Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Chlapi ji milují. ‚Čvančarka‘ připomíná italské hvězdy 60. let, sex appeal vyzařuje jak Temelín. VIP skandály a aférky

08.03.2022
Chlapi ji milují. ‚Čvančarka‘ připomíná italské hvězdy 60. let, sex appeal vyzařuje jak Temelín. VIP skandály a aférky

Foto: FTV Prima (stejně jako snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Jitka Čvančarová točí další sérii Černých vdov, s Janou Plodkovou a Lucií Siposovou

Televize Prima začala natáčet pokračování seriálu Černé vdovy o třech ženách, které se rozhodly sprovodit ze světa své nehodné manžely. I v druhé sérii se setkáme s trojicí oblíbených hereček, které se rozhodly, že vezmou osud do svých rukou.

Tou trojicí je Johana (Jitka Čvančarová), Renata (Jana Plodková) a Veronika (Lucia Siposová). Hlavní vůdkyní party je Johana v podání Jitky Čvančarové. Zatímco ostatní členky party doznaly určitých změn, například Renata už není tak naivní, Johana prý bude stále stejně ostrá jako břitva a pokračuje přesně tam, kde skončila: „Je hezké, že s někým navážete přesně tam, kde jste před téměř pěti lety skončili v půlce věty. Nečekala jsem to,“ prohlásila Jitka Čvančarová. V příběhu uběhly tři roky, holky si prošly ne úplně růžovými cestami a najednou se jim naskytne možnost výdělku. Jenže ten je ilegální.

 

Oslava začátku natáčení, s režisérem Radkem Bajgarem

S rozcapenou mluvou do Brna

Jitka Čvančarová je rodačka z Mělníka, kterému zůstala i dnes věrná. Střední školu vystudovala stavební průmyslovku: „Jsem tak trochu chlap. Rodiče nás spolu s bratrem vychovávali tak, abychom uměli vzít do ruky všechno. Omítnout zeď bych si ještě dnes troufla.“ Po průmyslovce poslechla vábení múz a odešla do Brna studovat muzikálové herectví na JAMU. Jak sama přiznala, kvůli své ‚pražštině‘ zde byla terčem vtípků: „Měla jsem rozcapenou mluvu. Kdo má citlivější ucho, tak to samozřejmě hned slyší. Pozná, kdo je z Prahy a kdo je z Brna.“

 

Jednu z prvních větších rolí dostala v seriálu Dokonalý svět, foto TV Nova / Larry D. Horricks

Jitka Čvančarová je dnes známá hlavně jako televizní herečka, velkých úspěchů ale dosáhla v oboru, který vystudovala, tedy v muzikálovém herectví a operetě, v těchto oborech byla totiž nominovaná na Cenu Thálie. V televizi se nejprve ukázala v roli Haničky v Četnických humoreskách, poté v Ordinaci v růžové zahradě, v Labyrintu, Dokonalém světě, Doktorovi Martinovi a Až po uši. Ve filmu dostala nedávno zajímavou příležitost v značně depresivním Marhoulově snímku Nabarvené ptáče, a to sice bláznivou vesnickou ženu posedlou sexem v otrhaných šatech: „Natáčení bylo radostné. Diváci se děsí spíš svých vlastních představ, mně to děsivé nepřišlo.“

 

V Marhoulově Nabarveném ptáčeti, foto Falcon

Nevěra, odpuštění a manželství

Jitka začala v Praze hrát v divadelním spolku Kašpar, který jí přinesl mnoho zajímavých a velkých rolí, ale také partnera, herce Martina Hofmanna. Oba byli dost populární, Jitka hrála v Ordinaci, Martin v Ulici, a tak se není čemu divit, když se dostali do hledáčku bulváru, kterému kdosi práskl, že Martin Jitce zahýbá s prostitutkami. Martin Hofmann zapíral, jak mohl, Jitka se s ním rozešla. Lidsky si prý zůstali blízcí: „S Martinem jsme byli dost dlouhý čas pár, vím o jeho kvalitách, a i když se naše cesty z různých důvodů rozešly, ty kvality zůstaly. Neříkám, že je to jednoduché, ale měla by převážit snaha lidsky se jeden druhému neztratit.“ Ostatně hráli spolu bývalé manžele v seriálu Most! a šlo jim to naprosto perfektně. Dokonce se hovoří o tom, že tuto roli Jitce dohodil sám Martin Hofmann.

 

Nepřipomíná vám temperamentní italské hvězdy šedesátek, Lollobrigidu či Sophii Loren? Foto se svolením Jitka Čvančarová 

O pár let později Jitka tančila v pořadu StarDance, kde jí televize přihrála tanečního partnera Lukáše Hodana, on se ale zamilovala do jiného tanečníka, Petra Čadka. Z toho se zakrátko stal partner životní, dnes spolu mají dvě děti a vystavěli si i dům na Mělníku. Jitka je známá také pro své někdy zajímavé, někdy dost zvláštní modely. Ono totiž oblékat Jitčinu tolik ženskou postavu není právě snadné a mnozí návrháři si na tomto úkolu vylámou zuby. Nejnovějším takovým modelem byla obří modrá róba, na kterou se spotřebovaly metry látky a která Jitčinu figuru zvětšila do monstrózních rozměrů. Jitka jí ohromila přihlížející na rudém koberci ve Varech a nedávno róbu zrecyklovala na Lvech. Je totiž modrá jako ukrajinská vlajka.

 

S manželem a zmíněnou barokní róbou ve Varech, foto KVIFF

Zdeněk Svěrák nehrál, jen si tak byl

Do kin už velmi brzo vstoupí nejnovější počin dua Svěráků Betlémské světlo. Zatím o sobě dává dost vědět, například tvůrci odmítli původní retro ilustrovaný plakát se Zdeněk Svěrákem, ale místo toho vystavili na obřím billboardu nahou Terezu Ramba. Zdeněk Svěrák stál prvně před kamerou před 55 lety. Od posledního filmu měl pět let přestávku: „Když po pěti letech začnete zase filmovat, tak pořádně nevíte, kde je kamera a trochu se jí i bojíte. Musel jsem si zase zvyknout, že nehraju divadlo a nemusí mě být slyšet až na balkoně. Když nehrajete pět let, tak zapomenete, že kamera a mikrofon za vás všechno udělají,“ svěřil se Svěrák.

 

Ve filmu hraje spisovatele Švejnohu, který je prý ztřeštěnější verzí jeho samotného: „Měl jsem od Honzy úkol nedělat mladýho. Když jsem viděl první denní práce, tak jsem zjistil, že chodím přihrble. Pořád. Říkal jsem mu, že s tím budu muset něco dělat, protože vypadám jako stařík. A on odpověděl, že to naopak budeme takhle držet. Čili hraju člověka ještě staršího, než jsem,“ popsal cestu vzniku postavy Švejnohy Zdeněk Svěrák. „A taky mi dával jednu základní radu. Před každým záběrem mi pošeptal do ucha: Hlavně nehraj. Tak jsem nehrál, jenom jsem tam byl.“ 

Tomáš Hanák láká na technické památky

Česká republika je země památek, mezi které ale nemusíme počítat jen hrady a zámky. Samostatnou a hojně zastoupenou kategorií jsou totiž také technické památky. Těm se bude věnovat dokumentární cyklus České televize Technické památky českých zemí, ve kterém bude každou středu od 21:45 průvodcem Tomáš Hanák. Sám přiznává, že technické památky miluje: „Do moderování mě už musí hodně přemlouvat, ale když mi volali s nabídkou na cyklus o technických památkách, neváhal jsem příliš dlouho. Mám k nim odjakživa velmi blízko. Bavilo mě to dětinské nadšení, se kterým se celý štáb do natáčení pouštěl. Byli jsme jako malí kluci. Nestane se vám každý den, že řídíte parní válec, fáráte v dole nebo uvádíte do provozu jedinečnou parní elektrárnu. Doufám, že pořad poslouží jako tipy na výlety pro celé rodiny a diváci si neřeknou, že je tam toho Hanáka moc," zavzpomínal na natáčení průvodce pořadem.

 

Dnes máme samé mimopražské hvězdy. Jitka Čvančarová žije v Mělníku, Tomáš Hanák v Nižboru... Foto Česká televize

O náplň pořadu opravdu není nouze, jen na Pardubicku navštívil štáb Winternitzovy mlýny, krematorium v Pardubicích, Letecké muzeum Jana Kašpara v Pardubicích, expozici českého karosářství ve Vysokém Mýtě, Vonwillerovu továrnu v Žamberku – Muzeum starých strojů a technologií, Opatovický kanál, Sezemický akvadukt, Vodní mlýn v Písečné, Přehradu Pařížov, Berlovu vápenku v Třemošnici a Muzeum v přírodě Vysočina. 

Něhou proti válce 

Skladbou Nevzdám se vyjadřují na dvě desítky českých, ukrajinských, ruských a běloruských hudebníků svůj nesouhlas s válkou na Ukrajině a vysílají do světa jasné poselství – jsme v tom všichni spolu.

 

Novou podobu notoricky známých písní Obijmi (Обійми) a Bez boju (Без бою) ukrajinské rockové kapely Okean Elzy zaranžoval v Čechách usazený producent a hudebník Igor Ochepovsky. Do studia pozval bubeníka a zpěváka Davida Kollera, herce a zpěváka Igora Orozoviče, zpěvačky Moniku Načevu a Lenku Dusilovou, kytaristy Michala Pavlíčka a Nikitu Kreina, akordeonisty Aliaksandra Yasinskiho a Romana Zabelova, kytaristu a hráče na balalajku Kirilla Yakovleva, kontrabasistu Tarase Volose, houslistky Vartui Saribekian a Natalii Lisniak, cellistu Šimona Marka, violistu Jana Foresta, hráčku na domru Katerynu Vatchenko a pianistku Olesyi Ochepovskayu. Vznikla krásná, křehká skladba, což není vždy u tak zvaných ‚angažovaných‘ písní zvykem.

 

Vložil: Michaela Špačková