Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Z Barrandova napříč Afrikou v Létajícím talíři. Ze spárů gestapa ho vytáhla Baarová, on jí to pak splatil stejnou mincí. Tajnosti slavných

04.03.2022
Z Barrandova napříč Afrikou v Létajícím talíři. Ze spárů gestapa ho vytáhla Baarová, on jí to pak splatil stejnou mincí. Tajnosti slavných

Foto: Se svolením John L. Brom (stejně jako ostatní snímky v článku, není-li uveden jiný zdroj)

FOTO / VIDEO Nebál se riskovat a poradil si, i když bylo nejhůř. Nejprve nejmladší filmový producent se stal nejslavnějším africkým dokumentaristou a ocenil ho i Hemingway. Svět ho oslavoval, jen v jeho vlasti se tvářili, jako by neexistoval. (Pokračování ze středy 2. března)

V třicátých letech si Ladislav Brom zahrál v desítce filmů, stále víc ho ale přitahovaly další profese. Po návratu natočil v roce 1937 svůj režisérský debut, sociální drama Harmonika, pod křídly filmové společnosti Reiter-film, stal se společníkem majitele Jana Reitera, a když začala mít už o rok později společnost vážné finanční problémy, koupil ji a provozoval dál pod názvem Brom-film. V té době se také oženil a s manželkou Věrou měl čtyři děti. Její nevlastní otec Zdeněk Zástěra, zakladatel Národní obce fašistické, stál v březnu 1939, pouhý den po vstupu německých vojsk do Prahy, v čele pokusu českých fašistů o převzetí barrandovských filmových ateliérů, tvrdě narazili nejen na odpor většinového vlastníka Miloše Havla, ale také Němců, kteří chtěli Barrandov ovládnut sami.

 

Život je krásný:

Lída Baarová a Oldřich Nový v Bromově komedii z roku 1940

Úspěšný producent

Mimořádný workoholik nejenže v roce 1939 stihl ukončit vysokoškolská studia titulem doktora filozofie, ale také natočit romantické drama Tulák Macoun, Zaskočeným cenzorům tehdy unikly nejen tóny české hymny Františka Škroupa, ale také symboly národní hrdosti, a snímek získal na filmovém festivalu v Benátkách bronzovou medaili a Cenu italských filmových kritiků. V Bromově společnosti se zrodila řada filmů, na které se dodnes díváme rádi, od Klapzubovy XI. přes komedii Ulice zpívá až po komedii Život je krásný s Lídou Baarovou a Oldřichem Novým, která sice měla oficiální premiéru v pražském kině Blaník, nejprve se ale představila publiku v Ladislavově rodné Chocni. Brom nejen produkoval, ale také režíroval, psal texty písniček, které se stávaly obratem populárními hity, a také si ve svých filmech rád zahrál. V listopadu 1941 ho zatklo gestapo, které zajímal především jeho předchozí pobyt v Sovětském svazu.

 

Brom Korbelář Skalní plemeno

S Otomarem Korbelářem v roce 1944 při natáčení dramatu Skalní plemeno; foto se svolením Nationalfilm

Účtování ,spravedlivých‘

Čtyři měsíce byl vězněn a vyslýchán ve Zlíně, nakonec byl ale propuštěn díky někdejší spolužačce a kamarádce Lídě Baarové. Mnohem hůř dopadl jeho nevlastní tchán Zástěra, který začal být svými aktivitami nebezpečný tolika lidem, že byl v stejné době transportován do Terezína, a pak do Dachau, kde v květnu 1942 zemřel. V roce 1944 Ladislav natočil svůj poslední film, drama Skalní plemeno u prostředí kamenolomu, v němž přivedl poprvé před kameru tehdy třiadvacetiletou Danu Medřickou. Po osvobození byl obviněn t kolaborace, nepomohlo ani předkládání důkazů o odbojové činnosti. Úspěch během války se zkrátka neodpouštěl, takže byl odsouzen k pokutě 200 000 korun, zákazu jakékoli umělecké činnosti a jeho firma Brom–film byla znárodněna. Finančně se ocitl na dně, a tak začal obchodovat s broušeným sklem, neustále pod dohledem StB.

 

Brom Huston

S manželkou Olgou a režisérem Johnem Hustonem v roce 1951 v Paříži; foto se svolením Orlické muzeum Choceň

Cesta pro Lídu

Krátce po únoru 1948 vrátil Lídě Baarové její intervenci u gestapa a pomohl jí s manželkou Věrou k dramatickému odchodu přes hranice. „Láďa byl tak trochu dobrodruh. Nebál se riskovat, věděl si rady v každé situaci,“ prohlásila o něm po téměř šedesáti letech v knize Stanislava Motla Mraky nad Barrandovem. Jako obchodník si nevedl špatně, přesto mu bylo jasné, že mu tato profesní dráha v nových poměrech dlouho nevydrží. Po pár měsících se s Věrou rozvedl a o pár měsíců později opustil vlast stejnou cestou jako Baarová. „Po udělení víza opouštěl rodné Československo jen s malým zavazadlem a téměř bez peněz. Když se letadlo zvedalo z ruzyňského letiště, přišlo mu na mysl známé přísloví Omnia mea mecum porto (všechno své nosím s sebou – pozn. red.). Bylo teď jen na něm, co s tím málem dokáže ...“ napsala později o radikálním životním rozhodnutí jeho druhá manželka Olga Brom-Spencer v knize Odysea Johna L. Broma. Nějaký čas žil ve Švédsku, pak ve Velké Británii. Nakonec se usadil v Paříži, kde znovu založil společnost Brom-Film. Nepřestával totiž snít o svém filmu o Africe. Dokázal sehnat i mecenáše a vyrazil za svým snem.

 

Brom DKW

Vůz DKW, s nímž vyrazil na osamocené putování Afrikou. Jeho úkolem bylo vykonat cestu za povstalci v Mau–Mau v Keni. Poté byl automobil přepraven do Paříže a vystaven na 42. automobilové výstavě.

Africká Odyssea

Vysněný celovečerní film se měl jmenovat Ve spárech džungle. Ladislav natáčel s osmičlenným štábem osm měsíců v Kamerunu jako 3v1, hlavní představitel, kameraman i režisér, aby po návratu do Paříže zjistil, že na dokončení filmu už nejsou peníze. A tak téma zpracoval alespoň knižně. Kniha měla úspěch a vynesla mu dvě další smlouvy na knihy o Africe. Když hledal vůz, se kterým by mohl vyrazit, výrobce značky DKW mu nabídl reklamní cestu, dlouhou 30 000 kilometrů, během níž měl řidič cestovat sám. Původní řidič to psychicky nezvládl a 11 000 kilometrech projekt vzdal, a tak už za dva týdny vyrazil vstříc africké buši Ladislav ve voze, kterému říkal Létající talíř. Během deseti měsíců projel Kongo, Keňu, Tanzanii, Botswanu, Zimbabwe… Pod novým jménem John L. Brom pak vydal v roce 1957 knihu Africká odysea,která byla vydána v roce 1972 i v Československu. Do milované Afriky se neustále vracel, a pokud nebyl právě na cestách, využíval své někdejší zkušenosti z doby první republiky a věnoval se prezentaci svých filmů a knih. Spřátelil se s řadou významných osobností, od herečky a zpěvačky Josephine Baker přes spisovatele Ernesta Hemingway, s nímž se seznámil po jeho letecké havárii v Africe, až po básníka Jacquese Préverta.

 

Brom Afrika mapa

Mapa Bromova putování Afrikou ve voze DKW

Návrat už nestihl

MilovanémuKongu se snažil pomoci i jako diplomat. Jako člen diplomatické mise objel celý svět, mimo jiné vedl delegaci do Indie. Když se v Kongu začala situace v důsledku kmenových válek zhoršovat, rozhodl se zemi opustit. V roce 1962 prodal s manželkou Olgou byty v Mnichově, ve Vídni a Inshase a koupili v New Yorku dům, v jehož suterénu si Ladislav zřídil filmový archiv a střižnu. Byl jmenován RytířemSv. kříže jerusalemského, komanderem řádu Cyperského a papež Pius XII. mu udělil titul Beatissimo Pater za filantropickou práci pro dobro lidstva. O Africe vydal celkem devět knih, natočil šestidílný seriál a natočil pět filmů, poslední už ale nedokončil. V roce 1967 požádal o vízum k návštěvě Československa, domů už se ale vrátit nestihl. Dne 22. ledna 1969 zemřel na mozkovou mrtvici cestou z Montrealu do New Yorku. Jeho filmy a fotografie z Afriky byly zařazeny do sbírek The Smithsonian Institute New York.

(zdroje: Wikipedie, Olga Brom Spencer: Odysea Johna Ladislava Broma, ČSFD, Reflex, Český film, Garáž, FDB, Hedvábná stezka, Stanislav Motl: Mraky nad Barrandovem)

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská