Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pane premiére, ty vaše rajzy do Albionu nás z kanálu nevyhrabou. Komentář Štěpána Chába

komentář 09.03.2022
Pane premiére, ty vaše rajzy do Albionu nás z kanálu nevyhrabou. Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením Petra Fialy

Popisek: Premiér Fiala v Anglii

My máme premiéra, my se máme. Jezdí si do Anglie na povídání o válce, kterou by rád zkrachovalý anglický premiér vyhrotil do absurdit, protože se pod ním houpe křesílko a on by si tolik chtěl zahrál na Churchilla a trochu si zaválčit ve větším stylu. Premiér Fiala zajel do Albionu dělat k takovým manýrům stafáž. A do toho to obtěžující stádo telat, kterým říkáme obyvatelé České republiky, to je pech, si začíná stěžovat, že je moc bito.

Možná oprávněně? Možná ne? Když se totiž někdo ozve, že se mu na zádech nezačínají štípat špalky, ale celé kmeny, je okamžitě a bez rozpaků označen za sobce, který necítí s uprchlíky z Ukrajiny. Co by necítil, cítí, ale zároveň cítí, že vláda, co se usadila za volant té naší neštovicemi promořené herky jménem Česká republika, na něj kašle. Že se rozhodnutí permanentně odkládá.

Nemělo by, vztek narůstá. A vztek se léčí zprvu někde v diskusi na internetu. Pak už nastane léčení vzteku, které vede k vykřikování na kolemjdoucí. A většinou dojde křik na nejslabší členy společnosti. Hromosvod by v této depresi společnosti mohli sehrát Ukrajinci. Každé město, každá obec a každý politik křičí o solidaritě, o pomoci a lásce k bližnímu. A jakmile si našinec řekne – já už to prostě neuplatím, já už nemůžu a oni na mě kašlou – dojde k nejjednoduššímu řešení. Vytřískat se na těch, kteří jsou v dosahu. A kteří zástupně mohou ne za nepohodlí, ale tíseň. Tedy na Ukrajincích, kteří jsou vládou mediálně obletovaní. Zástupně, zdůrazňuji. Mediálně zdůrazňuji také. Rádoby elity budou křičet, že člověk, který volá o pomoc, je sobec bez kouska citu v těle. A to ho nastartuje ještě víc. Protože on skutečně citelně chudne a začíná mít problémy. A začíná mít strach. A strach, to je bestie z prehistorie, strašlivě silná.

Vláda má za úkol udržet ve společnosti stabilitu. Právě teď ji ničí. Už tři měsíce naprosto ignoruje volání, že ceny energií, pohonných hmot a potravin prudce vzrostou. Že stoupá inflace. Neřeší to. Musíme se vyhrabat z krize tím, že si projdeme daleko hlubší krizí. Nedává to smysl. Krizí je třeba se proinvestovat, aby se její dopady zmírnily. Při lepších časech pak střádat a utahovat Kalouskův opasek. Začít při masivní krizi šetřit je podobné, jako při hladomoru držet dietu. A krize se, jak se zdá, bude jen prohlubovat, dno nevidíme a vidět nechceme. Jenže (ne)konání vlády nám to dno ukáže ve vší parádě.

Pane premiére Fialo, byl jste zvolen do své pozice za Českou republiku, nikoliv za Ukrajinu, Brusel nebo Londýn. Proto se konečně začněte starat o takové obyčejné věci, jako je do chudoby padající obyvatelstvo republiky. Vím, obtěžující, dělat si jméno ve světové politice je mnohem zábavnější. Ale stejně, ruku na srdce, stejně jste v tom Albionu jen za podivnou kuriozitou z Východu, na kterou naštěkal pes, jak za vámi zabouchnou dveře, zapomenou, že existujete. Tak se račte dostavit zpět do své vlasti a začněte řešit její problémy a problémy jejích obyvatel. Nedělejte na nás Halíka.

Nerad bych se totiž dočkal toho, aby se na obyvatele České republiky křičelo, že jsou xenofobní, protože si začínají vybíjet strach zástupně na Ukrajincích. Ten strach vám teď, pane premiére, celá republika křičí do oken a vy nenasloucháte. Hrajete si na světového státníka, ale doma se vám to hroutí. Teď nenasloucháte, pak už to nepůjde přeslechnout. A vy neuslyšíte nic jiného. A řešení celé věci se nebraňte jen proto, že o ní křičí vaše opozice. I vy jste byl v opozici a bylo potřeba vás slyšet. A mnohdy jste byl i vyslyšen. Nebuďte hluchý.

 

Vložil: Štěpán Cháb