Opatření vlády? Čistá nula. Komentář Štěpána Chába
komentář
10.03.2022
Foto: Se svolení Josefa Síkely
Popisek: Ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela
Vláda představila trojlístek opatření proti zvyšování cen pohonných hmot. První a bombastická, zrušení přimíchávání biosložky do nafty. Mnozí po tom volali už léta. Biosložka snižovala životnost motoru a její ekologický dopad byl sporadický. Druhé opatření, dočasné zrušení silniční daně pro vozy do 12 tun. A třetí, kontroly na benzínkách, jestli to pumpaři nepřehánějí s maržemi. A to je všechno, loučíme se.
Část první, zrušení přimíchávání biosložek do nafty. Nuže, vezměme to od ministra průmyslu a obchodu Josefa Síkely, který v pondělí (tedy dva dny před rozhodnutím vlády o zákazu biosložek) na Twitteru napsal následující: „Chápu ty, kteří by chtěli zrušit přimíchávání biosložky do PHM. Z našich cenových analýz ale plyne, že bezprostřední vliv na cenu by byl nulový. Biosložku v palivech by ale bylo nutné okamžitě nahradit - u nafty by šlo o 6 procent - a to by vedlo k dalšímu tlaku na růst cen.“ Takže zrušení biosložky bude mít ne nulové následky, ono to ještě naftu zdraží. A vláda to podala na tiskovce jako tvrdou výhru nad Putinem i zdražováním. Změna, které můžete věřit.
Druhou věcí je nepředvídatelnost vlády. Řepka, z které se biosložky vyrábí, se sází na přelomu srpna a září, řepka je velmi náročná na kvalitu semen, na péči i na množství hnojiv. Pro zemědělce je to tedy setsakra výdaj. Řepka se pak sklízí na přelomu června a července dalšího roku. Nyní je tedy proces zrání řepky olejné ve třetí čtvrtině procesu. Co s tím zemědělci budou dělat? Rychle zaorají řepku do půdy a osejí pole obilím? Ale kdo jim proplatí vynaložené peníze a čas do pěstování poslední várky řepky? Že by řepku někdo odkoupil? Kdo, když by jí byl nadbytek? Ale jak jsem byl informován člověkem na slovo vzatým, zemědělci jsou jištění smluvně, takže nezaorají, řepku dopěstují. Co se s ní bude ale dělat, když do paliva už nesmí?
Podle vlády máme také omezit spotřebu pohonných hmot, protože jsme palivově závislí na Rusku a část z ceny nakoupeného paliva končí právě tam. Jakmile jsem si to přečetl, okamžitě jsem začal přemýšlet, který že se to píše rok. Dostali jsme se čtyřicet let zpátky, kde se větrala hesla typu – sběrem starého papíru zasadíme imperialismu tvrdou ránu? Nejspíš ano. Ale vraťme se ke slovům ministra Síkely z úvodu. Ten řekl, že biosložka se bude muset okamžitě nahradit. Čím? No přece naftou. A to ve výši 6 %. Z čehož plyne, že válečnému agresorovi Putinovi pošleme o 6 % za naftu navíc, protože naše spotřeba o 6 % poskočí. To je úder přímo na solar. Ale obyčejný řidič si u pumpy nepřilepší. Logika Pata a Mata. A co je tragicky komické? Právě raketově roste cena mouky. Za čtvrt roku, až bude stát chleba 100,-, očekávám tiskovku vlády, kde nás naši vyvolení požádají, abychom nežrali, žraním podporujeme válečného agresora Putina.
Jediný, komu zrušení biosložky skutečně ublíží, bude Babiš a jeho ve svěřenských fondech ukryté podniky. Protože biosložky v palivu, to byla Babišova jistota, o kterou teď přišel. A já mám pocit, že to je také jediný důvod, proč k němu vláda přistoupila. Protože jinak nikomu toto opatření nepomohlo. Krom válečného agresora Putina, ale to vláda jistě neměla v úmyslu. Však to dala najevo tím, že apelovala, abychom v boji proti imperialismu sbírali více starého papíru, potažmo méně jezdili auty. Ono to vyjde nastejno.
Druhý z trojlístku opatření bylo odpuštění silniční daně pro vozy do 12 tun. Jenže tam je ta pomoc také taková malinkatá. Tím podnikatelé na jednom vozu ušetří maximálně 3 tisíce ročně, což se ve ztrátách celých firem nebo živností promítne skutečně pramálo. Pro obyčejné zaměstnané i nezaměstnané to nebude znamenat nic. Třetí z trojlístku je pak kontrola pumpařů. To se dosud nekontrolovalo? Já myslel, že od toho tu máme Českou obchodní inspekci, která takové věci má monitorovat permanentně. Ona to nedělala? To by mě mrzelo.
Poláci začínají být nakrknutí, že jim lidé z našeho pohraničí jezdí vykupovat jejich pohonné hmoty. Mají být proč, zastropování ceny i snižování daní stát prostě bolí. A naši řidiči do Polska jezdí prohlubovat ránu tamního státního rozpočtu. A to v počtu nemalém. Zajímavé také je, že v zásobnících máme ropy na tři měsíce, jak řekl premiér Fiala. Ropy nakoupené za starou dobrou předválečnou cenu.
Takže jsme to dopracovali. Jednání vlády se netýkalo zvyšování inflace, cen potravin a energií. Na to je času stále dost. A tak můžeme doufat, že ten nečekaný celosvětový pád ceny pohonných hmot, který včera začal, bude mít dlouhý a strmý průběh. Ale jen doufat, jistotu mít nemůžeme.

Vložil: Štěpán Cháb