Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Premiére Fialo, začněte snižovat daně. Tohle už nejde uplatit. Komentář Štěpána Chába

komentář 07.03.2022
Premiére Fialo, začněte snižovat daně. Tohle už nejde uplatit. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Premiér Petr Fiala

Najíždíme na režim – autem jen jednou týdně na velký nákup, zbytek pěšky, holenkové. Benzín i nafta trhají cenové rekordy. Panenky se nám začínají patřičně protáčet i na samotném nákupu. Všechno to utěšeně roste. Ne, blbě, jenom ceny, zboží v košíku naopak klesá, včera jsem byl v krámě a z překvapení jsem nevycházel. Šok zažije spousta lidí u výpočtu záloh na elektřinu a plyn na jaře. To už na protáčející se panenky půjde napojit dynamo, osvítí jednu celou místnost, jaká to bude rotace. Co na to Petr Fiala?

Je válka, není čas starat se o lidi, protože se musíme starat o lidi. No, ale i ti lidé, kteří přijdou, nakonec budou muset platit. Vláda jim naplánovala pět tisíc na ruku. Výborné, štědré, ano, do začátku je potřeba pomoci. Ale pět tisíc za chvíli bude na dva nuzné nákupy, přitom pět tisíc mají mít přišedší na měsíc žití.

Nerad bych byl za kverulanta, ale pokud s tím vláda Petra Fialy něco nebude dělat, až do nemravnosti vyhnaná nelibost obyvatel České republiky se probudí a začne volat po nápravě. On ten přihlouplý doplatek na bydlení, který byl v rámci plateb za energie trochu zvýšen, není řešením. Protože ceny za energie nedopadají jen na ty nejchudší, ale na všechny. Někteří s otráveným výrazem opustí svou komfortní zónu a připojí se na Úřadu práce do fronty o žebračenky, protože jim nic jiného nezbude. Tam vyplní jedenáct formulářů a dostanou tisícovku. Dobrá. Jenže zastaví to zdražování a inflaci? A co firmy. Nechtěl bych mít v této době pekárnu. Šílené platby za plyn, za elektřinu, za základní suroviny. A nikdo nepomůže. Na co se začne sahat? Na platy zaměstnanců. Musí to vydržet, nebo se položí pekárna a nebudou mít žádný plat. Ale pozor, tam máme státem zaručenou minimální mzdu. Uplatí to pekárna? Nebo zavře a zbudou tady jen pekárny Andreje Babiše? 

Stačilo by, aby vláda Petra Fialy sáhla k celoplošným řešením. Pokud nesáhne, lidé budou čím dál víc naslouchat Fialově opozici, která se tématu velmi efektivně chytila a při každé příležitosti jej Fialovi omlátí o hlavu.

Chápu Fialovu opatrnost. Teď je prioritou srazit covidem zbytnělý státní dluh. Je třeba věnovat se válce na Ukrajině. Vím, že nám teď pár let bude hůř, aby nám poté mohlo být chvíli zase lépe. Ale taková opatření by neměla vést až k celoplošnému odporu obyvatel, který se může projevit na ulicích při masových demonstracích. Měli jsme tu Kalouskovo utahování opasků a jakou reakci si Kalousek vysloužil. Mimo jiné v tu dobu nejmasovější demonstraci od sametové revoluce. Přičemž nynější mnohočetná krize páchne daleko větším utahováním opasků. Utahováním až do přepůlení člověka samotného. Ty demonstrace mohou být daleko drtivější, masivnější. Ano, jdou řešit po kalouskovsku, ignorováním a chechtáním se. Ale až začnou padat podniky, protože ani ty neuplatí svůj chod? To už bude pro smích málokomu. Lidé rádi ustoupí, ale ne až na krev vlastní rodiny.

Petr Fiala by měl sáhnout k celoplošným opatřením s nižším výběrem daní na pohonné hmoty, energie a základní potraviny. Nejde nad tím zavřít oči a svádět svoje nicnedělání na válku na Ukrajině. Ba právě i vinou války na Ukrajině je potřeba sáhnout k ochraně českého trhu, protože pokud nám tu začnou krachovat podniky a domácnosti se ocitnou na hranici přežití, oslabíme tím naši republiku daleko víc a na delší dobu, než když budeme po kalouskovsku utahovat opasky. A když už jsme u toho, solidarita s prchajícími Ukrajinci se těžko provozuje, když člověk přestává mít peníze na základní suroviny, mezi kterými jsou potraviny, energie i pohonné hmoty. Premiére Fialo, proberte se. Z krize nás nedostanete tím, že nás do ní uvrtáte ještě hlouběji. 

 

Vložil: Štěpán Cháb