Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Několik let lhaní, vážná nemoc, místo svatby covid... Sandře Novákové uchystal život mnoho pastí

20.03.2022
Několik let lhaní, vážná nemoc, místo svatby covid... Sandře Novákové uchystal život mnoho pastí

Foto: Se svolením Bontonfiln

Popisek: Sandra Nováková v komedii Hádkovi, o níž autoři tvrdí, že to jsou čeští Homolkovi po padesáti letech. Scénář napsala Sandra společně s partnerem, režisérem Václavem Moravem.

O KOM SE MLUVÍ Málokterá herečka je tak aktivní na Facebooku jako Sandra Nováková. Postuje pilně a na všechna možná témata, od rodiny přes práci až k společensky naléhavým tématům. Zdálo by se, že tím o sobě říká všechno. Přesto zůstává tak trochu tajemnou dámou.

Vypadá tak křehce, že máte strach, aby ji neodfoukl trochu silnější vánek. Zdání ale klame. Ve skutečnosti je velmi temperamentní a zvládá toho tolik, že by to vydalo na dva herecké profily. Ostatně to, že nebude žádná stydlivka a bude se ráda předvádět, odhadli už rodiče, když ji v šesti letech dali do Dismanova rozhlasového souboru. První dětský seriál Správná šestka natočila v deseti letech, o rok později následovalo mnohem úspěšnějích Bylo nás pět, kde hrála s bratrem Adamem. Na rozdíl od jiných hvězdiček plynule přešla od rolí dětských k teenagerovským, a pak k dospělým. V mezičase stihla odmaturovat na pražské konzervatoři a jela jako dráha.

 

Nováková Správná šestkaMožná by vás ani nenapadlo, že plavovlasá Gretel z rodinného seriálu Správná šestka, který natočil v česko-německé koprodukci Karel Smyczek, je Sandra Nováková. Při bližším ,ohledání' je ale oči a rysy tváře prozradí; foto se svolením Česká televize

Životní peripetie Gábiny Šímové

Do téhle role mladičké zdravotní sestřičky v Ordinaci v růžové zahradě naskočila v patnácti a žila s ní sedm let. Gábina zažila snad všechny katastrofy, které mohou dívku, měnící se v ženu, potkat. Léčila se z drog, hlavu jí zamotalo několik nápadníků, ztratila paměť, znovu ji našla, zamilovala se do doktora Hanáka, otěhotněla s ním, porodila mu syna, ale jejich vztah zničil záludný doktor Švarc. Když už to vypadalo, že to s nimi dobře dopadne, Gábinu porazilo auto. Následovaly těžké psychické potíže a psychiatrická léčebna. Hanák se mezitím zamiloval do jiné. Když to Gábina zjistila, zrušila plánovanou svatbu a zmizela i se synem za příbuznými do Německa. Prostě typická mladá žena z mýdlové opery, které se nevyhne nic, co udrží diváky u obrazovek. Když se to odehrává v seriálu, vypadá to neuvěřitelně, když se události řítí kolem herečky, je to důkaz, že život píše romány.

 

Nováková OrdinaceV české ,továrně na sny', jako Gábina Šímová v Ordinaci v růžové zahradě; foto se svolením TV Nova

Sandra měla bouřlivé mládí. Matka vychovávala sama čtyři děti a ukočírovat nezkrotnou puberťačku bylo asi trochu nad její síly. Sandra střídala večírky, místo školy je dospávala a večer rozjížděla nové kolo. Až jednou mamince povolily nervy a vyhodila ji z domu. A jako zázrakem se Sandra obrátila na kamaráda z posledního večírku, kterého skoro neznala. Jeho odina se jí ujala, pobyla u nich týden a zjistila, že domnělý mejdanový parťák je vlastně pilný a talentovaný kluk. Ten týden jí obrátil život naruby. Školu flákala dál, ale místo večírků se vrhla na četbu a sebevzdělávání.  Po maturitě strávila nějaký čas v Anglii, ale bylo to pro ni zklamání, takže se vrátila do Prahy. Byla obsazována do jednoho filmu za druhým, hostovala postupně v Divadle pod Palmovkou, Divadle Rokoko a v A Studiu Rubín. S Filipem Rajmontem založila netradiční divadelní projekt Barování se Sandrou Novákovou v Malostranské besedě, pořad, v němž se vždy vystřídá řada známých i neznámých herců a zpěváků. Produkčně náročný projekt slaví úspěch už mnoho let. Do toho všeho točila Ordinaci, která vyžadovala nejen spoustu času, ale také rychlé učení mnoha stránek textů.

 

Nováková Langmajer Ubohý vrahS Jiřím Langmajerem v roce 2009, v hře Pavla Kohouta Ubohý vrah, která se jako jediná česká hra prosadila i na Broadwayi; foto se svolením Divadlo pod Palmovkou

Vypadalo to, že vše vyrovnává klidem v soukromí, chlubila se harmonickým vztahem s producentem Janem Nejedlým. Přišla ale nečekaná rána. Místo plánované svatby se provalily Nejedlého milionové dluhy a několikaleté lhaní. Únava, nehezký rozchod, to vše zanechalo na křehkém těle následky. Léčení na onkologii je běh na dlouhou trať a Sandřina diagnóza si vyžádala mnoho měsíců trpělivosti a poctivého docházení na biologickou léčbu do motolské nemocnice. Tehdy slibovala sobě i své lékařce, že ubere plyn. Zásadním krokem bylo rozloučení s Gábinou Šímovou.

 

Nováková PusinkyKarolína v letní road-movie o nekonvenčním dívčím přátelství Pusinky; foto se svolením Hollywood Classic Entertainment

Nový muž a mateřství

Krásnou dlouhovlasou Sandru (která je mimochodem původem plavovláska a změnu do černé udělala jednou provždy při natáčení filmu Pusinky) jistě obletovala řada nápadníků, ale poměrně brzy po rozchodu mezi nimi zvítězil režisér Václav Moravec. V prosinci 2015 se pak vrátila do FN Motol v mnohem radostnějším rozpoložení – narodil se jí tam syn Mikuláš. Ne že by se z ní stala matka na plný úvazek. Stále hraje, stále pořádá Barování, k tomu přidala i psaní scénářů, jen do života zakomponovala také péči o partnera a syna. A jak je jejím zvykem, pěkně v tempu. Zařídit byt podle vlastních návrhů, postavit synovi domeček na zahradě atd. atd. Po sedmi letech společného života přišly zásnuby, ale také covid. Místo svatebních příprav se s Moravcem pustili do společného psaní scénářů. Loni měl premiéru jejich společný film Matky, komedie o čtyřech moderních ženách a jejich vztahových a mateřských peripetiích. Na letošní rok chystají do kin další rodinnou komedii s názvem Hádkovi, v níž se prostě s radostí hádá každý s každým.

 

Nováková MatkyUpracovaná a uhoněná Zuzana v komedii Matky; foto se svolením Up&Up Production

Proměna v drzou lékařku

Věřte nevěřte, Sandře Novákové bude v dubnu čtyřicet, přestože vypadá pořád jako studentka. I když se rozhodně umí obléknout za dámu. Na České lvy si vybrala rudý kostým značky Elisabetta Franchi a zcela netradičně si vyčesala vlasy, aby dala vyniknout robustním zlatým náušnicím. Módní policie ji sice moc nepochválila, ale i když působila starší než obvykle, byla to prostě ona – temperamentní, trochu drze a trochu záhadně působící Sandra, s věčným širokým úsměvem a posmutnělýma očima.

 

Nováková Modrý kódDoktorka Saša Růžičková v seriálu Modrý kód, arogantní a nafoukaný protekční spratek, kterého měla většina diváků chuť pořádně nakopnout; foto se svolením FTV Prima

Nejlépe ji teď známe ze seriálu Modrý kód – Sestřičky – 1. mise, kde se už několik let převléká za doktorku Růžičkovou. Protekční dcera starostky se sice mírně proměnila z hnusně arogantního fracka s touhou po výnosném místě v pečlivou talentovanou lékařku, stále jí ale chybí empatie a tolerance. Chlapy považuje za obtížný hmyz a nekalou konkurenci, pacientům dává najevo, že ona je tady ta chytrá. Od okamžiku, kdy se rozhodla nastoupit do vojenského projektu, touží vyhrát a získat prestižní lékařské místo v NATO. 1. mise je trochu podivný seriál, našinec je z těch zelených mozků v nemocnici trochu na rozpacích. Nikdo nemohl tušit, že uprostřed vysílání nás zasáhne horká válka na Ukrajině. Netušili to ani tvůrci seriálu, takže se pořád pohybujeme jen po chodbách nemocnice a sledujeme vývoj vztahů mezi doktory v uniformách a těch v bílých pláštích, jejich skvělé diagnózy a o mnoho problematičtější soukromé příběhy.

 

Nováková 1. miseStejně urputná a cílevědomá zůstává Sandřina doktorka Saša i v dalším pokračování seriálu 1. mise; foto se svolením FTV Prima

Sandra ovšem na aktuální situaci reaguje velmi živě, a jak je jejím zvykem, aktivně. Na svém facebookovém profilu denně zveřejňuje fotografie z Ukrajiny a své komentáře k nim. V rozhovoru pro ŽENA-IN se svěřila se svými pocity: „První pocit? Zmar. Totální nespravedlnost. Myslím, že se budu opakovat jako všichni. Člověk na to nemá slov. Nedokážu popsat pocity, který mám poslední týden, kdy jsem připoutaná jen k ČT24. Jsem paralyzovaná, nejsem schopná soustředit se na scénáře. Měla bych se učit texty, ale nemůžu, protože jsem vynervovaná a bojím se. Bojím se o naši budoucnost. Už zase pláču… Mám malý dítě a mámu, který bylo osmnáct let, když přijely ruský tanky sem. Celej život z toho má trauma a teď se to děje tady našim sousedům a celej svět na to kouká. A nikdo nemůže nic udělat.“

 

Hádkovi:

komedii ze společné dílny Sandry a Václava Moravce
se prostě každý s chutí pohádá s každým

Herečka nelení a snaží se pomáhat: „Zaprvé jsme vybavili celý auto, který jsme odvezli někam na sbírku. Zaregistrovali jsme se na poskytnutí ubytování pro Ukrajince. Teď čekáme, jestli nám někoho přidělí. Samozřejmě jim poskytneme azyl se vším všudy.“ Do toho na Facebooku pilně postuje promo na komedii Hádkovi a na duben chystá další Barování. Mikuláše pro jistotu obsazuje do filmů v manželově režii, v kterých také hraje, aby byla co nejvíc matkou. Prostě ženská k nezastavení... 

 

Ela Nováková

Vložil: Ela Nováková