičně ignorovat? Ti v exekuci přece nejsou lidé.

Já chápu tu pravicovou mantru – člověk si musí pomoct sám, nečekat věčně na to, že mu stát bude utírat zadek. A jedině sebevědomí a finančně statní občané mohou vést bez asistence státu celou společnost k prosperitě. Ale tady nám přichází takové malé rozčarování – pokud se na společnost řítí postcovidově-putinovská krize doslova biblických rozměrů, troufám si navrhnout, že bychom měli dát stranou poučky z učebnice ekonomiky a začít křičet – spasme svoje duše. Krize biblických rozměrů? Nepřeháním to trochu? Doufám, ale celá ta mnohočetná krize se na nás řítí v duchu globalizace. Neudeří jen trochu a jen někde, ale projede celou planetou. A je dobré začít nosit pytle s pískem. Ne se špičkovat o to, jestli je třetina společnosti České republiky v chudobě málo, nebo hodně. Zásadní zjištění je, že ona třetina společnosti přijde o své sebevědomí i finanční statnost. A to nutně dopadne na celý stát a jeho prosperitu. Sebevědomí a ekonomicky statní začnou z republiky utíkat a my z naší republiky skutečně uděláme Ukrajinu.

Rád bych viděl v chování vlády nějaký plán, nějakou vizi. Zatím to vypadá, že se na vládě zavřely oči a řeklo se – nějak to přečkáme. Nevím, minulé předsednictví Evropské radě byla ve vládě ODS a v jeho polovině přišlo vyvolání nedůvěry a demise celé vlády. Já aby se z toho nestala tradice. A koho že to hladové obyvatelstvo bude volit? No ty, kteří udílejí knížecí rady, skutečně ne. V takových dobách se volí Adolfové. Nebylo by fajn se tomu pokusit vyhnout? Já bych byl pro. Rozhodně pro.

Je moc milé, když premiér Fiala, pro změnu u Václava Moravce na ČT, označí upozorňování na problémy domácího týmu obyvatel za vyvolávání nenávisti k uprchlíkům. To je taková pěkná myška, plná šalebnosti. My se máme všichni rádi, pane premiére, moc, ale ze zpráv tušíme, že nám začne kručet v žaludku a že bita na tom bude celá společnost. Včetně uprchlické enklávy z Ukrajiny, která taktéž očekává, že se vypravila do prosperující společnosti, nikoliv do chudobince, kterému brzy začnou vládnout vášně. Protože hlad, to je líheň pro vášně. Ovšem ne ty milostné, ale ty z revolučních gard. Milí pokrytci z vlády, víte, pokud nebudete bojovat za české lidi, za jejich životy a štěstí, jste jen správci s instrukcemi z unie, kteří neumí dělat politiku. V politice se totiž nepřikyvuje, v politice se bojuje. A vy jen přikyvujete, nebojujete. Mlčíte tam, kde máte mluvit, mluvíte tam, kde máte mlčet. A tím umetáte cestičku svým revolučním nástupcům. 

 

Vložil: Štěpán Cháb