Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Se Štěpničkovou soutěžil v tanci, texty psal i pro Buriana. Nebál se riskovat, jen aby si splnil velký sen. Tajnosti slavných

02.03.2022
Se Štěpničkovou soutěžil v tanci, texty psal i pro Buriana. Nebál se riskovat, jen aby si splnil velký sen. Tajnosti slavných

Foto: Wikimedia

Popisek: Herec, tanečník, režisér, producent a později slavný africký cestovatel Ladislav Brom v roce 1933 na fotografii z dobového tisku

VIDEO Měl se stát agronomem, pohyblivé obrátky mu ale nedaly spát. Náš nejmladší filmový producent začínal jako tanečník, milovník a sólista operety, nakonec se stal nejslavnějším africkým dokumentaristou, kterého oslavoval celý svět.

Když dojde na putování Afrikou, zpravidla se všem vybaví jména Zikmund a Hanzelka. Legendární cestovatelé ale nebyli jediní Češi, kteří projeli černý kontinent křížem krážem. Multitalent z Chocně se samoty v neznámu nebál. Svoje ,dékávéčko‘ pokřtil na Létající talíř a najel s ním sto tisíc kilometrů rovníkovou Afrikou. A mimořádně se mu hodily zkušenosti, které nasbíral jako herec a nejmladší český filmový producent. Na svoji dobrodružnou povahu ale málem doplatil už za války, kdy si ho podalo gestapo, později byl pro změnu obviněn z kolaborace. A ještě se nabízí jedna podobnost, jeho jméno Ladislav Brom připomíná slavný jazzový a swingový orchestr Gustava Broma. Podobnost je to ale opravdu jen náhodná, tenhle pán sed totiž ve skutečnosti jmenoval úplně jinak.

 

Klub tří:

v romantickém dramatu režiséra Oldřicha Kmínka z roku 1935
zpívá píseň s Bromovým textem Nelly Gaierová

Kouzlo pohyblivých obrázků

Svobodné Marii Bromové se 16. dubna 1908 narodil v Chocni chlapec, který dostal jméno Ladislav. Už po pár týdnech se Marie konečně provdala za Josefa Kořínka, který pracoval celý život na místním nádraží, a jejímu synovi dal své příjmení Kořínek. Rodina bydlela v Nerudově ulici nedaleko Choceňské mlékárny a v rodném městečku také Ladislav v deseti letech poprvé viděl ,pohyblivé obrázky‘. Film se stal jeho celoživotní láskou, rodiče ale měli o jeho budoucnosti jinou představu. Chtěli z něj mít agronoma, takže odmaturoval na Vyšší hospodářské škole v nedaleké Chocni. Pak začal studovat na pražském ČVUT stavební inženýrství, nakonec ale raději vykročil za svým snem a přihlásil se na pražskou konzervatoř.

 

Ulice zpívá:

autorem textů byl Ladislav Brom

Památka na krásnou Jiřinu

Doma peněz nebylo nazbyt, takže se musel o sebe postarat sám a přivydělával si psaním článků do novin, například sportovní reportáže pro A-Zet, a jako asistent v taneční škole. Mimo jiné se také často účastnil tanečních soutěží s krásnou spolužačkou Jiřinou Štěpničkovou, na kterou pak měl památku na celý život. „Když Broma odvedli na povinnou vojenskou službu, šel to zapít se spolužáky z konzervatoře. A po večeři vyzval Jiřinu Štěpničkovou k tanci. V tanečním elánu ji k sobě přivinul, ale odstrčila ho tak prudce, že upadl. Při nárazu na tvrdý parket si Brom zlomil loketní kost levé ruky. Ze strachu, že by mu zlomenina znemožnila nástup do armády, nešel k lékaři. Kost mu špatně srostla a od té doby nemohl ruku zcela narovnat,“ prozradila jeho druhá manželka Olga Brom Spencer v knize Odysea Johna Ladislava Broma.

 

U pokladny stál:

písničku s jeho textem si zazpíval před kamerou R. A. Dvorský se svým orchestrem

Ukázal, co všechno umí

Po absolutoriu získal první angažmá v Novém německém divadle (dnešní Státní opera) jako tanečník, stal se sólistou a začal používat jako umělecký pseudonym matčino původní příjmení Brom. Pak ,přehodil výhybku‘, popustil uzdu svému dalšímu talentu a představil se publiku Jihočeského národního divadla v Českých Budějovicích jako tenor v operetním souboru. Odtud se vydal napříč republikou až do ostravského divadla, kde si získal popularitu jako představitel milovníků a začínal současně i s divadelní režií. Jeho devízami byly statná, vysoká postava, mužný a oduševnělý zjev a hluboký sametový hlas, prostě ideální typ pro ztvárňování nepřehlédnutelných hrdinů. V roce 1929 poprvé stanul před kamerou jako číšník ještě v němém filmu, kriminálním dramatu Horské Volání S.O.S. V roce 1934 konečně podnikl rázný průlom do filmového světa v komedii z vojenského prostředí Život vojenský – život veselý. Režíroval ji Jan Sviták a Ladislav si v ní zahrál starostova syna Jana, podílel se na scénáři a před kamerou si dokonce poprvé i zazpíval.

 

Přednosta stanice:

otextoval i slavnou písničku pro Vlastu Buriana, hudbu složil Jára Beneš

Vycházející hvězda

Vzápětí naplno rozjel dráhu textaře filmových písniček, které dodnes zná snad úplně každý, mimo jiné i pro nesmrtelné komedie v hlavní roli s Vlastou Burianem. Psal ale také básně, které vydával pod pseudonymem Rimon. V roce 1935 si zahrál hned ve třech filmech. Režisér Jan Svoboda ho obsadil jako černého myslivce ve svém dramatu Viktorka, natáčeném podle Babičky Boženy Němcové. Kvůli nedostatku financí ale byly natočeny jen exteriéry, do ateliérů už se projekt nedostal a nakonec zůstal nedokončený a natočené záběry se ztratily. Jako vyslanecký tajemník Richard Holan se objevil na plátně v pokusu Oldřicha Kmínka o světáckou komedii z vyšších kruhů a v melodramatu Oldřicha J. Krňanského Bezdětná si zahrál alkoholika, vyděrače a bezcharakterního svůdce hlavní hrdinky Roberta Turka. Pak pobýval několik měsíců jako asistent režie v Sovětském svazu coby stipendista ministerstva zahraničí. A to se mu později málem stalo osudným.

Pokračování v pátek 4. března

(zdroje: Wikipedie, Olga Brom Spencer: Odysea Johna Ladislava Broma, ČSFD, Reflex, Český film, Garáž, FDB, Hedvábná stezka)

 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská