Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Slavným bratrům ničila život dívčí válka, jediná žena se snažila vyšachovat všechny konkurentky. Tajnosti slavných

07.03.2022
Slavným bratrům ničila život dívčí válka, jediná žena se snažila vyšachovat všechny konkurentky. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením Památník Karla Čapka

FOTO Dominantní žena a rodina, která musí poslouchat na slovo. Kvůli její lásce neměli slavní bratři ani nárok na soukromí a málem zůstali na ocet. Mateřská láska zkrátka může být zničující.

Jak dokáže zamávat s celým životem synů milující maminka, to je velmi oblíbené téma. Bohužel ale nikoli z říše fantazie, nýbrž ze života. Pro příklad nemusím chodit daleko, i v naší rodině žila tetička, mající dva syny. Milovala je přímo nekriticky a žádná potenciální nevěsta jí nebyla dost dobrá. K jejich ,likvidaci‘ používala jednoduchou a přitom přímo zákeřnou metodu. Pozvala slečnu na nedělní oběd, na stůl vyskládala drahocenný porcelán, téměř nekonečnou sadu příborů a sklenic… Většina dívek dopadla jako slavná Pretty Woman, čímž se v očích partnera totálně znemožnila. Že jde o maminčinu fintu, to ,chlapcům‘ došlo, až když měli na krku téměř čtyři křížky. A něco podobného zažili i bratři, kteří se navždy zapsali do historie českého umění a literatury – Karel a Josef Čapkové.

Mateřská totalita

Starší Josef 23. března 1887 spatřil světlo spatřili stejně jako starší sestra Helena v Hronově, mladší Karel se narodil 9. ledna 1890 v Malých Svatoňovicích na Trutnovsku. Krátce po Karlově narození se rodina přestěhovala do Úpice a teprve v roce 1907 zakotvila definitivně v Praze. V bytě v malostranské Říční ulici, spojující Malostranské nábřeží a Újezd, bydleli společně i poté, co se starší Josef oženil s dcerou známého pražského advokáta Jarmilou Pospíšilovou. Se svou láskou ale chodil dlouhých devět let a teprve v roce 1919 si dokázal doma prosadit, že se ožení. Až po dalších čtyřech letech a narození dcery Aleny se ale mladá rodina přesunula k Jarmilině matce, do bytu na Purkyňově náměstí (dnešní náměstí Míru). Mladá paní na tom trvala, argumentovala nedostatkem prostoru, ve skutečnosti se ale chtěla především vymanit v dohledu a vlivu rázné tchyně, která celé rodině organizovala život s tím, že jen její názory jsou ty jediné správné. A v té době také započala stavba Josefova a Karlova budoucího společného sídla.

 

Čapek rodina

Rodina MUDr. Antonína Čapka – stojící děti Karel, Josef a Helena; foto se svolením Muzeum bratří Čapků

Maminčin Karlíček

Pro paní Boženu Čapkovou to byla velká rána, své chlapce až nekriticky zbožňovala a chtěla je mít jenom pro sebe. Po Josefově svatbě tudíž naplno soustředila svoji pozornost na mladšího Karlíčka, který dlouho nejevil o ženy zájem. Byl plně zaujat bojem s vážnou nemocí páteře, kvůli níž mu hrozilo ochrnutí. Alespoň to tvrdila jeho matka. Bylo mu už třicet, když objevil v smíchovském Švandově divadle sedmnáctiletou temperamentní Olgu Scheinpflugovou. Oslovit ji si dlouho netroufal, chodil se na ni dívat do divadla kukátkem a osmělil se až na několikátý pokus. Na rande ji ale nepozval, místo toho jí rovnou nabídl roli. Sice ve hře, kterou ještě neměl dokončenou, ale to byl jenom nepodstatný detail. V té době se současně dvořil i studentce Věře Hrůzové, jenže ho rázně odmítla, jakmile se dozvěděla o Olze. A pak vypuklo peklo doma.

Mezi mlýnskými kameny

Mamince se herečka ani trochu nezamlouvala, tvrdila, že syn rozhodně nesmí přivést domů cikánku nebo herečku. Nejspíš by se jí ale nezavděčila žádná. Navíc Olga byla rázná, a když se dostala ke slovu, nebyla k zastavení. Jenže paní Božena byla stejná, takže není divu, že se prostě nesnesly. Se slíbenou divadelní hrou Loupežník se Karel konečně prosadil jako autor a Olga coby herečka a o rok později jí pomohl k angažmá ve Vinohradském divadle. Doma ale naplno vypukla dívčí válka a Karel se cítil dlouhá léta mezi dvěma dominantními ženami jako mezi mlýnskými kameny. Když poprvé vyrazil se svou láskou na dovolenou, matka dokonce trvala na tom, že s nimi pojede i starší sestra Helena jako garde, bude bydlet s Olgou a dohlížet, aby vše probíhalo ve vší počestnosti. Helena ale nakonec důsledná zřejmě nebyla.

 

Čapek Karel Josef

Slavní bratři Josef (vlevo) a Karel; foto se svolením Muzeum bratří Čapků

Smrt jako vykoupení

Krátce po návratu Olga zjistila, že je těhotná, rozhodla se ale pro potrat, i když jí to Karel rozmlouval. Byla totiž přesvědčená, že si ji stejně nikdy nevezme, protože se nedokáže vzepřít matce. Čapka svým rozhodnutím tak zdrtila, že se rozhodl s ní rozejít. Nakonec ho přiměla k návratu metodou, která byla tenkrát v módě – demonstrativním pokusem o sebevraždu. Karel nevydržel a vrátil se k ní se zcela nečekanou nabídkou: „Budeme spolu, ale ty si můžeš mít milenců, kolik chceš.“ Jednoho rána během dovolené v Alpách se jí zeptal: „Will you marry me?“ Krátce předtím totiž jistil, že je zdravý a strašlivé zvěsti o nebezpečné chorobě byly jen pohádkou, kterou se ho matka pokoušela připoutat k sobě. Její odpor nakonec s temperamentní Olgou společně zlomili, ale až po patnáctiletém vztahu. A když pak v roce 1924 paní Božena zemřela, všem se ulevilo.

Oáza klidu

Do své vily v ulici Bratří Čapků 1854/30, na pomezí Královských Vinohrad a Vršovic, se bratři nastěhovali až po matčině smrti a stala se pro ně vytouženou oázou klidu a pohody. Prostorná stavba v takzvaném národním slohu, obklopená rozsáhlou zahradou, je dnes památkově chráněna a patří k nejvýznamnějších a nejcennějším pražským sídlům významných českých osobností. A z dnešního pohledu se zdá až neuvěřitelné, že velkoryse pojatý dům byl postaven během necelých dvou let. V podstatě se jedná o dvě spojená, stejná, jen zrcadlově obrácená obydlí. Spisovatel Karel bydlel s otcem v pravé části, levá připadla rodině malíře, grafika, ilustrátora a spisovatele Josefa. V Karlově podkroví byly kromě jeho pracovny i hostinské pokoje, Josef si v tom svém zřídil malířský ateliér. O zahradu se starali bratři společně.

 

Karel Čapek Olga Scheinpflugová

Novomanželé Karel a Olga před vinohradskou radnicí; foto se svolením Světozor 52/1938

Vadil mu jenom jeden

Jak to doopravdy bylo s Karlovou sexualitou, to už zůstane navždy zahaleno tajemstvím. V spisovatelských kruzích se šuškalo, že zemřel jako panic. Je ale všeobecně známo, že Olga vzala jeho předsvatební nabídku doslova a její ložnicí procházeli milenci jako na běžícím pásu. Stále úspěšnějšímu partnerovi to ale vůbec nedělalo vrásky. Z mužů, kteří se kolem jeho ženy točili, mu prý vadil pouze jediný, mladý Jan Masaryk. O jeho vztahu s Olgou se v tisku objevily v zprávy už dva roky před svatbou, i po ní ho ale Olga odmítla vztah ukončit. A když pak Karel pracoval v Lánech s prezidentem Tomášem G. Masarykem na slavných Rozhovorech s TGM, vždy se jeho syn raději někam vypařil.

Smrt řádila předčasně

Po Mnichově se Karel Čapek stal terčem očerňování a slovních útoků, pomstě nacistů ale unikl. Dne 25. prosince 1938 totiž zemřel na zápal plic. Ve svém díle varoval před narůstající nacistickou hrozbou, druhou světovou válku už ale nezažil, na rozdíl od bratra Josefa. Ten byl zatčen gestapem 1. září 1939, pak prošel koncentračními tábory Dachau, Buchenwald, Sachsenhausen a nakonec Bergen-Belsen, kde podlehl epidemii tyfu. Podle některých svědectví byl ještě 13. dubna 1945 naživu, krátce před osvobozením ale zemřel a jeho tělo nebylo nikdy nalezeno. Řízení o prohlášení za mrtvého trvalo až do roku 1948 a úřední datum úmrtí bylo stanoveno na 30. dubna 1947.

(zdroje: Muzeum bratří Čapků, Památník Karla Čapka, Wikipedie, Česká televize, Databáze knih, CBDB, NPÚ, Slavné vily)

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská