Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tak si nandejte svetr. Senátor Fischer řeší energetickou krizi po svém. Komentář Štěpána Chába

komentář 15.03.2022
Tak si nandejte svetr. Senátor Fischer řeší energetickou krizi po svém. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Senátor Pavel Fischer

Válka na Ukrajině před nás postavila morální dilema. Postavit se skutečně na stranu sankcí vůči Rusku a vypnout plynovod i ropovod? Nebo pokrčit rameny a vedle odsudků války a startování všemožných sankcí dál odebírat plyn a ropu a částečně na něm stavět i náš velkolepý Green Deal, jehož provedení závisí právě na ruském plynu? Co s tím? Senátor Pavel Fischer přišel s šalamounským řešením. Oblékněme si svetr, těch pár měsíců to přežijeme.

Na svém twitterovém účtu Fischer napsal: „Zastavit import plynu a ropy z Ruska. Na několik měsíců si to vyžádá pokles teploty v domácnostech o čtyři stupně a nosit více svetrů. Ale skončíme s chorobnou závislostí na diktátorovi, která škodí.“ A má pravdu. V domácnostech stačí srazit radiátory o pár stupňů a a zasadit tak Putinovi úder. Jenže bude to stačit? A co dělat s tím, že si spoustu domácnosti na plynu nejen ohřívá svá zimou roztřesená těla, ale vaří si na něm i jídlo? Dobrá, koupíme si všichni dvouplotýnkový elektrický vařič. Oběti je třeba přinášet. Ale bude to stačit?

Třeba chemičky na výrobu hnojiv, bez kterých klekne naše zemědělství a které jednou na plynu z Ruska, protože kejdou už jsme hnojit zapomněli. Stačí pár svetrů navíc a bude klid? I chemičky pojedou. Pojede i těžký průmysl a potravinářství, energetika i doprava. Všechno, kde plyn určuje plynulost provozu. Stačí svetr. Senátor Fischer si nejspíš myslí, že ano.

Na plynu jede z 21 % i energetika států Evropské unie. To se nás sice příliš netýká, u nás se produkce elektřiny z plynu pohybuje mezi 4 a 10 %, ale pokud v energetice selže jeden stát, přijde lavina v celé Evropě, kdy bude kolabovat jedna rozvodová síť za druhou. Hodit do toho Fischerovy svetry by věci příliš neprospělo. Vím, část na plynu postavených elektráren v EU nejede na ruský plyn, ale velká část ano. Nahradíme elektřinu svetry?

„Elektřina se v Itálii vyrábí převážně z plynu, což je obecně jedna z nejdražších forem výroby elektřiny vzhledem k vyšším variabilním nákladům, které jsou způsobeny spalováním drahého zemního plynu. Touto formou se v Itálii vyrobí až 33,5 % elektřiny,“ píše web O energetice. V Itálii chtějí do dvou měsíců srazit závislost na ruském plynu o polovinu a brát plyn z Afriky. Možná lepší řešení než svetry. Jenže máme tu i řešení špatné. Nahradit ruský plyn břidlicovým plynem z USA, protože ten je čtyřikrát dražší a jeho převoz je noční můrou pro ekology. Přiznejme si otevřeně, že tankery nejezdí uhlíkově neutrálně jako svého času Greta při cestě za oceán.

 

 

Když budeme pálit břidlicový plyn v plynových elektrárnách, budeme platit jako mourovatí. A tady nejde ukazovat na sobectví, kdy nechci upustit chlup, abychom dali Putinovi citelný úder. Protože ceny by se neúměrně zvedly u všeho. Jelikož všechny ceny vycházejí z cen energií. Okamžité odstřižení od ruské ropy a plynu by vedlo k tomu, že se v Evropské unii dostanou desítky milionů lidí do stavu, kdy si nezaplatí ani to jídlo, natož složenky. Stačí si i tady nandat svetr?

Ale senátor Fischer šel ještě dál. On šmahem a bez náhrady hodil do stoupy i ropu z Ruska. Ano, dává to smysl, chceme Putinovi skutečně citelně ublížit, aby přestal s tou zvrácenou válkou na Ukrajině. Jsem pro. Ale jak bez ropy zajistíme dopravu? Svetry? A dopravit toho potřebujeme skutečně spoustu. Často absurdně i přes půl planety to, co máme za humny. Tady ale řešení nabízíme, místo diktátorovi v Rusku začneme platit diktátorům na Blízkém východě. Stejně jako USA diktátorovi ve Venezuele. Prostě zlobivějšího diktátora vyměníme za diktátora, který právě teď zlobí méně. Za pár let se to zase prohodí.

Ano, senátor Fischer je po právu rozhořčen a chce nastalou situaci řešit. Ale vyřeší ji tím, že si oblékne svetr? Možná, když řekl A, měl doříct i B. Německo z velké části vsadilo u svého Green Dealu na to, že uhelné a jaderné elektrárny dočasně nahradí plynovými. A na to je třeba ruský plyn. Ten břidlicový by nestačil, to by z USA do EU musela být nepřerušovaná řada tankerů, která by kyvadlově dodávala klíčovou surovinu. Ale ta nepřijde. Nebude tu. Nedočkáme se jí. Navíc bychom museli objevit pod Německem obrovská naleziště zlata, aby se to uplatilo. Ta ovšem nejspíš nenajdeme. Nebylo by od věci přesvědčit Němce, že jádro a uhlí je potřeba zase zapojit? Dočasně, než se nám podaří nahradit ruskou ropu a plyn?

A nebylo by od věci přesvědčit Evropskou unii, aby zrušila emisní povolenky, které energie zdražují? Ano, musíme myslet ekologicky, ale ne až ke svému zničení. Jenže to bude vlastně nejobtížnější problém. Co nějaký plyn, to nahradíme svetry, jak radí senátor Fischer, ale přesvědčit unijní politiky, aby reagovali na současnou situaci tak, aby ochránili obyvatele EU, to je neřešitelné.

Což pregnantně dokázal europoslanec Alexandr Vondra, který si pohovořil o situaci s Fransem Timmermansem, otcem Green Dealu. Ten chce výpadek ruského plynu nahradit bioplynkami. O Timmermansově odpovědi Vondra poreferoval takto: „Takže v době, kdy kvůli válce na Ukrajině hrozí výpadek v dodávkách mouky a dalších zemědělských komodit, chce rozšířit lány s kukuřicí do bioplynek. Opatření, které zdraží potraviny, poškodí životní prostředí a energetický problém ani náhodou nevyřeší.“ Unijní politici si dál sní svoje sny a my už si chystejme svetry. Ještě že už je tu jaro.

 

Ale pamatuje si tu ještě někdo jaro 2020 a jaro 2021? Zahodili jsme zábrany a čekali jako telata na podzimní vlnu covidu. A vždycky přišla. A vždycky jsme byli dokonale nepřipravení. A na politické úrovni se děly takové opičárny, až se divím, že nebyl obnoven televizní pořad Neváhej a toč. Čeká nás totéž s energetikou? Na jaře to vyřešíme svetrem. Až bude přicházet za půl roku zima, budeme to řešit hysterií? Jedinou výhodou bude, že Flegrovy mrazáky na mrtvoly, které měly lemovat krematoria v době covidu, nebudou třeba. Lidi doma hezky ekologicky umrznou svépomocí. A když jsme u těch krematorií, víme, že jedou na plyn? I tím umíráním podporujeme Putina, měli bychom nejméně na půl roku přestat umírat. Pro senátora Fischera je nutné dodat, že v krematoriích se nedá topit svetry a nebožtíci se za pomocí svetrů nedají zpopelnit. To já jen aby bylo jasno.

Frans Timmermans Vondrovi také povyprávěl o tom, jak válka ničí životní prostředí, a že se mu docela líbí návrh evropských Zelených, aby se nově vyráběným tankům musela hlídat jejich uhlíková stopa. Toto řekl druhý nejvyšší představitel Evropské komise v době bezprecedentní krize, která si žádá státnická rozhodnutí dalekosáhlého významu. No nemáme my se jako v bavlnce? Tanky s emisními limity. ,Nemají chleba, tak proč nejedí koláče‘, v praxi.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb