Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Saskia Burešová válčí s Kotkem. Ač nemáme „okurky“, zuří aféra plná neomalenosti, hlouposti a trapnosti

27.03.2022
Saskia Burešová válčí s Kotkem. Ač nemáme „okurky“, zuří aféra plná neomalenosti, hlouposti a trapnosti

Foto: Se svolením Rané Kekely, moderátor pořadu Face2Face

Popisek: Saskia Burešová v diskusním pořadu Face2Face

O KOM SE MLUVÍ Saskia Burešová pracuje v České televizi čtyřiapadesát let. Na rozdíl od Jaroslavy Panýrkové nebo Kamily Moučkové se proti komunistickému režimu z obrazovky nikdy nevyjádřila, takže v chodbách televize přežila vše, stejně jako její manžel, režisér Petr Obdržálek. Televizní manželství, televizní lidé. Čím je bývalá hlasatelka a už 29 let moderátorka pořadu Kalendárium tak zajímavá, že se její uražená důstojnost stala aférou na titulní strany?

Je jí pětasedmdesát, má stále nádherné bohaté vlasy, minimum vrásek a znělý, příjemný hlas. Ostatně půvab, výborná dikce a schopnost učit se rychle texty ji kdysi do televize přivedly. Vystudovala herectví na DAMU, místo role Barunky v televizní adaptaci Babičky ji ale vybrali pro roli úplně jinou. Maminka jejího spolužáka Jaromíra Hanzlíka - asistentka režie v Československé televizi - vybrala Saskii jako vhodnou, neokoukanou moderátorskou tvář. Velkou oporou byl začínající moderátorce tehdy již ostřílený matador televizní zábavy - humorista i ironik Vladimír Dvořák. V roce 1967 debutovala výrazná brunetka spolu s Eduardem Hrubešem ve čtrnáctideníku pro vojáky Poštovní schránka, odkud vedla cesta k pultíku televizní hlasatelky, tedy tváře, kterou diváci vídali na obrazovce tak často, že se stala skoro členkou našich domácností. Přála nám k Vánocům i Novému roku, uvedla vysílání možná tisíců nejrůznějších pořadů. Úlohou hlasatelek bylo do značné míry tvořit image Československé televize, to znamená vypadat vždy dobře, usmívat se a srozumitelně mluvit. Na správnou češtinu býval kladen velký důraz a Saskia Burešová si ji uchovala dodnes i v Kalendáriu. 

Nekonečné stránky textů nazpaměť

Dnes existuje berlička čtecího zařízení, v době začátků Saskie Burešové nic takového nebylo. Všechno, co tehdy hlasatelky řekly, muselo být zpaměti. „Dokonce i letopočty a dlouhé texty, prostě tehdy tam nebyl žádný čtecák.“ Když paměť vynechala, musely to nějak zachránit. „Říkalo se tomu hodit vlahé oko, a nakouknout do textu. Něco jsme si domyslely a vždy něco řekly, prostě člověk musel být duchapřítomný.“ A dnes? „To je úplné blaho. Taky může být moderátor uvolněnější, my byli víc svázáni trémou, která (snad) vidět nebyla, ale odnášeli jsme to nervově. Já jsem třeba měla vždy rudé fleky na krku, i když nebyly vidět, protože to zakrylo nalíčení,“ prozradila před časem v rozhovoru pro Český rozhlas. Dosud se ale prý nezbavila hrůzostrašných snů, ve kterých něco zapomene nebo nemůže najít cestu do studia.

 

Saskia Burešová na PR snímku České televize k pořadu Kalendárium, foto Zuzana Páchová. Inu, ruku na srdce. Paní Saskia výrazným líčením, bohatými kadeřemi a konec konců i brýlemi tak trochu vypadá jako tak zvaná Drag Queen (to je většinou muž, který se převléká za ženu; při stylizaci do ženské role se přehánějí některé charakteristiky (jako např. líčení), aby bylo dosaženo výrazného efektu). Drag Queen bývá často gay či transgender osoba, není to ale podmínkou…

Patnáct minut slávy i trápení

Když role hlasatelek v tehdy již České televizi skončila, začala Saskia Burešová moderovat pořad Kalendárium, které jí na míru ušil její manžel, režisér Petr Obdržálek. Od roku 1993 se tak se Saskií Burešovou diváci ČT potkávají v neděli dopoledne na patnáct minut a ona jim přinese bleskový přehled zajímavých výročí týdne. Zkratkovitý přehled jubilantů, výročí narození i úmrtí, ale také historických milníků je neuvěřitelně pečlivě připraveným historickým mini dokumentem. Připomíná osobnosti dějin, kultury i vědy a je tak pro věrné diváky vždy zajímavým exkurzem do historie dávnější i nedávné. Saskia Burešová je s pořadem spojena tak, jako byla kdysi s pultíkem hlasatelky. Nikdy nebyla vystřídána: „Chtěla jsem. Mockrát. Třeba když jsem měla zlomenou pravou ruku nebo kotník. Víte, za tu dobu vás stihne řada neduhů, taky jsem vždy v televizi prosila, aby mě někdo vystřídal. Na to mi řekli ‚Vyloučeno! Musíš nastoupit.‘ Takže jsem byla před kamerou s horečkou, ortézou, taky mi jednou něco prasklo v oku a zalilo se krví, a tak jsem musela nasadit sluneční brýle.“ Na rozdíl od hlasatelny ale zde nejde o živé vysílání, takže je to přece jen snazší. Má své věrné diváky, najdou se ovšem i takoví, kteří si z ní tak trochu dělají legraci, protože věk a roky ve stejném pořadu se prostě zapřít nedají. Když se s manželem objevila na obnovené premiéře Fantoma opery, objevily se například na Super.cz v článečku věty: „Saskia je s Českou televizí spjatá stejně jako fantom s pařížskou operou. Na rozdíl od něj je ale skutečná... Kvalitní věci se divákům zkrátka neokoukají. Saskia už Fantoma opery zhlédla v roce 2014, ale ráda si slavný muzikál připomněla. Stejně tak neomrzí pohled na Burešovou na televizní obrazovce. Fantomové zkrátka z módy jen tak nevyjdou.“ Tenkrát se ale Saskia nijak neohradila, asi jí označení „televizní fantom“ urážející nepřipadalo.  

Aféra Kotek je trapná

V některých pořadech Primy v poslední době humor poněkud zhrubnul, toho si nelze nevšimnout. Zejména celebrity – soutěžící v Máme rádi Česko a Inkognito se někdy rozjedou až na hranu dobrého vkusu. Viděla jsem v Inkognitu jako celebritu, kterou mají soutěžící uhodnout, profesora MUDr. Romana Prymulu a několikrát mi zatrnulo. Pan profesor má ale zřejmě smysl pro humor a zdvořile přijal závěrečnou kostrbatou omluvu od Jakuba Prachaře i Petry Nesvačilové. Před pár týdny se zase v Máme rádi Česko rozparádil Vojta Kotek a dal k dobrému historku, v níž jakýsi jeho kamarád z Ameriky řekl o Saskii Burešové, že je transčlověk. Tím to neskončilo, nahrál na smeč Jakubu Prachařovi i Noidu Bártovi a na úkor moderátorky, která bývá označována za první dámu české televize, se značně neomaleně zažertovalo během večera ještě několikrát. Nakolik to vzniklo spontánně na place a nakolik to měli chlapci napsané v roli, těžko říct. 

Saskia Burešová se do hloubi duše urazila především na Vojtu Kotka. Marné byly jeho omluvy, první dáma to celé rozmázla několikrát v různých komentářích a oba tak nakrmili bulvár tučným soustem. Je pravda, že ta rovrkočená herecká společnost mužů, kteří už nejsou žádní nezkušení mladíčci, si tak někdy tak říkajíc nevidí do pusy. Je ovšem také pravda, že samochtíc se křivda neděje a oni jsou v tom tvůrci zmíněných pořadů zjevně podporováni. Jsem upřímně přesvědčená, že zrovna Vojta Kotek nepatří k mužům, kteří by neomaleně urazili dámu ve věku jeho babičky. Saskia Burešová si ale servítky také nebere. „Mě to neponížilo, duševní buranství mě nemůže ponížit. On to nemyslel zle, ale je hloupej, to je otázka inteligence,“ řekla Saskia o Vojtovi v rozhovoru pro internetový pořad Face to Face. Tak se vzájemně pozuráželi a národ se rozdělil na dva tábory: jedni fandí Burešové, druzí Kotkovi. Možná by pozitivním výsledkem mohlo být, že se autoři pořadů na Primě chytnou za nos a nebudou se pohybovat na hraně dobrého vkusu. 

Kam až to může dovést v hyperkorektním světě

Nebohá Saskia Burešová si totiž možná ulevila, že ve svém věku nemá takovou dehonestaci zapotřebí, jenže si neuvědomila, že současnému hyperkorektnímu světu dala příležitost k rozpoutání dalšího boje. „Saskia Burešová by si měla, nebo alespoň by si mohla uvědomit, věk na to už rozhodně má, že to, jak se vyjadřuje k výroku pana Kotka, jasně říká, snad nevědomky, protože nevím, jaký má postoj k trans lidem, že být trans člověkem je DEHONESTUJÍCÍ věc. Bohužel, paní Burešová v několika dalších rozhovorech používá dokonce dehonestující slovo transka, a ještě se tomu vysmívá. Je smutné, že tohle slovo používá žena, která několik desetiletí promlouvá z veřejnoprávní České televize,“ píše na Facebooku trans žena Lucie Brychtová. Tohle moderátorku rozesmutnilo a – opět veřejně – se k tomu vyjádřila: „Víte co, já už na to téma nebudu vůbec hovořit. Jste moc hodný, ale tohle je už opravdu hon na čarodějnice. Je to strašné. Je hloupost, že bych něco měla proti transsexuálům,“ řekla v reakci na to extra.cz s tím, že i řada jejích přátel z LGBT komunity se jí ozvala a zastala. 

To by snad mohla být tečka za sporem, v němž se celebrity ohánějí silnými slovy jako jsou míra vkusu, úcta ke stáří, čest, inteligence a hrdost. Saskia Burešová opravdu nemá zapotřebí se v tom dál hňahňat, Kalendárium i ona sama budou dál mít své obdivovatele. My publicisté bychom si pak asi měli dát ruku na srdce a uznat, že svět má v tuto chvíli úplně jiné starosti, než se zabývat sporem jedné starší dámy a mladého muže, který na chvíli zapomněl na své dobré vychování. 

Krásné paní Saskii Burešové přeji dobré zdraví a Vojtovi Kotkovi lepší role, než je poskakování v Máme rádi Česko.

 

Vložil: Ela Nováková