Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vlajčička na fejsbůčku… Jak konkrétně pomoci Ukrajině?

24.02.2022
Vlajčička na fejsbůčku… Jak konkrétně pomoci Ukrajině?

Foto: Se svolením Ukrajinské velvyslanectví

Popisek: Snímek z pražské demonstrace na podporu Ukrajiny

AKTUALIZOVÁNO Ano, tu vlajku jsem tam ráno dala. Škodit to nemůže. Přesto bych ráda, a věřím, že i vy, pomohla nějak hmatatelněji… Byl to šok, když mne ráno vzbudil můj syn Ondra se zprávou, že Putin ostřeluje Ukrajinu. Nikdo, ani prezident Zeman, natožpak náš komentátor Štěpán Cháb nevěřil, že Putin vtrhne na celou Ukrajinu, že bude ostřelovat i její západní část. Udělal to. Měl na výběr mezi Hitlerem a Frankem. Vybral si Ádu. Nebo Stalina? Zatím.

Evropa tají dech a doufá, že ustoupí k ‚mírnější‘ formě fašismu, kterou 'úspěšně' provozoval třeba generalissimus Franco. Tj., pěkně zůstal ve svém Španělsku a dál se nehnal, vydržel na trůně do roku 1975 a umřel v posteli…

Pomoc Ukrajině, aktuálně finanční

Na konci tohoto článku vám přinášíme seznam organizací, které na Ukrajinu vybírají. Tento seznam budeme stále aktualizovat a přidávat informace, co s našimi penězi hodlají konkrétně dělat. První dobrá zpráva, týkající se pomoci, je od Člověka v tísni, kam jsme volali: za včerejšek a kousínek dneška, do desáté ranní, vybrali již 10 milionů. Dalších deset milionů dává město Praha; právě se na tom shodli zastupitelé napříč politickým spektrem, jednomyslně.

Jak ty sbírky vybíráme? Za prvé - musejí být důvěryhodné, či mít důvěryhodného, léty prověřeného patrona. Za druhé, pátráme, co s penězi hodlají dělat, a co mohou dělat; preferujeme ty, co na Ukrajině již jsou, nebo tam mají logické partnery, jako Červený kříž.

A řekněme si rovnou, to směřuje do budoucna, protože v první den války se dá jediné, připravovat se na blízkou budoucnost. Na náš dotaz, jak to nyní vypadá, Člověk v tísni ústy svého mediálního koordinátora z Humanitární a rozvojové sekce Milana Votypky aktuálně odpověděl: „Aktivity Člověka v tísni byly v tuto chvíli pozastaveny, prioritou je pro nás bezpečnost našich zaměstnanců. Jakmile to situace umožní, jsme připravení začít co nejrychleji opět pracovat.  V první fázi budeme zajišťovat především nejzákladnější potřeby podle aktuálně se vyvíjející situace. Obvykle to bývají potraviny, finance a zázemí pro vnitřní uprchlíky. I když je situace nepřehledná a překotně se vyvíjí, jsme připraveni nadále pomáhat všem lidem, kteří to nyní budou potřebovat přímo na území Ukrajiny, v případě masívního útěku obyvatel i v okolních zemích nebo v Česku.“

A malá poznámka: jak jsme pomohli my? Litránek odešel na účet ČvT, vysoce elegantně pomocí osobního QR kódu, který zaslal Vančové do mailu Šimon Pánek (no asi ne přímo on, ale byl tam podepsán). Vančová totiž léta každý měsíc posílá pár kaček a tak je zavedena v systému... 

Loutková vláda v Kyjevě?

Marketingový mág Martin Jaroš, kterého vždy stojí za to číst, to vidí následovně: „Takže moje předpověď. Samozřejmě tleskám Ukrajincům za jejich odhodlání se bránit. Bůh při nich stůj. Ale reálně očekávám toto:

1. Putin během pár dní Ukrajinu vojensky zmrzačí. Pak v Kyjevě instaluje loutkovou vládu, která z Ukrajiny udělá de facto gubernii Ruska - ovšem navenek to pořád bude samostatný stát.

2. Západ samozřejmě nijak vojensky nezasáhne - není to reálné ani technicky, ani k tomu není politická vůle. NATO nebude bránit nečlenský stát a veřejnost v západních zemích nebude chtít rozjet třetí světovou válku kvůli zemi, jejíž jméno neuměli před 2 týdny ani pořádně vyslovit.

3. Sankce budou, samozřejmě. Sankce jsou ovšem spíš pro náš vlastní pocit, že něco děláme. Udělá nám to u srdíčka líp, když Rusko třeba odřízneme od platebního systému SWIFT nebo když už se oligarchové nebudou moct přijet podívat na zápas svého anglického manšaftu. Ovšem v praxi je hrozně těžké skřípnout miliardáře - to umí jen Čína a ty nejbrutálnější režimy. Ne my na Západě. Už jste někdy viděli, že by sankce nějakému režimu zlomily vaz a že by nějaký diktátor padl vyloženě kvůli nim? Moc se to neděje. Přesto je ale potřeba je zavést, protože nedělat nic nejde už vůbec.

Tak vás tu máme, bratři

4. A co my Češi? My pamatujeme rok 1938, kdy nás všichni nechali na holičkách, protože kdo by kvůli nějaké zemičce na východě riskoval pohodlí a mír, že. My pamatujeme rok 1968, kdy se nám bratři taky sami pozvali do baráku, aby nám napravili záda - aniž my bychom vůbec věděli, že nás ta záda bolí. Jestli Ukrajině nepomůžeme my, tak už nevím kdo. Jestli Ukrajině nepomůžeme, tak jsme úplně stejní jako ty mocnosti z roku 1938, na které nás celý svůj život slyším nadávat. My Češi musíme pomoci Ukrajině zcela automaticky, bez přemýšlení, jako samozřejmost.

 

Takže poskytněme veškerou pomoc Ukrajincům, co můžeme. Dodávky zbraní, samozřejmě - i když to myslím nebude relevantní. Přivítání válečných uprchlíků, samozřejmě. I kdybychom je měli ubytovávat a hostit my občani, samozřejmě, hlásím se a věřím, že se najdou tisíce dalších takových. Pokud z Ukrajiny něco zbyde - třeba odloupnutá západní část - poskytněme jí s EU maximální pomoc a udělejme z ní kvetoucí místo, ať Putin třeba pukne vztekem. (Ale nemyslím si, že si Putin nechá nějaký kousek Ukrajiny odlomit.) Zůstaňme pevní, buďme hrdí, že jsme součástí bezpečného Západu, pomožme ho bezpečným udržet (například tím, že nebudeme flákat investice do armády) - a nyní otevřeme svá srdce chudákům Ukrajincům. Lepší rady bohužel v této situaci nemám.

 

Jeblo Putinovi?

EDIT: Musím připomenout, že útok na celou Ukrajinu jsem až do Putinova projevu nečekal. Můj tip byl, že si jen odloupne východní oblasti a zabezpečí cestu na Krym. Ale pozor, ten chlapík je brutálnější a smělejší, než jsem si myslel.“ S Martinem Jarošem souhlasím na sto procent. A přidám ještě dalšího svého oblíbence, publicistu a stand up komika Miloše Čermáka, který napsal: „Daily Telegraph cituje britského ministra obrany, který řekl: ‚Putin has gone full tonto‘. Což jsem si musel vygooglovat (= úplně zešílel), je to původem ze španělštiny. Krásná fráze, myslím, že dobrý překladatel by pro věrný překlad použil obrat mého drahého přítele Luďka Staňka: ‚Putinovi už úplně mrdá v šišce.‘“ (Btw, jako šéfredaktorka jsem dočasně povolila vykřičníky a sprostá slova – uvidíme, jak dlouho ta dočasnost potrvá, doufám, že ne jako pobyt sovětských vojsk u nás.)

Pojďme na věc, tedy na tu pomoc.

 

Člověk v tísni

„Schopný a silný team Člověka v tísni působí na východě Ukrajiny dlouhodobě a pomáhá lidem, kteří jsou zasaženi ozbrojeným konfliktem. Jsme tedy přímo na místě. Vyzýváme všechny, kterým také není lhostejný vývoj a situace na Ukrajině a chtějí pomoci, aby přispěli na sbírku SOS Ukrajina. Prostředky použijeme na humanitární pomoc obětem ozbrojeného konfliktu, lidem na útěku, uprchlíkům, na ochranu ohrožených rodin a jednotlivců,“ píše ČvT. Položili jsme za Krajské listy.cz konkrétní dotazy ohledně pomoci v aktuální válečné době, jakmile dostaneme odpověď, budeme vás informovat. (Což platí i pro další vyhlašovatele sbírek, abyste si mohli vybrat, kam nejúčinněji, dle vás, směřovat svou pomoc.)

Konto SOS Ukrajina: č. ú. 93209320/0300, nebo můžete přispět přímo na jejich webové stránce ZDE.

Charita Česká republika 

„Ve spolupráci s naším dlouhodobým partnerem, Charitou Ukrajina, se v rámci bezprostřední pomoci obyvatelům Ukrajiny zasaženým válkou soustředíme na zajištění základních potřeb, jako jsou voda, potraviny, hygienické potřeby či přístřeší. Součástí intervence je i poskytnutí psychologické pomoci. Výtěžek sbírky pomůže lidem zasaženým válkou zajistit základní životní potřeby,“ píší. 

Přispět můžete na sbírkový účet 55660022/0800 s variabilním symbolem 104, nebo můžete příspět přímo na jejich webovkách ZDE.

Darovat můžete také prostřednictvím QR kódu, který načtete ve Vašem internetovém bankovnictví:

Diakonie ČCE

Diakonie začala na Ukrajině pomáhat již v roce 2014, záhy po ruské anexi Krymu. Poskytovala finanční pomoc partnerským sborům a organizacím pro lidi zasažené ozbrojeným konfliktem. Organizovali jsme také humanitární konvoje s oblečením, přikrývkami a nádobím pro vnitřně vysídlené rodiny,“ píší a dodávají: „Diakonie a Českobratrská církev evangelická mají k Ukrajině velmi blízko. Dlouhodobě tam spolupracujeme s organizacemi, které poskytují náhradní rodinnou péči a pomoc lidem bez domova“ vysvětluje Erik Siegl, vedoucí zahraničních projektů Humanitárního střediska Diakonie ČCE a dodává: „v současné situaci chceme zvýšit svou podporu těmto partnerům, kteří také pomáhají lidem z konfliktem zasažených oblastí do Kyjeva.“ Výtěžek ze sbírky bude využit na podporu uprchlíků a vnitřně nuceně vysídlených obyvatel v důsledku konfliktu a na pomoc zranitelným skupinám, které dlouhodobě skrze naše ukrajinské partnery podporujeme.“ Jsme v kontaktu s našimi partnery na Ukrajině. Monitorujeme cesty, jak jim pomoci finančně i jinak. Naše partnerské organizace potřebují pomoci při zajištění bezpečnosti vlastních klientů a také na podporu uprchlíků, kteří v důsledku konfliktu opustí své domovy. Vytvářejí zásobu léků, trvanlivých potravin, spacáků a dalších potřeb. Plánují evakuaci dětí a žen. Dejme jim společně najevo, že lidem v Česku leží jejich situace na srdci.“

Své dary mohou lidé posílat na sbírkový účet Diakonie 292949292/0300 s variabilním symbolem 2022 nebo sbírku podpořit prostřednictvím dárcovských SMS ve tvaru DMS na číslo 87 777. Více na www.darcovskasms.cz. 

  • DMS DIAKONIESVET 30
  • DMS DIAKONIESVET 60
  • DMS DIAKONIESVET 90
  • Cena DMS je 30 nebo 60 nebo 90 Kč. 

POST BELLUM Paměť národa na portálu darujme.cz

Vybrané prostředky poskytneme ukrajinské neziskové organizaci Повернись живим / Come Back Alive, která se dlouhodobě zabývá distribucí ochranných pomůcek a materiálního zabezpečení obráncům Ukrajiny.

Přispět můžete ZDE.

Zatím vybráno: 5 485 127 Kč k 24.2.2022 13:15

Nadační fond pomoci na platformě znesnaze21.cz

Pomoc Ukrajině! Sbírka je spuštěna se záštitou organizace ADRA, která má na Ukrajině svou pobočku. Finanční dary tak budou smysluplně pomáhat lidem zasaženým konfliktem.

Přispět můžete ZDE.

Zatím vybráno: 208 234 Kč k 24.2.2022 13:15

Český červený kříž

„Český červený kříž (ČČK) již od roku 2014 poskytuje humanitární pomoc, určenou nemocným a raněným na Ukrajině. Ukrajinský červený kříž již převzal 14 zásilek pomoci a nyní připravujeme její další fázi. Aktuálně pokračujeme v dodávkách tzv. traumasetů (ZDE) pro poskytování první pomoci zejména v případě hromadných zdravotnických ztrát. Po první zásilce 500 ks traumasetů pomoc pokračuje až do celkového počtu 3.500 ks. Celkem tak Ukrajinský červený kříž obdrží přes 110 tisíc ks zdravotnického materiálu o celkové hmotnosti přes 5 tun a hodnotě 3,6 mil. Kč. Na základě požadavků ukrajinských kolegů jsme již zahájili přípravu další fáze pomoci. Bude opět určena mobilním zdravotnickým týmům Červeného kříže a zahrne další automobily využívané jako mobilní ambulance a k převozům nemocných, zdravotnické stany, nosítka, chirurgické sety a další prostředky,“ píší.

Na Fondu humanity ČČK koná Český červený kříž veřejnou finanční sbírku pro pomoc na Ukrajině: č.ú. 333999/2700, v.s. 1502

Darovat můžete také prostřednictvím QR kódu:

Možnosti přispět dárcovskou SMS a rozhraní pro platbu on-line jsou dostupné ZDE.

UNICEF

Děti na Ukrajině nás potřebují více než kdy dříve. Pokud to Vaše situace umožňuje, pomozte jim prosím ještě dnes.

„UNICEF na Ukrajině působí již od začátku konfliktu. Dlouhodobě svými programy zajišťuje zdraví, vzdělání, ochranu, vodu a psychosociální podporu dětem na obou stranách kontaktní linie,“ píší.

Pro anonymní dary zašlete Váš příspěvek na účet 11771177/0300 s variabilním symbolem číslo 829, či přímo na jejich webových stránkách ZDE.

Nebo můžete přispět přes platformu darujme.cz. K pátečnímu poledni se tam již vybralo 112 241 Kč.

ADRA

„Jsme v propojení s naší partnerskou organizací ADRA Ukrajina a monitorujeme potřeby místních obyvatel. Finanční dary budou použity na pomoc lidem zasaženým konfliktem, a to konkrétně na zajištění základních potřeb vysídlených a evakuovaných obyvatel,“ píší. 

Přispět můžete na číslo účtu 66888866/0300 s variabilním symbolem 500, nebo přes platformu darujme.cz ZDE.

Armáda spásy

Prostředky budou využity jak na humanitární pomoc v místě, tak na území České republiky pro potřeby lidí prchajících před válkou do naší země. O konkrétních možnostech pomoci aktuálně jednáme s naší sesterskou organizací Armáda spásy Ukrajina.

Přispět můžete přes sbírkový portál darujme.cz ZDE.

 

Vložil: Anička Vančová